Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.12.2008, 21:01:36
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Copiii de azi, parintii de maine

Exista profesori cu har si profesori fara. Au fost si vor mai fi.
Exista preoti cu har si preoti cu mai putina vocatie pentru acest spatiu.
Au fost si vor mai fi.
Exista doctori daruiti semenilor lor si doctori care s-au trezit incercand sa practice o meserie pentru care nu sunt bine structurati. Si nu vor fi nici maine.
Toti sunt oameni. Toti vor ceva de la aceasta viata.
Nu toti vor "ce le trebuie". Si mai putini au vointa (credinta) sa faca "ce trebuie".

Sunt intru-totul de acord cu Geo.Nektarios: "Deci fratii mei, SA NU II MAI JUDECAM pe teologi si pe preoti, CA II AVEM DUPA CUM SUNTEM, DUPA CUM NI-I FACEM!!!"

Acest "cum suntem si cum ni-i facem pleaca de mult mai departe.

Iata ce mai spunea Parintele Arsenie Boca unor femei nemultumite: "Dar care dintre voi se roaga cand sunteti insarcinate: Doamne da-mi un copil bun, cuminte, care sa-ti slujeasca Tie; pentru Tine, Doamne? Care din voi ati citit in timpul sarcinii Acatistul Maicii Domnului si alte carti bisericesti? Voi ziceti ca n-aveti timp sa va rugati. Cereti la Maica Domnului si la Domnul Iisus Hristos si va vor da. Daca nu faceti rele va iese si copilul asa cum doriti."

Pentru ca Geo.Nektarios si-a inceput argumentatia citandu-l din Parintele Arsenie Boca, as aminti si eu ca Parintele are o biografie de exceptie. Mama sa, Cristina inainte de a-l avea pe micul Zian s-a rugat Maicii Domnului sa aiba un copil nu pentru ea ci pentru Dumnezeu. Dupa nastere, nu i-a marturisit copilului aceasta dorinta decat in ziua in care Zian Boca a anuntat-o ca s-a hotarat sa-si inchine viata Domnului: "O, dragul meu si scumpul meu, de cand ma rog eu pentru asta!". Atatia ani de rugaciune si nadejde ca Maica Domnului ii va darui micului Zian gandul cel bun.
Apoi, Zian Boca, viitorul Parinte Arsenie Boca, in scoala si-a impus si a respecatat intocmai o disciplina foarte dura. A trait si a invatat PERMANENT pentru a ajunge un slujitor al Domnului cat mai bine pregatit. A parcurs aceasta perioada intr-o curatenie si o cumintenie greu de exprimat in cuvinte.

Cine are dubii in ceea ce priveste cele "ce trebuie" sa faca pentru a ajunge un bun preot sau un bun calugar ar avea mult de castigat citind cele scrise de sau despre Parinte. Am citit "Viata Maicii Domnului" dupa o serie de lecturi despre Parinte. Am remarcat ca Maica Domnului ca si multi dintre sfinti, ca si Parintele au venit in aceasta lume prin parinti cu multa credinta si curatenie.

Un copil cerut si crescut in rugaciune.

Nu stiu ce se intampla in Facultatea de Teologie sau in Seminar dar am doi copii, unul la liceu, celalalt in clasa a VII-a si asist la o situatie dramatica pentru neamul romanesc. Sistemul de admitere in liceu impune intr-o masura mai mica sau mai mare profesorilor care nu sunt de matematica sau romana "sa o lase mai moale" in privinta exigentelor. Daca mai adaugam ca foarte putini dintre profesori au cu adevarat har pedagogic se poate intui cu ce bagaj de cunostinte pleaca copiii din scoala. Unii dintre ei vor ajunge sa urmeze teologia. Si acolo vor intalni profesori cu har sau fara. Oare toti profesorii Parintelui au fost remarcabili? Nu. Si iata ca acum nu avem cuvinte pentru a-i evoca coplesitoarea personalitate. De aceea eu cred ca importanta este legatura dintre student si Dumnezeu, dintre student si duhovnicul sau si, as zice dintre student si propria persoana.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.12.2008, 21:27:19
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Toate facultatile scot absolventi pe diplome platite. Peste tot sunt cadre didactice dornice de venit fara munca. De asta nimic nu mai e cum ar trebui sa fie. Si parohiile se dau pe zeci de mii de euro... [/COLOR]
[COLOR=green]Nu va faceti ca nu stiti![/COLOR]
Eu ma feresc sa fac astfel de afirmatii fara dovezi, tocmai ca sunt un agnostic ce posteaza mesaje pe un forum ortodox si nu doresc sa se spuna despre mine ca am o agenda secreta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.12.2008, 21:38:39
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
importanta este legatura dintre student si Dumnezeu, dintre student si duhovnicul sau si, as zice dintre student si propria persoana
...si nu numai pt studentii teolgi sau elevii seminaristi, ci PT TOT CRESTINUL ORTODOX!!! raspunsul la Judecata particulara si la cea Finala nu mi se cere ce au facut studentii teologi (NU "teologii", nimeni NU merita aceasta numire!!! CINCI sunt cei ce sunt "teologi" si aceia sunt Sfinti: Sf.Ioan Teologul - Evanghelistul, Sf.Grigorie Teologul - de Nazianz, Sf.Vasile cel Mare, Sf.Ioan Gura de Aur, Sf.Simeon NOUL Teolog, si il putem aduga de ce nu pe Sf.Maxim Marturisitorul, in rest nimeni nu este Teolog, teolog e sa fii ca acesti Sfinti - adica TRAITORI) ci ce am facut eu pt ei ca sa se indrepte, ca NEPASAREA sau INDIFERENTA se va plati crunt! Cati dintre noi ne mai rugam azi pt studentii teologi ca sa devina niste preoti model??? Vom fi intrebati cum ne-am crescut copiii ca sa fie niste TEOLOGI prin CREDINTA si FAPTE BUNE, PRIN SMERENIE si TRAIRE!!! nu neaparat prin scoala, prin diploma, aceea nu are valoare in fata lui Hristos!!! Ci sufletul pe care mi l-am pus in invatarea lucrurilor sfinte ca sa pot invata pe omul de rand, pt ca eu voi da raspuns in ziua judecatii pt ele!!!
Asta sa ne intereseze pe noi, frati crestini: CE BINE AM FACUT EU PT APROAPELE MEU???

Sa fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.12.2008, 22:32:32
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Toate facultatile scot absolventi pe diplome platite. Peste tot sunt cadre didactice dornice de venit fara munca. De asta nimic nu mai e cum ar trebui sa fie. Si parohiile se dau pe zeci de mii de euro... [/COLOR]
[COLOR=green]Nu va faceti ca nu stiti![/COLOR]
Responsabilitatea este a arhiereilor care acorda preotia celor care nu sunt vrednici de asta.Deci,nu felul cum se obtin diplomele este important ci felul cum sunt selectati candidatii la protie si apoi felul in care se decid hirotoniile!Si aici sunt resposabili arhiereii cu scaun si numai acesti arhierei,pt ca nici sinodul nu poate obliga pe un arhiereu sa hirotoneasca un preot daca acesta nu vrea sa o faca!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.12.2008, 22:38:30
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu ma feresc sa fac astfel de afirmatii fara dovezi, tocmai ca sunt un agnostic ce posteaza mesaje pe un forum ortodox si nu doresc sa se spuna despre mine ca am o agenda secreta.
[COLOR=green]Lucrez in invatamant si stiu ce se intampla la toate nivelurile![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.12.2008, 22:44:49
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Responsabilitatea este a arhiereilor care acorda preotia celor care nu sunt vrednici de asta.Deci,nu felul cum se obtin diplomele este important ci felul cum sunt selectati candidatii la protie si apoi felul in care se decid hirotoniile!Si aici sunt resposabili arhiereii cu scaun si numai acesti arhierei,pt ca nici sinodul nu poate obliga pe un arhiereu sa hirotoneasca un preot daca acesta nu vrea sa o faca!
Nu ma pricep la cum se procedeaza pentru preotie. Eu ma refeream la faptul ca diplomele au devenit o afacere rentabila. Tinerii se aleg cu o facultate si un loc de munca pentru care nu sunt nici pregatiti, poate nici nu au chemare. Cadrele didactice au un venit neimpozabil, fara efort... Si cui ii pasa?
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.12.2008, 22:50:55
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Asa este, Geo.Nectarios:

"...si nu numai pt studentii teolgi sau elevii seminaristi, ci PT TOT CRESTINUL ORTODOX!!! "

De aceea am vorbit despre copil si despre devenirea lui. De aceea am amintit la inceput despre accidentele vocationale. Doar in final m-am oprit la studentul la teologie si asta numai pentru a reveni la nelinistile lui Podolski: "Mult timp am fost dezgustat de procesul de formare al preotilor . Stim cu totii ce fapte savarsesc preotii de azi (ma refer la cele elementare nu cele dogmatice). Vad clar aceiasi doza de lumesc si in noii studenti, in viitorii preoti."

Curgerea generatiilor noastre (ale oamenilor) prin viata este o osmoza caruia i-am spus civilizatie. In acest suvoi care ne poarta prin timp imprumutam si livram unii altora si ce trebuie si ce nu trebuie. Foarte importanta este ciclicitatea parinte-copil-parinte. De aici se imprastie binele si frumosul care duc spre comuniune sau raul si uratul care ne imping la dezbinare. Asa ajungem sa vorbim de fapte bune si oameni frumosi sau despre cele 3 proptele ale pacatului (asa cum le definea Parintele Petroniu Tanase) NESTIINTA, UITAREA si NEPASAREA.

Sigur ca nu m-am referit decat contextual la studentul la teologie. Problematica este cat se poate de larga.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.12.2008, 00:40:32
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Asta sa ne intereseze pe noi, frati crestini: CE BINE AM FACUT EU PT APROAPELE MEU???
Ba eu zic ca din contra, principala intrebare a lui Dumnezeu la Judecata de Apoi va fi "Ce ai facut cu sufletul tau?", si deabia dupa asta ne va intreba si ce am facut cu ceilalti, iar referitor la treaba asta cu ceilalti de langa noi, eu cred ca Dumnezeu a vrut sa ne spuna prin a avea grija sa nu devenim pricina de sminteala pentru ei, ca daca ne apucam sa indrumam si sa dam sfaturi nefiind despatimiti de atatea si atatea vicii, mai rau cadem si ne tulburam.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.12.2008, 01:10:07
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Ba eu zic ca din contra, principala intrebare a lui Dumnezeu la Judecata de Apoi va fi "Ce ai facut cu sufletul tau?", si deabia dupa asta ne va intreba si ce am facut cu ceilalti, iar referitor la treaba asta cu ceilalti de langa noi, eu cred ca Dumnezeu a vrut sa ne spuna prin a avea grija sa nu devenim pricina de sminteala pentru ei, ca daca ne apucam sa indrumam si sa dam sfaturi nefiind despatimiti de atatea si atatea vicii, mai rau cadem si ne tulburam.
Fratele meu, nu vezi ca toate discutiile sunt impotriva studentilor teolgi, a viitorilor preoti, si chiar a tinerilor preoti??? ca nu mai sunt cum erau odata... EU de aceea am scris ce am scris, nu pt mine, ci impotriva celor care sunt "raasculati" impotriva lor!!! Daca subiectul era despre "Raspunsul meu la Infricosta Judecata" spuneam asa ca si fratia ta (ai scris bine ce ai scris, dar nu legat de subiect), asadar am scris ca fiecare sa isi poata vedea greseala nu numai de judecata, cat si ca nepasare fata de un "teolog"!!! fiecare arunca cu pietre, ca ala e de vina, sau celalalt! BA nu! Eu sunt de vina ca nu ma rog pt el!!! De ce??? Rugaciunea pt apropapele e SINGURUL lucru ce il pot face, ba mai mult, in virtutea Poruncii Iubirii, pt ca eu sunt cu Hs, Il am in mine pe Hs, IUBESC ca si El, de aceea ma rog pt el, chiar daca nu ma cunosc cu el!!! Asa trebuie sa ne fie judecata!!! sa ne judecam pe noi, ca poate am gresit lui Dumnezeu si din cauza unor pacate, Dumnezeu mi-a dat preotul pe care il MERIT!!! Dupa CREDINTA si TRAIREA MEA!!!
Te rog frumos sa ma ierti si fii binecuvantat!!!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.12.2008, 01:57:17
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fratele meu, nu vezi ca toate discutiile sunt impotriva studentilor teolgi, a viitorilor preoti, si chiar a tinerilor preoti??? ca nu mai sunt cum erau odata... EU de aceea am scris ce am scris, nu pt mine, ci impotriva celor care sunt "raasculati" impotriva lor!!!
Adevarat. De foarte multe ori, in discutiile cu diversi, am remarcat usurinta cu care acestia condamnau preotii, comutand exceptia pe pozitia regulii. Le-am spus ca preotii sunt tot oameni, ca si ei. Nici mai buni nici mai rai. Ca asa cum exista oameni impliniti sau neimpliniti in munca lor, asa exista si preoti cu mai mult sau mai putin har, mai vrednici sau mai putini vrednici. Si i-am intrebat: Tu, daca ai fi ales calea preotiei ai fi ajuns un model? Tu, esti in meseria ta un reper, un varf? Reactia lor, aproape de fiecare data a fost: Da ma, da' eu nu m-am dus sa ma fac preot!
Daca ma gandesc bine, preotul a ramas etalonul suprem in ceea ce priveste imaginea morala in urbe. De aceea si pretentiile la adresa sa sunt mult mai mari si in consecinta abaterile sale sunt judecate mai aspru. Venim dupa o perioada de comunism atroce si una de capitalism desantat care au lasat urme adanci in acest neam. Va mai trece ceva timp pana vom constientiza cat de mult conteaza sa ne rugam pentru preotul nostru, pentru conducatorii nostri, pentru biserica noastra, pentru neamul nostru, pentru pace, pentru martirii nostri si sa evitam sa judecam cu asprime aproapele. Va mai trece ceva timp pana cand vom adopta cultura binelui si a frumosului, pana cand vom fi cu adevarat un popor ortodox.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
admitere facultate Joulie Stiri, actualitati, anunturi 0 30.08.2012 11:34:18
Dumnezeu personal tara tara vrem ostas Generalitati 18 06.08.2011 15:04:35
Facultate Teologie. alexdu Generalitati 18 12.02.2010 16:30:33
Facultate Teologie fr alexdu Generalitati 2 02.02.2010 16:30:06
Preotul - ce invata el la facultate? sophia Preotul 40 15.11.2009 19:36:50