Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.03.2012, 20:34:46
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
a inalta si a cobora este numai al Lui Dumnezeu,eu nu clasific ci preiau ,re aduc aminte;legat de Sfintenie,sunt tratate sau grile facute de Sfintii Parinti in care trebue a se incadra cel propus pentru recunoasterea ca Sfant,desigur oficiala si in cadrul B.O.,aceasta responsabilitate o au reprezentantii B.O.ai respectivei nationalitati care dupa anumite criterii aleg persoanele cu viata remarcabila,de avut in vedere si faptul ca se ia in considerare transmiterea duhovniceasca a celui trecut la cele vesnice,catre credinciosi in mod pozitiv sau negativ de carmuire spre telul vietii in esenta cuvantului;
daca pastorul nu ia acesta hotarare atunci de ce se auto inputerniceste turma si decide cine merita a fi Sfant ,cautand a grabi oarecum canonizarea facand acatiste,paraclise si alte rugaciuni si a-i pune icoana in rand cu marii Sfinti si placuti Lui Dumnezeu?asta este invatatura parintelui Arsenie Boca?
O conditie esentiala pentru canonizare este smerenia poporului fata de sfantul respectiv. Oamenii respectivi, daca l-au cunoscut pe parintele sau au beneficiat de ajutorul sau este firesc sa il cinsteasca. Acesta este primul pas pentru canonizare.
Si da, ar fi o erezie, daca ar fi cinstit ca un sfant,asta smintindu-i pe altii, iar el in realitate nu ar fi un sfant. Dar asta noi nu o stim. Poate altii o stiu. E bine sa fim circumspecti, dar nu sa fim categorici cand nu avem suficiente elemente.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #52  
Vechi 25.03.2012, 20:52:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Voi citi lucrarea indicata,desi...la pret e cam scumpa(nu puteau sa o faca mai ieftina ?!) si nu stiu de unde sa o procur !
http://librarie.arsenieboca.ro/ro/1/...ma-cararea.php Pentru mine o asemenea lucrare nu este scumpă...te vei convinge după ce o vei citi.

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Ai pretuiesc pe toti teologii si monahii pomeniti de tine (cinste lor !),insa ai pretuiesc deasemnea pe prea-cuviosii Arsenie Papacioc si Ioanichie Balan !
Eu pe toți îi cinstesc indiferent de ce au zis unii de alții. Nu știi în ce circumstanțe au afirmat cele înregistrate, nu știi cu ce scop, nu știi în ce perioadă a vieții lor. Poate apoi și-au dat seama că au greșit...cine știe.

http://www.youtube.com/watch?v=bCRUSvEmsYA

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cum sa nu il cinstim si pretuim pe acest mare traitor,care a stat 14 ani in puscariile comuniste si apoi inca cativa ani buni in pustie,ca sihastru,traind in preajma fiarelor salbatice si aproape sub cerul liber, cuviosul Arsenie Papacioc,un monah lucid,pragmatic, si cu capul pe umeri,chiar si in monahism !!!
Și eu am evlavie la părintele Arsenie Papacioc chiar și după ce această înregistrare, în care nu este de acord întru totul cu părintele Arsenie Boca (la care am mare evlavie). Am avut parte de marele dar de a primi o binecuvântare de la părintele Arsenie Papacioc chiar înainte de a trece la cele veșnice. Așa este a fost un părinte pragmatic, cu capul pe umeri care ne-a lăsat multă hrană duhovnicescă însă părarea mea despre părintele Arsenie Boca nu mi-o poate schimba.

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Io ce sa fac daca acesti parinti vin sa depuna o marturie,sau mai degraba sa emita o parere, fata de monahul Arsenie Boca, parere,care ai deranjeaza foarte tare pe adeptii sai !
Să treci prin filtrul minții ceea ce auzi, dar și prin filtrul inimii...să-l cercetezi și pe cel despre se aduc acuze, nu numai pe cel care le aduce.

Uite aici câteva documentare:

Arsenie Boca - film documentar - de la minutul 8 vorbește și părintele Stăniloaie - "încă din viața sa îi se spunea Sfântul"

Omul lui Dumnezeu (I)

Omul lui Dumnezeu (II)

Omul lui Dumnezeu (III)

Omul lui Dumnezeu (IV)

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Apropo, e cumva o secta in sanul ortodoxismului , arsenismul ???
Nu există așa ceva...cel puțin eu nu am auzit, însă sunt mulți care au evlavie a dânsul și de aici probabil și curentul acesta "arsenismul".

Apropo nu știu dacă știai dar în mare măsură Filocalia în limba romană se datorează efortului depus de părintele Arsenie Boca care a adus primele copii ale manuscriselor Filocaliei din muntele Athos și împreună cu părintele Stăniloaie apoi le-a tradus.

Last edited by ovidiu b.; 27.03.2012 at 02:14:36.
  #53  
Vechi 25.03.2012, 21:10:07
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Să treci prin filtrul minții ceea ce auzi, dar și prin filtrul inimii...să cercetezi și pe cel despre se aduc acuze nu numai pe cel care le aduce.


Filmele documentare le-am vazut sau audiat pe aproape toate !

Mersi oricum pentru linkurile postate,voi citi si cartea in viitor !!!

Pana in final, imi voi face o parere sper ,cat mai obiectiva, asupra tuturor aspectelor delicate sau disputate !!!

Sunt uimit, ca ai avut sansa sa primesti binecuvantare de la parintele Arsenie Papacioc,si te felicit pt asta !

Insa totusi, dincolo de toate aspectele,dincolo de cinstea si respectul purtate acestor mari parinti duhovnicesti, trebuie sa pastram o dreapta masura,si sa nu ne facem fetisuri si idoli din ei intr-un mod deplasat !
Cu toate, ca datorita slabiciunii noastre omenesti,avem nevoie sa ne raportam foarte strans la aproapele nostru, la seamanul nostru, OM , noi trebuie sa stam de veghe,pentru a nu esua in idolatrie,si pentru a ne coordona raportul pe coordonate directe cu Mantuitorul si cu Preamaritul Tata din Ceruri !
Relatia privilegiata, noi trebuie sa o cultivam cu Sfanta Treime (slava ei !) si abia apoi pe locul al n-lea ,daca pot spune asa, cu ceilalti oameni pe care ai pretuim !!!
Acesta e modul ideal, dificil,desigur,de raportare la religios, pe care il vad eu !
Gresesc oare ???
  #54  
Vechi 25.03.2012, 21:12:02
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
O conditie esentiala pentru canonizare este smerenia poporului fata de sfantul respectiv. Oamenii respectivi, daca l-au cunoscut pe parintele sau au beneficiat de ajutorul sau este firesc sa il cinsteasca. Acesta este primul pas pentru canonizare.
Si da, ar fi o erezie, daca ar fi cinstit ca un sfant,asta smintindu-i pe altii, iar el in realitate nu ar fi un sfant. Dar asta noi nu o stim. Poate altii o stiu. E bine sa fim circumspecti, dar nu sa fim categorici cand nu avem suficiente elemente.
Daca ai ascultat inregistrarea, cam ce parere ai ???
  #55  
Vechi 25.03.2012, 21:22:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Daca ai ascultat inregistrarea, cam ce parere ai ???
Da am ascultat-o. Parerea mea e ca nu pot sa imi dau cu parerea. :) Cred ca Parintele Arsenie Papacioc greseste pentru ca isi da cu parerea. Repet, eu nu sustin ca Parintele Arsenie Boca e sfant. Dar nici ca nu e. Dar parintele Papacioc face niste afirmatii pe care nu pe poate proba. Cum ar fi ca parintele Arsenie Boca credea in reincarnare. Exista o dovada ca el afirma altceva. In schimb ca nu ar fi sustinut reincarnarea exista. Si nici nu spune ce unde stie ca parintele Arsenie Boca ar fi sustinut asa ceva. La fel si cu desfranarea. De unde stie asta?
Asta e parerea mea. Daca incerc sa ma bazez pe fapte, dovezile ptr acesta fapte lipsesc.
Ca oricare dintre ei a facut greseli e normal pentru ca au fost oameni. Dar e bine cand afirmi ceva despre cineva sa ai pe ce te baza. Asa ca eu raman circumspect atat asupara sfinteniei Parintelui Arsenie Boca pana nu va fi canonizat de Biserica (altii care il cunosc si au mai multe informatii au tot dreptul sa il cinsteasca in calitate de sfant), cat si asupra celor sustinute de Parintele Arsenie Papacioc atat timp cat nu exista dovezi. Si ar fi fost loc de asa ceva.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #56  
Vechi 25.03.2012, 21:37:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Sunt uimit, ca ai avut sansa sa primesti binecuvantare de la parintele Arsenie Papacioc,si te felicit pt asta !
Să-ți spun cum am auzit de părintele Arsenie Papacioc. Eu anul trecut în primăvară îl cercetam pe părintele Arsenie Boca cautând documentare despre dânsul și inevitabil am dat și de documentarele părintelui Arsenie Papacioc - care mi-au plăcut tare mult și astfel îmi doream să îl văd. Sâmbata seara am primit o binecuvântare de la dânsul, duminica am participat la Sf Liturghie....apoi Marți 19.07 a trecut la cele veșnice...

Soția nu știa mare lucru despre el, doar din ce îi mai povestisem eu...dar după ce am primit binecuvântarea de la dânsul soția a început să plângă - ceva o mișcase - părintele era foarte slăbit, de abia se mișca...

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Insa totusi, dincolo de toate aspectele,dincolo de cinstea si respectul purtate acestor mari parinti duhovnicesti, trebuie sa pastram o dreapta masura,si sa nu ne facem fetisuri si idoli din ei intr-un mod deplasat !
Cu toate, ca datorita slabiciunii noastre omenesti,avem nevoie sa ne raportam foarte strans la aproapele nostru, la seamanul nostru, OM , noi trebuie sa stam de veghe,pentru a nu esua in idolatrie,si pentru a ne coordona raportul pe coordonate directe cu Mantuitorul si cu Preamaritul Tata din Ceruri !
Relatia privilegiata, noi trebuie sa o cultivam cu Sfanta Treime (slava ei !) si abia apoi pe locul al n-lea ,daca pot spune asa, cu ceilalti oameni pe care ai pretuim !!!
Acesta e modul ideal, dificil,desigur,de raportare la religios, pe care il vad eu !
Gresesc oare ???
Nu greșești .. însă Sfinții au ei grijă să te îndrepte către Sfânta Treime și Maica Domnului spre a le da slavă și spre a le da cinste mai mult decât orice... și asta pentru că ei sunt la rândul lor purtători de Duh Sfânt, ei sunt conectați permanent la Pomul Vieții...

Last edited by ovidiu b.; 25.03.2012 at 22:05:13.
  #57  
Vechi 25.03.2012, 21:42:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
La fel si cu desfranarea. De unde stie asta?
Îți răspund eu la această întrebare. Părintele a dat numai de înșeles acest lucru, dar în realitate așa ceva nu se întâmpla. El doar dădea de înțeles acest lucru pentru ca lumea să îl vorbească de rău...asta l-a ajutat pe el mai mult...probabil a încercat și lumea să vadă cum înclină, ce credință are...
  #58  
Vechi 25.03.2012, 21:48:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Numai cine trăiește Filocalia înțelege Filocalia

Părintele Arsenie Boca a adus manuscrisele pentru primele patru volume ale Filocaliei care s-au tipărit la Sibiu, după 1948. A adus manuscrisele de la Muntele Athos, copiate literă cu literă de el. Părintele a adus manuscrisele la Părintele Stăniloae și au făcut un colectiv redacțional pentru editarea Filocaliei, la Sibiu. Au stat o vreme la căminul Facultății de Teologie din Sibiu și după ce lucrau cu sârg la textul Filocaliei încheiau seara cu rugăciune și cântece duhovnicești, iar Părintele Stăniloae le tâlcuia textele Sfinților Părinți. În vremea aceea Părintele Arsenie a fost fiu duhovnicesc al Părintelui Stăniloae. Se spovedea la dânsul. Părintele Arsenie a făcut și desenul pentru coperta Filocaliei.
  #59  
Vechi 26.03.2012, 17:24:41
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Chiar nu e vorba de mândrie ... eu nu asta văd ... însă tu probabil asta vezi ...
daca gandesti dublu standar, este normal sa nu vezi.
  #60  
Vechi 26.03.2012, 18:09:05
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
am si eu o intrebare: aceste discutii aprinse oare cui folosesc? In loc sa ne bucuram de acesta mare sarbatoare (la mine azi e hramul Bisericii), unii stau si se ciondanesc pe forum. Stiti cum zice Biblia: cel fara de pacat sa arunce PRIMUL piatra. Daca parintele Boca a gresit unde e problema? Era si el un om supus greselii. Si Apostolul Petru s-a lepadat de 3 ori de Hristos. Insusi marele Pavel se considera un om pacatos. Si regele David a cazut in desfranare. Singurul fara de pacat e Dumnezeu. Iar daca parintele Boca a gresit sunt sigur ca in smerenia care il caracteriza, s-a cait sincer de pacatul savarsit. Dar acest lucru trebuie sa fie o piatra de poticneala pentru noi? Din cate stiu la Dreapta Judecata Dumnezeu ne v-a intreba NUMAI de pacatele noastre personale si NU despre pacatele altora (sau ale parintelui Boca). Cum am mai spus :CEL FARA DE PACAT SA ARUNCE PRIMUL PIATRA...in parintele Boca.Doamne ajuta!
Subscriu postării domniei voastre.
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27