Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.07.2012, 08:58:09
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
da dar..simt ca nu mai am putere.....nu mai pot
Gandeste-te ca fiecare om este patruns la un moment dat de dureri fizice si emotionale la limita "nu mai pot".

Desi acum unii zambesc si par fericiti, toti cad pana la urma in prapastia suferintei si disperarii.

Dar Dumnezeu ne ridica si lumineaza tocmai atunci cand credem ca totul s-a sfarsit.

Last edited by florin.oltean75; 28.07.2012 at 09:01:32.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.07.2012, 12:18:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
stiu ca nu procedez corect.dar am minte ravasita.........
Un singur sfat: rugaciunea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.07.2012, 17:51:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Un singur sfat: rugaciunea.
Pai dacă are mintea răvășită, eu zic că nici nu poate sta la rugăciune... mai bine ar fi o schimbare, o ieșire în natură, o plimbare în parc. Sau și mai bine, un drum la o mănăstire de prin apropiere... apoi o să vină și rugăciunea. Doamne ajută-i Patriciei !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.07.2012, 19:41:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
diagnosticul nu se stie sigur......o sa vad in noiembrie......se presupune ca ar fi hemangiom hepatic......
Si pentru presupunearea asta esti asa dezamagita?
Pai daca aveai un diagnostic sigur de cancer, Doamne fereste, ce mai faceai sau ziceai?

Cam asa se vede credinta omului, in rugaciunile la care raspuns se lasa asteptat.

Si daca nu avem credinta, in sensul autentic, cel al increderii si lasarii in voia lui Dumnezeu, de ce ne mai miram ca rugaciunile noastre nu au un raspuns?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.07.2012, 20:47:54
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
sunt tare dezamagita..m-am rugat unor sfinti din toata inima si nu m-au ascultat,nu m-au ajutat sa imi indeplineasca cererea.....ce sa fac?ca nu mai stiu......m-am hotarat sa citesc doar acatistul DOMNULUI IISUS.....si sa ma las in voia Lui sa nu ma rog pt ceva anume....si vinerea sa ma rog SF NECTARIE PT izbavirea de boala........
Cumva tu procedezi bine ca te rogi pentru o nevoie concreta. Inseamna ca iti pui totusi ultima speranta in Dumnezeu,pentru cea mai mare nevoie a ta . Mergi si mai departe pe acest drum,si spune : Doamne esti ultima mea speranta ! Faca se toate dupa voia ta !

Aminteste-ti de Mantuitorul insusi : de 3 ori a rugat pe Tatal sa se departeze cupa durerii de la El,in gradina Ghetsimanii ,si nu a primit .Iar pe cruce fiind a strigat:"Dumnezeul meu,Dumnezeul meu,pentru ce m-ai parasit !"
Deci aceste sentimente ale tale sunt omenesti,firesti ,daca si mantuitorul insusi le-a avut.
Mergi mai departe pe acest drum,pina la pierderea de sine,pina nu va mai fi nici o sansa in alta parte ,si la Dumnezeul tau tot vei gasi ascultare ,si nici o rugaciune a ta nu e neauzita.
Sacrifica-ti voia ta ,nu mai dori sa fie lucrurile ca tine !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.07.2012, 20:48:46
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
sunt tare dezamagita..m-am rugat unor sfinti din toata inima si nu m-au ascultat,nu m-au ajutat sa imi indeplineasca cererea.....ce sa fac?ca nu mai stiu......m-am hotarat sa citesc doar acatistul DOMNULUI IISUS.....si sa ma las in voia Lui sa nu ma rog pt ceva anume....si vinerea sa ma rog SF NECTARIE PT izbavirea de boala........
Patricia,tu roaga-te neincetat,cu deznadejde,deocamdata,apoi cu un pic de nadejde,mai apoi cu mai multa nadejde...si tot asa pina vei avea acea CREDINTA,cit un bob de mei,incit ,sa poti muta si muntii(adica pina ce vei fi complet vindecata).si,cu siguranta : Vei FI!
Stiu ce spun.N-ai voie sa accepti esecul in viata ta(ca e aia ,ca-i ailalta,ca mai-stiu-eu-ce.Nu conteaza de ce esti acum bolnava,ideea e ca TREBUIE sa devii sanatoasa,si solutii sint.Trebuie doar sa gasesti CALEA spre vindecare.Si chiar de-ar fi si pacate ,mari,la mijloc,Dumnezeu se va milostivi.Tu ,numai roaga-L.Cu Acatist Mintuitorului,cu Acoperamintul Maicii ,cu ale Sf Nectarie si/sau alti DOCTORI fara de arginti,si ,mai ales ,cu sufletul tau,si prin cuvintele ce izvorasc din durerea inimii tale bolnave (poate!).
Dumnezeu ne vrea frumosi(la suflet si la trup) si sanatosi (la minte si la trup).Hristos,Domnul nostru nu ne-a spus sa nu-I cerem,ci a zis:TOT CEEA CE VE-TI CERE(rugindu-va!)..SA CREDETI CA LE VETI PRIMI si..LE VETI AVEA!(citez din mem).Asadar,nu te sfii sa-I ceri ,ATOATESTAPINITORULUI,sanatatea ta! Ci roaga-te, si CREDE! Crede ,si te roaga!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.07.2012, 01:25:37
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Si El, ridicandu-Si ochii spre ucenicii Sai, zicea: "Fericiti voi, cei saraci, ca a voastra este Imparatia lui Dumnezeu. Fericiti voi, care flamanziti acum, ca va veti satura. Fericiti cei ce plangeti acum, ca veti rade.
...
Dar vai voua bogatasilor, ca va luati pe pamant mangaierea voastra. Vai voua, celor ce sunteti satui acum, ca veti flamanzi. Vai voua, celor ce astazi radeti, ca veti plange si va veti tangui. "


Nu te deznadajdui. Ai vazut ca necajitul castiga Raiul, si cel fara necaz ajunge unde ajunge. Prin necaz ne curatim si tot prin necaz aratam ca il putem iubi pe EL. Caci ce rasplata li se cuvine celor care il iubesc cand le e bine?? Hristos S-a rastignit pt noi, si noi la randul nostru trebuie sa fim loiali LUI, si la bine si la rau, si in fericire si in necaz. Maica Domnului sa te ajute dupa voia ta si sa te vindeci si sa treci peste acest necaz ce te apasa!
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 29.07.2012 at 02:26:11.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sensul profund al impartasaniei florin.oltean75 Generalitati 22 31.01.2012 22:00:24
dezamagita cristina mioara Generalitati 15 31.07.2011 23:37:02