Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 24.04.2013, 12:36:38
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Vă mulțumesc tare mult, însă trebuie să vă mărturisesc că tânăr am fost, deștept încă nu (însă mă pricep destul de bine să fur de la alții), în privința credinței aș fi putut să-mi spun și N.Credinciosu – pentru că și sunt, și nu sunt – iar în privința originii, iarăși pot să vă dezamăgesc: sunt moldovean.
Însă am o stimă deosebită pentru Câmpulung, unde locuiesc doar de aproape un an.
Tocmai, ca moldovenii sunt repositoriul de credinciosi al Romaniei. Nu stiai? :)
Reply With Quote
  #192  
Vechi 24.04.2013, 12:41:02
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Eu am crezut ca sunteti din Bucovina. Imi place tare mult acolo. Nu cred ca am vazut in Romania locuri mai frumoase ca cele din Bucovina.
Prin Onesti cred ca nu am trecut niciodata.
La Campulung am fost o singura data si nu pot sa spun ca m-a incantat prea mult.
Sper sa nu va suparati ca spun asta.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 24.04.2013, 12:44:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu, de ce m-aș supăra? Și mie îmi place Bucovina tare mult, însă mi-a plăcut și ce am găsit aici: oameni cumsecade, mai senini, mai puțin stresați decât în București, locuri cu multă istorie, cam prăfuită, e drept, prea puțin pusă în valoare.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 24.04.2013, 14:51:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stau si ma mir cum de reusesti sa pui egal intre saraci si cersetor.
Nu o data un sarac mi-a refuzat banii.
Si crede-ma, nu stiu daca avea ce sa manince de la o zi la alta, d'apai sa plateasca chirie de 250euro.

Problema ta si care a semnalat-o Yasmina, motiv pentru care si-a incasat-o de la piosul nostru frate, a fost ca ai incercat procesul invers, sa asimilezi cersetorii (care practica si un cersit agresiv) cu saracii.
De ce ii intelegi ca pe niste cersetori si nu ca pe niste oameni in dificultate? De ce insisti pe pretentia chiriasului cand am precizat foarte clar ca ajutorul nu se face cu forta ci doar daca cel ce poate sa ajute (proprietarul) vrea si poate (isi permite) sa faca asta din proprie initiativa?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pe atunci treaba a functionat binisor, chiar si cu liceul puteai avea o slujba destul de buna, si mai ales stabila, din care iti puteai plati rate la un apartament, si iti mai ramanea si bani de pus ceva pe masa, acelasi Stat avand grija sa te fereasca sa ajungi cumva obez.
Comunismul a avut si parti bune, faptul ca puteai sa iti iei un apartament in rate doar cu liceul, era un lucru mult mai aproape de firesc fata de vremurile in care traim, cand nici cu facultate nu poti.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La mai bine 20 ani dupa ce acest sistem a expirat, mentalitatea vad ca a ramas.
Vrei tu sa ma faci comunista dar nu m-ai nimerit :-)) Am crescut in capitalism si nu mai astept nimic bun de la stat.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai au o solutie: a lua pe cineva in chirie, pentru perioada asta, pot castiga cel putin 100Euro pe luna.
De ce nici nu vrei sa vorbesti macar despre solutia asta?
Alin, o solutie pentru cine? Ai mai scris asta si intr-un alt mesaj fara sa inteleg clar la ce te referi. Cine sa ia in chirie cu 100 euro?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De unde sa stie proprietarul ce probleme financiare au ei?
Ei stiu ce probleme financiare are proprietarul de exemplu?
Ai dreptate, noi nu mai suntem o comunitate. Acum se cultiva individualismul. Omul reuseste prin puterile lui, ca este el destept si prin propriile forte se descurca si face si drege. Cine nu face la fel, cine nu poate, nu ne intereseaza. Comunitatea crestina nu mai exista, intrajutorarea benevola, intelegerea si sustinerea nu mai sunt specifice crestinilor. Cine poate, aplauze, cine nu, nu ne intereseaza.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si inca un sfat, si mai bun: de ce nu esti tu mai receptiva, adica daca tot sunteti prieteni si ii sustii cauza pe nemestecate, de ce nu faci tu un gest in acest sens?
O grija cu adevarat sfanta.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vorbim de o familie de patru persoane care au un venit (minus chirie) de 1800ron/4= 450ron persoana.
La ce caz te referi aici?
Reply With Quote
  #195  
Vechi 24.04.2013, 22:42:23
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Eu cand am spus balanta analitica de verificare m-am referit la aceasta notiune dpdv contabil,operez cu cifre,nu cu sirop si pudra :)
Nu stii ce pierzi. :) Stiu ca bucataria britanica e varza, de fapt nu exista, insa de cea scotiana ce poti spune? Eu am facut din bucatarie un condominium cu a mea (ca supus al HM, trebuie ca stii ca Sudanul a fost condominium anglo-egiptean ceva vreme; asta e ra exemplul), si gatesc la greu, indeosbi ce imi place.
On-topic: ca s-au lamurit, fie si aparent, lucrurile cu bita de zece parseci lungime aplicata cu sete in balta precosmica de colegul nostru, sa ne referim la chirie: cine isi permite, sa incerce, cine nu, nu. Scurt. Sa zici ca nu e crestinesc sa iei chirie e un non sequitur splendid, sa zic asa. Si asta o zic eu, un anticapitalist pina in maduva si care privesc "legea cererii si ofertei" sau "reclama e sufletul comertului" ca pe atentate foarte subtile la adresa Legii date de Hashem.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 24.04.2013, 23:21:44
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Nu stii ce pierzi. :) Stiu ca bucataria britanica e varza, de fapt nu exista, insa de cea scotiana ce poti spune? Eu am facut din bucatarie un condominium cu a mea (ca supus al HM, trebuie ca stii ca Sudanul a fost condominium anglo-egiptean ceva vreme; asta e ra exemplul), si gatesc la greu, indeosbi ce imi place.
Scurt ca sa nu duc subiectul in oftopic,cine stie ce disputa mai apare,orice este posibil :) Bucataria britanica imi place doar in versiunea Jamie Oliver,cea scotiana este dificila si nu toti se adapteaza la ea.Pt sanatatea mea o prefer pe cea japoneza, exceptional de echilibrata si de sanatoasa.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 25.04.2013, 02:14:49
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

"Strain am fost si nu M-ati primit; gol, si nu M-ati imbracat".

Cum as putea eu sa il judec pe cel care ia chirie, cand eu insumi nu mi-am dat niciodata haina de pe mine (nu o vechitura) unui sarac?

A lua chirie este pacat in aceiasi masura in care eu trec pe langa un sarac si nu imi dau haina de pe mine. Mantuirea cred ca se obtine prin 3 feluri:
- prin rugaciunile altora (caz in care stai "nitel" prin iad...), apoi prin metoda "vai de capu meu" (adica la limita) si prin nevointa (calea nevointei si a Sfintilor).

A-ti da haina de pe tine sau a primii straini in casa face partea din categoria nevointei si sfinteniei, asemenea lui Avraam iubitorul de straini.
Nimeni nu o sa isi piarda mantuirea pt ca nu a primit gratuit in chirie, dar cu siguranta cine a facut-o multa plata a primit dincolo. Si la fel, nimeni nu o sa isi piarda mantuirea pentru ca nu si-a dat geaca lui draga in anotimpul rece, dar cu siguranta cine a facut-o, insutit a primit dincolo.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #198  
Vechi 25.04.2013, 09:47:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit update

Pana la urma am decis ca atitudinea de victima nu m-a caracterizat niciodata,asa ca dupa ce am fost atacata mult mai bine imi sade sa ma ridic si sa ma scutur decat sa trantesc usa si sa ma autoexilez pt o perioada nedeterminata.

Dar ca orice proasta care se respecta,am chiar nevoie sa stau printre oamenii de seama ai forumului,poate,poate se mai prinde si de capul asta prost ceva.

Trag nadejde:)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 25.04.2013, 09:56:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nădejdea moare ultima!

L.E. Am glumit, nu mi-o lua-n nume de rău!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #200  
Vechi 25.04.2013, 09:59:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nădejdea moare ultima!

L.E. Am glumit, nu mi-o lua-n nume de rău!

Sau speranta :)

Nu ti-o iau in nume de rau,stiu ca ai un simt al umorului foarte dezvoltat :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde