Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.11.2016, 20:01:29
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ce frumos te-ai eschivat... :) și-ai aruncat și niște momeli, să vezi ce se-ntâmplă... Felicitări, se vede c-ai studiat psiho :)

În fine, personal, îți mulțumesc pentru păreri și efort.

Reformulez:

Părerea ta personală care e?

Crezi că există ființe inteligente, cu voință liberă, nevăzute cu ochiul fizic, care au efecte, reacții, acțiuni și reacțiuni, văzute și nevăzute, asupra oamenilor, animalelor și naturii, care în creștinism, se numesc ierarhie cerească sau ierarhie demonică ?

Asemenea, pomenește-mă și iartă-mă.
Unde m-am eschivat Remus?
Doar ti-am scris clar, de la bun inceput: nu, nu am studiat, nu ni s-a predat asa ceva.
Cat despre parerea mea, ma mir ca intrebi... Sunt crestin, am studiat cartile noastre bisericesti, cat de cat si, da, cred ca exista demoni. Exact cum a spus Domnul si cum am aflat din Traditie precum si din ... experienta.
Dar nu vreau sa vorbesc despre asta, din nenumarate motive.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.11.2016, 20:12:21
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frate rătăcit, "Penticostal tradițional"
"Să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte".
Amin!
Sa stam stramb si sa judecam drept drag fratior dreptcredincios, vrednic membru al sfintei biserici numita, politic, ortodoxa!
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ne amintim de cazul Sfântului Maxim Mărturisitorul, care era un simplu mirean până la urmă, un monah obișnuit de rând, și a lucrat Duhul Sfânt prin el, că doar învățătura acelui om smerit, doar el singur, a vindecat toată erezia din toată Biserica, de atunci, de pe tot pământul.
Si noi ne amintim la fel despre Sfantul Martin Luther, dar stau io sa ma gandesc, nu stiu cum sa zic... om avea toti crestinii stofa de "eu singur am dreptate si indiferent ce zic toti din jurul meu, o tin pe-a mea, pentru ca Domnul e cu mine si, in definitiv, sunt singurul care tin corect credinta!"?

Am impresia ca la catolici e un papa infailibil iar la noi, ceilalti, fiecare-i papa.
Eu, papa. Iar ceilalti, papa-lapte.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Se poate întâmpla, ca unul sau mai mulți diaconi, preoți și episcopi, să fie căzuți în erezie.
În acel caz, cine mai este sănătos în Biserică, chiar dacă nu are hirotonie poate vindeca definitiv orice erezie a oricărui episcop, preot, diacon.
Usor de spus, insa se strecoara insidios o intrebare: cine-i cel mai sanatos in biserica?
Cum crezi tu ca as putea sa gandesc altceva decat ca "cel mai sanatos in credinta sunt eu!"?
Desigur, asta nu suna prea kosher, ba chiar seamana ca doua picaturi de apa cu o mandrie sadea, asa ca voi strecura printre dinti: "nu-s decat o besica de puroi".Dar chiar si asa, besica fiind, in comparatie cu ceilalti, e clar ca sunt cel mai sanatos.

De fapt nu doar ca sunt sanatos. Eu, prin vocatie, sunt... medic. Cei din jur sunt niste pacienti in stare mai mult sau mai putin grava, iar eu trebuie neaparat sa-i ajut.
Nu stiu cum e in lumea reala dar p'aci, pe forum, cam asta e linia generala.

Stau sa ma gandesc, daca as fi un simplu vizitator al forumului, un observator din afara, mi s-ar parea ca vad un film cu un spital in care fiecare crede despre el ca-i medic si ceilalti sunt pacienti care au nevoie urgenta de ajutorul lui. Si cred ca mi-as zice: "prieteni, in spitalu' asta, toti sunteti cu capu'!". Acuma, pentru ca si eu postez p'aci, nu prea pot zice treaba asta. Ca ma gandesc si la mine, care tocmai iti scriu tie ceva pentru ca vreau sa te vindec. Si as ajunge la concluzii nu tocmai imbucuratoare despre ilustra-mi persoana.

Totusi am impresia ca poanta asta cu: "mireanul cel mai sanatos din Biserica trebuie sa-l vindece pe episcopul cazut in erezie" cam suna fals, a doaga. Pai episcopul ala asa-i de pocait incat sa-l creada pe mirean mai cunoscator ca el in ale Scripturilor sau canoanelor?

Scuze, gandesc cu voce tare.
Nu-i obligatoriu sa raspunzi chiar la toate prostiile care-mi trec mie prin cap...

Last edited by Penticostalul Traditional; 02.11.2016 at 20:26:24.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.11.2016, 20:15:44
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Amin!
sfintei biserici numita, politic, ortodoxa!
Ai grija ca te joci cu carbunele aprins.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.11.2016, 20:16:52
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ai grija ca te joci cu carbunele aprins.
E un vechi hobby de-al meu...
Uneori, din joaca, mult prea rar ce-i drept, ii gramadesc pe capul vrasmasilor.

Last edited by Penticostalul Traditional; 02.11.2016 at 20:23:08.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.11.2016, 20:22:23
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
E un vechi hobby de-al meu...
pai nu-i al tau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.11.2016, 20:40:23
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.047
Implicit

Igor,văd ca te iei la bătaie cu toți pe aici.Oricum cea mai tare a fost ăia cu psihologia,ea ocupându-se cu chestiile brute,așa cum ți-a confirmat si ioan.:).Ai face bine sa mergi la niște ședințe in "știința sufletului",poate ai scapa de frustrările si refularile care te chinuie in halul ăsta.Întră înăuntrul tău si cercetează-l,lasă tratatele de teologie ca,nu te ajută cu nimic.Caută un om care sa răspundă sufletului tău,nu căuta oameni care să îți răspundă întrebărilor.Tumultul sufletesc nu poate lasa rațiunea să vadă limpede,chiar dacă e plina de ortodoxie.Sufletul nu are nevoie de religie,el are nevoie de dragoste.Atunci vei vedea clar și scopul,atunci vei găsi si pacea.Dar ai libertate și asta îți conferă puterea de a alege.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.11.2016, 21:20:48
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Stau sa ma gandesc, daca as fi un simplu vizitator al forumului, un observator din afara, mi s-ar parea ca vad un film cu un spital in care fiecare crede despre el ca-i medic si ceilalti sunt pacienti care au nevoie urgenta de ajutorul lui. Si cred ca mi-as zice: "prieteni, in spitalu' asta, toti sunteti cu capu'!". Acuma, pentru ca si eu postez p'aci, nu prea pot zice treaba asta. Ca ma gandesc si la mine, care tocmai iti scriu tie ceva pentru ca vreau sa te vindec. Si as ajunge la concluzii nu tocmai imbucuratoare despre ilustra-mi persoana.
Avand in vedere ca lucrarea asupra propriului suflet e o actiune dureroasa si de durata si nereusind schimbarea proprie ,majoritatea se focalizeaza pe schimbarea altora, actiune aparent mai placuta caci nu te mai uiti la mizeria propriului suflet ci te faci profesor inchipuit pentru altii.Nu te mai uiti la uratenia proprie care te deprima ,ci te uiti la uratenia altora si ii inveti sa faca ceea ce tu insuti n-ai reusit cu tine insuti...sperand sa reusesti cu altii(!?!).Schimbarea altora este intotdeauna o inselare.Daca vrei sa schimbi pe cineva,tu esti singurul de care trebuie sa te ocupi.Tocmai de aceea un astfel de forum ,poate ,paradoxal,sa mareasca impatimirea si decaderea unei persoane,desi teoretic se vorbesc despre lucruri "duhovnicesti".
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.11.2016, 21:33:27
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Stau sa ma gandesc, daca as fi un simplu vizitator al forumului, un observator din afara, mi s-ar parea ca vad un film cu un spital in care fiecare crede despre el ca-i medic si ceilalti sunt pacienti care au nevoie urgenta de ajutorul lui.
Și, ce-i mai rău, vrem să-i tratăm fără ca ei să ne ceară asta. Spre deosebire de Hristos, care îi vindeca pe cei care Îl rugau în acest sens.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.11.2016, 22:18:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Usor de spus, insa se strecoara insidios o intrebare: cine-i cel mai sanatos in biserica?
Cum crezi tu ca as putea sa gandesc altceva decat ca "cel mai sanatos in credinta sunt eu!"?
Desigur, asta nu suna prea kosher, ba chiar seamana ca doua picaturi de apa cu o mandrie sadea, asa ca voi strecura printre dinti: "nu-s decat o besica de puroi". Dar chiar si asa, besica fiind, in comparatie cu ceilalti, e clar ca sunt cel mai sanatos.
Da, sunt sănătos din punct de vedere dogmatic, biblic, patristic, canonic, istoric, cu sensul că nu sunt eretic.

A treia parte din Biserică e trasă în erezii, de eretici, ca a treia parte din îngeri, trași de satana... Chiar prin unii episcopii... Cine a salvat situația? Biserica. Pliroma, sau pleroma Bisericii. Noi, ceilalți care am stat cu ochii pe exprimarea articolelor din Creta, ca pe deciziile de viață și moarte, fiindcă așa a fost. Abea s-au reformulat articole și s-a salvat sinodul cretan.

Banii ereticilor din mișcarea romano-catolicismului, oricât ar fi de mulți, nu vor putea să cumpere Biserica, poate unii episcopi și preoți, care se bucură de 30 de arginți, ca iuda iscarioteanul, da, dar nu Biserica...

Deci să luăm aminte, că mai ales acum, în era vitezei, nu ne putem juca cu mântuirea, efectiv, cele mai mari lucruri din Biserică. Viteza vrea să piardă... nechibzuință, netrezvie. Trebuie să fim atenți, dreapta socoteală, discernământ...

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
De fapt nu doar ca sunt sanatos. Eu, prin vocatie, sunt... medic. Cei din jur sunt niste pacienti in stare mai mult sau mai putin grava, iar eu trebuie neaparat sa-i ajut.
Nu stiu cum e in lumea reala dar p'aci, pe forum, cam asta e linia generala.
Mă bucur pentru frăția ta.
Preotul, prin vocație, e medic. Chirurg chiar. La fel și diaconul.
Episcopul, prin vocație și puterea deplinătății harului care i s-a dat, ar trebui să fie făcător de minuni. De aceea este numit și ochiul Bisericii, episcopul. Dar unii mai batjocoresc plinătatea harului, precum Iuda, dintre Apostoli, spre a lor pierzare.

Și creștinul, în mod firesc, biblic și patristic, ar trebui, prin vocație să fie medic. Al sufletului. În măsura sa. Fiindcă ăsta este scopul Bisericii: vindecarea.
Medicina, ca știință pentru bolile trupului, a fost îngăduit ca să fie descoperită, de la Dumnezeu, pentru că credința slăbea puternic între oameni și numai erau mulți făcători de minuni, între creștini.
Dar și-a băgat și vrăjmășescu coada, și s-a ajuns la inginerie genetică, clonare, scoaterea genei de îmbătrânire, pentru a se ajunge din nou la 700-800 de ani de viață, ca primii oameni, acum 7500 de ani.

Cum și azi, tehnologia digitală, este îngăduit să fie descoperită, pentru ca învățătura Bisericii să ajungă la cât mai mulți oameni, pe tot pământul. Iar apostolii demonilor, fac bani digitali, care vor să-i impună omenirii, și să-i sclavagizeze... etc.
Înțelepciunea este dată omului, pentru mântuirea sa. Și demonii profită, exploatează și manipulează, ca să distrugă cât mai mult din creația lui Dumnezeu, profitând de bunătatea și iubirea cu care Dumnezeu îi iubește pe ei, și pe demoni, ca pe Maica Domnului, spune Sfântul Isaac Sirul.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Stau sa ma gandesc, daca as fi un simplu vizitator al forumului, un observator din afara, mi s-ar parea ca vad un film cu un spital in care fiecare crede despre el ca-i medic si ceilalti sunt pacienti care au nevoie urgenta de ajutorul lui. Si cred ca mi-as zice: "prieteni, in spitalu' asta, toti sunteti cu capu'!". Acuma, pentru ca si eu postez p'aci, nu prea pot zice treaba asta. Ca ma gandesc si la mine, care tocmai iti scriu tie ceva pentru ca vreau sa te vindec. Si as ajunge la concluzii nu tocmai imbucuratoare despre ilustra-mi persoana.
Ce spui tu, eu văd în har, altfel. :) Să nu-ți sune arogant, fi foarte atent, trebuie să scriu cam mult :

Pildă:

Să zicem că tocmai ce s-a terminat al 3-lea răboi mondial...
Datorită multor bombe biologice câte s-au dat, toți oamenii de pe pământ, deși au rămas în viață, au orbit și se nasc orbi.
Dar au descoperit că pot dezvolta repede un sistem de ecolocație cu ultrasunete, ca liliecii și așa au început să trăiască în întuneric mai departe...
Apoi vine între ei un Om, se naște vindecat de orbire, are și ecolocația dar mai ales are vederea de dinainte.
Deschide cel mai mare Spital de pe pământ.
Imens.
Cu cea mai bună medicină de pe pământ, care-a existat vreodată.
Tehnologia acelui Spital este adoptată de mulți orbi pe pământ și încep tot mai mulți să vadă. Nu mai doreau ecolocația. Bucurie pe tot pământul.
Dar cei care s-au dezvoltat în ecolocație, îl ucid pe Om și vor să facă uitate metodele de vindecare a orbirii lor...
Aceștia ai Omului fug, se împrăștie pe tot pământul și duc medicina tuturor, dăruind vederea la oricine dorea. La un moment dat ajung să trăiască unii cu alții. Dar cei ai Omului, încep să se lenevească, orbii cu ecolocație se înmulțesc, iar cei ai Omului, încep să aplice tot mai puțin învățăturile de vindecare.
Trec anii, Spitalul se luptă cu tot felul de boli. Le vindecă pe toate.
La un moment dat, rămân aproximativ 1000 de medici, în toate spitalele Omului, pe tot pământul.
Sunt acolo pentru sute de mii de pacienți care vin și pleacă din spital mereu...
Unii vindecați de orbire, începeau să vadă.
Alții doar de curiozitate se băgau înăuntru, prin ecolocație vedeau ce e înăuntru, și plecau.
Iar alții, mai grav, nu doar că treceau pe lângă și nici nu vroiau să audă de acel spital, ci deschideau alte spitale, unde își dezvoltau ecolocația.
Și cei din spitalele de îmbunătățire a ecolocației, au dezvoltat o armă inedită, foarte puternică, a ultrasunetelor, cu care loveau sistematic peste tot printre oameni, și în spitalele Omului mai ales, să-i orbească înapoi pe cei de acolo, să le dea noile efecte ale armei, ca să nu mai vadă aceia, să dorească înapoi ecolocația, cu îmbunătățirea ei.
Acea armă dădea efecte puternice, formele erau foarte deformate, deși vedeau întro ceață deasă, totuși vedeau în colori accentuate, extrem de amplificate și puteau să vadă prin ziduri, prin pământ, prin apă, la depărtări mari, pe cer, era o grozăvie !
Dar efectele treceau repede și trebuiau să se lovească unii pe alții din nou cu acea armă.
Dar spitalele Omului, le spuneau că nu-i bine ce fac, că nu-i aia starea normală, că trebuie să vadă limpede, permanent și să nu vadă culori amplificate, și forme deformate, să nu vadă în depărtări, că nu le ajută la nimic, n-au nevoie de ecolocație îmbunătățită și culori și alte prostii.
Și aceia nu-i suportau pe cei din Spitale, le erau ca un ghimpe-n coastă, vroiau să scape de Spitalele Omului, sub orice formă...
Mereu veneau cei din spitalele ecolocației, și loveau cu acea armă, în cei din Spitalele Omului.
Pentru cei aproximativ 1000 de medici câți erau în Spitale, arma aceea are avea un efect devastator și ceilalți dezvoltau arma, ca efectul să dureze cât mai mult.
Peste 156 de medici străluciți, și o treime dintre pacienți, aproape jumate, la fel, efect puternic de la armă, derutați, bulversați, încep să nu mai vadă limpede, vedeau în ceață, culorile se accentuau puternic. Dar le plăcea, că vedeau prin ziduri, datorită culorilor exagerate, credeau că văd formele corect, deși erau puternic deformate. Credeau că sunt sănătoși, deși cu aceste puteri artificiale, și efecte grozave, se simțeau cu totul și cu totul speciali. Erau foarte mulțumiți... Ceilalți, în baza experienței, au studiat cărțile Omului și ale celor ce i-au urmat, și au dezvoltat un antidot pentru acea armă, ultrasunetele ei nu-i mai afectau și își administrau antidotul și deveneau imuni. Îi vedeau pe majoritatea foarte entuziasmați de noile culori amplificate și cum vedeau prin ziduri, dar se apropiau prea tare și se loveau de zid și cădeau, și începeau să râdă, nu li se părea nicio problemă, se ridicau și se comportau ca niște ciudați pe mai departe.
Întrebarea este:
Ce să facă cei ce au devenit imuni la acele ultrasunete, când ceilalți trag de ei, și-i invită insistent să vadă și ei prin noile efecte ale armei de la cei din spitalele ecolocației ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 31.05.2018 at 13:55:43.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.11.2016, 22:19:41
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Si noi ne amintim la fel despre Sfantul Martin Luther, dar stau io sa ma gandesc, nu stiu cum sa zic... om avea toti crestinii stofa de "eu singur am dreptate si indiferent ce zic toti din jurul meu, o tin pe-a mea, pentru ca Domnul e cu mine si, in definitiv, sunt singurul care tin corect credinta!"?
Deci așa că stai ușor, n-o lua la vale că e adânc abisul iadului...
Mai vi la suprafață, mai iei o gură de aer proaspăt, de la noi, dacă tot ai venit pe forumul românesc al Bisericii. Și poate te sui și în barcă. În corabia mântuitoare a Bisericii, bine-ar fi și pentru noi și pentru tine... :)

Sfântul Maxim Mărturisitorul, deci, tratează dogmatic, doar două erezii, adevărat, majore, cu care se confrunta Biserica atunci: monofizitismul și monotelismul.
Dar nu face mai mult. Și pentru Adevăr, a fost prigonit toată viața, și în final ucis, de toți, care printrun Sinod, au adoptat monofizitsmul și monotelismul.
Și totuși, deși Sinodul hotărâși ereziile acelea, pentru toate Patriarhiile de pe pământ, el tot striga tuturor: "Ieșiți din erezie ! Scuipați jos din gură împărtășania monofizită și monotelită, că e otravă demonică, și călcați-o în picioare !"
Și a biruit în Duhul Sfânt, întrun final, după adormirea sa, dăruind Bisericii, învățătura mântuitoare, care s-a trezit, prin pronia Domnului.
Și-a văzut biruința din ceruri.

Dar Martin Luther, a desființat toată învățătura Bisericii de 1500 de ani. În fine, el oricum trăia în ereziile romano-catolicismului.
Deci a formulat un cu totul nou și nemaivăzut creștinism, a tăiat tot ce se putea tăia din catolicitate, reducând totul la un minimalism dogmatic, cum nu s-a mai văzut vreodată.

Modelul lui Luther, se aplică după Sinodul Vatican 2, de cardinalii și înțelepții din romano-catolicism, în ghidarea episcopului Romei, papa lor, dăruind tuturor "unitatea", "bisericii", chiar și Bisericii, prin erezia ecumenismului.

Înțelegi?

Sfântul Maxim a vrut binele Bisericii, dar Martin Luther, a demolat tot creștinismul de 1500 de ani și și-a înființat propriul creștinism.

Iar astăzi, e o cu totul altă tragedie, cum n-a mai fost vreodată... Cea a noilor arme... A celor din afara Spitalului. Of...

Doamne miluiește !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde