Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 05.11.2016, 05:40:45
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Am intrat recent in posesia unei fotografii ce a imortalizat momentul istoric in care Biserica i-a masurat smerenia fratiorului Igor.
Sper ca rezultatele sa nu-l umple de mandrie:
..........:)))
Reply With Quote
  #152  
Vechi 05.11.2016, 06:01:05
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
... de Ortodoxie nu mă las, din Biserică nu ies, chiar dacă eu o să fiu ultimul de pe pământ, ca și Sfântul Maxim Mărturisitorul.
Am auzit ca nu umbla singur (asta in buna traditie monahala), cica mai era un om cu el, un slujitor numit Atanasie, care a povestit in scris ce s-a intamplat cu Sfantul. Nici acesta n-a avut o soarta prea buna. Si ma gandesc: sa fi fost Atanasie penticostal? Sa fi fost ecumenist? Imi spune gandul ca era si el, nitel, ortodox. Iar daca era totusi musulman sau budist, ia vezi tu la Maxim ce frumos se purta cu el! Si invers, ce iubire avea Atanasie, musulmanul (hindusul? adventistul?) pentru "inselatul" de Maxim.
Ai vazut tu, prin terfeloagele alea pretioase ale tale, ce frumos convietuiau oamenii aceia? Ai vazut tu acolo prietenie? Ai vazut tu acolo ... ortodoxie practica, traita? Vezi, minuneaza-te si aplica!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă o să se întâmple așa ceva, mă duc și-mi instalez un cort, pentru toată viața, lângă Catedrala Mântuirii Neamului și o să vorbesc acolo tuturor despre erezia ecumenismului în care (ar putea fi) căzută Biserica, nădăjduind în vindecare ierarhilor și-a bisericii, să redevină Biserica. Precedent avem în Biserică, să rămână un singur om, de ce nu s-ar repeta? Să ne fie frică? Nu. Să ne așteptăm? Doamne ferește, dar da, ne așteptăm... Doar că sper să nu se ajungă acolo, mai bine să mor de mii și milioane de ori, decât să cadă Biserica în vreo erezie.
Of, dragutule, acuma ai lasat filmul cu calugaria si incepi teatrul cu cortul....
Dar intr-o varianta imbunatatita ca a lui Maxim - te duci singur.
Ieri l-ai depasit pe Domnul in suferinta, astazi il intreci pe Maxim in vitejie.
Bravo, voinicule!

Am un prieten vechi, tot jucam sah de vreo 15-20 de ani, impreuna cu alti prieteni. Ne strangem din cand in cand pe la unul pe-acasa ori pe la cate o crasma (vara) si petrecem o noapte jucind sah, povestind, punind tara la cale. Obicei vechi, din studentie....
Uneori prietenul asta al nostru o ia razna. Fabuleaza, ca tine, din pricina multor necazuri - in cazul lui. Ultima data era suparat pe calugari, zicea ca le arata el ce inseamna post si rugaciune...
Exact ca tine o zis: isi ia cortul, se duce langa gardul Catedralei sau al unei manastiri mari, se asaza in lotus (??) si se pune pe postit si rugaciune.
A zis ca-i bate pe toti! Record mondial face!....
Iti dai seama ca amicul meu are cateva scuze: nu prea a studiat teologie, era beat cand a zis (a doua zi s-a trezit si s-a rusinat), are necazuri mari si reale in familie etc. Si pierduse si la sah!
Dar tu? Ce motive ai sa intri iar in rol, imaginindu-te ultimul mohican, aaaa...., pardon,... ultimul ortodox?
N-auzi ca Maxim a fost penultimul? Vrei sa fii ca Atanasie?

P.S. Povestea asta pioasa cu Sfantul Maxim-ultimul ortodox am invatat-o si eu la scoala. Dar tot la scoala am inteles ca nu e chiar asa, cum zice textu... Mai erau credinciosi ortodocsi pe vremea Sfantului, mii si 'jde mii, doar Dumnezeu ii mai stie cati or fi fost.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 05.11.2016, 08:55:10
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Două chestiuni:

1. În primul rând, mă tem că până la urmă așa va evolua povestea lui Emilian, va veni momentul când se va autodeclara singurul creștin veritabil de pe pământ.

2. Cu privire la povestea pioasă despre Maxim Mărturisitorul, dacă ar fi ca aceasta să fie adevărată, ar decurge că niciun episcop ortodox de la ora actuală nu mai are succesiune apostolică, de vreme ce pe timpul lui Maxim toți episcopii căzuseră în erezie și deci nu mai aveau har să facă hirotonii de noi episcopi.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #154  
Vechi 05.11.2016, 13:11:58
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Oameni ca Igor sunt doar produsul religiei ,respectiv al urmărilor ei provocând daune in gândirea umană si alternând buna funcționare a rațiunii.Oameni ca igor au devenit "hateri",fanatici,au devenit inchizitori sau totalitaristi.Izolați ,si sfindand societatea si mersul ei natural ei s-au refugiat in mentalitățile si sistemele care pot raspunde starii lor infecte si bolnave.Astazi,din fericire sau nefericire doar religia poate oferi astfel de solutii la abordarea realității.Așa ca nu il punem putem invinui pe el ca a ajuns in halul ăsta.E doar o victimă.Igore,numai sa nu aderezi la Isis,am auzit ca recruteaza oameni ca tine.:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 05.11.2016, 13:25:47
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Excelenta viziune, Seraphim. Totusi, nu va impartasesc parerea pesimista cu privire la colegul Igor: nu cred ca va ajunge la o atitudine totalitar-terorista, gen IS, dar pe partea crestin-fundamentalista, sa zic asa.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 05.11.2016, 14:25:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai răsfirați creștinilor, mai răsfirați!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #157  
Vechi 05.11.2016, 15:00:54
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu cade Biserica așa ușor, și vorba ta, frate Ioane, mai erau creștini și pe vremea Sfântului Maxim, mii, dar erau simpli țărani, fără cunoștiințe teologice nici câtuși de puțin, mai ales în perioada aceea, erau mulți analfabeți, dragii de ei. Soarta lor ar fi fost pecetluită la ereziile în care era atunci întreaga Biserică.

Deci nu aveau prea mult de spus aceia, nici să fi vrut, nu știau dogmatică, nu cunoșteau teologie. Sfântul Maxim, care era un filosof și-un înțelept, îndumnezeit și plin de Duhul Sfânt, deși era un simplu monah, fiindcă a refuzat mereu, orice hirotonie, avea un cuvânt de spus ! Și-l spunea peste tot, atât de bine, încât monofiziții i-au spus că-l fac și Patriarh, numai să tacă din gură. Și-au găsit cui să propună, el care nu vroia nici diaconie. Nu spun că eu aș fi de măsura lui, sau vreo unul din noi, deși putem ajunge și îl putem și depăși, spun doar că există un precedent în Biserică.

Și sigur că dacă se va ajunge la erezie, suntem datori prin "Sfânta Neascultare" de care vorbește Sfântul Vasile cel Mare și alți Sfinți Părinți, față de ierarhii căzuți în erezie, să nu-i mai ascultăm, ca să păstrăm Biserica întreagă și sănătoasă. Și, Doamne ferește, dacă se va ajunge la acele catastrofe, Apocalipsa spune că antihrist se va lupta cu Sfinții, deci vor fi mulți care să apere Biserica.
Biserica trebuie să fie păzită de erezie, ca și până acum, în Duhul Sfânt. Și va fi. Cu mila Domnului și a tuturor Sfinților.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
1. În primul rând, mă tem că până la urmă așa va evolua povestea lui Emilian, va veni momentul când se va autodeclara singurul creștin veritabil de pe pământ.
Mulțumesc că te temi pentru mântuirea mea. Dar tu fiind în ereziile romano-catolicismului, iar eu fiind în Biserică, teme-te mai mult pentru mântuirea ta.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
2. Cu privire la povestea pioasă despre Maxim Mărturisitorul, dacă ar fi ca aceasta să fie adevărată, ar decurge că niciun episcop ortodox de la ora actuală nu mai are succesiune apostolică, de vreme ce pe timpul lui Maxim toți episcopii căzuseră în erezie și deci nu mai aveau har să facă hirotonii de noi episcopi.
E Sfântul Maxim Mărturisitorul, nu doar Maxim Mărturisitorul.

Succesiunea apostolică există dacă cei care au căzut în erezie, în decursul vieții lor, vor reveni înapoi în Biserică, cum a fost căzut și Sfântul Apostol Petru, în cele 3 Apostazieri, una după alta, în decursul unei singure nopți, iar la cântatul cocoșului, a revenit, a ieșit din apostazie, care este erezie, fiindcă un apostat nu se poate mântui.

De exemplu, episcopul Romei cel actual și toți episcopii de la Roma începând din 1054, nu mai sunt în succesiune apostolică, sunt inventați, puși de capul lor, fără ascultare de Biserică, iar dacă se vor vindeca de erezie, cel actual sau altul, va trebui să fie hirotonit, oficial, ca episcop al Romei, cu hirotonia adevărată, de către episcopii din succesiune apostolică, din Biserică.

Ultimul episcop al Romei, oficial, al Bisericii, a fost Leon, care s-a excomunicat singur din Biserică, rupându-se de ea, și care a murit în aceași zi când cardinalul Humbert excomunica Biserica Apusului, din Biserică, aruncând sulurile pe Sfânta Masă a Sfântul Altar din Biserica Sfânta Sofia, din Constantinopol, ei bine, din acea zi, Apusul era și este căzut în erezie, și un episcop al Romei, nu a mai fost hirotonit de atunci.

Iar următorul după episcopul Leon, a venit Victor al II-lea, pe care nu l-a hirotonit nimeni, fiindcă nu mai recunoștea pe nimeni din Biserică, s-a pus singur. Succesiunea apostolică la Roma, a încetat odată cu moartea apostatului Leon al 9-lea.

Și de-acolo, prin Victor și următorii, tot tăvălugul ereziilor și nebuniilor din Apus, care mai sunt și astăzi și se tot înmulțesc.

Lucrul cu fumul alb pe coș și strigarea: "Habemus papam", e o invenție omenească, nu hirotonie, din lucrarea demonică, care ține Apusul căzut, departe de smerenie, de dragoste, de Biserică !

Cât mai curând posibil trebuie să fie hirotonit oficial, de doi episcopi ai Bisericii, oricare din cele 14 patriarhate, un episcop al Romei ce aparține de Biserică și să NU fie recunoscut "episcopul" actual al Romei, "papa", care e acolo ilegitim, necanonic, fraudulos și stricător al mântuirii Bisericii.

Sau hirotonit de doi Patriarhi, pentru că episcopul Romei, are și funcția administrativă de Patriarh al Occidentului, și numit Patriarhul Italiei, și fiecare țară să aibe un Patriarh Ortodox, să nu fie doar 14 Patriarhi, cu tot cu al Romei, 15, ci să fie peste 100, în fiecare țară să se înființeze minim 4 eparhii, cu 4 episcopi, iar dintre cei 4, să fie 2, cu funcțiile administrative, un mitropolit și un patriarh.

Mare lucru? Nu-i mare lucru. Numai să existe voință.

Așa vindecăm Apusul și ereziile romano-catolicismului. Așa înmulțim Biserica. Acestea nu sunt doar propuneri. Sunt realități, care pot împlinite chiar și mâine !

Și toți episcopii, fie ei și cei administrativi, mitropoliți, sau patriarhi, să se numească între ei "frați", sau "părinte episcop" sau "părinte ierarh", ca să nu mai existe precedentul căderii încă odată a jumătate din Biserică, de mâna unui singur nerod, ca la căderea apusului, de mâna lui Leon ("Leul, care caută pe cine să înghită...", spune Scriptura, ca o analogie a numelui)

Și să fie citit Sinodikonul Bisericii, al Ortodoxiei, în toate patriarhatele, toate parohiile de pe pământ, la fiecare din Sfântă Duminică a Bisericii, a Ortodoxiei.
Inclusiv de episcopul Romei cel al Bisericii, pentru vindecarea lui "papa"-episcopului Romei ilegitim de la Roma.

Acesta-i Adevărul. Despre Roma !


Of... Doamne... greu îi tare !

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Oameni ca Igor sunt doar produsul religiei ,respectiv al urmărilor ei provocând daune in gândirea umană si alternând buna funcționare a rațiunii.Oameni ca igor au devenit "hateri",fanatici,au devenit inchizitori sau totalitaristi.Izolați ,si sfindand societatea si mersul ei natural ei s-au refugiat in mentalitățile si sistemele care pot raspunde starii lor infecte si bolnave.Astazi,din fericire sau nefericire doar religia poate oferi astfel de solutii la abordarea realității.Așa ca nu il punem putem invinui pe el ca a ajuns in halul ăsta.E doar o victimă.Igore,numai sa nu aderezi la Isis,am auzit ca recruteaza oameni ca tine.:)
Probabil nu mai ești nici măcar gnostic, ai devenit ateu. Sau vei deveni dacă tot așa o ții. Doamne miluiește.

Sănătate, iubiți frați.
Fi-ți produsul lui Hristos, al Noului Testament, al Sfinților Părinți, nu produsul rațiunii, religiei, materiei, ci ai Duhului.
Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.11.2016 at 16:06:19.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 05.11.2016, 16:01:40
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu cade Biserica așa ușor, și vorba ta, frate Ioane, mai erau creștini și pe vremea Sfântului Maxim, mii, dar erau simpli țărani, fără cunoștiințe teologice nici câtuși de puțin, mai ales în perioada aceea, erau mulți analfabeți, dragii de ei. Soarta lor ar fi fost pecetluită la ereziile în care era atunci întreaga Biserică.

Deci nu aveau prea mult de spus aceia, nici să fi vrut, nu știau dogmatică, nu cunoșteau teologie. Sfântul Maxim, care era un filosof și-un înțelept, îndumnezeit și plin de Duhul Sfânt, deși era un simplu monah, fiindcă a refuzat mereu, orice hirotonie, avea un cuvânt de spus ! Și-l spunea peste tot, atât de bine, încât monofiziții i-au spus că-l fac și Patriarh, numai să tacă din gură. Și-au găsit cui să propună, el care nu vroia nici diaconie. Nu spun că eu aș fi de măsura lui, sau vreo unul din noi, deși putem ajunge și îl putem și depăși, spun doar că există un precedent în Biserică.

Și sigur că dacă se va ajunge la erezie, suntem datori prin "Sfânta Neascultare" de care vorbește Sfântul Vasile cel Mare și alți Sfinți Părinți, față de ierarhii căzuți în erezie, să nu-i mai ascultăm, ca să păstrăm Biserica întreagă și sănătoasă. Și, Doamne ferește, dacă se va ajunge la acele catastrofe, Apocalipsa spune că antihrist se va lupta cu Sfinții, deci vor fi mulți care să apere Biserica.
Biserica trebuie să fie păzită de erezie, ca și până acum, în Duhul Sfânt. Și va fi. Cu mila Domnului și a tuturor Sfinților.


Mulțumesc că te temi pentru mântuirea mea. Dar tu fiind în ereziile romano-catolicismului, iar eu fiind în Biserică, teme-te mai mult pentru mântuirea ta.


E Sfântul Maxim Mărturisitorul, nu doar Maxim Mărturisitorul.

Succesiunea apostolică există dacă cei care au căzut în erezie, în decursul vieții lor, vor reveni înapoi în Biserică, cum a fost căzut și Sfântul Apostol Petru, în cele 3 Apostazieri, una după alta, în decursul unei singure nopți, iar la cântatul cocoșului, a revenit, a ieșit din apostazie, care este erezie, fiindcă un apostat nu se poate mântui.

De exemplu, episcopul Romei cel actual și toți episcopii de la Roma începând din 1054, nu mai sunt în succesiune apostolică, sunt inventați, puși de capul lor, fără ascultare de Biserică, iar dacă se vor vindeca de erezie, cel actual sau altul, va trebui să fie hirotonit, oficial, ca episcop al Romei, cu hirotonia adevărată, de către episcopii din succesiune apostolică, din Biserică.

Ultimul episcop al Romei, oficial, al Bisericii, a fost Leon, care s-a excomunicat singur din Biserică, rupându-se de ea, și care a murit în aceași zi când cardinalul Humbert excomunica Biserica Apusului, din Biserică, aruncând sulurile pe Sfânta Masă a Sfântul Altar din Biserica Sfânta Sofia, din Constantinopol, ei bine, din acea zi, Apusul era și este căzut în erezie, și un episcop al Romei, nu a mai fost hirotonit de atunci.

Iar următorul după episcopul Leon, a venit Victor al II-lea, pe care nu l-a hirotonit nimeni, fiindcă nu mai recunoștea pe nimeni din Biserică, s-a pus singur. Succesiunea apostolică la Roma, a încetat odată cu moartea apostatului Leon al 9-lea.

Și de-acolo, prin Victor și următorii, tot tăvălugul ereziilor și nebuniilor din Apus, care mai sunt și astăzi și se tot înmulțesc.

Lucrul cu fumul alb pe coș și strigarea: "Habemus papam", e o invenție omenească, nu hirotonie, din lucrarea demonică, care ține Apusul căzut, departe de smerenie, de dragoste, de Biserică !

Cât mai curând posibil trebuie să fie hirotonit oficial, de doi episcopi ai Bisericii, oricare din cele 14 patriarhate, un episcop al Romei ce aparține de Biserică și să nu fie recunoscut "episcopul" actual al Romei, "papa", care e acolo ilegitim, necanonic, fraudulos și stricător al mântuirii Bisericii.

Acesta-i Adevărul. Despre Roma !




Probabil nu mai ești nici măcar gnostic, ai devenit ateu. Sau vei deveni dacă tot așa o ții. Doamne miluiește.

Sănătate, iubiți frați.
Fi-ți produsul lui Hristos, al Noului Testament, al Sfinților Părinți, nu produsul rațiunii, religiei, materiei, ci ai Duhului.
Doamne ajută.
Nu înțeleg de ce te tot tavalesti in pseudo istoria bisericii.Trebuie să înțelegi ca fatalismul istoriei,implicit al istoriei bisericii nu afectează structura spirituală a umanului,și al dezvoltarii.Iar dacă ne referim aici la spiritualitatea ortodoxă,ea nu va fi afectată de deciziile factorului uman din cadrul ei.Acele decizii se răsfrîng strict asupra condițiilor istorice,apolitic,sociale etc.Tu mai trebuie sa înțelegi că,creștinismul nu prea are legătură cu tine,sau cu ce afirmi tu.Tu vorbesti doar despre atitudini ale unor scriitori sau membrii ai cultului creștin.Tu nu înțelegi esența creștinismului si implicit a ortodoxiei,deformezi viziunea acestora,transformand-o intr-un soi de extremism.Și așa cum poate au observat si ceilalți si ma gândesc ca ai observat si tu.Numai tu ești ortodox,numai tu ești crestin,numai tu deți adevarul.Referitor la faptul ca eu as fi gnostic(poate voiai sa zici agnostic) sau ateu,deschidem alt topic despre asta.Însă tu sugerezi exact tema topicului acesta.Mai schimbă aerul,cărțile,mai ieși in lume si vei vedea ca nu totul se rezumă la ce gândesti tu.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 05.11.2016, 16:18:29
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu cade Biserica așa ușor, și vorba ta, frate Ioane, mai erau creștini și pe vremea Sfântului Maxim, mii, dar erau simpli țărani, fără cunoștiințe teologice nici câtuși de puțin, mai ales în perioada aceea, erau mulți analfabeți, dragii de ei. Soarta lor ar fi fost pecetluită la ereziile în care era atunci întreaga Biserică.

Deci nu aveau prea mult de spus aceia, nici să fi vrut, nu știau dogmatică, nu cunoșteau teologie. Sfântul Maxim, care era un filosof și-un înțelept, îndumnezeit și plin de Duhul Sfânt, deși era un simplu monah, fiindcă a refuzat mereu, orice hirotonie, avea un cuvânt de spus ! Și-l spunea peste tot, atât de bine, încât monofiziții i-au spus că-l fac și Patriarh, numai să tacă din gură. Și-au găsit cui să propună, el care nu vroia nici diaconie. Nu spun că eu aș fi de măsura lui, sau vreo unul din noi, deși putem ajunge și îl putem și depăși, spun doar că există un precedent în Biserică.
Ziceai ca scriitorul tau preferat e Sfantul Ioan Gura de Aur, nu? Parca asa am retinut.
Dar de ce il preferi pe Hrisostom, daca nu folosesti nicicum scrierile lui?
Ca zice Sfantul, atat de limpede, atat de minunat, cum e cu Adevarul scris pe tablele de carne si de sange ale inimii noastre... Iti amintesti, frate?
Asa ca, intelege odata, ca nici o teologie, cat ar fi de savanta, nu poate insela Teologia inimii omului curat.
Taranii aceia de care te temi ca n-ar fi rezistat la ideologia vremii, tocmai ei tineau Biserica. Ei erau Biserica, mai intai, iar fara ei nici macar Maxim ori Ioan ori Petru ori Pavel nu ar fi insemnat nimic. Absolut nimic. Pentru ca ar fi predicat in pustiu, din pustiul solitudinii lor.
Dar, spre deosebire de tine, Sfintii acestia pe care i-am pomenit adineauri, isi cunosteau confratii. Le stiau dorul de Dumnezeu, le stiau frumusetea neasemuita a gandului, le stiau rabdarea, dragostea, puterea curata, lacrimile toate...
Sfintii cei mari, Ierarhii, nu au fost niciodata altii decat reprezentantii straluciti ai logodnei dintre sarmanii analfabeti si Mirele Ceresc. Inima lor era bicamerala: de-o parte sarmanii, de cealalta Domnul. Si nici un strat de carne intre ei!...
Asa incat nu te teme! Analfabetii aceia nu aveau nevoie de teologie si dogme. Ei erau Teologia! Ei erau Dogmele! Vii, purtatoare de har, Evanghelii de la care am putea oricind sa ne adapam duhul, sa sorbim apa vietii si cantecul dragostei.
De l-ar fi casapit si pe Maxim si pe toti Ierarhii, fii linistit: dintre taranii aceia ar fi rasarit, cum iese iarba primavara, alti si alti Ierarhi, la fel de straluciti.
Ca Domnul in slabiciune lucreaza, in pamantul moale si generos al inimii unor oameni care au purtat toate silniciile bucurindu-se, ca orice alti martiri veritabili, de prigoniri si de viata.

Igor, cand vei intalni prima data un analfabet cu mainile crapate de saracie si munca, ingenuncheaza! Saruta-i mana si astfel, in trufia ta, vei descoperi un cantecel nemaiauzit: sipotul nesfarsit de lacrimi pe care Hristos Cel Rastignit si Inviat il daruieste acestor fapturi ale Sale, de lut si Cer.
Asta-i Teologia, Igor, nu ce racnesti tu. Sarmanii nestiuti care dorm sub brazda tuturor istoriilor ticalosiei, asta-i Teologia bineplacuta Domnului.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 05.11.2016, 16:31:54
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu înțeleg de ce te tot tavalesti in pseudo istoria bisericii.Trebuie să înțelegi ca fatalismul istoriei,implicit al istoriei bisericii nu afectează structura spirituală a umanului,și al dezvoltarii.Iar dacă ne referim aici la spiritualitatea ortodoxă,ea nu va fi afectată de deciziile factorului uman din cadrul ei.Acele decizii se răsfrîng strict asupra condițiilor istorice,apolitic,sociale etc.Tu mai trebuie sa înțelegi că,creștinismul nu prea are legătură cu tine,sau cu ce afirmi tu.Tu vorbesti doar despre atitudini ale unor scriitori sau membrii ai cultului creștin.Tu nu înțelegi esența creștinismului si implicit a ortodoxiei,deformezi viziunea acestora,transformand-o intr-un soi de extremism.Și așa cum poate au observat si ceilalți si ma gândesc ca ai observat si tu.Numai tu ești ortodox,numai tu ești crestin,numai tu deți adevarul.Referitor la faptul ca eu as fi agnostic sau ateu,deschidem alt topic.
Dacă n-ai fi gnostic sau ateu, ai înțelege. Dacă n-ai fi gnostic sau ateu, n-ai vorbi în halul în care vorbești, făcând rău Bisericii.
Dar fiindcă nu-ți mai pasă, de aia nu înțelegi...
Că nu mai faci parte din Biserică și nu te mai doare pentru Biserică.
Că nu înțelegi ce este Sfânta Dogmă, ce sunt Sfintele Canoane, ce este Noul Testament și cum se aplică acestea.

Nu există fatalism în istoria creștină. Există Dumnezeu și există demonii.
Atât.
Și fiecare trage pentru partea lui pe oameni. Dumnezeu în Lumină, demonii în întunericul neascultării, nesupunerii, mândriei, lăcomiei.
Și oamenii ascultă de una din cele două tabere.
În fiecare zi a vieții lor...
Și da, acestea afectează structura spirituală a umanului, încă de la Adam și Eva au afectat-o.
Iar dezvoltarea, alta decât cea duhovnicească, e non-sens, e distructivă Bisericii, fiincă e materialistă.
Biserica (ortodoxă, firesc) există de la Hristos, prin oameni, e însăși omenirea în Hristos. Asta-i Biserica !

Oricine iubește și urmează pe Hristos, nu hristoși mincinoși, este și vrea să fie, din Biserică. Deci întotdeauna va exista "factorul uman" în Biserică.

"Tu mai trebuie să înțelegi" că creștinismul, prin urmare, are legătură nu numai cu mine, ca persoană, personal, ci cu toți din Biserică.
Iar creștinismul nu este un cult... :) Biserica nu este un cult... :) Săracul de tine... Ești căzut în demonic, deplin, poate nu-ți dai seama sau nu vrei să accepți, ești în erezia "new-age".

Siguuur :) tu înțelegi esența creștinismului? Tu înțelegi nicio esență, cu atât mai mult Esența Bisericii.
Deformez viziunea Bisericii? Oh, suflete...

Hristos Însuși a fost un "extremist", conservator, tradiționalist, umanitatea prin excelență. Sfinții Apostoli la fel, Sfinții Părinți și Sfinții Mucenici la fel. Și oricine este din Biserică, în Biserică, pentru Biserică, la fel. Sunt în Hristos, în Sfinți, și continuă lucrarea dragostei lor, a smereniei lor, a ascezei, jertfei, ascultării, slujirii, credinței, nădejdii, discernământului Domnului și Sfinților.
Acestea sunt adevăratele realități ale creației căzute, care trebuie înmulțite pentru dobândirea Împărăției Cerurilor, întâi înăuntrul nostru, prin curățire, luminare și îndumnezeire, apoi în veșnicia Bisericii.

Cine "observă" că eu, care sunt în Biserică, fac rău Bisericii, este ispitit, cu gânduri mincinoase demonice, și este poate chiar și căzut din Biserică și vorbește în numele Bisericii, dar el fiind înafara Bisericii, cum sunt atâte sute de milioane de oameni, în ereziile de toate soiurile și culorile.

Nu, nu sunt numai eu ortodox, nu sunt numai eu creștin, suntem aproximativ 400 de milioane de creștini, pe tot pământul. Iar restul, cei din erezii, sunt cam 2 miliarde.
Cu ce-i de vină Biserică pentru neascultarea celor din afara Bisericii? Cu nimic. Cu ce-i de vină Hristos, Apostolii, Sfinții Părinți, Sfinții Mucenici, pentru ereziile lor? Cu nimic nu e nimeni de vină, decât ei, dragii de ei...
Îi vrem înapoi în Biserică, îi iubim, dar nu forțăm niciodată pe nimeni, cu nimic.

Fiindcă "lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății" - Efeseni 6, 12.

Și de care-i plin pământul, mămăliga lor de demoni, jucăușii se înrăiesc tot mai tare... :)

Pe creștinii, demonii nu-i pot afecta cu nimic, nu au putere asupra creștinilor, spune Sfântul Ioan Gură de Aur și Sfântul Vasile cel Mare și Sfântul Grigorie Palama.

De aceea le râd în față, de neputința lor demonică, sunt niște prichindei agitați nevoie mare împotriva creației, pe care-i biruiești cu un simplu "Doamne miluiește" cu durere, din inimă, spus la fiecare ispită.

Dar ce mă doare cumplit, este pentru cei care nu-i biruiesc pe vrăjmașii demoni, ce-i care cad și sunt ținuți căzuți...

Doamne miluiește...

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Ziceai ca scriitorul tau preferat e Sfantul Ioan Gura de Aur, nu? Parca asa am retinut.
Dar de ce il preferi pe Hrisostom, daca nu folosesti nicicum scrierile lui?
Ca zice Sfantul, atat de limpede, atat de minunat, cum e cu Adevarul scris pe tablele de carne si de sange ale inimii noastre... Iti amintesti, frate?
Taranii aceia de care te temi ca n-ar fi rezistat la ideologia vremii, tocmai ei tineau Biserica. Ei erau Biserica, mai intai, iar fara ei nici macar Maxim ori Ioan ori Petru ori Pavel nu ar fi insemnat nimic. Absolut nimic. Pentru ca ar fi predicat in pustiu, din pustiul solitudinii lor.
Dar, spre deosebire de tine, Sfintii acestia pe care i-am pomenit adineauri, isi cunosteau confratii. Le stiau dorul de Dumnezeu, le stiau frumusetea neasemuita a gandului, le stiau rabdarea, dragostea, puterea curata, lacrimile toate...
Sfintii cei mari, Ierarhii, nu au fost niciodata altii decat reprezentantii straluciti ai logodnei dintre sarmanii analfabeti si Mirele Ceresc. Inima lor era bicamerala: de-o parte sarmanii, de cealalta Domnul. Si nici un strat de carne intre ei!...
Asa incat nu te teme! Analfabetii aceia nu aveau nevoie de teologie si dogme. Ei erau Teologia! Ei erau Dogmele! Vii, purtatoare de har, Evanghelii de la care am putea oricind sa ne adapam duhul, sa sorbim apa vietii si cantecul dragostei.
De l-ar fi casapit si pe Maxim si pe toti Ierarhii, fii linistit: dintre taranii aceia ar fi rasarit, cum iese iarba primavara, alti si alti Ierarhi, la fel de straluciti.
Igor, cand vei intalni prima data un analfabet cu mainile crapate de saracie si munca, ingenuncheaza! Saruta-i mana si astfel, in trufia ta, vei descoperi un cantecel nemaiauzit: sipotul nesfarsit de lacrimi pe care Hristos Cel Rastignit si Inviat il daruieste acestor fapturi ale Sale, de lut si Cer.
Asta-i Teologia, Igor, nu ce racnesti tu. Sarmanii nestiuti care dorm sub brazda tuturor istoriilor ticalosiei, asta-i Teologia bineplacuta Domnului.
Ce discurs ecumenist ai ținut.

Nu există Sfânta Biserică fără dogme. Țăranii nu pot cuvânta teologic, oricât de frumoși ar fi. Pot doar acționa teologic, în fapte. Și sunt frumoși cu toții. Nu există om urât. Și ateii sunt deosebit de frumoși. Cu toții poartă chipul lui Hristos. Hristos a venit pentru toți. În cămare inimii noastre, trebuie să fie Sfânta Treime și întreaga creație, toți oamenii, toate animalele, toți dracii, tot Universul. "Lărgiți și voi inimile voastre", spune Pavel. Același care dădea anatemei îngerii ce schimbau Evanghelia, același ce dădea satanei, oameni din Biserică...

Vindecă-te de ecumenism, frate Ioane, altfel, nu ai să te mântuiești.

Folosesc scrierile Sfântului Ioan Gură de Aur, frate Ioane. Dacă ai fi citit din Sfântul Ioan, ai fi simțit Duhul cu care scriu, că este în Duhul Sfântului Ioan Gură de Aur, că de la el, m-am deprins cu un stil anume de gândire și exprimare. Și oricine poate să fie în Duh. "În Duhul să umblați și să nu împliniți pofta trupului." - Galateni 5, 16.
Și mai ales:
"Ca voi să umblați cu vrednicie întru Domnul, plăcuți Lui în toate, aducând roadă în orice lucru bun și sporind în cunoașterea lui Dumnezeu." - Coloseni 1, 10.
Dar nu pot pune pagini întregi de versete sau citate de la Sfântul Ioan Gură de Aur sau alți Sfinți.

Am 29 de volume, cred că tot ce s-a tipărit în limba română de Sfântul Ioan Gură de Aur, nu mă laud cu cât am citit de acolo, dar fiindcă e și ușor de citit și foarte profund vindecător și teologic, mi-a venit la inimă, ca fiind primul, preferatul, locul doi Sfântul Vasile cel Mare, apoi Sfântul Maxim Mărturisitorul, care e cel mai greu de citit, că e foarte profund, nu-i pasă prea mult de a face ușoară exprimarea, ci de a vindeca putoarea Bisericii de atunci și a reușit minunat, Sfântul Simeon Noul Teolog, Sfântul Grigorie Palama, Sfântul Marcu al Efeseului, Sfântul Ignatie Briancianinov, Sfântul Dionisie Areopagitul, Sfântul Iustin Popovici și alții.

Deci imaginează-ți cum era să trec aici zeci de versete și pagini, cum era? Avem deja topicuri din acelea.
Trebuie să trecem gândirea noastră în Hristos, viața noastră în Hristos. Să scriem ce trăim, să vorbim ce simțim, ce este în noi.
Deci cum aplicăm ce citim, frate Ioane...
Tu nu prea citești, așa simt, iar eu păcătosul, peste 10 ani, am citit 90% din cărțile citite, numai teologie, ortodoxă și eretică.
Iar apoi întrun strop de har, simt Duhul Bisericii față de lucrarea duhurilor demonice. E al Domnului tot, nu mă laud cu nimic.

Iar Sfântul Maxim a fost căsăpit, i s-a tăiat mâna dreaptă și limba, să nu mai vorbească Adevărul și să binecuvinteze creștinește. Și timp de 3 ani, până s-a trezit un Sinod ce vindeca Biserica, condamnând ereziile împotriva cărora vorbea Sfântul Maxim, nu s-a mai ridicat nimeni dintre țărani... aproape 3 ani după moartea Sfântului, nu a mai fost niciun creștin pe pământ. Din cei doi ucenici, unul l-a părăsit, a trecut la monofiziți și monoteliți, iar celălalt, a fost ucis și el.

Iar de îngenuncheat, doar în fața unui episcop creștin, nu eretic, și în fața Domnului, din Sfintele Icoane și Sfânta Cruce și a Împărătesei și a Sfinților Săi. Atât.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.11.2016 at 19:57:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare