Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2011, 11:12:25
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Scriitorul Fanus Neagu s-a stins din viata

Azi dimineata s-a stins din viata scriitorul Fanus Neagu ,cel ce acum 6 luni se ruga pentru poetu Adrian Paunescu "Sper să-i dea Dumnezeu tărie să revină!"
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca !
Vesnica pomenire!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.05.2011, 12:17:13
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Hristos a înviat!
Bunul Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.05.2011, 13:42:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dumnezeu să-l ierte și să-l mîntuiască!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.05.2011, 14:29:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte! Si Mircea Horia Simionescu, poet din generatia saizecista, s-a dus saptamana trecuta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.05.2011, 14:36:32
BogdanD's Avatar
BogdanD BogdanD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Locație: Cluj-Napca
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru BogdanD
Implicit Dumnezeu sa il ierte

Dumnezeu sa il ierte si sa ii dea lui odihna de veci!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.05.2011, 19:12:24
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Amin !

Dumnezeu sa-i ierte!

Fanus Neagu era de mult bolnav. Scriitorii se duceau pe rand la dumnealui, la Braila, sa-i fie alaturi. Domnul sa-l aseze in pace vesnica!

Last edited by LapetiteMoc; 26.05.2011 at 00:51:18. Motiv: Fie-i tarana usoara !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.05.2011, 21:46:47
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească.
Bine ar fi dacă boala îndelungată l-a ajutat să-l găsească pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.05.2011, 22:25:35
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit IN MEMORIAM: Fanus Neagu



Motto: ,,Când l-a întrebat despre ce fel de boala are,despre ultimii ani, în care s-a tot plimbat prin spitale, Neagu a răspuns cu umor, poate prea mult umor: "Cancer, dar tu poartă-te ca un intelectual și scrie neoplasm!"

Iata ultimul sau interviu,adresat lui Marius Tuca,cand Fănuș Neagu vorbește în numele său "și al unor prieteni ca Radu Beligan, Sergiu Nicolaescu și Ștefan Iordache, hărțuiți, ca și mine, cu nerușinare tenace, de niște condeie butucănoase"el a spus asa:

,,În numele amiciției ce ne leagă, te rog să inserezi în Jurnalul Național aceste rânduri adresate multor ziariști sau reporteri din mass-media centrală, tineri sau mai puțin tineri, dar toți de o seamă cu barbaria. O fac atât în numele meu, cât și al unor prieteni ca Radu Beligan, Sergiu Nicolaescu și Stefan Iordache, hărțuiți, ca și mine, cu nerușinare tenace, de niște condeie butucănoase.

Vă e foame de moarte de ne căutați prin toate spitalele? Asteptați-o cu încredere în pragul casei voastre, va veni, n-a lipsit la nicio întîlnire. Cei care nu mă credeți, puneți mâna pe o lamă și ascuțiți-o pe venele de la o mâna. Straniu e faptul că majoritatea dintre voi vor muri fără să se fi născut. Un scriitor german, Hans Fallada, a scris un roman intitulat “Fiecare moare singur”. Măcar pentru simpatia pe care o purtați scriitorilor străini – cei români de mult nu mai intră în discuție –, încordați-vă să găsiți o explicație pentru lipsa umbrei voastre pe copertele istoriei contemporane și lăsați-ne pe noi în pace. Cred însă că exemplul Fallada, pe care l-am ales, nu e fericit, întrucât, dacă vă mai spun că tot el a scris și romanul “Banii nu fac doi bani”, aleluia!, voi, care știți că banii fac totul.

Da, sunt bolnav – cancer de prostată cu diseminari –, mă tratez la Spitalul Elias (mă opresc , să fac o plecăciune în fața medicilor, asistentelor, infirmierelor și tuturor slujitorilor acestui spital pentru imensa lor dragoste de oameni) și nu doresc altceva decât să mă lăsați în pace cu nenorocul, suferința, spaimele și speranțele mele. Eu știu să îndur, vârsta m-a învățat multe, dar am o familie, rude, prieteni pe care-i îngroziți când mă îngropați a doua oară în decurs de șase luni. Vă întreb: o faceți din pustiu sufletesc sau din cea mai elementară lipsa de constiință profesională? Apoi, ce bucurie vă trezește suferința altora? Si, mai ales, pentru ce ne vreți dincolo de dincolo?

Literatură nu citiți, prin urmare nici cărțile mele, la film nu mergeți, la teatru nici atât. Îmi închipui cu toată sinceritatea că nici de urât nu ne urâți. Atunci nu încape decât o singură explicație: sunteti mânați cu biciul de patronii voștri să aduceți știri ce să sature așteptarile unui public, de voi înșivă format metodic, de-a lungul timpului, ca amator de telenovele imbecile, senzaționalism ieftin, erotism vulgar etc. Aș mai avea destule să vă spun, dar mă opresc aici, încheind cu fraza unui mare scriitor rus (voi, se înțelege, ați fi vrut să fie unul american, dar n-am ce face): “Urât mai trăiți, domnilor!”.

În tinerețe vorbeam cu oamenii, mă tutuiam cu sfinții și eram ferm convins că toți salcâmii de pe Strada Mare a Brăilei împrumută dimineața umbră de om. În acele vremuri știam să cobor fluierând de pe Vârful cu Dor, în fiecare clipă mă bătea vântul cu lună plină și mă așteptau la fiecare colț domnițe cu zulufi de lampă verde.(Fănuș Neagu)

Dumnezeu sa-l odihnesca-n pace.

Last edited by Scotland The Brave; 24.05.2011 at 22:28:04.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2011, 05:49:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2011, 09:28:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Multumim Scotianule..

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul


Motto: ,,Când l-a întrebat despre ce fel de boala are,despre ultimii ani, în care s-a tot plimbat prin spitale, Neagu a răspuns cu umor, poate prea mult umor: "Cancer, dar tu poartă-te ca un intelectual și scrie neoplasm!"

Iata ultimul sau interviu,adresat lui Marius Tuca,cand Fănuș Neagu vorbește în numele său "și al unor prieteni ca Radu Beligan, Sergiu Nicolaescu și Ștefan Iordache, hărțuiți, ca și mine, cu nerușinare tenace, de niște condeie butucănoase"el a spus asa:

,,În numele amiciției ce ne leagă, te rog să inserezi în Jurnalul Național aceste rânduri adresate multor ziariști sau reporteri din mass-media centrală, tineri sau mai puțin tineri, dar toți de o seamă cu barbaria. O fac atât în numele meu, cât și al unor prieteni ca Radu Beligan, Sergiu Nicolaescu și Stefan Iordache, hărțuiți, ca și mine, cu nerușinare tenace, de niște condeie butucănoase.

Vă e foame de moarte de ne căutați prin toate spitalele? Asteptați-o cu încredere în pragul casei voastre, va veni, n-a lipsit la nicio întîlnire. Cei care nu mă credeți, puneți mâna pe o lamă și ascuțiți-o pe venele de la o mâna. Straniu e faptul că majoritatea dintre voi vor muri fără să se fi născut. Un scriitor german, Hans Fallada, a scris un roman intitulat “Fiecare moare singur”. Măcar pentru simpatia pe care o purtați scriitorilor străini – cei români de mult nu mai intră în discuție –, încordați-vă să găsiți o explicație pentru lipsa umbrei voastre pe copertele istoriei contemporane și lăsați-ne pe noi în pace. Cred însă că exemplul Fallada, pe care l-am ales, nu e fericit, întrucât, dacă vă mai spun că tot el a scris și romanul “Banii nu fac doi bani”, aleluia!, voi, care știți că banii fac totul.

Da, sunt bolnav – cancer de prostată cu diseminari –, mă tratez la Spitalul Elias (mă opresc , să fac o plecăciune în fața medicilor, asistentelor, infirmierelor și tuturor slujitorilor acestui spital pentru imensa lor dragoste de oameni) și nu doresc altceva decât să mă lăsați în pace cu nenorocul, suferința, spaimele și speranțele mele. Eu știu să îndur, vârsta m-a învățat multe, dar am o familie, rude, prieteni pe care-i îngroziți când mă îngropați a doua oară în decurs de șase luni. Vă întreb: o faceți din pustiu sufletesc sau din cea mai elementară lipsa de constiință profesională? Apoi, ce bucurie vă trezește suferința altora? Si, mai ales, pentru ce ne vreți dincolo de dincolo?

Literatură nu citiți, prin urmare nici cărțile mele, la film nu mergeți, la teatru nici atât. Îmi închipui cu toată sinceritatea că nici de urât nu ne urâți. Atunci nu încape decât o singură explicație: sunteti mânați cu biciul de patronii voștri să aduceți știri ce să sature așteptarile unui public, de voi înșivă format metodic, de-a lungul timpului, ca amator de telenovele imbecile, senzaționalism ieftin, erotism vulgar etc. Aș mai avea destule să vă spun, dar mă opresc aici, încheind cu fraza unui mare scriitor rus (voi, se înțelege, ați fi vrut să fie unul american, dar n-am ce face): “Urât mai trăiți, domnilor!”.

În tinerețe vorbeam cu oamenii, mă tutuiam cu sfinții și eram ferm convins că toți salcâmii de pe Strada Mare a Brăilei împrumută dimineața umbră de om. În acele vremuri știam să cobor fluierând de pe Vârful cu Dor, în fiecare clipă mă bătea vântul cu lună plină și mă așteptau la fiecare colț domnițe cu zulufi de lampă verde.(Fănuș Neagu)

Dumnezeu sa-l odihnesca-n pace.
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihnesca-n pace.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Azi s-a stins si unchiu C-tin mara2008 Slujba inmormantarii 8 22.01.2009 17:15:18
Azi inca o mama s-a stins mara2008 Slujba inmormantarii 12 21.12.2008 13:03:10
Parintele Iustin Neagu madalinutza Preotul 7 10.03.2008 19:50:55
S-a stins o floare... enculescu Stiri, actualitati, anunturi 3 12.01.2008 21:22:49
Mitropolitul Ardealului s-a stins din viata Tudor Stiri, actualitati, anunturi 1 31.08.2005 22:35:16