Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2009, 09:42:13
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit urasc barbatul

Mi-am dat seama ca urasc barbatul. Deci pana la urma inseamna ca-L urasc pe Dumnezeu care l-a creat.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2009, 09:52:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu urasti nici un barbat, Anna, ci doar faptele unui anume barbat.
Parintele Cleopa este barbat, tot asa si multi sfinti, fie ei calugari ori casatoriti.
Daca alegem dupa criterii omenesti omul de langa noi, intotdeauna vom avea de suferit.
Sunt barbati cu virtuti si barbati cu multe patimi, sunt femei cu virtuti si femei cu multime de patimi.

Nu il urasti nici pe Domnul Creatorul, ci te doare faptura cazuta, pe care nu o poti iubi.
Putini o pot iubi in caderea ei.

Fii linistita, va trece "ura" de care spui. Este o incercare si o ispita.
Cu cat vei trece mai repede peste ea, cu atat vei vedea cat de mica a fost.

Cauta sa te Spovedesti. Un parinte bun mangaie mult in necazuri si suparari.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2009, 10:01:58
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Deja dureaza de multi ani si nu mai stiu ce e "faptura cazuta" sau "creatia lui Dumnezeu" in toata povestea asta.
Multumesc pentru raspuns, am sa tin cont de el.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)

Last edited by Anna; 29.09.2009 at 10:07:36.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2009, 10:08:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sot, prieten, ruda ? In fiecare caz solutia difera.
Ai nadejde si nu deznadajdui. Domnul are o randuiala in toate.
Nimeni nu e lipsit de purtarea lui de grija.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2009, 11:49:42
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

N-as vrea sa intru in polemica pe idei feministe sau misogine. Astea sunt cu totul alte subiecte ce nu cred ca au ce cauta pe un astfel de forum. Eu as vrea sa vorbim doar despre "puterea de a uri" o fiinta umana. Cu atat mai putin de a generaliza ca si cum este barbatul vinovat ca s-a nascut barbat, negrul ca e negru, tiganul ca e tigan, romanul ca e roman printre italieni, spanioli, englezi, francezi, etc. Ura este oricum o mare povara pe sufletul omului. Ea nu merita a fi traita nici macar atunci cand este justificata si cu atat mai grav cand se manifesta fara temei. Astfel toata energia negativa se rasfrange asupra celui ce o transmite, cu puteri insutite.
Viata este uneori plina de dezamagiri, de esecuri, de lovituri care par nedrepte si absurde. Astfel se nasc frustrari care par sa se adanceasca si sa ne aduca numai necazuri: raspunsul este unul singur: primim ceea ce oferim.
Personal sunt pus intr-o asemenea situatie de catre o persoana care ma uraste cu toata fiinta ei si sunt convins ca nu numai pe mine. Intr-adevar, cu multi ani in urma am indraznit sa-i dau un sfat (ar fi vrut sa se casatoreasca si dupa mai multe esecuri urma sa aiba o intalnire cu un englez pe care-l considera sansa vietii ei) pe care ea l-a luat drept ofensa. Sfatul meu a fost ca din partea unui barbat care stie ce isi doreste de la o femeie si consideram ca stiam destul de bine dupa atatia ani de trait in Anglia - barbatul englez. A ramas o persoana singura la niste ani cu multe pretentii... Nu spun ca orice incercare de-a mea de a-mi cere iertare a fost intampinata cu jigniri ca la usa cortului, nu spun ca nici mama ei nu ma poate suferi, desi altadata ne vorbeam atat de frumos... Nu judec pe nimeni; imi pare sincer rau de ce li se intampla dar intotdeauna am considerat ca primim intotdeauna exact ceea ce meritam, dupa cum sufletul poate iubi, poate primi, poate rabda, poate ierta!...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.10.2009, 08:11:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
raspunsul este unul singur: primim ceea ce oferim.
da, un mare adevar.
Citat:
În prealabil postat de OmuBun
[...]am indraznit sa-i dau un sfat (ar fi vrut sa se casatoreasca si dupa mai multe esecuri urma sa aiba o intalnire cu un englez pe care-l considera sansa vietii ei) pe care ea l-a luat drept ofensa. Sfatul meu a fost ca din partea unui barbat care stie ce isi doreste de la o femeie si consideram ca stiam destul de bine dupa atatia ani de trait in Anglia - barbatul englez.
hai ca m-ai facut curioasa, ce sfat ai putut sa-i dai de l-a luat drept ofensa? si apropo, ce-si doreste 'barbatul englez' de la o femeie?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.10.2009, 16:18:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Mi-am dat seama ca urasc barbatul. Deci pana la urma inseamna ca-L urasc pe Dumnezeu care l-a creat.
Si eu iti spun ca nu barbatul il urasti,ci pe tine insati,dar,pentru a nu ma avanta prea mult in afirmatii,poate dai tu mai multe lamuriri:ce anume mai exact urasti la barbati?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.10.2009, 16:24:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
hai ca m-ai facut curioasa, ce sfat ai putut sa-i dai de l-a luat drept ofensa? si apropo, ce-si doreste 'barbatul englez' de la o femeie?
Eu sincer chiar nu stiu cum ar putea barbatul englez sa stie ce isi doreste o femeie mai mult decat nemtii, danezii sau elvetienii de exemplu =))

In fiecare tara cred ca se regasesc aceleasi tipologii de barbati: profunzi, superficiali, interesanti, lipsiti de importanta, scunzi sau inalti, frumosi sau urati, preocupati de distractie si chefuri, bautura, care vor sa isi intemeieze o familie...si tot asa.

Fata putea sa fi considerat acel sfat o ofensa pentru faptul ca cel din partea caruia a venit sfatul nu a facut prea multe eforturi sa o iubeasca si nu avea disponibilitatea necesara..sau pentru faptul ca englezii in general sunt cam molai si nu prea aratosi ...parerea mea

Last edited by AndruscaCIM; 01.10.2009 at 17:48:19.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.10.2009, 22:44:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iti urasti tatal? Eu cred ca acum treci printr-o perioada mai grea, pe care o sa o depasesti prin rugaciune. Nu-ti mai face atatea ganduri!Dumnezeu sa te binecuvanteze! >:D<
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.10.2009, 00:53:54
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Deja dureaza de multi ani si nu mai stiu ce e "faptura cazuta" sau "creatia lui Dumnezeu" in toata povestea asta.
Multumesc pentru raspuns, am sa tin cont de el.
Cind il iubesti sau mai face si el lucruri bune ( fiind barbat stiu ca asa ceva este posibil,dar cu mult ajutor de la Dumnezeu ) atunci e creatia lui Dumnezeu...in rest e faptura cazuta,ca noi toti de altfel.

Cere-l in casatorie ...ori cade pe spate ori se indreapta....ca asa nu se mai poate.( sau nu e bine....)
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si barbatul - ore munca romandragut Generalitati 91 10.06.2016 10:24:57
De ce urasc RELIGIA, dar il iubesc pe IISUS bob2909 Generalitati 1 28.08.2012 23:28:23
Nu il urasc, nu am nimic cu el ! mihele_m Intrebari utilizatori 2 26.05.2010 23:47:02