Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.01.2014, 12:34:31
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
sa n-o mai lalaim!!
sa ne lamurim odata!!!
O vor lălăi de azi și până-n veci amin.
Ei înșiși sunt niște ecumeniști cu mască. Își exprimă părerile lor personale și fac apologia "ecumenismului bun" ca să inducă în eroare pe cei slabi.

Când Domnul trimite corbii Lui să nimicească porumbeii papistași, ei cred că e o întâmplare și fac haz. Parcă ar fi niște atei ecumeniști.

Last edited by Dalian; 27.01.2014 at 13:19:06.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 28.01.2014, 19:57:34
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu cred ca vrei sa demonstrezi ca si cineva care nu are conceptii ecumeniste poate sa inteleaga doar ce vrea el. Parca purtam o discutie la nivel de gradinita, ce vrei sa iti spun in plus fata de ce am spus ca sa intelegi, ca tot in romaneste trebuie sa scriu. Nu ai auzit de misiune si apostolat? Cum crezi ca s-au convertit oamenii la crestinism? Iti spun a treia oara ca nu ma refer la ecumenismul inventat de protestanti, sper ca e si ultima data.
ok! sa avansam un pic de la nivelul de "gradinita"... care-i parerea ta despre tocmai incheiata "saptamana de rugaciune" pentru unitatea crestinilor? ca desi are o vechime de peste 100 de ani, unitatea nu da semne de... unire (nici macar toleranta) :D

in fine... in ce categorie ai incadra aceast eveniment? ca fiind ecumenism "bun" sau ecumenism "rau"??
lumineaza-ma!!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 28.01.2014, 20:02:25
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
O vor lălăi de azi și până-n veci amin.
Ei înșiși sunt niște ecumeniști cu mască. Își exprimă părerile lor personale și fac apologia "ecumenismului bun" ca să inducă în eroare pe cei slabi.

Când Domnul trimite corbii Lui să nimicească porumbeii papistași, ei cred că e o întâmplare și fac haz. Parcă ar fi niște atei ecumeniști.
se stie doar cum e cu somnul constiintei ...sau ignorarea ei
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.01.2014, 23:49:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
ok! sa avansam un pic de la nivelul de "gradinita"... care-i parerea ta despre tocmai incheiata "saptamana de rugaciune" pentru unitatea crestinilor? ca desi are o vechime de peste 100 de ani, unitatea nu da semne de... unire (nici macar toleranta) :D
in fine... in ce categorie ai incadra aceast eveniment? ca fiind ecumenism "bun" sau ecumenism "rau"?? lumineaza-ma!!
Daca cineva e impotriva ecumensimului nu inseamna ca e scutit sa stie invatatura ortodoxa. Daca nu intelegi desi am repetat de trei ori ce as mai putea sa adaug. De la tine aveam pretentii, pentru ca Dalian am vazut ca nu prea stie despre ce vorbeste, doar ca scrie impotriva ecumensimului, fara sa stie exact care e invatatura ortodoxa.
Nu ai citit pana acum mesajele mele? Chiar zilele astea am scris pe alt topic si despre saptamana de rugaciune. Daca tot nu ai inteles ca eu sunt impotriva invataturii ecumeniste si ma intrebi aiureli din acestea inseamna ca discutia e tot la nivelul gradinitei. Dar din partea ta, nu a mea.
P.S. E posibil ca neintelegerea sa se datoreze faptului ca nu ai inteles exact ce e ecumenismul si care e invatatura ortodoxa. Erezia ecumenista doreste sa uneasca toate cultele, fara sa fie aceeasi credinta, fara sa se tina cont de erezii. Biserica Ortodoxa a cautat dintotdeauna sa converteasca pe cei din afara ei la ortodoxie, eu la asta ma refer.

Last edited by catalin2; 29.01.2014 at 00:17:05.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.01.2014, 12:52:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ti-ai gasit si tu pe cine sa lamuresti.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 29.01.2014, 23:14:17
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca cineva e impotriva ecumensimului nu inseamna ca e scutit sa stie invatatura ortodoxa. Daca nu intelegi desi am repetat de trei ori ce as mai putea sa adaug. De la tine aveam pretentii, pentru ca Dalian am vazut ca nu prea stie despre ce vorbeste, doar ca scrie impotriva ecumensimului, fara sa stie exact care e invatatura ortodoxa.
Nu ai citit pana acum mesajele mele? Chiar zilele astea am scris pe alt topic si despre saptamana de rugaciune. Daca tot nu ai inteles ca eu sunt impotriva invataturii ecumeniste si ma intrebi aiureli din acestea inseamna ca discutia e tot la nivelul gradinitei. Dar din partea ta, nu a mea.
P.S. E posibil ca neintelegerea sa se datoreze faptului ca nu ai inteles exact ce e ecumenismul si care e invatatura ortodoxa. Erezia ecumenista doreste sa uneasca toate cultele, fara sa fie aceeasi credinta, fara sa se tina cont de erezii. Biserica Ortodoxa a cautat dintotdeauna sa converteasca pe cei din afara ei la ortodoxie, eu la asta ma refer.
Dar dacă cineva care vrea să distorsioneze înțelesul cuvintelor (în mod voit) este scutit de îndreptare și justificare?! Și eu am mari așteptări de la tine... Dalian e „proaspăt” pe aici și poate s-o fi aprins prea repede cu aplicarea etichetelor, în schimb, face diferența între ce se vrea a fi ecumenismul ca viață politică sau consecința unei gândiri proprii a unor prelați (indiferent de „confesiune”) și învățătura ortodoxă care afirmă irevocabil că misiunea ei este reflectia vietii religioase . O biserică fără activitate misionară este o biserica inactivă!! Ceea ce înseamna conștientizarea bazelor sale teologice si transpunerea lor in practică. In primul rand, misiunea nu poate fi despartită de teologia trinitară. Hristos i-a trimis in lume pe apostoli, iar la randul Lui a fost trimis de Tatal prin Duhul Sfant! Or, această Misiune se mai numește și ECUMENICITATE, APOSTOLIE, PROPOVĂDUIRE, CONVERTIRE, PREDARE a adevăratei învățături de credință, dar în niciun caz, absolut în niciun caz NU se numește Ecumenism (că e “bun” sau “rău” deja nu mai are nico relevanță)!!! Pentru că tot ce este în afara Ortodoxiei este erezie! Erezia este credința conform careia mântuirea nu este doar în Biserică și că nu e nevoie să fii ortodox ca să te mântuiești. Este credința că e suficient sa fii creștin, religios, credincios, mistic, spiritual etc., fără a fi ortodox ca să te poți mîntui – ne explică Sfântul Ignatie Briancianinov!

Există și excepția în cazul în care se preferă jocul de-a baba-oarba, ping-pongul de idei și aruncatu’ cu părerea, despre semnificația cuvintelor si sensurilor lui, că oricum la noi în România mortu-i vinovat ,adică ăla care tace și înghite ca pelicanu’! (vezi cazul Adrian Iovan/ Aura Ion - asta dacă mai era nevoie pentru cei pro-tehnologie care evident, n-au nimic de ascuns, să priceapă că în realitate evoluția tehnicii nu este pentru protecția omului, ci dimpotrivă, iată și dovada dureroasă. Dar ce „simplă” e politica struțului sau a orbului care nu vrea să vadă).

Repet: Ecumenismul NU înseamnă Convertire la ortodoxie, Misiune Apostolică, Propovăduire, Predanie, asa cum lasi sa se inteleaga in ultima fraza, ci aiureală (cel mai blând termen ce l-am putut găsi cu „indulgență”)...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 29.01.2014, 23:15:08
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ti-ai gasit si tu pe cine sa lamuresti.. :)
mai ales tu ești lamurit... buștean!! :))
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.01.2014, 23:47:16
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Hristos i-a trimis in lume pe apostoli, iar la randul Lui a fost trimis de Tatal prin Duhul Sfant! Or, această Misiune se mai numește și ECUMENICITATE, APOSTOLIE, PROPOVĂDUIRE, CONVERTIRE, PREDARE a adevăratei învățături de credință, dar în niciun caz, absolut în niciun caz NU se numește Ecumenism (că e “bun” sau “rău” deja nu mai are nico relevanță)!!! Pentru că tot ce este în afara Ortodoxiei este erezie!
Extraordinară sinteză.
Aceasta este o afirmație pe deplin adevărată.


Dar degeaba, ecumeniștii cu mască și fără de mască fac exact cum ai scris mai jos:
Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
preferă jocul de-a baba-oarba, ping-pongul de idei și aruncatu’ cu părerea, ...
Ăstia sunt cătalin și cu celălalt ecumenist care exprimă continu doar părerile lor personale care n/au nici o relevanță pentru că noi trebuie să credem doar ceea ce ne învață Biserica și Sfinții.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 30.01.2014, 01:24:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
O biserică fără activitate misionară este o biserica inactivă!! Ceea ce înseamna conștientizarea bazelor sale teologice si transpunerea lor in practică. In primul rand, misiunea nu poate fi despartită de teologia trinitară. Hristos i-a trimis in lume pe apostoli, iar la randul Lui a fost trimis de Tatal prin Duhul Sfant! Or, această Misiune se mai numește și ECUMENICITATE, APOSTOLIE, PROPOVĂDUIRE, CONVERTIRE, PREDARE a adevăratei învățături de credință, dar în niciun caz, absolut în niciun caz NU se numește Ecumenism (că e “bun” sau “rău” deja nu mai are nico relevanță)!!! Pentru că tot ce este în afara Ortodoxiei este erezie! Erezia este credința conform careia mântuirea nu este doar în Biserică și că nu e nevoie să fii ortodox ca să te mântuiești. Este credința că e suficient sa fii creștin, religios, credincios, mistic, spiritual etc., fără a fi ortodox ca să te poți mîntui – ne explică Sfântul Ignatie Briancianinov!
Si eu ce am scris pana acum nu numai pe acest topic, dar si in toate mesajele? Daca nu ai citit niciun mesaj al meu de ce vorbesti doar ca sa scrii ceva? Sau mandria nu te lasa sa spui ca te-ai inselat si continui la nesfarsit cu o prostie, sau nu mai intelegi limba romana. Te legi aiurea de un cuvant, care o sa fii surprinsa ce inseamna. Ecumenism si ecumenic sunt acelasi cuvant, sunt cuvantul oikoumene din greaca. In vest folosesc chiar "ecumenic", de exemplu adunarea ecumenista se numeste Conciliul Ecumenic al Bisericilor. De aceea ti-am zis ca protestantii au luat cuvantul din ortodoxie. Si ecumenism si catolic sunt cuvinte din ortodoxie, numai ca le-au luat altii si le-au schimbat sensul. Ceea ce am scris am luat din aritcolele ortoodxe impotriva ecumenismului. Cauta tu un articol de acest fel si vezi ca spune ce am scris si eu. Atata discutie pentru o prostie.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 30.01.2014, 01:35:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Ăstia sunt cătalin și cu celălalt ecumenist care exprimă continu doar părerile lor personale care n/au nici o relevanță pentru că noi trebuie să credem doar ceea ce ne învață Biserica și Sfinții.
Desi ai mai afirmat astfel de minciuni, te-am lasat in pace. Pentru ca am vazut de la inceput ca nu stii despre ce vorbesti, cand nu stiai care e definitia Bisericii. Dovedeste ca am scris eu ceva gresit sau daca nu termina cu neadevarurile. Exista si posibilitatea sa fii stilistul cu care am avut divergente in trecut. De exemplu nu ai trecut ortodox, ci Cernica. Stilistii au argumentul cu Cernica, spun ca sfantul Calinic de la Cernica nu a fost de acord cu indreptarea calendarului, deci ei au dreptate.
Reply With Quote
Răspunde