Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 24.01.2010, 17:53:19
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

ieri am vazut si eu filmul. un SF dragut, spre desene animate, si cum a zis Danut7 sectaro-panag 100%. mai spectaculos mi s-a parut Stapanul Inlelelor. inca n-am prins faza, imi scap ceva, in legatura cu nebunia dupa acest film, de vanzarile spectaculoase, etc... fara 3D e desene animate.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 24.01.2010, 17:57:23
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Imi aduc aminte de o fraza spusa de un foarte cunoscut si apreciat preot: "In relatia lui Dumnezeu cu omul nu exista democratie". Asa ar trebui sa fie si cu acest forum: spui pareri etc dar fara sa incepi sa blasfemiezi si sa arunci cu noroi in Crestinismul Ortodox. Din pacate e sat fara caini aici.
Referitor la cozia sau maria luisa si altii ca ei, acestia sunt mai mult ca sigur sectanti si-si fac "datoria" pe acest forum. Daca va veti uita la postarile lui cozia veti vedea ca in general se ia de cei care sunt mai avansati dpdv al dogmelor credintei ortodoxe. Daca vin eu si scriu prostii nu ma va ataca pentru ca pe el nu-l intereseaza ca scriu prostii, pentru el important e sa nu scriu Adevarul. Cand vine cineva si scrie adevarul acestia (mai sunt cativa) imediat incearca sa-l discrediteze, sa-l terfeleasca, sa faca misto de acea persoana si de Credinta Ortodoxa. Si sa nu-mi spuna cineva ca o persoana care nu crede si nu adera la crestinismul ortodox vine pe acest site si are mii de postari doar asa, de plictiseala...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 24.01.2010, 18:04:38
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles ca filmul nu e ortodox (suna aproape amuzant despre o productie de Hollywood, mai lipseste sa cerem ortodoxie si postului Al-Jazeera). Bun, daca o luam pe "ce contine daunator" orice fel de productie artistica, Romeo si Julieta e un indemn la dragoste smintita care duce la sinucidere, Gauguin a pictat salbatici care se dezmatza in natura, pana la urma, vorba aia, afara de Iisus si Preacurata gasim la toti cate ceva "neortodox".
Parintii americanilor de azi au masacrat indieni cu ghiotura, si nu oricum, aveau conducatori care halucinau ca sunt Moise si au descins in Canaan si se bat cu filistenii. Normal ca hecatombele de atunci le apasa constiinta. N-as vedea asta ca un semn rau in sine. Ca nu e destul, sigur ca nu e...
S-a sinucis lume ca a vazut filmul: fratilor, sa ma ierte Dumnezeu, s-a sinucis si Iuda si n-as zice ca s-a sinucis "din cauza impartasaniei" sau "din cauza rastignirii". Cand cineva ajunge la ceva atat de grav ca sinuciderea, e rar sa existe o singura cauza care a determinat nenorocirea. Imi suna putin amuzant incrancenarea cu care unii frati denunta "calamitatea" asta de film animist, raspandind credinte gresite etc. Pai ia luati basmele poporului roman de coada, sa vedeti acolo gheonoaia (ge-o-noia: intelepciunea pamantului, adica vrajitorii bazate pe cele ascunse in chimia telurica), zane, magie, spiridusi, daruri vrajite, cai fermecati, probe initiatice care mai de care... ce Lord of the Rings, ce Avatar. Le dau clasa romanii de la distanta. Si parca n-am auzit atatea predici infuriate ca basmele ratacesc oamenii de la credinta.
La polul opus - astia cu natura in sus si natura in jos. Uraniul e o substanta 100% naturala. Opiul de asemenea. Uragane sintetice n-am vazut, nici cutremure.

Last edited by inorog; 24.01.2010 at 18:11:08.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 24.01.2010, 18:19:44
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Imi aduc aminte de o fraza spusa de un foarte cunoscut si apreciat preot: "In relatia lui Dumnezeu cu omul nu exista democratie". Asa ar trebui sa fie si cu acest forum: spui pareri etc dar fara sa incepi sa blasfemiezi si sa arunci cu noroi in Crestinismul Ortodox. Din pacate e sat fara caini aici.
Referitor la cozia sau maria luisa si altii ca ei, acestia sunt mai mult ca sigur sectanti si-si fac "datoria" pe acest forum. Daca va veti uita la postarile lui cozia veti vedea ca in general se ia de cei care sunt mai avansati dpdv al dogmelor credintei ortodoxe. Daca vin eu si scriu prostii nu ma va ataca pentru ca pe el nu-l intereseaza ca scriu prostii, pentru el important e sa nu scriu Adevarul. Cand vine cineva si scrie adevarul acestia (mai sunt cativa) imediat incearca sa-l discrediteze, sa-l terfeleasca, sa faca misto de acea persoana si de Credinta Ortodoxa. Si sa nu-mi spuna cineva ca o persoana care nu crede si nu adera la crestinismul ortodox vine pe acest site si are mii de postari doar asa, de plictiseala...
si cu ce anume am lezat eu pe altii aici? sau poate poti sa-mi spui ce interese "ascunse" as putea avea? vad ca esti bun sa dai cu presupusul. Chiar crezi ca le stii pe toate? Eu nu cred asta despre mine, dar sunt la fel de libera ca orice om sa spun ce gandesc. Bine ca ai facut tu pe "agentul secret" si ai aflat ca sunt eu sectanta, dar daca totusi gresesti?
si poate-mi spui ce Adevar spus de tine sau de altii am venit eu si l-am "terfelit"?

Last edited by maria-luisa; 24.01.2010 at 18:24:47.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 24.01.2010, 19:01:28
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

am un sfat pentru cei ce acuza pe altii cum ca ar fi " sectari" sau mai stiu eu ce: sa priveasca mai bine parul din ochiul lor si sa invete cu adevarat sa-L urmeze pe Hristos, iubindu-si aproapele. eu ii respect si pe "sectari", si pe atei, si pe catolici, si pe evrei, si pe indieni, si pe chinezi etc pt ca toti sunt semenii mei si singurele lucruri pe care nu le suport sunt rautatea si nedreptatea si n-o sa ma prefac ca nu le vad acolo unde sunt.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 24.01.2010, 22:24:03
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit 1%

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Imi aduc aminte de o fraza spusa de un foarte cunoscut si apreciat preot: "In relatia lui Dumnezeu cu omul nu exista democratie". Asa ar trebui sa fie si cu acest forum: spui pareri etc dar fara sa incepi sa blasfemiezi si sa arunci cu noroi in Crestinismul Ortodox. Din pacate e sat fara caini aici.
Referitor la cozia sau maria luisa si altii ca ei, acestia sunt mai mult ca sigur sectanti si-si fac "datoria" pe acest forum. Daca va veti uita la postarile lui cozia veti vedea ca in general se ia de cei care sunt mai avansati dpdv al dogmelor credintei ortodoxe. Daca vin eu si scriu prostii nu ma va ataca pentru ca pe el nu-l intereseaza ca scriu prostii, pentru el important e sa nu scriu Adevarul. Cand vine cineva si scrie adevarul acestia (mai sunt cativa) imediat incearca sa-l discrediteze, sa-l terfeleasca, sa faca misto de acea persoana si de Credinta Ortodoxa. Si sa nu-mi spuna cineva ca o persoana care nu crede si nu adera la crestinismul ortodox vine pe acest site si are mii de postari doar asa, de plictiseala...
Doamne ajuta, frate Sergiu! Intr-adevar forumul este plin de sectanti/ atei...in orice cred ei sunt pe calea cea larga, iar nu pe cea ingusta.

Desi sunt si eu frustrata de acest lucru, se pare ca avem nevoie si de buruieni printre noi.

Poate ca Dumnezeu ii va ajuta sa paseasca pe calea cea stramta a credintei.

Stiu ca ma supar repede, desi sunt crestin practicant am si eu multe lipsuri.

Asa incat invat pe acest forum toleranta si rabdarea.
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #157  
Vechi 24.01.2010, 22:33:41
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

am vazut si eu filmul azi..
un sf destul de banal,plin de efecte speciale si elemente new-ageiste ,cand creaturile de pe planeta Pandora se roaga se tin toti de mana si se unduiesc parca-mi amintesc de spiralele sataniste de la MISA tinute de Bivolaru unde se tin toti de mana si Bivolul se misca ciudat (isi trezea kundalini).

"În religia hindusă, avatarul este o manifestare trupească (încarnare) a unei ființe divine în formă de om sau animal. De obicei, o zeitate (deva), care există la un nivel mai înalt de realitate, alege să se manifeste trupește (avatar) în nivelul inferior de realitate al oamenilor pentru scopuri specifice.
În unele concepții religioase avatarul desemnează reîncarnarea succesivă a unei ființe."
Reply With Quote
  #158  
Vechi 25.01.2010, 00:41:25
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Cred ca daca stia Cameron ce dezbateri se vor isca pe marginea acestui film si la ce se va ajunge... Parca unul dintre forumisti avea la semnatura postat citatul "Daca nu putem fii buni, sa incercam macar sa fim politicosi". Cred ca n-ar fi tocmai nepotrivit de urmat in discutia de fata. Daca tot ajunseram intr-un impas cu filmul Avatar, ati vazut vreunii filmul Doubt?
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #159  
Vechi 25.01.2010, 10:06:05
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Cred ca daca stia Cameron ce dezbateri se vor isca pe marginea acestui film si la ce se va ajunge... Parca unul dintre forumisti avea la semnatura postat citatul "Daca nu putem fii buni, sa incercam macar sa fim politicosi". Cred ca n-ar fi tocmai nepotrivit de urmat in discutia de fata. Daca tot ajunseram intr-un impas cu filmul Avatar, ati vazut vreunii filmul Doubt?
asa este! eu nu l-am vazut, despre ce este vorba?
Reply With Quote
  #160  
Vechi 25.01.2010, 10:13:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Am inteles ca filmul nu e ortodox (suna aproape amuzant despre o productie de Hollywood, mai lipseste sa cerem ortodoxie si postului Al-Jazeera). Bun, daca o luam pe "ce contine daunator" orice fel de productie artistica, Romeo si Julieta e un indemn la dragoste smintita care duce la sinucidere, Gauguin a pictat salbatici care se dezmatza in natura, pana la urma, vorba aia, afara de Iisus si Preacurata gasim la toti cate ceva "neortodox".
Parintii americanilor de azi au masacrat indieni cu ghiotura, si nu oricum, aveau conducatori care halucinau ca sunt Moise si au descins in Canaan si se bat cu filistenii. Normal ca hecatombele de atunci le apasa constiinta. N-as vedea asta ca un semn rau in sine. Ca nu e destul, sigur ca nu e...
S-a sinucis lume ca a vazut filmul: fratilor, sa ma ierte Dumnezeu, s-a sinucis si Iuda si n-as zice ca s-a sinucis "din cauza impartasaniei" sau "din cauza rastignirii". Cand cineva ajunge la ceva atat de grav ca sinuciderea, e rar sa existe o singura cauza care a determinat nenorocirea. Imi suna putin amuzant incrancenarea cu care unii frati denunta "calamitatea" asta de film animist, raspandind credinte gresite etc. Pai ia luati basmele poporului roman de coada, sa vedeti acolo gheonoaia (ge-o-noia: intelepciunea pamantului, adica vrajitorii bazate pe cele ascunse in chimia telurica), zane, magie, spiridusi, daruri vrajite, cai fermecati, probe initiatice care mai de care... ce Lord of the Rings, ce Avatar. Le dau clasa romanii de la distanta. Si parca n-am auzit atatea predici infuriate ca basmele ratacesc oamenii de la credinta.
La polul opus - astia cu natura in sus si natura in jos. Uraniul e o substanta 100% naturala. Opiul de asemenea. Uragane sintetice n-am vazut, nici cutremure.
Tare mult mi-a placut postarea asta a ta. Mi-am amintit de unele discutii despre Harry Potter clasat de unii drept satanist. Daca se mai reincepe vreuna o sa te citez :-)
Altfel, m-am bagat si eu ca musca in lapte: nu am vazut filmul si nu o sa il vad pt ca am un defect la ochi care face ca nu pot sa vad efectele tridmensionale in filme, si asta e foarte frustrant ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 11:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 11:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 16:14:30