Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 25.01.2010, 10:58:59
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Uragane sintetice n-am vazut, nici cutremure.
sa te sperii putin, se pare ca cel din China (cutremurul) a fost "sintetic"
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 25.01.2010, 13:50:02
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine, hai altfel: Vulcanul Krakatoa e sigur un fenomen natural :)
Reply With Quote
  #163  
Vechi 25.01.2010, 14:07:04
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
bine, hai altfel: Vulcanul krakatoa e sigur un fenomen natural :)
.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 25.01.2010, 16:40:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
[u]
Copacii erau venerati, in special stejarii. In copaci, potrivit credintei lor, traiesc spirite, care pot fi chemate prin anumite metode etc... De asemenea copacii erau poarta catre lumea de dincolo. Prin metode magice spiritele pot fi facute captive in copaci etc, etc, etc..

(ca fapt divers, vascul este considerat sacru, cu proprietati magice datorita faptului ca se dezvolta pe stejari, copacul sacru al celtilor. Putini stiu ca vascul este un element pagan in casa noastra de sarbatori).

Psalmul 95
"11. Să se veselească cerurile și să se BUCURE pământul, să se ZGUDUIE marea și toate cele ce sunt întru ea; să se bucure câmpiile și TOATE cele ce sunt pe ele.
12. Atunci se vor bucura toți COPACII pădurii, de fața Domnului, că vine, vine să judece pământul.
13. Judeca-va lumea întru dreptate și popoarele întru adevărul Său. "
Reply With Quote
  #165  
Vechi 25.01.2010, 19:31:25
ConitzaAna ConitzaAna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Eu una am vazut filmul. Mi-a placut pentru ca a fost bine inchegat ( cu toate momentele subiectului pe la locurile lor) si pentru ca a avut un mesaj, sa zicem, dragut. Nu este cine stie ce capodopera, dar va persista in constiinta vulgului. DAR, o singura chestie m-a nedumerit, chiar de prima data cand am dat cu ochii de planeta Pandora : de ce Doamne iarta-ma sunt toate vietatile de pe acolo atat de ingrozitoare, feroce? Si iara, de ce arata bastinasii aia atat de...mefistofelic? Au urechi alungite, cozi...nu stiu, desi transmite un mesaj in aparenta bun, imi inspira ceva ciudat imaginea...parca prea arata a draci. Nu stiu daca e o coincidenta...dar s-ar putea sa nu fie, la cat succes are filmul...:D.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 26.01.2010, 02:52:21
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Acum l-am vazut si eu. Destul de slabut. Nu inteleg de ce atata isterie cu filmul asta... iar efectele speciale sunt foarte nerealiste, parca ar proveni dintr-un joc video. Nici macar povestea nu e foarte 'induiosatoare'.
Insa cu mesajul filmului sunt de acord: din cauza inconstientei oamenilor si a tendintei lor distructive, natura moare... iar odata cu ea, moare si o parte din noi. Deoarece uneori natura ne ajuta sa simtim, sa iubim si sa ne bucuram de viata.
@antiecumenism, bine ai mai zis-o
Reply With Quote
  #167  
Vechi 31.01.2010, 02:25:39
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
asa este! eu nu l-am vazut, despre ce este vorba?
Despre credinta - dupa parerea mea, dar am auzit multe pareri, unii au vazut altceva in el. Oricum, filmul merita vazut, dar nu de catre fani ai efectelor speciale, din acest punct de vedere e absolut banal si e 2d

@inorog: bine zici, sunt total de acord cu ideea, eu insa nu l-as numi animist ci anomist (cred ca Durkheim s-ar bucura sa-si vada teoria demonstrata!) iar la basmele romanilor am un singur comentariu, majoritatea personajelor sunt simboluri, nu personaje magice, cam ca in parabole. Eu una insa am apreciat cu totul altceva la filmul asta decat filmul in sine (suna cam idiot, sorry ), faptul ca modalitatea de transmitere adauga enorm de multa veridicitate mesajului (indiferent care ar fi el, pun pariu ca daca s-ar difuza 3d Liturghia filmata intr-o biserica, si ateii din sala s-ar crestina...).
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #168  
Vechi 31.01.2010, 16:23:10
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Nu inteleg care e problema, shi ce are acest film cu religia ??

Care e diferenta dintre acest film shi un basm ? Eu cred ca nici unul, pentru ca filmul shi este un basm... Multi dintre noi mai avem nevoie din cand in cand de o poveste... Hai shi o sa interzicem copiilor sa citeasca poveshti, ca ele nu corespund realitatii sau credintei...

Mie imi plac filmele stil fantasy sau Sci-Fi, dar daca in ele o sa fie numai adevar, atunci ele no sa mai Fantasy deja...

In final vreau sa spun ca filmul mi-a lasat o amprenta buna, mi-a insipirat increderea ca din cand in cand mai cashtiga shi binele, shi chiar mi-a placut ca nu au fost din nou oamenii care au cashtigat (De fapt tot oameniii au cashtigat, dar majoritatea au pierdut)..

Sa am iertare pentru cuvintele mele, dar asta e parerea mea.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 31.01.2010, 18:44:01
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

si sa nu uitam sa ne inchinam la pom.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 31.01.2010, 18:51:19
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"si sa nu uitam sa ne inchinam la pom"

"A fost odată ca niciodată; că de n-ar fi, nu s-ar mai povesti; de când făcea plopșorul pere și răchita micșunele; de când se băteau urșii în coade; de când se luau de gât lupii cu mieii de se sărutau, înfrățindu-se; de când se potcovea puricele la un picior cu nouăzeci și nouă de oca de fier și s-arunca în slava cerului de ne aducea povești".

Sa ma ierti, frate, dar eu credeam ca religia nu e cu "a fost odata" ci cu "binecuvantata este Imparatia". Am inteles ca e un film care descrie o religie animista, bun, zice undeva in film "faceti si voi ca astia"? E fictiune. Pe vremuri exista aceeasi atitudine speriata fata de teatru. "O sa mearga oamenii acolo si invata rele". Acum e oarecum un gest de snobism sa mergi prea cu ostentatie la teatru, risti sa ti se spuna ca esti traditionalist (versiunea mai veche) sau ca ai fitze (generatia mai noua). Pe vremea coanei Chiritza fetele care citeau romane fara sa aiba voie de la doamna profesoara erau socotite "usuratece". Azi ne plangem ca nu mai citeste nimeni carti. SUNT MODE. Nu se vede cu ochiul liber? Nu e bine sa te dai dupa mode - normal ca daca faci din ele scop in viata nu e bine. Dar basme si povesti au existat intotdeauna si unele sunt parabole crestine cu foarte mult inteles. Hai sa nu mai haituim lumi imaginare nici pe cine le produce, nu de alta, dar urmeaza sa alergam mult.

Ca daca vreti sa va dau un exemplu de carti care umbla pe toate drumurile (tocmai se retiparesc), nenea Jules Verne e un caz tipic de mesaje subliminale din directia "ocultism masonic versiunea <Orient de France> adica antieclezial virulent". Sa va dau o mostra - Hector Servadac (cadavres intors pe dos), explorator al fetei nevazute a lunii (ocultism derivat din misterele zeitei Artemis, in care se credea initiat si nefericitul Giordano Bruno). Asta cum va suna ? Plus ca toate cartile alea sunt impanate cu mitologii care acum sunt moneda curenta - ca stiinta va rezolva orice (haha), ca singura putere a omului e cunoasterea rationala, ca tehnologia va aduce pacea intre popoare etc. etc. si culmea ironiei macabre, nenea Verne una spunea pe coperta si alta facea in simboluri. Rationalism, huh? Conform viziunii mai putin explicite a lui "Servadac", mintea umana e un satelit explorand alternativ fata vazuta si feta nevazuta a lunii, urmand descrieri abracadabrante ale proceselor care fac dintr-un oarecare un "initiat". Halal dezvoltarea stiintei bazata pe ratiune ! Baiatu' a avut viziuni corecte privind dezvoltarea tehnica si tehnologica, dar la ce le-a inhamat... e de fapt rar sa poti citi o carte de-a lui fara cateva "mesaje" din astea. Suna urat. Dar nu a facut mai mult rau decat inventatorii bombei atomice, nu? Nu esti obligat sa citesti cartile (eu le-am citit cu pasiune si adaug: nu esti obligat sa crezi ce scrie acolo). Crestinii ar trebui sa se laude ca nu-i clintesc ispitele "cumatrului". De ce sa ne sperie atata niste oameni?

Last edited by inorog; 31.01.2010 at 19:01:20.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 11:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 11:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 16:14:30