Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 02.02.2011, 21:09:56
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Geony tata, e greu de precizat.
Daca e sa fiu sincer, cam in tot ce scrii.
Mai putin citatele biblice. Chiar daca sunt interpretate gresit, citatele sunt ok.
In rest...

Este parerea ta , a unui NP care impartasesti invatatura unui om.
Nu gresesc nicaieri, cel care a gresit a fost cel care a fondat secta din care faci p[arte...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #332  
Vechi 02.02.2011, 21:42:41
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Apareti ca ciupercile dupa ploaie...
Nu stiu exact ca postez poza la dimensiuni mai mari... este interesanta.
Attached Images
File Type: jpg 500px-Protestantismul_si_ecumenismul_intr-o_diagrama.jpg (10,9 KB, 17 views)
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #333  
Vechi 02.02.2011, 21:44:05
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Nu gresesc nicaieri
... zise papa Geony Întâiul...
  #334  
Vechi 02.02.2011, 21:47:53
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Nu stiu exact ca postez...
Cred ca nu gresiti nici dumneavoastra...
  #335  
Vechi 02.02.2011, 21:52:41
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Cred ca nu gresiti nici dumneavoastra...
Of, draga, in loc de "ca" trebuia "sa".
Imi cer scuze ca esti asa de indignat si ca am reusit sa-ti pun mintea la contributie ca sa iti dai seama ce am vrut sa zic.
Sensibil mai suntem...
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #336  
Vechi 02.02.2011, 22:01:40
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Sensibil mai suntem...
Care este...

Scuze, nu m-am putut abține...
La așa topic, nu strică și puțintel umor...
  #337  
Vechi 02.02.2011, 22:15:21
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
tricesimusquintus
Ca sa inteleg anumite lucruri, pentru inceput, as vrea sa-mi permiteti sa va intreb, si logic sa-mi si raspundeti, de ce considerati ca religia dvs, care o fi ea, este cea mantuitoare? De unde vine certitudinea?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #338  
Vechi 02.02.2011, 22:16:00
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Comentariu total deplasat:
1. Nu aceasta este caracteristica definitorie a adventiștilor de ziua a șaptea (ci așteptarea revenirii lui Iisus Hristos).
2. Nu azș au făcut acele calcule, ci milleriții.
D-le tricesimusseptimus,

ortodocsii marturisesc public, cu glas tare, inca de la inceputurile Bisericii, ca asteapta revenirea lui Iisus Hristos, care va veni cu slava multa (cum insusi Hristos o spune in Evanghelie) pentru ca sa faca judecata finala.
Acest deziderat este urmarit de ortodoxie inca din timpul cat traiau apostolii, deci era o caracteristica definitorie a crestinilor inca din secolul 1 ; cred ca stiti ca apostolul Pavel ii cearta pe tesalonicenii care , asteptand venirea lui Hristos ca fiind iminenta in timpul vietii lor terestre, considerau ca nu mai are rost sa se preocupe de activitatea cotidiana de castigare a hranei cu sudoarea proprie !!

Intrucat marturisirea de credinta crestina nu se reduce la un singur aspect, la un singur deziderat, s-a facut o sinteza globala a acestei marturisiri, care a fost formulata in asa fel incat sa reflecte punctele de credinta crestina in fraze cat mai scurte si mai concise.
Deoarece in diversele centre crestine aceasta marturisire a cunoscut diferite forme, (dar continutul era in esenta acelasi), Biserica a dezbatut in secolul 4 o forma universala a acestei marturisiri, cunoscuta azi sub denumirea tehnica de "simbolul de credinta (crezul) niceo-constantinopolitan".

Tot ce contine acest crez este extras din Biblie.
Se marturiseste un Dumnezeu unic, creator a tot ce se vede si a tot ce nu se vede, care ste si Tata, si Fiu, si Duh Sfant. Din acestia, Fiul este nascut iar Duhul Sfant purcede din Tatal, nu la un moment dat, ci din vesnicie.
Fiul este Dumnezeu adevarat si om adevarat, Iisus Hristos, care si-a luat trup de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria, pentru noi, oamenii, si pentru mantuirea noastra. El a patimit, a fost rastignit pentru noi si ingropat si a inviat a treia zi, s-a inaltat la ceruri si sade de-a dreata Tatalui. Si va veni a doua oara, cu slava si putere (deci nu anonim, modest , intr-un staul, ca prima data !) ca sa judece viii si mortii.
Se mai marturiseste credinta in Biserica cea una, sfanta, apostolica si universala ("katholica", dar nu in sensul de Biserica Romano-Catolica, ci "soborniceasca") si un Botez, asteptarea invierii mortilor si a vietii celei vesnice in imparatia lui Dumnezeu.

Intrebarea mea este: ce marturiseste adventismul in plus fata de aceasta marturisire ?

Last edited by AdrianAamz; 02.02.2011 at 22:20:09.
  #339  
Vechi 02.02.2011, 22:22:14
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Stiti el nu e sensibil.
Aveam in firma o pocaita si ea isi mai chema rudele acolo sa o astepte sau nu stiu de ce. Ea era mai dezghetata dar pe ceilalti cand ii vedeai parca erau batuti in cap le era frica sa vorbeasca te evitau si in cel mai bun caz te salutau cu acel zambet care te roaga sa -i lasi in pace! Apoi parca erau veniti de pe alta planeta. Albi si uscati se uitau in toate partile nu mai la oameni nu! In fine... Astazi mai ales la biserica adventa are loc o mai mare deschidere fata de lume. Tipii si-au dat seama ca omul nu poate fi convertit numai cu cantece folosite si de comunisti si cu lecturi biblice. Asa ca acesti tipi par foarte degazati la prima vedere. Ba chiar ducandu-ma la o intalnire de-a lor aveam impresia ca lipsesc numai tobele si fumul de tigara! Si va spun eu ca daca te duci intr-o discoteca sti la ce sa te astepti! dar cand te duci la o astfel de adunare te infricosezi mai tare de pacat. Zici : daca si astia care vor sa para crestini sunt asa atunci e clar ca lumea a luat-o razna. Dar ce m-a frapat cel mai tare? exact o problema care a luat amploare la ei! Era imbracamintea! Desigur avem o deschidere fata de lume (penticostalii au inceput sa aiba lantisoare cu simboluri crestine) si prin imbracaminte. Dar chiar asa? Inainte acesti adventi erau imbracati numai in negru acum e mai altfel...

Last edited by bairstow; 02.02.2011 at 22:25:37.
  #340  
Vechi 02.02.2011, 22:26:55
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
... zise papa Geony Întâiul...

ce e trice, ai vazut convertirea pastorului adventist la ortodoxie, si acum faci spume?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38