Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 09.04.2014, 21:58:40
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Wink

Antoniap si Antiecumenism....subscriu la tot ce ati spus!
Si, mai adaug ceva:'Lasati mortii sa'si ingroape mortii'
  #142  
Vechi 09.04.2014, 22:01:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
In primul rand analogia era pentru Alin, pt ca ma intrebase care ar fi legatura
dintre ecumenism si pecete.Iar analogia pe care am facut-o era raspunsul
detaliat la intrebarea lui si la intrebarile Antoniei.(citeste posturile din urma de la ora 17 : 57 : 45)
Drăguțule, nu te enerva degeaba.... pe mine m-a interesat partea cu vinul, doar pe aia am decupat-o și la ea mă așteptam să-mi spui ceva care-o să mă dea pe spate.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #143  
Vechi 09.04.2014, 22:09:03
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Drăguțule, nu te enerva degeaba.... pe mine
Dar nu ma enervez.Sunt mai calm decat marea.
Citat:
m-a interesat partea cu vinul, doar pe aia am decupat-o
Pai nu prea merge asa.Sa scoti din context ce te intereseaza.
Pentru ca analogia cu vinul era in contextul legaturii dintre ecumenism si pecete.
Citat:
și la ea mă așteptam să-mi spui ceva care-o să mă dea pe spate.
nu intentionez sa dau pe nimeni pe spate.Nu stiu de ce ti se pare tie
acest lucru.
  #144  
Vechi 09.04.2014, 22:18:02
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Dar nu ma enervez.Sunt mai calm decat marea.

Pai nu prea merge asa.Sa scoti din context ce te intereseaza.
Pentru ca analogia cu vinul era in contextul legaturii dintre ecumenism si pecete.

nu intentionez sa dau pe nimeni pe spate.Nu stiu de ce ti se pare tie
acest lucru.
Dragă coleg de discuție, excursiile astea în afara tematicii topicului e bine să fie scurte și cu destinație precisă, altfel riscă să devină deopotrivă plictisitoare și obositoare, mai ales când ajung în faza îndreptățirilor de sine . Așa că, în lipsa unui dialog real, îți doresc o repoziționare eficace pe frontul luptei anticip și antiecumenism, și o seară agreabilă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 09.04.2014 at 22:24:24.
  #145  
Vechi 09.04.2014, 22:24:54
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Am facut iar aceeasi greseala. Am intrat in acelasi joc imbecil. Nu doar ca este aproape imposibil, in mod normal, cu oameni cat de cat rationali sa schimbi credinte, dar cu niste oameni indoctrinati (in sensul negativ) fara un minim de discernamant demersul este chiar daunator.
Eu propun ca admin-ul sa sterrga tipicul si sa baneze orice user care incearca sa initieze o noua discutie pe aceasta tema pentru ca rezultatul nu va fi decat un nou prilej de cearta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #146  
Vechi 09.04.2014, 22:36:23
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Drăguțule, nu te enerva degeaba.... pe mine m-a interesat partea cu vinul, doar pe aia am decupat-o și la ea mă așteptam să-mi spui ceva care-o să mă dea pe spate.
Ecumenismul e o tampenie!
Subscriu vorbelor rostite de Antoniap si Antiecumenism!
Una este sa ajuti omul, (material, si ca sfaturi...dar la acestea ne pricem cam totzi)..si una este a participa la Sf liturghie..impreuna...cand suntem 'f. departe si noi, de noi, daramite, fata de altii.'..
Si, nu va faceti impresii, ca sectarii, musulmanii, evreii, stau la usa Bisericii Ortodoxe...Chiar o ocolesc!E ca un foc ce'i arde..si...nu prea rezista!
Militez pt ajutorarea aproapelui(in toate formele lui de disperare!!!!, indiferent de confesiune)
Dar, (DE ACI CITEZ). sa „să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte, sfânta jertfă cu pace a o aduce”.Această formulă liturgică este un îndemn la evlavie și curaj duhovnicesc. Este ca și când ne-ar spune: Luați aminte, locul pe care sunteți este sfânt și sfințitor, este rostită de preot sau diacon imediat după mărturisirea Crezului sau Simbolul de credință. . Să nu întinați cu nepregătirea și necurăția vieții voastre cele ce se săvârșesc și să nu vă faceti nevrednici de darurile jerfei'
  #147  
Vechi 09.04.2014, 22:43:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Ecumenismul e o tampenie!
Subscriu vorbelor rostite de Antoniap si Antiecumenism!
Una este sa ajuti omul, (material, si ca sfaturi...dar la acestea ne pricem cam totzi)..si una este a participa la Sf liturghie..impreuna...cand suntem 'f. departe si noi, de noi, daramite, fata de altii.'..
Si, nu va faceti impresii, ca sectarii, musulmanii, evreii, stau la usa Bisericii Ortodoxe...Chiar o ocolesc!E ca un foc ce'i arde..si...nu prea rezista!
Militez pt ajutorarea aproapelui(in toate formele lui de disperare!!!!, indiferent de confesiune)
Dar, (DE ACI CITEZ). sa „să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte, sfânta jertfă cu pace a o aduce”.Această formulă liturgică este un îndemn la evlavie și curaj duhovnicesc. Este ca și când ne-ar spune: Luați aminte, locul pe care sunteți este sfânt și sfințitor, este rostită de preot sau diacon imediat după mărturisirea Crezului sau Simbolul de credință. . Să nu întinați cu nepregătirea și necurăția vieții voastre cele ce se săvârșesc și să nu vă faceti nevrednici de darurile jerfei'
Stimată doamnă, nu că n-aș fi de acord în principiu cu conținutul postării din citat, dar îmi puteți spune ce legătură are replica dumneavoastră cu textul pe care l-ați comentat?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #148  
Vechi 09.04.2014, 22:50:37
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Red face

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Stimată doamnă, nu că n-aș fi de acord în principiu cu conținutul postării din citat, dar îmi puteți spune ce legătură are replica dumneavoastră cu textul pe care l-ați comentat?
Aci' am crezut ca va/ma prindeti..deh' am si io o mica slabiciune pe acest forum...dumneavoastra, AlinB......dincolo de sharada, e revolta....
  #149  
Vechi 09.04.2014, 23:04:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Aci' am crezut ca va/ma prindeti..deh' am si io o mica slabiciune pe acest forum...dumneavoastra, AlinB......dincolo de sharada, e revolta....
Aha, deci incoerența dintre comentariu și textul comentat se datorează slăbiciunilor contradictorii, bipolare, pentru AlinB și subsemnatul... am mai înaintat niște pași buni în ceața densă a iraționalului.....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #150  
Vechi 09.04.2014, 23:12:19
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Stimată doamnă, nu că n-aș fi de acord în principiu cu conținutul postării din citat, dar îmi puteți spune ce legătură are replica dumneavoastră cu textul pe care l-ați comentat?
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Aha, deci incoerența dintre comentariu și textul comentat se datorează slăbiciunilor contradictorii, bipolare, pentru AlinB și subsemnatul... am mai înaintat niște pași buni în ceața densă a iraționalului.....
Prea multa ceata in ultimul timp...dar, nu va suparati pe mine, ca e ceata!
Oricum , tot simpatik imi ramaneti!
Dar!
Nu uitati!!!!!!
ECUMENISMUL E O TAMPENIE!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare