Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2011, 22:21:40
Cristina Maria Cristina Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Facebook: bun sau rau ?

Buna! Am deschis acest subiect cu speranta ca as putea sa gasesc aici argumentele necesare care sa sustina insusirea de a fi bun, sau de a fi rau facebook-ul.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2011, 22:33:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În sine, nu e nici bun, nici rău. E moralmente neutru. Dar e încă un mijloc de a pierde timpul. Iar pierderea de timp e un lucru rău.

Eu mă consider aflat în perioadă de probă, în delegație de serviciu. În delegație ne mai și relaxăm, OK. Dar, dacă mai mult ne relaxăm decât lucrăm, s-ar putea ca șefului să nu-i placă. Cât timp sunt în delegație, nu spune nimic, vrea să vadă până unde îmi merge lenea. Dar, când am să mă întorc și am să dau ochii cu el, făcând raportul de activitate și decontul, mă tem că nu o să-mi ofere contractul pe durată nedeterminată la care am sperat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2011, 01:23:39
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina Maria Vezi mesajul
Buna! Am deschis acest subiect cu speranta ca as putea sa gasesc aici argumentele necesare care sa sustina insusirea de a fi bun, sau de a fi rau facebook-ul.
Va multumesc!
Din cate am auzit si Papa a binecuvantat Facebook ul , nu cred ca i ceva rau , si eu am cont pe facebook si ma ajuta sa socializez cu lumea
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.08.2011, 06:17:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

În general, comunicatele Patriarhiei Române sunt excesiv birocratice și ultradefensive, însă în chestiunea falselor conturi de facebook ale Patriarhului au furnizat o vorbă demnă de Patericul secolului XXI: "Biserica Ortodoxă, ierarhii și preoții socializează cu enoriașii numai în Biserică".

Aici îmi place să cred că viziunea eclezială e mult mai largă decât cea referitoare la cult sau clădirea unde se desfășoară cultul.

Nu mă îndoiesc că se vor inventa tot mai multe și diverse mijloace de a irosi timpul vieții cu divertismente cică "neutre etic". Comuniunea reală se va consuma până la stingerea lumii între oameni în carne și oase și nu între nickname-uri fantomatice îngrămădite pe platforme digitale.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2011, 09:22:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina Maria Vezi mesajul
Buna! Am deschis acest subiect cu speranta ca as putea sa gasesc aici argumentele necesare care sa sustina insusirea de a fi bun, sau de a fi rau facebook-ul.
Va multumesc!
Ca si celelalte moduri de comunicare virtuala nu va reusi sa inlocuiasca intalnirea personala fata catre fata. Nu pot spune ca este bun sau rau, numai ca este lipsit de viata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2011, 10:27:52
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Smile ca in orice lucru, depinde in ce scop il folosesti

DAr... avand in vedere tentatiile care se regasesc pe acest site.. inclin sa spun ca este mai mult rau decat bun... Doamne ajuta!
__________________
Lorena Savin
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2011, 10:47:10
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Atata timp cat nu vad nici un lucru bun in el, dar multe ispite nu pot spune ca e bun.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2011, 11:08:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Intrebarea corecta ar fi care este folosul?
Sunt relatiile virtuale cu adevarat relatii?

Merita ele expunerea pe care ti-o faci asupra propriei persoane la nivel mondial?

In orice caz, este pentru cei care au mult, prea mult timp liber.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2011, 11:10:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina Maria Vezi mesajul
Buna! Am deschis acest subiect cu speranta ca as putea sa gasesc aici argumentele necesare care sa sustina insusirea de a fi bun, sau de a fi rau facebook-ul.
Va multumesc!
IPS Bartolomeu, despre lumea contemporana, internet:

“Iubitii mei, crestinismul este cel care ne descopera innoirea omului, noutatea si innoirea omului. De aceea, am zis sa ne luam un ragaz de cateva minute si sa ne oprim asupra acestui lucru.

Pentru ca, stiti care este paradoxul secolului vitezei pe care il mosteneste cel in care am intrat, si care sunt neajunsurile? Pe de-o parte, cu cat informatiile si mijloacele de informatie sunt mai rapide si mai sofisticate, cu atat noi, oamenii, ne cunoastem mai putin intre noi. Pentru ca primesti stirea, dar nu asa cum este, sau a fost transmisa ea la origine, ci asa cum vrea sa ti-o transmita cel care ti-o transmite, care intre tine si sursa stirilor adevarata pune un filtru, o oglinda, o anumita culoare care o deformeaza. In general se numeste manipularea individului si ea exista! Asa incat, iata de ce ne instrainam unii de altii, si iata ce si tarile, popoarele, se instraineaza unele de altele: pentru ca se conteaza pe imagine, iar imaginea este doar aceea care se transmite.

Iata de ce este nevoie ca oamenii sa se apropie sufleteste si fizic, unii de altii, prin vizite, prin excursii, prin calatorii, sa nu astepte totul de la televizor si de la internet, ca daca vom ajungem sa ne cunoastem, sa ne iubim, sa ne uram, sa ne casatorim, sa ne inmormantam doar prin internet, atunci intr-adevar ne vom instraina cu desavarsire unii de altii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2011, 14:42:24
doinita.p doinita.p is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2011
Locație: sinesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

il consider bun,sunt sute de milioane de utilizatori,poate chiar mai mult!eu prin intermediul lui am dat de persoane si colegi de clasa cu care nu credeam sa mai vorbesc vreodata!stiti sloganul facebook:"unim oameni de pretutindeni!"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chiar pot chistiga un iPad 4 pe facebook? mariusfanea Intrebari utilizatori 2 18.12.2012 12:59:56
Cont pe Facebook pro/contra? caty_deea Generalitati 23 15.08.2011 19:29:00
Peste 8000 de amenintari cu moartea de la crestini pe Facebook cocacoc Generalitati 65 11.08.2011 14:52:50
Facebook ? podariuv Intrebari utilizatori 24 11.06.2010 15:15:23