Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.09.2011, 10:22:49
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit aiud

De ceva vreme ma framanta gandul de a merge la Aiud la moastele Sfintilor Martiri.Va rog pe cei care ati fost acolo sa-mi spuneti unde se afla aceste moaste.Am cautat pe net dar nu am inteles mare lucru.Am citit depsre un schit "Inaltarea Sfintei Cruci", am vazut fotografii cu moastele, dar nu stiu unde se afla exact sa stiu unde merg in momentul cand ajung in orasul Aiud.Multumesc!
Spor in toate cele de folos!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.09.2011, 10:27:45
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
De ceva vreme ma framanta gandul de a merge la Aiud la moastele Sfintilor Martiri.Va rog pe cei care ati fost acolo sa-mi spuneti unde se afla aceste moaste.Am cautat pe net dar nu am inteles mare lucru.Am citit depsre un schit "Inaltarea Sfintei Cruci", am vazut fotografii cu moastele, dar nu stiu unde se afla exact sa stiu unde merg in momentul cand ajung in orasul Aiud.Multumesc!
Spor in toate cele de folos!
La 10 minute (pe jos) de centrul orașului Aiud. Întrebi pe oricine cum ajungi la "monument" sau la "râpa robilor" și primești îndrumări cu siguranță. E ușor de găsit!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 17.09.2011 at 10:32:14.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2011, 21:48:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe topicul urmator, incepand cu pagina nr.2, gasesti mai multe informatii si impresii ale celor care au fost acolo. Doamne ajuta.

Sfintii inchisorilor
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2011, 08:32:29
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc pentru ajutor.Spor la nevointa!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2011, 10:52:02
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Dar aceia nu sunt sfinti, nu au fost canonizati.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2011, 12:03:42
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Dar aceia nu sunt sfinti, nu au fost canonizati.
corect!

dar e dificil de inteles, pt ca este totusi probabil sa fie sfinti, desi necanonizati inca- sa ne putem ruga la ei. Dau speranta si credinta acesti martiri, pt ca au fost tineri, au luptat pt ce au crezut intr-un fel mai apropiat de vremurile noastre... ei, cei ce au pierit pt credinta ar fi trebuit sa fie modelele noastre... e un motiv suficient sa vrem sa vizitam acele locuri.

Sunt diverse acatiste si rugaciuni catre acesti... necanonizati care circula de ceva vreme. E un oarece cult pt Valeriu Gafencu, lumea ii citeste acatistul si se roaga lui, si primesc ajutor. Exista si un acatist numit "Acatistul sfintilor inchisorilor comuniste", pt toti... ne simtrim apropiati de ei intr-un fel pt ca... au fost tineri si s-au jertfit pt credinta si pt popor...pt noi. Chiar de nu ar fi sfinti tot ar fi demni de vizitat cu respect. Viata lor este un model de verticalitate.

Asa cum se fac pelerinaje la Prislop, se fac pelerinaje si la Aiud... daca sunt sfinti sau nu... vom sti cand or sa fie canonizati... vietile lor raman aceleasi repere de credinta.

Despre rugaciunile/acatostele catre ei, dohovnicul meu mi-a spus sa NU. Sa astept canonizarea. Intre timp, sunt o gramada de sfinti de nadejde la care ne putem ruga, calendarul plin, ai de unde alege!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Proiectul Aiud" OmuBun Spiritualitatea ortodoxa 6 12.01.2011 13:39:19
Minunea de la Aiud 11111111 Generalitati 5 05.01.2010 09:10:44