Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.10.2011, 10:11:34
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit Cititi va rog drama in care se zbate tara noastra

RUSINEA DE A FI CAMPION EUROPEAN

Asa incepe scrisoarea prin care Andreea, cu modestie, isi spune povestea despre performantele ei incredibile si despre mandria de a fi roman. Mandria de a fi roman intr-o tara in care am uitat sa ne apreciem valorile. Este bine insa ca o fac americanii. Care au invitat-o pe Andreea la o competitie unde ea vrea sa duca numele Romaniei pe cele mai inalte culmi. Citeste-i povestea mai jos si hai sa punem mana de la mana pentru un copil care merita. Sa aratam ca ne pasa! Si ca ne putem uni din nou pentru o cauza comuna si frumoasa, ca si la Let’s Do It, Romania! S-au alaturat deja Loredana Groza si Cristian Manafu.


E ora 7:00 dimineata. Ma trezesc mananc si plec la gradinita sau scoala dupa caz. Particip la lectii, raspund, iau note. Mari, de obicei, 9 sau 10. Se face ora 1. Imi iau ghiozdanul si ma indrept catre club. Mananc, iar apoi, incep antrenamentul. Urmatoarele 5 ore voi incerca sa imi ating barierele si chiar sa le depasesc. La ora sapte seara vine tati, ma ia cu masina si ma aduce acasa. Imi fac un dus, mananc, si ma apuc de teme. As vrea sa vad un desen dar nu mai am timp. Sunt obosita. Poate maine . Un maine care vine rar. Cateodata poate chiar prea rar.
Secventa de mai sus se intampla in fiecare zi de aproape 8 ani. Si se va mai intampla daca voi fi sanatoasa pentru inca multi ani. Nu conteaza. Imi doresc sa fiu cunoscuta in lume. Iar atunci cand castig vreau ca lumea sa auda o data in plus si de tara mea. De Romania . Sa vorbeasca de noi romanii cu admiratie si sa inteleaga ca nu mancam sobolani, caini sau lebede. Sa inteleaga ca noi suntem cel putin la fel de buni ca ei.
Anul asta am avut noroc. Dupa ce am castigat 5 turnee internationale consecutive, invingand pe parcurs fete clasate pe locul 1 in tari precum Rusia , Serbia si Ungaria, am reusit sa conduc echipa Romaniei pe podiumul European. Mai précis pe locul intai. Am fost foarte mandre atat noi fetele cat si antrenorul nostru. Am fost mandre atunci cand steagul nostru a fost cel mai sus, am fost mandre atunci cand ne-a fost cantat (corect) imnul, am fost mandre atunci cand reprezentantii unor tari cu renume precum Franta, Anglia sau Cehia ne-au felicitat cu admiratie si cu invidie. Am fost mandre pentru ca, am inteles din privirile si gesturile lor, atunci si acolo au acceptat ca noi suntem cei mai buni.
Mandria mi s-a diminuat un pic la revenirea in tara . In afara de parinti nu ne-a intampinat nimeni. In afara de un anunt stingher pe un colt de site nu s-a scris multa vreme nimic despre performanta noastra. Dar nu ne-am suparat. Nu. Ne-am gandit ca, poate, castigarea unui titlu European e ceva comun la noi. Se intampla probabil prea frecvent pentru a fi luat in seama. Sau pentru a fi dat ca exemplu. Sau poate ca Bianca ori Tonciu facusera vreun gest extraordinar in perioada aceea ca de exemplu sa se intalneasca cu vreun fotbalist, si asta a tinut toata suflarea cu sufletul la gura.
Acum insa mi-e rusine. Mi-e rusine ca am castigat Europenele. Mi-e rusine ca sunt probabil singura fata neinvinsa in acest an in Europa la categoria mea de varsta. Motivul: au aflat americanii de performantele mele si m-au invitat, pe cheltuiala lor, la unul din cele mai mari turnee internationale ce se desfasoara la ei in tara . Mi-e rusine sa ii refuz pentru ca peste treizeci de tari se lupta timp de un an de zile sa prinda un loc la acest turneu. Iar eu am avut norocul sa fiu invitata pe cheltuiala organizatorului. Asta inseamna ca americanii ma apreciaza si se gandesc ca participarea mea poate ridica valoarea turneului. Din pacate, tati spune ca nu mai avem bani pentru biletele de avion. Asa ca trebuie sa refuz invitatia.
Ma numesc Rosca Andreea, am 12 ani, practic tenisul de performanta, sunt dubla campioana nationala, campioana Europeana si neinvinsa in acest an atat in tara cat si in turneele desfasurate sub egida Tennis Europe la categoria mea de varsta. Si nu CERSESC. Dar ma gandesc ca, daca se va gasi un sponsor care sa ma ajute sa particip la acest turneu, poate voi ajuta si eu ca Romania sa fie vazuta un pic mai bine. S-ar putea sa nu castig turneul dar voi lupta pana la ultima minge ca sa o fac. Oricum, indiferent de ca va fi, sunt mandra ca sunt Romanca indiferent de ce ar face unii dintre colegii mei de tara
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.10.2011, 10:14:35
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Va rog, un gand bun, o rugaciune scurta, sunt de mare ajutor... Dumnezeu are grija mai mare de ea decat autoritatile..... Doamne ajuta!!!
dau si linkul catre scrisoarea ei....
http://blog.letsdoitromania.ro/nouta...pion-european/
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.10.2011, 10:59:08
adidragusin adidragusin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Incredibil

Ne meritam soarta. Nu facem absolut nimic nici pentru valori nici pentru cei amarati! Clasa politica actuala are in prim plan numai delapidare in stil mare fara sa-i pese de absolut nimic.
Traim niste vremuri cand iti pare rau ca esti roman si ca de fapt nu poti sa faci nimic pentru ca chiar daca ai vrea iti vor da in cap! Pacat, mare pacat!
__________________
Crede si nu cerceta!
Usi Sticla Securizata
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.10.2011, 11:03:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Anuntul asta suna exact ca alea vazute in Costinesti:"dati-mi si mie un ban sa beau o bere!"
Intai trebuie sa ne uitam la cei in zdrente care cersesc cu o gloata de copii dupa ei,la cei de pe drumuri,someri,orfani si sa intindem o mana chiar si adaposturilor de animale caci si ele sunt fapturi cu suflare si simtire.

Faima in sport si in arta se castiga pe cheltuiala proprie si este un moft lumesc, nu intra in categoria"umanitare"(sporturile de performanta de altfel nu aduc vreun folos umanitatii).
Am pretentia ca Romania sa fie recunoscuta mondial dupa alte criterii,nu dupa performantele unor sportivi.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.10.2011, 14:45:27
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Anuntul asta suna exact ca alea vazute in Costinesti:"dati-mi si mie un ban sa beau o bere!"
Intai trebuie sa ne uitam la cei in zdrente care cersesc cu o gloata de copii dupa ei,la cei de pe drumuri,someri,orfani si sa intindem o mana chiar si adaposturilor de animale caci si ele sunt fapturi cu suflare si simtire.

Faima in sport si in arta se castiga pe cheltuiala proprie si este un moft lumesc, nu intra in categoria"umanitare"(sporturile de performanta de altfel nu aduc vreun folos umanitatii).
Am pretentia ca Romania sa fie recunoscuta mondial dupa alte criterii,nu dupa performantele unor sportivi.
halal iubire pentru semeni...... si ea e un suflet... vad ca nu ai facut nici un sport de performanta.... nu sti cata durere e pentru un copil cand pleaca de acasa la antrenamente.... ea lupta pentru tara, isi iubeste semenii, nu spune nimeni sa neglijam pe cersetori.... zici de cei care cersesc in zdrente, cu o gloata de copii, oameni in cea mai mare parte apti pentru munca, dar care prefera sa cerseasca.... ea nu cere, nu cred ca ai citit tot, doar isi varsa amarul si suferinta asa cum stie ea..... la 12 ani.......asta e mila dumneavoastra..... nu am pomenit nici eu nimic de nici un ban pentru fata, doar o mica rugaciune, dar vad ca mai bine o atacati... datorita oamenilor ca dumneavoastra a ajuns in situatia asta.... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.10.2011, 15:40:05
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
RUSINEA DE A FI CAMPION EUROPEAN

Anul asta am avut noroc.
.......................................
Am fost foarte mandre atat noi fetele cat si antrenorul nostru. Am fost mandre atunci cand steagul nostru a fost cel mai sus, am fost mandre atunci cand ne-a fost cantat (corect) imnul, am fost mandre atunci cand reprezentantii unor tari cu renume precum Franta, Anglia sau Cehia ne-au felicitat cu admiratie si cu invidie. Am fost mandre pentru ca, am inteles din privirile si gesturile lor, atunci si acolo au acceptat ca noi suntem cei mai buni.
Sa iti fie rusine!
Pentru ca vorbesti de "noroc" si de atata, neostoita, "mandrie".
Nu turnee iti trebuie tie, fetito infierbantata care nu iti mai incapi in piele de atata mandrie, ci de vreo doua luni de carucior cu rotile cu racheta in mana.
Sa vezi atunci, dupa smerire, ce asi frumosi vei servi!
Joaca tenis romaneste, adica cu gandul la Dumnezeu, joaca dumnezeieste nu ca un pagan lesinat dupa faima. Nu te strica de mica, nu batjocori darul Domnului revarsat in tine. Mergi la Biserica, fa-ti datoria de crestin si asa, in buna asezare, serveste pentru Romania. Aceasta tara nu e turnul babilonian al performantelor sportive (am si eu o caruta de diplome acasa si multe altele demne de "mandrie", deci nu iti scrie un handicapat ci un om al performantei in cateva domenii) ci este mai intai si in veci Gradina Maicii Domnului. Ia aminte si joaca cu frica de Dumnezeu! Vei gasi si sponsori. Cand va binevoi Sponsorul. AMIN+
P.S. Am doi copii sportivi de (mare) performanta. Asa cum ma rog pentru ei, ma voi ruga de azi si pentru tine. Doar mergi in Biserica! Doar fii crestina, cata vreme deja esti! Domnul cu tine!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.10.2011, 15:50:08
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut yasmina

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Anuntul asta suna exact ca alea vazute in Costinesti:"dati-mi si mie un ban sa beau o bere!"
Intai trebuie sa ne uitam la cei in zdrente care cersesc cu o gloata de copii dupa ei,la cei de pe drumuri,someri,orfani si sa intindem o mana chiar si adaposturilor de animale caci si ele sunt fapturi cu suflare si simtire.

Faima in sport si in arta se castiga pe cheltuiala proprie si este un moft lumesc, nu intra in categoria"umanitare"(sporturile de performanta de altfel nu aduc vreun folos umanitatii).
Am pretentia ca Romania sa fie recunoscuta mondial dupa alte criterii,nu dupa performantele unor sportivi.
sa dai bani,mancare,lucruri,etc.unor persoane care cersesc, nu este obligatoriu iar sa-i blamezi cred ca este o hotarare pripita.personal, cand fac astfel de gesturi, nu judec,pur si simplu dau si atat.ce face ulterior acea persoana cu bunul primit, este hotararea ei.
si performantele sportivilor fac cunoscuta sau recunoscuta o tara in lume iar munca lor aduce bani(printre altele) tarii respective.parerea me.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.10.2011, 15:50:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Mtcrysty17;407514]RUSINEA DE A FI CAMPION EUROPEAN

Tara noastra nu se zbate in drama de care pomeniti.
Ci in tragedia rupturii de Dumnezeu. Cum oare de nu bagam de seama?
Ca noi, romanii de azi, nu cautam mai intai Imparatia lui Dumnezeu.
Ci, zapaciti de scornelile necredinciosilor, ale pacatosilor si hulitorilor (sa revedem Psalmul 1, va rog!), visam la faima si alte necuratii lumesti, inlocuind petrecerea in Dumnezeu cu intunecatele noastre surogate pieritoare.
Facem din performanta sportiva un dumnezeu?
Punem tara inaintea lui Dumnezeu?
Pai, piara tara aceasta, va renaste din nou cand va binevoi Domnul!
Sa inteleg ca tara il tine pe Domnul si sa uit ca Domnul tine tara? Asta voim sa credem?
Mai degraba sa ne rugam pentru sanatatea fetitei acesteia talentate, pentru sanatatea ei trupeasca si sufleteasca, pentru viitorul ei de mama si sotie, pentru performantele ei sportive inchinate ca o forma de ofranda lui Dumnezeu mai intai si apoi tarii si noua.
Sa nu lasam fierbintea amagire a egoismului care naste orbitoarea sete dupa putere (fie si pe calea performantei sportive) sa ne intunece zarea pe care o deschide Lumina Stapanului.
Suntem mai intai ortodocsi romani, altminteri nu suntem nimic decat "ca praful ce il spulbera vantul". Abia apoi toate celelalte.
Asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu. AMIN+
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.10.2011, 20:10:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
halal iubire pentru semeni...... si ea e un suflet... vad ca nu ai facut nici un sport de performanta.... nu sti cata durere e pentru un copil cand pleaca de acasa la antrenamente.... ea lupta pentru tara, isi iubeste semenii, nu spune nimeni sa neglijam pe cersetori.... zici de cei care cersesc in zdrente, cu o gloata de copii, oameni in cea mai mare parte apti pentru munca, dar care prefera sa cerseasca.... ea nu cere, nu cred ca ai citit tot, doar isi varsa amarul si suferinta asa cum stie ea..... la 12 ani.......asta e mila dumneavoastra..... nu am pomenit nici eu nimic de nici un ban pentru fata, doar o mica rugaciune, dar vad ca mai bine o atacati... datorita oamenilor ca dumneavoastra a ajuns in situatia asta.... Doamne ajuta!!!
Iubire pt semeni...pai este ceea ce ti-am spus mai devreme,iubire catre cei neajutorati,catre cei cu probleme stringente nu pt fleacuri,pt faima Romaniei in sport si alte bazaconii!

Toti au aceeasi fraza cand vad un cersetor:"poate sa munceasca!"...
Teoretic poate fi adevarat,insa realitatea iti arata ca locurile de munca au ajuns o raritate chiar si pt cei mai buni,daca persoanelor cu studii,cu educatie,experienta si cu un fizic placut le este dificil sa gaseasca de lucru,ce crezi ca se intampla cu ceilalti,fara studii,cu un handicap,fara experienta???

Nu este nici o drama in aceasta poveste,este doar alergarea dupa faima,dupa cultul personalitatii si statutul de diva/star.
Scrisoarea nici nu este scrisa de fetita de 12 ani,ci de altcineva -posibil parintii acesteia care o imping din gradinita catre realizarea visului lor,acela de a fi celebri,bogati si diferiti de restul muritorilor.
Cunosc trendul.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.10.2011, 20:23:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit salutari codana

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
sa dai bani,mancare,lucruri,etc.unor persoane care cersesc, nu este obligatoriu iar sa-i blamezi cred ca este o hotarare pripita.personal, cand fac astfel de gesturi, nu judec,pur si simplu dau si atat.ce face ulterior acea persoana cu bunul primit, este hotararea ei.
si performantele sportivilor fac cunoscuta sau recunoscuta o tara in lume iar munca lor aduce bani(printre altele) tarii respective.parerea me.
Nu-i blamez pe cersetori,cred ca nu s-a inteles prea bine.
Nu-i blamez nici pe cei care vor sa-si dedice viata unui sport,ideea este ca nu ma las impresionata de "dramele"in care se zbat,creendu-si faima si cultul personalitatii de star.
Mai mult,se cer si bani pt asta?din mila publica?

Adevarul este ca sportivii nostri traiesc oriunde altundeva decat Romania deci nu vad posibilitatea de a se beneficia de pe urma veniturilor lor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Drama copiilor infestati cu HIV - izolare si durere viozebil Intrebari utilizatori 0 26.01.2011 10:01:45
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 12:48:47
Apostolul Filip - misionar in tara noastra dan73 Biserica Ortodoxa Romana 5 09.11.2007 19:33:22