Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2010, 00:29:52
bubulyna
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Richard Dawkins

Ce parere aveti despre Richard Dawkins si despre cartile si filmele pe care le-a facut?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2010, 00:32:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si el cu religia lui..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2010, 02:38:21
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Vorbesti de Dawkins Balbaitul?
http://www.youtube.com/watch?v=54IWFk2s8UI
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2010, 11:33:59
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bubulyna Vezi mesajul
Ce parere aveti despre Richard Dawkins si despre cartile si filmele pe care le-a facut?
Nu i-am citit cartile, dar am vazut cateva documentare din care facea parte si el. E un tip destept, un biolog si om de stiinta stralucit dar concluziile sale depasesc sfera sa de competente. Richard Dawkins nu este singurul om pe care trebuie sa-l citesti pentru a trage concluzii cu privire la credinta intr-un Dumnezeu. Din cate am observat este un om rational, sceptic dar cu cunostinte minime de teologie, filozofie.
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."

Last edited by Imogene; 08.03.2010 at 11:44:32.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2010, 14:16:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Vorbesti de Dawkins Balbaitul?
http://www.youtube.com/watch?v=54IWFk2s8UI
Supertare, ca sa vezi ca si Dawkins crede in Dumnezeu, in felul lui, cel putin crede in "Inteligent Design", pacat ca nu e in stare sa realizeze cat de mult se contrazice singur..

Cu alte cuvinte, recunoste ca cea mai rezonabila ipoteza asupra aparitiei vietii este "inteligent design" -ul insa nu poate sa recunoasca existenta unui Creator mai presus de creatie, ci doar interventia unei creaturi, afirmatie care il intoarce la punctul zero (acele creaturi cum au aparut?).

Iar in final, scuza pentru ateismul sau este ca "Dumnezeu se ascunde f. bine". Adica unde se ascunde, in incapacitatea sa de a fi onest fata de sine insusi si a recunoasca ca sursa creatiei nu poate fi decat Creatorul?

Last edited by AlinB; 08.03.2010 at 14:23:54.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2010, 19:34:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Vorbesti de Dawkins Balbaitul?
http://www.youtube.com/watch?v=54IWFk2s8UI

ce m-a amuzat.. Inteligent Design (dar nu Dumnezeu!)
Am vizionat si eu interviuri cu dawkins (care apropo, face campanie impotriva lui Dumnezeu http://www.timesonline.co.uk/tol/com...cle5459138.ece, de aceea eu nici nu am cumparat cartile lui si-mi pare rau ca m-am obosit sa-i vad interviuri.. din banii stransi din carti si faima, el plateste campanii ateiste!).
In opinia mea el are propriul dumnezeu: propria lui inteligenta! Crede ca poate cu mintea sa masoare si sa cantareasca lucrarea lui Dumnezeu.. nu poate spune ca exista Dumnezeu, pt ca ar considera ca-si insulta inteligenta. Ba vorbea si despre trairile "religioase" ale ateilor (un fel de contemplare), spunand ca sunt mai profunde decat ale credinciosilor etc.. Este jalnic!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.03.2010, 19:44:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Un interviu interesant:
http://www.fixed-point.org/index.php...-lennox-debate
Mi se pare ca Lennox ii este superior in profunzimea raspunsurilor. (din pacate nu-l gasesc tradus, dar ei vorbesc rar si clar..:) )
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.03.2010, 20:10:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Supertare, ca sa vezi ca si Dawkins crede in Dumnezeu, in felul lui, cel putin crede in "Inteligent Design", pacat ca nu e in stare sa realizeze cat de mult se contrazice singur..

Cu alte cuvinte, recunoste ca cea mai rezonabila ipoteza asupra aparitiei vietii este "inteligent design" -ul insa nu poate sa recunoasca existenta unui Creator mai presus de creatie, ci doar interventia unei creaturi, afirmatie care il intoarce la punctul zero (acele creaturi cum au aparut?).
Cred ca nu ne uitam la acelasi clip

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar in final, scuza pentru ateismul sau este ca "Dumnezeu se ascunde f. bine". Adica unde se ascunde, in incapacitatea sa de a fi onest fata de sine insusi si a recunoasca ca sursa creatiei nu poate fi decat Creatorul?
Nu e o scuza, e o forma mai literara a evidentei faptelor stiintifice.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.03.2010, 11:41:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Daca Dawkins traieste, atunci Dumnezeu inca mai vede in el posibilitati de intoarcere la credinta in El. Afirmatie valabila pentru orice ateu, agnostic, sceptic indecis, pacatos mega-inrait samd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.03.2010, 12:24:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cred ca nu ne uitam la acelasi clip
Probabil ca nu. Sau nu cu acelasi discernamant.

Citat:
Nu e o scuza, e o forma mai literara a evidentei faptelor stiintifice.
Depinde ce aberatie numesti tu asa sofisticat si pretentios.

Daca te referi la stiinta, ea este modesta, nu pretinde ca este in cautarea lui Dumnezeu, cu atat mai putin sa demonstreze ceva in aceasta directie.
Doar ateii au pretentia ca ar face si ar demonstra lucruri pe care nu le faci si nu le demonstreaza - in incercarea de a-si justifica propria religie.

Daca Dawkins ar fi un om de stiinta, ar fi unul respectabil. Faptul ca incearca in mod patetic sa manipuleze stiinta intr-un mod atat de jenant, arata ca respectul de care se bucura, in special pentru ateismul sau ridicol, nu poate veni decat din partea ignorantilor.

Last edited by AlinB; 09.03.2010 at 12:31:03.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
“Richard Wurmbrand” un documentar de Lucia Hossu Longin penticostalul Secte si culte 4 04.10.2012 11:54:17
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Despre creationism, evolutie si design inteligent cu George Coyne si Richard Dawkins scrabble Teologie si Stiinta 179 30.10.2009 10:13:07