Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.10.2014, 07:18:45
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
"Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
Și dușmanii omului (vor fi) casnicii (familia ) lui.
Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine. "
Matei: 10:34.
In acel pasaj, Iisus le vorbeste apostolilor lui de faptul ca ar trebui sa se astepte la ura si respingere inclusiv din partea familiilor lor pentru faptul ca il urmeaza pe el. Dupa cum probabil se astepta Iisus, ce a predicat el ar fi ajuns sa schimbe lumea, iar ca asta sa se intample, lumea ar fi trecut printr-un proces violent de schimbare totala a mentalitatii. Inca trecem prin procesul acela, din pacate.

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Vai, vai, vai ... n-ai inteles nimic, a mia oara ! Cred ca ai cam fugit la fotbal de la orele de religie ... Esti sigur ?
N-am avut religie la scoala. Fiind o scoala internationala, ar fi fost greu sa ai cate un profesor pentru fiecare religie. Dar daca interpretezi Matei 10:34 intr-un mod razboinic, atunci cred ca esti mai potrivit islamului decat crestinismului.
  #52  
Vechi 03.10.2014, 10:09:38
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
N-am avut religie la scoala. Fiind o scoala internationala, ar fi fost greu sa ai cate un profesor pentru fiecare religie.
Ce sa-i faci, international cum esti tu si multidezvoltat ... Oricum nu-ti folosea la nimic, dovada e ca stai de ceva timp pe acest forum si nu ai invatat mare lucru. La voi la secta interpreteaza fiecare cum il taie capul, dupa posibilitati ?

Last edited by AlbertX; 03.10.2014 at 10:14:51.
  #53  
Vechi 03.10.2014, 12:24:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Matei: 10:34.
In acel pasaj, Iisus le vorbeste apostolilor lui de faptul ca ar trebui sa se astepte la ura si respingere inclusiv din partea familiilor lor pentru faptul ca il urmeaza pe el. Dupa cum probabil se astepta Iisus, ce a predicat el ar fi ajuns sa schimbe lumea, iar ca asta sa se intample, lumea ar fi trecut printr-un proces violent de schimbare totala a mentalitatii. Inca trecem prin procesul acela, din pacate.



N-am avut religie la scoala. Fiind o scoala internationala, ar fi fost greu sa ai cate un profesor pentru fiecare religie. Dar daca interpretezi Matei 10:34 intr-un mod razboinic, atunci cred ca esti mai potrivit islamului decat crestinismului.
Ce "interpretare razboinica" visezi ? Iisus spune ca lumea Il va respinge, ca ucenicii Lui vor fi urati chiar si de familiile lor, in sensul asta e vorba de sabie. Si e vorba despre un razboi interior pe care fiecare trebuie sa-l poarte pentru a se elibera din sclavia lumii acesteia.
  #54  
Vechi 03.10.2014, 13:55:07
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Consider ca, in lumea in care traim, este mai bine sa nu crezi tot ce ti se spune din prima, ci sa astepti dovezi si explicatii. Esti mai grijuliu asa, si poti preveni multe...
Sa crezi ceva e o hotarare pur interioara.Nimeni nu te poate influenta in luarea deciziei,pentru ca nimeni nu poate patrunde in mintea ta sa ia decizia in locul tau,tu singur deliberezi si hotarasti daca un lucru imposibil de dovedit stiintific...e credibil sau nu.Sunt zone in care nu sunt mai mult de 2 optiuni,de exemplu,universul a fost creat sau s-a creat singur,analizezi probabilitatea si credibilitatea optiunilor si alegi una...prin credinta.Moralitatea a fost data oamenilor fie de un Creator fie de materie,analizezi si decizi care e adevarata.
...apoi te comporti IN CONSECINTA...

Lantul logic poate fi si invers, desigur... adica daca iti place un fel de comportament si nu vrei sa ti-l schimbi esti "obligat" sa crezi ca moralitatea e data de materie si astfel dispare disonanta cognitiva data de mustrarile de constiinta si frica de judecata.Daca iti convingi creierul ca nu exista nici un Judecator rezulta ca nu va fi nici o judecata,deci nici o pedeapsa,deci totul e minunat indiferent ce faci . Creierul opereaza doar cu credinte.
  #55  
Vechi 03.10.2014, 15:08:51
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Ce sa-i faci, international cum esti tu si multidezvoltat ... Oricum nu-ti folosea la nimic, dovada e ca stai de ceva timp pe acest forum si nu ai invatat mare lucru. La voi la secta interpreteaza fiecare cum il taie capul, dupa posibilitati ?
Tot n-a fost crestinesc. Puteai sa zici ce ai zis pe un ton mai diplomat, si poate ar fi fost mai usor de luat in considerare.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce "interpretare razboinica" visezi ? Iisus spune ca lumea Il va respinge, ca ucenicii Lui vor fi urati chiar si de familiile lor, in sensul asta e vorba de sabie. Si e vorba despre un razboi interior pe care fiecare trebuie sa-l poarte pentru a se elibera din sclavia lumii acesteia.
Adica sa consideri ca Iisus "n-a venit sa aduca pace" numai pe baza interpretarii violente a acelui fragment. Spusele lui Iisus au intr-adevar rostul, si potentialul, de a aduce pace.

Last edited by abaaaabbbb63; 03.10.2014 at 15:10:57.
  #56  
Vechi 03.10.2014, 16:10:55
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Puteai sa zici ce ai zis pe un ton mai diplomat, si poate ar fi fost mai usor de luat in considerare.
Vad ca dai si lectii de diplomatie,... cum le stii tu pe toate ca un om mare.
Vad ca ai o idee fixa cu pasajul ala de-l tot postezi, ai cumva impresia ca te ajuta cu ceva ? Ceva mai destept n-ai gasit ?
  #57  
Vechi 03.10.2014, 16:34:46
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Vad ca dai si lectii de diplomatie,... cum le stii tu pe toate ca un om mare.
Vad ca ai o idee fixa cu pasajul ala de-l tot postezi, ai cumva impresia ca te ajuta cu ceva ? Ceva mai destept n-ai gasit ?
Postez ce observ, si observ ca nici comentariul asta nu a fost crestinesc.
  #58  
Vechi 03.10.2014, 16:39:51
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Postez ce observ, si observ ca nici comentariul asta nu a fost crestinesc.
Dar ce intelegi tu din pasajul ala pe care-l repeti obsesiv, cu ce crezi tu ca te ajuta la mantuire ? Eu de multe ori am impresia ca te comporti ca un om beat ... nu prea te poti orienta pe acest forum, te bazezi pe observatii ... cred ca ai o impresie foarte buna despre tine

Last edited by AlbertX; 03.10.2014 at 16:42:52.
  #59  
Vechi 03.10.2014, 16:46:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Dar ce intelegi tu din pasajul ala pe care-l repeti obsesiv, cu ce crezi tu ca te ajuta la mantuire ?
Consider ca urmatoarele pasaje ar trebui sa formeze baza oricarui crestin:
Matei 5:44
Luca 6:29
Luca 6:37

Si pana sa editezi... era crestinesc comentariul. Dupa editare....
  #60  
Vechi 03.10.2014, 17:03:59
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Consider ca urmatoarele pasaje ar trebui sa formeze baza oricarui crestin:
Matei 5:44
Luca 6:29
Luca 6:37
Si la baza unui ortodox ce pasaje crezi ca ar trebui sa stea ? Sa inteleg ca ai o viziune proprie ? Pai tu care esti frate de sange cu stiinta, care te inchini la Remus Cernea si la evolutionism ... ai ajuns sa faci reguli pentru crestini ?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare