Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 27.10.2014, 23:43:01
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Invatatura de credinta este ceea ce a fost revelat. Si nu tot ceea ce spune un sfant.
Pentru ce vă spun acestea? Pentru că e vorba să cercetez alcătuirea lumii și să contemplu universul nu pe temeiul principiilor filosofiei lumii, ci pe temeiul învățăturilor pe care Dumnezeu le-a dat lui Moise, slujitorul Lui, Care i-a vorbit lui Moise aievea, nu prin enigme. De aceea trebuie neapărat ca cei care doresc să vadă aceste mărețe lucruri să aibă exercitată mintea lor pentru înțelegerea învățăturilor ce ne stau în față. Sfântul Vasile cel Mare

De asta fericitul Moise, insuflat de dumnezeiescul Duh, ne învață cu atâta precizie, ca să nu pățim la fel cu ei, ci să putem ști bine și ordinea în care au fost create făpturile și chipul în care a fost creată fiecare făptură. Dacă Dumnezeu nu s-ar fi îngrijit de mântuirea noastră ca să conducă limba profetului, ar fi fost de ajuns să spună că Dumnezeu a făcut cerul și pământul și marea și animalele și n-ar mai fi pus nici ordinea zilelor, nici ce s-a făcut, în ziua întâia și ce s-a făcut în zilele următoare. Dar ca să nu le rămână celor fără dreaptă judecată nici o umbră de apărare, împarte așa de bine și ordinea celor create și numărul zilelor și ne învață toate cu mult pogorământ, ca, aflând tot adevărul, sa nu mai dăm atenție la rătăcirile celor ce grăiesc orice, întemeiați pe propria lor gândire, ci să putem ști puterea nespusă a Creatorului nostru. Sfântu Ioan Gura de Aur

Adevărul lui Dumnezeu este simplu; cum să se îndeletnicească mintea trufașă cu el? Mai bine să născocească de-ale sale. Este mai original, deși aceste născociri sunt slabe ca pânza de păianjen. Ca să vedeți ca așa este, uitați-vă la teoriile cosmogonice actuale: seamănă cu aiurarea unui om beat sau care vorbește în somn. Dar cât de bune par ele celor care le-au inventat! Câte puteri și cât timp se irosesc pentru asta - și totul în zadar! Lucrul s-a săvârșit simplu: "A zis, și s-au făcut; a poruncit, și s-au zidit". Mai bine de atât n-o să descopere nimeni. Sfântul Teofan Zăvorâtul

Catalin2, probabil ca pentru tine citatele de mai sus nu insemna mare lucru ... daca ar fi sa ma iau dupa ce ai afirmat.
In materie de credinta, tot ce spune un Sfant poti considera ca este spus de Duhul Sfant, ai inteles stimabile Catalin2 ???

Last edited by AlbertX; 27.10.2014 at 23:47:25.
  #362  
Vechi 27.10.2014, 23:43:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu desi nu resping geocentrismul, si cred ca orice crestin ar trebui sa accepte ideea ca este posibil, pentru ca spre deosebire de atei noi avem un Creator care ar fi putut sa puna pamantul oriunde, nu sunt de acord cu felul in care argumentezi tu si altii. Mi se pare ca vreti sa compensati anumite lipsuri din viata crestina printr-un fanatism fara sens acolo unde nu numai ca nu e necesar dar nici nu e indicat sa fii fanatic. Este foarte posibil ca pamantul sa se invarta "ca un titirez".

Ba vad ca acu l-ai scos de la naftalina si pe sfantul Set, ridicat la cer si invatat tainele universului. :)

Last edited by iuliu46; 27.10.2014 at 23:46:42.
  #363  
Vechi 27.10.2014, 23:57:35
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Este foarte posibil ca pamantul sa se invarta "ca un titirez".

Ba vad ca acu l-ai scos de la naftalina si pe sfantul Set, ridicat la cer si invatat tainele universului. :)
Daca as avea o abordare filosofica, asa este, Pamantul ar putea sa se miste nu doar ca titirezul ... ci in 11 dimensiuni el poate chiar croseta spatiul "unul pe fata si doua pe dos" ... totul este posibil ... dupa cum ne invata teoria geometrica a gravitatiei lui Einstein.

Nu este vorba nici de "fanatism" si nici de compensarea "anumitor lipsuri". Care ar fi acele lipsuri la care faci referire asa misterios ?

In interpretarea corecta a Facerii NU este posibil ca Pamantul sa se invarta "ca un titirez", dar pentru a intelege acest lucru trebuie sa citesti ceva mai mult decat cateva pasaje scoase din context de uniii care se considera "buni crestini".

Cat despre "naftalina", cam toata Sfanta Traditie miroase a naftalina ... ce sa-i faci ?
Miroase si a tamaie ... pentru cei care sunt "tamaie" in materie de ortodoxie.

iuliu46 tu nu respingi geocentrismul de dragul filosofiei sau a argumentarii rationale si apreciez aceasta abordare, e totusi una constructiva. In momentul in care vei decupla filosofia de invatatura ortodoxa vei constata cat de inalta si profunda este credinta si cat de joasa si superficiala este cunosterea desi multi cred ca este exact invers.

Last edited by AlbertX; 28.10.2014 at 00:32:55.
  #364  
Vechi 28.10.2014, 00:39:04
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit Referitor la Seth, fiul lui Adam

Extras din http://stirileprotv.ro/stiri/bizar/c...izantoare.html

Misteriosul manuscris, intitulat “Revelatia Magilor”, vorbeste despre nu mai putin de 12 persoane care au venit sa se inchine pruncului. Acestia proveneau din Orientul indepartat, probabil din China.

Potrivit manuscrisului, magii erau descendentii celui de-al treilea fiu al lui Adam, Seth.
Magii, care erau de fapt astrologi, veneau dintr-un tinut indepartat, numit Shir, identificat cu actuala China.

Textul prezinta complet diferit intreaga scena biblica si aduce in discutie idei si personaje care nu apar in scrierile sfinte.
Potrivit manuscrisului, fiul lui Adam, Seth le-a spus urmasilor sai ca o stea va vesti nasterea lui Dumnezeu in forma umana.

Mii de ani mai tarziu, aceasta stea a aparut si apoi s-a transformat, chiar in fata magilor, intr-o fiinta de lumina, care era de fapt Iisus, in forma Sa celesta.


Interesant, nu ? iuliu46 probabil ca acum ai realizat ca de la Seth, fiul lui Adam pana la Pitagora, Platon si Aristotel e o cale atat de lunga ... Probabil ca invatatura crestina referitoare la astronomie este mult mai veche decat crede lumea moderna.

Last edited by AlbertX; 28.10.2014 at 00:47:26.
  #365  
Vechi 28.10.2014, 00:43:02
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Interesant, nu ?
Da, ai ajuns departe. Deci nu mai e ca in Biblie, a aparut un manuscris adevarat. Ce nu face omul ca sa-si probeze ideile ?
  #366  
Vechi 28.10.2014, 00:50:12
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da, ai ajuns departe. Deci nu mai e ca in Biblie, a aparut un manuscris adevarat...
Sfanta Traditie spune ca Seth a fost ridicat la cer si invatat mersul stelelor ... ce sa-i faci ? E trist, nu, au fost altii inainte de Platon si Pitagora. Daca nu-i in Biblie scris negru pe alb, nu se mai pune ... asa-i ? Ai rezolvat problema !

Mai cauta si tu pe google ... si vezi ce gasesti despre Seth ... si mersul astrelor pe cer. Sper ca nu ai uitat ca acest argument a fost adus in discutie atunci cand ai afirmat ironic ca "Sf Ptolemeu" nu ar trebui contrazis si ca "ortodoxia" si "geocentrismul" nu au nimic in comun, ca si cum "crestinii" ar fi trait in copaci pana sa apara marii filosofi greci. Am folosit cumva gresit termenul de "crestin" atunci cand m-am referit la cei de dinainte de Hristos care se bazau pe Vechiul Testament si invatatura lui Moise.

Link-ul de mai sus din care am extras despre Seth este un argument in favoarea cunostiintelor lui Seth ... si nu ceva referitor la acel manuscris, dar stii vorba aia: "surdul nu aude dar le potriveste"

Last edited by AlbertX; 28.10.2014 at 01:01:17.
  #367  
Vechi 28.10.2014, 00:59:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ce de lucruri incap in Sfanta Traditie. Si daca nu gasesti mai nimic care sa-ti sustina afirmatiile scrii Set si astronomie pe google si postezi ce gasesti, ce mai conteaza despre ce e vorba acolo ? Daca nu a scris nimic Sf. Vasile sau Sf. Ioan Gura de Aur e bun si site-ul Pro Tv. :)
  #368  
Vechi 28.10.2014, 01:17:28
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce de lucruri incap in Sfanta Traditie. Si daca nu gasesti mai nimic care sa-ti sustina afirmatiile scrii Set si astronomie pe google si postezi ce gasesti, ce mai conteaza despre ce e vorba acolo ? Daca nu a scris nimic Sf. Vasile sau Sf. Ioan Gura de Aur e bun si site-ul Pro Tv. :)
Asa ai crezut ?

Ia sa vedem ce am mai gasit despre Seth - https://www.scribd.com/doc/1387769/E...%C5%A3iu-Pilat

"Auzind Adam - cel întâi creat, protopărintele - cum îi învăța Ioan pe cei din iad, zise către fiul său, Seth: "Fiule, vreau să spui strămoșilor neamului omenesc și profeților unde te-am trimis atunci când tânjeam să mor!".

Seth începu: "Profeți și patriarhi, ascultați așadar. Când tatălui meu, Adam, cel întâi creat, i-a venit sorocul să moară, m-a trimis lângă poarta raiului cu rugăciune către Dumnezeu, ca să-mi îngăduie să merg, călăuzit de-un înger, la copacul milei și să iau de acolo untdelemn cu care, ungându-mi părintele, să-l scol din boală. Și am făcut întocmai. După ce m-am rugat, îngerul îmi spune: "Ce cauți, Seth: untdelemnul care vindecă pe cei bolnavi, sau copacul care zămislește untdelemnul acela, pentru boala tatălui tău!? Așa ceva nu poți găsi acum. Mergi dar și spune părintelui tău că după ce se vor împlini cinci mii cinci sute de ani de la facerea lumii, Fiul lui Dumnezeu, Unul născut, va veni pe pământ, întrupându-se, și Acela îl va unge cu undelemnul milei și-l va scula; îl va spăla - pe el împreună cu toți cei din seminția lui - în apă și Duh Sfânt și atunci va fi tămăduit de boală. Acum însă nu se poate face nimicâ".

iuliu46 se pare ca nu prea ai auzit de Seth ... deci pentru tine el nu exista. Ignoranta nu este o justificare iar ironia nu este un raspuns ... dar am simtul umorului destul de dezvoltat.

Mai multe despre Seth se gasesc aici - http://www.studia.ubbcluj.ro/download/pdf/550.pdf

Last edited by AlbertX; 28.10.2014 at 01:28:07.
  #369  
Vechi 28.10.2014, 01:43:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

In evanghelia lui Iuda nu scrie nimic ? :)
  #370  
Vechi 28.10.2014, 01:56:44
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
In evanghelia lui Iuda nu scrie nimic ? :)
Iti arde de glume ... ia sa te vad daca-ti mai arde acum ?

Extras din - http://sfioaniacobhozevitul.files.wo...a_domnului.pdf

Fratii mei, sunt lucruri cam grele pentru dumneavoastră, cei de la tară. Călugării le înteleg mai bine. Dar ne întoarcem la o povestire usoară, ca să vă folosim pe toti. Oare dacă Mântuitorul S-a înăltat la cer, au fost si sfinti care s-au înăltat? Da. Dumnezeiasca Scriptură ne spune de Enoh, că s-a răpit si nu s-a mai aflat, dar nu se stie dacă chiar în cer. Ilie nu s-a înăltat nici el chiar la cer. Dar unde? S-a înăltat "ca la cer", deci cam spre cer.

În hronografe si alte cărti se păstrează o istorie despre unul din sfintii care s-au înăltat la cer. Stiti cine? A fost fiul lui Adam, Set. Istoria sfântă spune că Set a fost foarte iubit de Dumnezeu. Pe acest fiu i l-a dat Dumnezeu lui Adam în locul lui Abel care a fost ucis de fratele său, Cain. Si acest fiu a fost blagoslovit cu mari daruri de la Dumnezeu, că a fost plăcut lui Dumnezeu.

Si spune o istorie sfântă că acest Set s-a răpit la cer. Dar pentru ce? Ca să învete astronomia de la îngeri. De aceea, bine a zis Marele Vasile că: „mult vestita astronomie, pentru cel credincios, e o a doua teologie”. Pentru că precum auzim, astronomia îsi are originea de la Dumnezeu; căci chiar îngerii au învătat pe om astronomia.

Se zice că Set a stat la cer 40 de zile si 40 de nopti si a învătat astronomia în cer, miscarea astrelor ceresti, întunecarea soarelui, a lunii si celelalte semne care se arată pe cer ca să le cunoască oamenii, când Dumnezeu e supărat, când vrea să schimbe vremea si celelalte.

iuliu46, sper ca acum ai sa termini cu ironiile ... si ai sa-ti ceri scuzele de rigoare. Nu ai facut pana acum decat sa demonstrezi cat esti de ignorant si cat de superficial tratezi credinta ortodoxa ... din pacate nu esti singurul.

Last edited by AlbertX; 28.10.2014 at 02:07:38.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare