Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.11.2009, 19:19:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
I-a ucis Dzeu. E bine acum?
Daca doresti tu, morala poate fi transformata: fa o grozavie ca sa iti stie toata lumea de frica si ai sa stai linistit pina la sfirsitul vietii si eventual si dupa.
Pntru marea masa a copiiilor frica este cel mai bun instrument de educatie, dupa cum bine stii si tu, ca doar ai un baiat.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.03.2016, 21:03:55
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
daca ati avea de ales intre un sfint si un copil v-ati urma instinctul moral si nu o ratiune tembela si absurda.
De unde stii ca e "tembela si absurda"? Esti tu masura intelepciunii?

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tu chiar ai impresia , ca stai de vorba aici cu niste imbecili ? ? ?
Te pomenesti ca suntem izvoare de intelepciune! Ne-am sfintit deja si nu am observat eu?
Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Dumnezeu a judecat la nivelul spiritual al omului de atunci.
Imi vine greu sa cred. Dumnezeu este masura omului si nu invers. Sau ar trebui sa fie.

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
de ce oare ne temem atat de mult sa recunoastem ca in credinta "a crede si a nu cerceta" e o atitudine destul de uzitata.
Nu sunt de acord cu aceasta idee. Accept idea ca nu inteleg pe deplin ce ne dezvaluie Dumnezeu. Nici nu as avea cum. Dar a spune ca nici nu trebuie sa incerc sa inteleg mi se pare aiurea. Cred ca este o atitudine foarte gaunoasa si care poate sta in calea apropierii de Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Stiu ca m-a infiorat si pe mine povestea Sf. Ilie, dar stiu ca V.T este alta lege, plina de violenta si rautate.
Nu e nici o "violenta si rautate" in VT...

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Poate ar trebui sa te intrebi de ce trebuie in continuare ca femeia sa fie inferioara barbatului
Femeia nu este inferioara barbatului. Doar ca rolul sau este diferit. Capul femeii este barbatul. Dar capul fara trup nu este complet.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ti se pare mai socant ca o femeie sa faca avort necesar pentru sanatatea ei
La care femeie te referi? Sau vii si tu cu niste vorbe aruncate aiurea sperand ca poate-poate pune botu' careva?

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce nu spune la fel si C-tin si altii care tot incearca aici sa explice cum e cu Ilie si cei 42 de copii omoriti de Dzeu dintr-un moft?
Nu Ilie ci Elisei. Dumnezeu nu omoara pe nimeni dintr-un moft. Insasi aceasta presupunere arata ca avem de-aface cu un suflet bolnav.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
In primul rand:
Creatorul accepta venirea omului pe lume pentru a participa de bunavoie la iubirea cu ceilalti oameni si cu El Insusi. Daca omul se inraieste intr-atat ca ajunge sa nu mai vrea sa-si atinga scopul nobil pentru care a fost creat, moare spiritual si imediat moare pentru totdeauna.

Diferenta:
Cazul 1: copilul se naste intr-o familie de pagani care se inchina la ulcele sau care slujeste raului si care nu are nici un gand de a se intoarce spre bine.
a) daca traieste o viata mizerabila spiritual dat fiind mediul negativ in care se dezvolta are 100% sanse sa-si rateze scopul existentei pe pamant. Si sa piara vesnic, fara posibilitatea de revenire in binele pentru care a fost proiectat.
b) Dumnezeu ia decizia sa-i incheie viata la 5 ani, varsta la care trecand la cele vesnice la fi primit de partea binelui etern. Raul pe care-l vezi tu din exterior este binele savarsit din mila si dreptatea divina.
Dumnezeu va incerca sa salveze orice suflet. Uneori orice efort este zadarnic.
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Corect.
Morala? Esti batjocorit? Ucide macar 42 de copii si vei sta linistit toata viata.
Fiecare intelege cat poate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ilie costel Diverse Sarbatori 33 19.07.2014 22:26:30
Ilie ortodox? tara tara vrem ostas Generalitati 22 21.07.2011 22:46:46
La Multi Ani ILIE! Melissa Generalitati 0 20.07.2011 10:30:28
sf. Ilie..derivatii nume??? jupinu Biserica Ortodoxa Romana 1 02.07.2007 22:16:18