Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.12.2005, 09:29:55
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de AdiZ
V-ati gandit vreodata, ca in loc sa ii criticati pe cei care va deranjeaza in biserica, sa va rugati pentru ei, pentru pacatele care si le fac, pentru linistirea lor si nu in ultimul rand sa-i iertati pentru ca va gresesc deranjandu-va. Nu vrea sa credeti ca nici eu nu judec si critic unele persoana de la biserica mea. Din contra, sunt primul care ma gandesc sa ii judec pentru ce fac. Dar uneori ma gandesc ca Bunul Dumnezeu imi da exact ce merit. Oare eu chiar nu am deranjat pe nimeni altcineva?
De exemplu, am un domn care de fiecare data cand vine la biserica, canta putin sau mult mai tare decat strana. Dar cand nu vine, stiu ca aproape sigur s-a dus intr-o crasma si atunci imi dau seama ca mai bine venea in casa Domnului decat sa-si bea sufletul intr-o crasma. Intr-o zi in care lipsea chiar m-am rugat sa-l aduca Dumnezeu in Sfanta Biserica si l-a adus.
Insa nenorocirea mea e ca uit repede. Azi ma bucur, maine iar imi pierd timpul petrecut la Sfanta Liturghie gandindu-ma la greseala care mi-o face aproapele.
Poate uneori ar fi bine sa si vorbim cu persoanele in cauza si astfel am face un bine si lor si noua.
Are dreptate AdiZ. Ce ne tot chinim noi sa intelegem cum o fi aia sau ailalta, daca sa aducem copii sau nu, daca pupa hainele preotului sau dau navala pe el. Nu toti inteleg lucrurile asa cum le intelgem noi, nu toti le traiesc ca noi. Fiecare face cum simte, cum stie el ca poate sau ca e mai bine.
Cat despre copii, indiferent ca au 40 de zile sau 14 ani, ei trebuie adusi! Macar sa primeasca Sfanta Impartasanie, pentru inceput, apoi familiarizati cu slujbele etc. Nu se poate miza pe faptul ca nu-si amintesc, ca sunt prea mici!! Harul Domnului se pogoara si in sufletele lor. Sa nu ne amagim ca ar fi zadarnic, ca face galagie etc. Exista si pentru galagie remedii. Numai cine nu vrea nu gaseste...
Sunt de acord cu dalia. Copiii trebuie adusi la biserica. referitor la toleranta, eu cred ca inca mai exista. Oamenii sunt diferiti, nu putem sa ne facem un club exclusivist, din biserica la care mergem. Eu cred ca la biserica mergem pt. a-l intalni pe Dumnezeu, a vorbi cu El si sfatul meu este sa ne rugam pt. ca atunci cand suntem in biserica, intreaga noastra atentie sa se concentreze la Liturghie sau slujbele care se fac atunci in biserica. Si nu in ultimul rand sa ne amintim rugaciunea domneasca:,, Si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri." Doamne ajuta:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.02.2006, 22:15:13
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Spune Maica Siluana ca Biserica Ortodoxa nu este o Biserica autoritara. Ea nu ii constrange pe credinciosi sa respecte anumite reguli in biserica; de altfel, bunul simt se invata acasa, in familie, nu neaparat in biserica. Consider ca daca s-ar afisa astfel de reguli pe usile bisericilor, unii credinciosi nu le-ar mai calca pragul. Sunt cate unii care doar atat asteapta, sa li se impuna in biserica vreo regula, ca au si sarit ca arsi, uitand ca sunt in casa Domnului, si nu la piata.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.02.2006, 19:38:35
chostelush chostelush is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2006
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana-maria
???O regula ar fi sa nu tinem copii mici la biserica fiindca tipa in momentele cheie ale slujbei?
Eu cred ca ar trebui mai multa intelegere si din partea noastra pentru ca acei copii au nevoie de harul lui Dumnezeu la fel de mult ca si noi.

Alte reguli ar mai fi:
- sa-ti lasi rujul acasa nu pe icoane
- sa te duci la strana daca te chinuie talentul
... si poate cel mai important sa nu fii ca fariseul ci ca vamesul care-si plange pacatele lui nu pe ale altora
Imi place ceea ce ai zis.:D
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.04.2006, 15:04:36
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Dumnezeu este al randuielii, si nu al neoranduielii, asa este scris.
Biserica nu are reguli rigide, pentru ca nu se potrivesc cu duhovnicia, dar are canoane, si acestea erau cu multa strictete respectate la acea vreme.

E clar ca unele neajunsuri de comportament sint foarte deranjante in biserici, si ele ar trebui corectate mai ales de preotul locului, ca el vede si poate sa dea sfatul potrivit, dupa cum sint oamenii si obiceiurile in acea biserica.
Sa nu va ganditi ca asta ii va indeparta pe unii, daca atit de slabi sint incat nu mai vin doar pentru ca trebuie sa se corecteze, inseama ca tot vor gasi pretextul de a nu mai veni pana la urma. Calea spre mantuire e grea, si cine se impiedica de atita lucru, cum le va tine pe cele cu mult mai grele ?

Cu copii e mai delicat, ei intr-adevar sint receptivi chiar fara sa-si dea seama la harul ce se revarsa in timpul slujbelor. E bine sa fie adusi, dar de cele mai multe ori nu vor reusi sa stea decat putin.
Stam atit cat se poate, nu putem sa tranformam biserca in gradinita. Copii nu neaparar in felul acesta se apropie de Dumnezeu. Dar daca au dorinta si pot fi cu luate aminte, asta e foarte bine.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.04.2006, 15:03:33
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Nu trebuiesc scrise ,, reguli in biserica" deoarece tota lumea le cunoaste, insa ce ma ,,enerveza" sunt tot felul de obiceiuri prostesti ,din batrani cica, referitoare la botez, la miruit, etc. si acestea nu au nici un fel de legatura cu Dumnezeu. Aceste obiceiuri proaste ma surprind atat de tare incat ma gandesc ,cum pot oamenii sa puna atat de mult accentul pe niste fleacuri si ceea ce este important sa neglijeze.
Referitor la copiii nou nascuti care tipa si enerveaza pe multi, acestia nu au vreo vina caci nu stiu nici ce se itampla nici de ce sunt la Biserica, duar cand are mai mult de 2-3 ani ,atunci copilul poate sa isi dea seama de ceea ce face si atunci apar si primele pacate legate de neascultarea parintilor lor.:D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.04.2006, 15:09:46
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Spinu,nu ai dreptate;nu toti stiu cum trebuie sa intre intr-o biserica si sa asculte Sf.Liturghie;si sa stii ca nu sunt"fleacuri"cum le spui tu;sa stii ca nu numai copii care au 2-3 ani fac zgomot ;sunt si cei mari chiar de 15-16 ani si mai mair care isi dau ghiontuir,rid;numai slujba nu asculta;sigur ca ar fi bine sa fie afisate la fiecare biserica regulile;sunt si persoane trecute de prima tinerete care nu au habar cum trebuie sa se comporte in biserica;fetele,vin in blugi stimti si cu bluze piba sub piept,de se vede buricu;ti se pare normal?;sau crezi ca se poate veni ca si la discoteca?;uite,din aceste cauze si multe altele,ne pedepseste Dumnezeu cu inundatii,alunecari de teren si surpari de case;stiu,puteti sa ma contraziceti;si astept;dar vreau exemple concrete prin care sa ma combateti;nu asa spuse doar ca sa spunem si noi ceva;oare,fetele,cred ca este normal sa vina rujate,machiate,cu inele pe toate degetele si prin urechi,nas ,buric?;ia ginditi-va putin;ia cititi in Bibnlie sa vedeti ce-i place si ce nu lui Dumnezeu;nu mai postati orice si oricum;dati exemple concrete din Biblie
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.04.2006, 13:04:33
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Ba da ,getasart, toata lumea cunoste regula bunului simt, insa nu toti o respecta. Aceasta este regula din Biserica pe care tota lumea o stie,dar au uitat pentru ce vin la Biserica si nu vin decat cu trupul si nu si cu sufletul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.04.2006, 13:08:34
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Avem voie sa stam jos pe scaun ? Mai sunt scaune in biserici...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.04.2006, 16:35:06
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

marinaru,scaunele sunt aduse in Sf.Biserica sa fie filosite de cei bolnavi si batrini;dar si tinar daca esti si nu mai poti sta inpicioare si gasesti un loc,sigur ca te poti aseza;
Spinu,mare dreptate ai cind spui ca vin cu trupul;unele persoane vin la biserica sa nu zica vecinii ca nu sunt credinciosi,altii,mai tineri,vin pentru ca sunt fete sau baieti si "mai agata ceva";si din multe alte motive;Dar stii ce m-i se pare mie cel mai dureros?:noi,nu constientizam gravitatea acestor fapte;si cind avem probleme,ca acum,cu inundatiile,nu recunosc ca este vina noastra;multi,spun ca --natura--altii,mai impertinenti,si fara credinta,te intreaba in bataie de joc--unde este Dumnezeul tau,acum?--nu vad pe nimeni din cei care sunt sinistrati,sa spuna ca din cauza pacatelor noastre,avem aceste probleme;am auzit multi la tv.,care dracuiau;daca si acum,in al-12-lea ceas,noi nui punem genunchiul la pamint sa cerem indurare de la Dumnezeu si tot dracuim,ce sa mai asteptam,oare?;imi cer iertare,daca am suparat pe cineva cu ce am scris;
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.06.2006, 14:01:50
Danuta's Avatar
Danuta Danuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Valentin ai perfecta dreptate cu ceea ce se intampla in biserica si cu copiii ce nu sunt invatati de acasa. Eu tin minte ca eram mica, nici nu eram la scoala si mergeam la bunici impreuna cu alti 5 verisori. Bunica mea ,Dumnezeu sa o ierte, ne ducea in fiecare duminica la biserica , dar sa stii ca ne facea "un instructaj " de acasa de unul nu suflam, si cel mai mare dintre verisori avea 7 ani. De mancat nici nu se punea problema, dupa ce veneam de la slujba mancam. Deci eu cred ca se poate. Cat despre batranele din biserici nu am cuvinte, daca gresesti nu te invata, decat se uita urat. Eu am patit-o. Statem la slujba si tineam maine impreunate. Si m-am trezit cu o palma peste maini de la o batrana, dar fara nici o explicatie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reguli de folosire a forumului. admin Reguli generale de utilizare a forumului 1 14.01.2011 19:08:27
Reguli sanctificare vs_ioan Despre Biserica Ortodoxa in general 1 11.03.2010 18:10:09
Intrebare?-pentru reguli! alecsandru Reguli in Biserica 17 31.10.2008 05:04:25
reguli bisericesti oanamarieta Generalitati 1 24.02.2008 10:42:54