Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.08.2012, 14:40:02
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mai rau este atunci cand omul se rezuma doar la aceste gesturi si pierde din vedere importanta Sfintelor Taine - nu se mai spovedeste, nu se mai impartaseste, nu mai participa la Maslu ... se multumeste cu aceste atingeri.
Sunt in asentimentul tau Costel.
Doamne ajuta. Har si pace sa ne dariuasca Domnul Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.11.2012, 13:47:00
MOGOS GABRIEL MOGOS GABRIEL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2010
Mesaje: 2
Implicit

Le multumesc tuturor care ii fac pe preoti circari.... Ce este un circar-un actor?Ce este slujba Sfintei liturghii?-o comemorare,adica o aducere aminte de viata Mantuitorului.Mai mult sau mai putin o punere in scena a misiunii Domnului Hristos.Si daca ceea ce se intampla-credem noi cei credinciosi-pe Sfanta Masa -Painea si Vinul se transforma in"insusi Trupul si Sangele Mantuitorului",atunci circarul care le-a adus acolo nu-l repezinta pe Hristos?Daca cinstim Sf.icoane, Sf. Moaste,pentru ca harul divin le-a atins,a lucrat prin ele,oare ''circarul" nu este icoana lui Hristos?Nu este purtator de har?-Poate nu e vrednic-dar in Liturghie nu mai este el-omul pacatos-este icoana lui Hristos-poate mai mult-caci impartasindu-se cu El-Nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine.Si daca se dezbraca de Sfintele Vesminte-ca de niste moaste -omul cu credinta "simtitoare"se uneste mai usor in rugaciune cu preotul,care nu numai se dezbraca ci citeste niste rugaciuni speciale din MOLITFELNIC,astfel trupul simtitor este implicat cu sufletul credincios in rugaciunea aducatoare de mila dumnezeiasca.Asa cum SF.Taine au o lucrare vazuta si una nevazuta pentru noi cei ce avem trup si suflet-vazut si nevazut -tot asa orice rugaciune este mai usor de inaltat cand mintea cea trupeasca este "agatata" de simbolurile vietii duhovnicesti.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.11.2012, 14:27:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi până la tine nu i-a făcut nimeni "circari"
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.11.2012, 20:03:42
MOGOS GABRIEL MOGOS GABRIEL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2010
Mesaje: 2
Implicit

Eugen 7 a scris ''Circul in Biserica nu este de dorit.'' referindu-se la'' dezbracarea vesmintelor''.Sper ca ai inteles.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.11.2012, 22:56:05
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Exista obiceiul in unele biserici ca preotul, dupa savarsirea Sfintei Liturghii, sa se dezbrace de vesminte si sa le puna peste credinciosi. Din cate stiu este necanonic acest lucru. Singurul vesmant liturgic care poate fi pus peste credinciosi este epitrahiulul. Ar trebui sa se tina seama de faptul ca imbracarea si dezbracarea vesmintelor se face numai in Sfantul Altar.
E prima data cind aud asta si nu cred ca e bine. Vesmintele stau in altar si nu le atinge oricine.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.12.2012, 15:52:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Exista obiceiul in unele biserici ca preotul, dupa savarsirea Sfintei Liturghii, sa se dezbrace de vesminte si sa le puna peste credinciosi. Din cate stiu este necanonic acest lucru. Singurul vesmant liturgic care poate fi pus peste credinciosi este epitrahiulul. Ar trebui sa se tina seama de faptul ca imbracarea si dezbracarea vesmintelor se face numai in Sfantul Altar.
Nu stiu daca este necanonic ,nu am auzit.
Stiu preoti buni ,vrednici care la sfarsitul slujbei ,dupa citirea unei rugaciuni de dezlegare se dezbraca iar vesmintele trec peste credinciosi
Acest obicei nu are cum sa dauneze ,hainele preotilor avand ceva sfintenie in ele .
Asa putem sa spunem ca si sarutarea sfintelor moaste poate dauna ,credinciosii nemaifiind atenti la viata lor launtrica si rezumandu-se sa mearga la sfinte moaste.
Eu stiu pe cineva care in copilarie s-a speriat la un foc si avea vise urate iar tatal lui ,preot fiind ,l-a vindecat prin aceasta acoperire cu vesmantul preotesc la sfarsitul sfintei Liturghii
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.12.2012, 11:40:51
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

poftim?????????? de unde ati scos-o si pe asta ca e necanonic acest lucru?? aceste deslegari se practica de zeci de ani la noi in biserici la sfarsitul Sfintei Liturghii....si deasemeni am intilnit acest lucru si in sfintele manastiri din judetul nostru(Neamt)....pai unii crestini chiar din cauza acestor deslegari stau pina la sfarsitul slujbei....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.01.2013, 12:30:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Exista obiceiul in unele biserici ca preotul, dupa savarsirea Sfintei Liturghii, sa se dezbrace de vesminte si sa le puna peste credinciosi. Din cate stiu este necanonic acest lucru. Singurul vesmant liturgic care poate fi pus peste credinciosi este epitrahiulul. Ar trebui sa se tina seama de faptul ca imbracarea si dezbracarea vesmintelor se face numai in Sfantul Altar.
Iar judecati omeneste si nu duhovniceste.
La fiecare judecata este frumos sa dam si citate din Sfintii Parinti pentru a ne argumenta afirmatiile.

Motivele puternice pentru care preotul se dezbraca de vesminte peste credinciosi sunt:

1. Bogatia de har din vesminte care se transmite credinciosilor care se sfintesc in felul asta.
2. Rugaciunile la care credinciosii sunt partasi

La fel cum anafora este atinsa doar de sfantul disc, la fel si credinciosii se ating pentru sfintire de sfintele moaste, dar si de vesmintele preotului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.01.2013, 12:58:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit De ce nu este corect sa se faca dezbracarea vesmintelor peste credinciosi?

Vesmintele sunt randuite pentru preot la savarsirea slujbelor. Parintele Razvan Topala spune despre acest act necanonic:

De ce nu este corect sa se faca dezbracarea vesmintelor peste credinciosi?

"Vesmintele, chiar daca sunt purtatoare de sfintenie, sunt randuite doar pentru sfintitii slujitori care le imbraca dupa o randuiala precisa: fiecare piesa a vesmantului este binecuvantata cu mana in forma crucii, este sarutata, si la momentul imbracarii se rostesc rugaciunile speciale. Apoi, la momentul dezbracarii, preotul iarasi rosteste rugaciunile prevazute de randuiala si saruta vesmintele in parte, asezandu-le cu evlavie la locul potrivit. Atat imbracarea, cat si dezbracare sfintelor vesminte se fac doar in sfantul altar.

Daca preotul ar dezbraca vesmintele peste credinciosi, nu ar mai putea savarsi randuiala rugaciunilor si, cumva, ar necinsti Taina Preotiei, prin care i se da dreptul exclusiv de folosire a vesmintelor in mod corect.

Scriptura marturiseste despre femeia pacatoasa care a primit vindecare doar prin atingerea hainei Mantuitorului Hristos; deci, nu e nevoie ca preotul sa dezbrace vesmintele, ci e nevoie de o atingere smerita si sincera, si de credinta puternica".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.01.2013, 14:06:29
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Motivele puternice pentru care preotul se dezbraca de vesminte peste credinciosi sunt:

1. Bogatia de har din vesminte care se transmite credinciosilor care se sfintesc in felul asta.
2. Rugaciunile la care credinciosii sunt partasi
Cu toate acestea, Sfintii Parinti nu ne-au lasat o astfel de randuiala, pastrata in cartile de cult si general raspandita in lumea ortodoxa. Dupa cum stim, nici Liturghierul, nici Molitfelnicul si nici Tipicul bisericesc nu prevad o randuiala a dezbracarii vesmintelor peste credinciosi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In jurul vostru sunt oameni credinciosi? cred_cu_adevarat Generalitati 26 12.12.2012 05:10:49
Propunere legislativa:Finantarea bisericii de la credinciosi, nu cocacoc Generalitati 59 30.09.2011 14:16:18
Culorile vesmintelor liturgice in Biserica Ortodoxa nikolaeni Intrebari utilizatori 1 21.03.2010 18:26:00
10 Intebari pentru credinciosi RauL15 Teologie si Stiinta 1 29.12.2009 16:27:40
Presa oficiala a BOR nu-i convinge pe credinciosi Marius22 Stiri, actualitati, anunturi 3 21.02.2009 12:10:11