Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.07.2016, 17:00:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Da, medic va putea oricum sa devina, urmand calea standard pentru care tot va avea nevoie de un caracter mai puternic.
Iata ca toate sunt cu un rost pentru ca, tintind catre un liceu militar, a avut ocazia sa-si vada de pe acum slabiciunea. Trebuie sa se caleasca, pentru ca visele nu devin realitate fara pic de efort si suferinta.

Intr-un fel, ma bucur pentru ea ca are parte de o lectie de viata. Doar ca mi se pare mica ca sa inteleaga mare lucru.
Nu cred ca exercitiul fizic face diferenta de caracter.
La 19-20 ani multe persoane nu sunt capabile de performanta fizica.

Mi se par inutile complicatiile cu militaria, daca tot ce vrea e sa devina doctor.

Citat:
N-au pus presiune pe ea.
Poate nu, dar puteau pune accent pe esecul ei.

Sau dimpotriva, ar fi putut sa o ajute sa treaca peste si probabil nu s-ar fi simtit atat de descurajata.

Iar (relativa) indiferenta, intra si ea la prima categorie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.07.2016, 00:26:40
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
... Ai fi zis ca deja stia ca va obtine niste note mici, ca si cum se programase pentru un esec.

Ce situatie trista! Sa ai capacitatea de a rezolva subiectele, dar sa nu gasesti in tine puterea de a te concentra, taria de a-ti depasi temerile si fricile. Sa nu te poti aduna doua ore numai pe ce ai de rezolvat in foaia de examen, pentru ca tu ai decis deja ca nu poti sa faci mare lucru. Sa ti se para ca profesorii stau cu ochii pe tine, de parca abia asteapta sa te descalifice .. intocmai ca la proba de educatie fizica.

Sa fi mostenit copilul asta o asa zestre din cauza careia sa aiba de luptat toata viata cu el insusi? Grea lupta trebuie sa fie aceea cand la primul hop tie sa ti se para ca ai aflat deja cine esti, cand de fapt e doar o usa prin care trebuie sa treci catre o noua etapa. Poti trece in picioare sau taras. Important este sa nu ramai in spatele usii si de acolo sa-ti proiectezi o imagine deformata despre tine insati si astfel sa-ti programezi un viitor care nu te reprezinta.
Asta ma sperie cel mai tare, ca se va intoarce cu spatele la adevarata usa si va cauta o alta iesire, care nu va presupune sa se confrunte prea curand cu adevarul. Cand ar trebui sa treaca dincolo, asa sifonata, si sa caute sa se inteleaga pe ea insasi. Sa-si accepte neputinta, slabiciunea si sa incerce, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa-si depaseasca firea. Pentru inceput, sa convietuiasca cu acesti dusmani, sa invete sa-i fenteze, nemailasandu-i sa-i controleze viata si cand va deveni suficient de puternica si inteleapta sa-i striveasca cu totul. Trebuie sa lupte cu ea, dar mai ales sa-si puna nadejdea in Dumnezeu. Orice esec trebuie sa fie un pas inainte, nu neaparat in directia pe care o dorim noi ci in sensul de inteleptire si de acceptare a voii lui Dumnezeu. Pentru ca El ne vrea doar binele! Si vrea sa fim fericiti!

Sa fie vorba despre altceva? De unde atata lipsa de incredere in propriile ei forte, cand a aratat de atatea ori ca poate? Sa nu-si aprecieze oare suficient calitatile?

Notele pe care le-a obtinut nu ilustreaza nicidecum nivelul ei de pregatire ci mai degraba starea ei psihica. Daca pentru multi dintre noi emotiile sunt constructive, de cele mai multe ori, pentru persoanele extrem de sensibile pot fi de-a dreptul catastrofale.

Ma tem ca este pe cale sa faca niste alegeri care o vor marca pentru toata viata. Fie va asimila acestea ca pe niste experiente in adevaratul sens al cuvantului, din care va extrage niste invataminte de folos, fie se va confunda nedrept si periculos cu aceste rezultate ca fiind tot ceea ce reprezinta ea ca persoana.

Rugati-va, va rog, pentru Gabriela!
Am luat o carte „Supa de pui ptr suflet” ,mi-au placut multe povestioare de viata din ea.Dupa ceva vreme am dat de alta carte din aceeasi serie .Nu am apucat sa citesc decat putine povestioare din a doua.Fiul meu in schimb, cand a fost ultima oara la noi a citit una din povesti care i-a placut mult.Ea suna cam asa:
Undeva in state intr-un cartier sarac(Nu stiu daca nu in cartierul Bronx in New York) se face un studiu ptr a afla cauzele reusitelor /nereusitelor in viata. Ma rog un studiu mai complex care se intindea pe mai multi ani.Atunci cand l-au facut cei care l-au facut au ajuns la concluzia ca ,copii respectivi nu vor ajunge cine stie ce de capul lor.
Trec anii si cei care facusera studiul s-au intors sa vada ce se intamplase de fapt in anii respectivi.SURPRIZA! O mare surpriza majoritatea erau realizati?...
Au stat sa vada ce se intamplase, care era factorul care facuse ca studiul sa fie dat complet peste cap.
Era un cadru didactic care stia sa fie aproape de tineri,sa le dea incredere in ei ,sa tina un feed back sustinut.

E o sansa un asemenea cadru didactic.De multe ori tinerii vin cu niste sechele „educationale” sau emotionale mari.Chiar aici pe Forum, un tanar era foarte afectat de un examen ,si s-a dat un raspuns bun aici, ca de fapt un examen cazut nu reprezinta mare lucru,(mai ales in facultate in zi de azi, cand poti duce examene din anul intai pana in ani terminali,fara sa repeti anul ).
Imi aduc aminte si eu de diriginta si de o profesoara de matematica care m-au sustinut, si m-au facut sa cred in mine,cand relatia cu tatal meu era foarte slaba si lipsita de incredere.
Aveti o sansa d-na Crinrin sa fiti o profesoara care sa sustineti cat puteti si asa cum stiti pe tineri precum Gabriela.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.07.2016, 18:31:21
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
E o sansa un asemenea cadru didactic.De multe ori tinerii vin cu niste sechele „educationale” sau emotionale mari.Chiar aici pe Forum, un tanar era foarte afectat de un examen ,si s-a dat un raspuns bun aici, ca de fapt un examen cazut nu reprezinta mare lucru,(mai ales in facultate in zi de azi, cand poti duce examene din anul intai pana in ani terminali,fara sa repeti anul ).
Imi aduc aminte si eu de diriginta si de o profesoara de matematica care m-au sustinut, si m-au facut sa cred in mine,cand relatia cu tatal meu era foarte slaba si lipsita de incredere.
Aveti o sansa d-na Crinrin sa fiti o profesoara care sa sustineti cat puteti si asa cum stiti pe tineri precum Gabriela.
Doamne ajuta!
M-ai lasat cu gura cascata, la propriu! :)

Dupa intamplarea cu cele trei fetite, nu mi-a fost greu sa ma identific cu una dintre ele. Si m-am intors in trecut.
Ca si tine, mi-am adus aminte de cel putin doua profesoare care m-au ajutat enorm, precum si de unii colegi fara de care n-as fi reusit sa trec de unele examene. Aveam chiar si premonitii, putand spune cu certitudine, in ziua in care aveam teza, ce subiecte vom primii. :) Minunea nu functiona decat la materia la care ma pricepeam sau daca ma pregateam temeinic.

Am in minte si un moment in care am primit la un extemporal 10, singura nota de 10 din clasa dar, desi nu copiasem, nici n-as fi putut reproduce fidel raspunsurile date. Practic nimerisem la fix raspunsurile, fara sa am convingerea ca era tocmai asa. Si in timp ce profesoara ma lauda, eu ma miram in sineam mea cum de le-am brodit pe toate atat de bine... Invatasem lectia, nu zic, dar n-o stapaneam.

Adevarat ca Dumnezeu lucreaza fie prin ingerul pazitor, fie prin oameni, fie cum stie El, dar lucreaza. Este tot timpul langa noi si ne ocroteste.

Am inteles si ca notele nu sunt atat de relevante pe cat s-ar parea. De multe ori, Dumnezeu ajuta un copil sa ia o nota mare ca sa-l impulsioneze, sa-i ridice moralul, sa-l faca sa creada in el, sa-l determine sa puna mana sa invete.

Iar o nota mica data unui copil care are capacitate, nu face altceva decat sa-l determine sa-si perfectioneze cunostintele.

M-am gandit si la rolul pe care il au profesorii, precum si la ajutorul neconditionat pe care-l ofera unii copii altora. Niste suflete frumoase prin care Dumnezeu lucreaza!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.08.2016, 14:31:03
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit Păcatul sau absența lui Dumnezeu

Ce înseamnă păcatul, a cădea în păcat? Dacă nu ai niște repere clare sau dacă le ai dar nu ești vigilent, nu-ți dai seama când începi să te afunzi. Nu vezi că sufletul ți-a fost cuprins de mocirlă, mai ales atunci când nu ești singurul în această stare. Cel mai adesea îți împărtășești starea căzută cu alții; fie păcătuind împreună cu cineva, fie doar luându-l martor la păcatul tău.

Când omul tinde către abject, adesea râde cu alții, confirmându-și unii altora că nu există nimic sfânt pe lume, iar ei tocmai au descoperit asta, ceea ce-i face superiori „fraierilor”, care e foarte bine că există, pentru că altfel de cine ar mai profita? Deodată li se „revelează” și că inclusiv preoții nu au nimic sfânt și doar mimează credința pentru „proștii” de care profită. Nu există păcat, doar niște interdicții superstițioase și nu există nici bine pentru că nici Dumnezeu nu există, în cele din urmă.

Și în această stare poți spune fără să minți că Dumnezeu nu există; poți constata asta. Chiar nu există în lumea în care te-ai afundat fără să știi. Ești înconjurat exact de realitățile în care crezi. Și dacă crezi că lumea e un bordel, asta și este pentru tine, iar totul în jur ți-o va confirma. Și evident că cei care nu pricep asta sunt proști și merită disprețul nostru.
E iadul necredinței, în care zaci fără să știi că zaci, în care începi să te descompui dar te crezi viu.

Bineînțeles că dacă ești pe altă poziție și crezi în Dumnezeu, în bine, în iubire, în dăruire și lepădare de sine, în curăție – cu viața ta, nu doar cu vorba sau cu gândul, atunci deja te afli în lumea celor în care crezi și ele devin reale. Sau, mai bine spus, abia acum le constați realitatea.

Atât cea negativă, cât și aceasta, pozitivă, după cum se vede, sunt realități subiective și ele depind de starea sufletului. Nu e altceva decât ce a zis Domnul:

„Dacă ochiul tău va fi curat, tot trupul tău va fi luminat; iar dacă ochiul tău va fi murdar, tot trupul tău va fi întunecat. Deci dacă lumina care este întru tine este întuneric, dar întunericul, cu cât mai mult?”
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.08.2016, 02:17:41
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ce înseamnă păcatul, a cădea în păcat? Dacă nu ai niste repere clare sau dacă le ai dar nu esti vigilent, nu-ti dai seama când începi să te afunzi. Nu vezi că sufletul ti-a fost cuprins de mocirlă, mai ales atunci când nu esti singurul în această stare. Cel mai adesea îti împărtăsesti starea căzută cu altii; fie păcătuind împreună cu cineva, fie doar luându-l martor la păcatul tău.
Ma nimerisem in treacat pe langa un televizor. Neavind unul acasa, m-am oprit sa vad stirile. Iar imaginea care era atunci pe ecran era a copilului sirian scos de sub daramaturi. Bombardamentele din Siria, afacerile bunilor soldati...
Plin de sange, speriat, uitind-se ca un animal haituit la stanga si la dreapta...
Soldatii ii omorasera familia - mama, tata, fratii, poate si bunicii... Doar el scapase.
Acum se uita la mainile lui si, vazind sangele acela gros si intarit pe brate, incepuse cu o miscare nervoasa, de oroare, sa isi curete sangele... Sangele mamei lui, sangele tatalui lui, sangele fratilor lui, amestecat cu propriul sange...

Il pusesera pe un scaun si il filmau.
Omenirea intreaga statea in fotoliu si privea, curioasa poate, la acel ciudat individ care fusese pus pe un scaun si isi curata bratele de sange. Un copil! Un baiat de 5-6 anisori!...
La un moment dat a ridicat ochii si ne-a privit. A privit catre camera. Privirea lui m-a inghetat.

Atunci m-am intrebat: "Daca ne priveste Hristos? Daca acel copil e Hristos si El se uita in ochii nostri acum?"

Last edited by ioan67; 30.08.2016 at 08:38:26.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.08.2016, 12:00:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cata poezie se poate face din nitica manipulare mediatica.. :)

Cand se decapita in Siria crestini, nu se agita media cine stie ce.

De cand a inceput rusii sa le-o traga la taietorii de capete, inclusiv "moderati", jale si durere.

Pai cand a bombardat SUA irak -ul si pe urma l-a ocupat ani de zile, a plans cineva pentru copii arabi fara parinti, fara case, mutilati si ucisi?

Pentru ce au facut in Afganistan, inclusiv bombardat spital, s-a agitat cineva?

Pe ici pe colo cate o stire seaca sau mai mult pe canale neoficiale.

Acum apare un copilas intr-o stare fizca destul de buna, cu ceea ce pare mai degraba machiaj si gata, a aflat si occidentul ca se moare in Siria.

Da' numa' de cand nu se mai fac raiduri aeriene de forma si taietorii de capete chiar o incaseza.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.08.2016 at 12:07:44.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.08.2016, 12:36:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Nu-i vorba de Rusia sau de SUA aici, ci de război și consecințele lui inclusiv asupra copiilor. Pai puțin contează dacă imaginea cu pricina a fost difuzată cu scop propagandistic. Dacă am multiplica-o de zeci de mii de ori am putea să ne facem o părere despre tragedia din Siria. Pentru că vreo 40-50 000 de copii au fost uciși acolo în anii din urmă, plus vreo 200 000 de civili. Prea puțin se mediatizează suferințele lor, asta e adevărat. Poate dacă s-ar fi cunoscut în timp real crimele din timpul războaielor mondiale, reacția față de război ar fi fost alta.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 30.08.2016 at 12:45:37.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.08.2016, 13:29:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Crezi ca nu se stia?

Si chiar crezi ca acum ii pasa cuiva cu adevarat?
E publicitatea mediatica care creeaza impresia ca "lumii ii pasa".

Problema e ca omului de rand care sustine diverse guverne cu apucaturi criminale, nu da doi bani pe toata situatia, atat timp cat conflictul nu ajunge la el acasa.

Acum cand taietorii de capete au inceput sa o ia pe cocoasa cu adevarat, cand situatia e pe cale sa se reglementeze si ordinea sa fie restabilita in Siria, brusc aveam o problema care era si pana acum dar nu o vedea nimeni: daunele colaterale.

Problema de fapt e alta: ca nu e "ordinea" pe care si-o doreau altii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.08.2016, 13:41:23
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Păi dacă-i omorâm pe toți, sigur că situația se va reglementa. În Alep mi se pare că nu de „tăietorii de capete” e vorba, ci de cei numiți rebeli, adică opozanții lui Al Assad. Pe care, de ani buni, acesta îi omoară la grămadă, cu civili cu tot. E un genocid acolo și, chiar dacă nu putem aplauda ce au făcut americanii, nu putem spune nici că rușii sunt „băieții buni” care aduc pacea. Pentru ei este o zonă de interes economic, militar, politic.
Și uite așa am dat-o în reflecții politice. Pe care nu le mai continui aici.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.08.2016, 13:49:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pentru toti e o zona de interes, da' vezi cine a destabilizat mai intai zona in cauza si a facut lucrurile sa ajunga pana aici.

Rebelii carora li se spune acum "moderati" care nu cu multi ani in urma erau teroristul nr. 1 al lumii (gen Al-Qaeda).

Si pentru taietori de capete, "ziaristul" din spatele reportajului cu baietelul simbol, chiar le-a publicat o taiere de cap a altui, baiat de 10-12 ani.

Citat:
"According to some media reports, photographer Mahmoud Raslan was previously identified in photos with members of the US-backed Harakat Nour al-Din al-Zinki group that beheaded a Palestinian-Syrian child in July. We can’t expect photojournalists to be devoid of political leanings, but should Raslan’s association with an organization that has been implicated in beheadings alter our perception of the Omran image? Or is the image remarkable irrespective of who took it?

We can take the thought experiment further. What if Raslan’s image wins the top prize at World Press Photo? What if the best civil rights image had been taken by a racist? What if the best 9/11 photo was taken by an al Qaeda sympathizer? Should we celebrate an image with a complex provenance?"
https://petapixel.com/2016/08/24/care-took-photo/

Syria conflict: Boy beheaded by rebels 'was fighter'
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-36843990
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.09.2016 at 20:30:57.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare