Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2019, 06:35:07
ossn94 ossn94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2019
Mesaje: 1
Question Este valid botezul meu?

Dragi forumiști.

După ce am citit despre cum se face primirea ereticilor în Biserica Ortodoxă conform canoanelor, a început să mă macine un gând de îndoială dacă botezul meu este valid sau nu.

Dacă sunteți oameni bine voitori pe aici cu cunoștințe vaste în temă, și mă puteți lămuri, v-aș rămâne veșnic mulțumitor.

Locuiesc într-un oraș din Transilvania, spațiu geografic care mai demult a fost majoritar greco catolic pentru o perioadă de timp.

Am citit scrierile Bisericii despre revenirea Greco Catolicilor la Ortodoxie însă nu sunt prea convins de cele spuse acolo.

Nu contest faptul că anumite comunități s-au întors din proprie convingere la ortodoxie mulțumită acțiunilor de misiune întreprinse de unii slujitori ai Domnului, însă în urma unor scandaluri prin care a trecut Biserica Ortodoxă în ultimii ani, și a faptului că unii clerici au dosare ca și colaboratori ai securității sincer vă spun că mi-am cam pierdut încrederea în modul în care acționează aceștia.

Am impresia că majoritatea greco catolicilor au trecut forțat la ortodoxie, clericii doar semnând un act de unire cu Biserica Ortodoxă fiind constrânși de comuniști (prin asta nu vreaau atac ortodoxia).

Aici în zona aceasta bătrânii se roagă pe rozar au în casă tablouri cu "Sfântă Familie" mai ales pe la sate și per total au o gândire catolică.

Înțeleg că trecerea în masă a unui numar de oameni face imposibilă botezarea după tipic și realizarea hirotoniei la fiecare, însă în multe țări unde rușii sau alte jurisdicții ortodoxe fac misiune.. au mers cu grupuri mari de oameni și s-au botezat prin râuri sau în mare (dacă căutați pe YouTube găsiți).

Ideea e că eu cred că preotul care m-a botezat a aderat la ortodoxie doar prin semnătură și atât... ceea ce mă face să mă îndoiesc de validitatea preoției lui... În acest caz chiar dacă eu am fost botezat corect prin trei afundări în Biserica Ortodoxă, oare botezul meu este valabil dacă a fost făcut de un fost cleric greco catolic trecut la ortodoxie doar prin semnătură? Dânsul e bătrân și pensionat... acum mi-e și rușine să îl deranjez cu astfel de teme...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2019, 20:25:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Primirea la ortodoxie se poate face si prin iconomie, adica sa nu se repete botezul din alt cult. Desi acel botez nu e considerat valid, daca cel ce vine la ortodoxie ar ramane in afara Bisericii Ortodoxe.
Asadar, cu atat mai mult va fi valid botezul in cazul tau. Oricum, spovedania in impartasirea sunt o reactualizare a Botezului si Mirungerii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2019, 00:36:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ossn94 Vezi mesajul
Dragi forumiști.

După ce am citit despre cum se face primirea ereticilor în Biserica Ortodoxă conform canoanelor, a început să mă macine un gând de îndoială dacă botezul meu este valid sau nu.

Dacă sunteți oameni bine voitori pe aici cu cunoștințe vaste în temă, și mă puteți lămuri, v-aș rămâne veșnic mulțumitor.

Locuiesc într-un oraș din Transilvania, spațiu geografic care mai demult a fost majoritar greco catolic pentru o perioadă de timp.

Am citit scrierile Bisericii despre revenirea Greco Catolicilor la Ortodoxie însă nu sunt prea convins de cele spuse acolo.

Nu contest faptul că anumite comunități s-au întors din proprie convingere la ortodoxie mulțumită acțiunilor de misiune întreprinse de unii slujitori ai Domnului, însă în urma unor scandaluri prin care a trecut Biserica Ortodoxă în ultimii ani, și a faptului că unii clerici au dosare ca și colaboratori ai securității sincer vă spun că mi-am cam pierdut încrederea în modul în care acționează aceștia.

Am impresia că majoritatea greco catolicilor au trecut forțat la ortodoxie, clericii doar semnând un act de unire cu Biserica Ortodoxă fiind constrânși de comuniști (prin asta nu vreaau atac ortodoxia).

Aici în zona aceasta bătrânii se roagă pe rozar au în casă tablouri cu "Sfântă Familie" mai ales pe la sate și per total au o gândire catolică.

Înțeleg că trecerea în masă a unui numar de oameni face imposibilă botezarea după tipic și realizarea hirotoniei la fiecare, însă în multe țări unde rușii sau alte jurisdicții ortodoxe fac misiune.. au mers cu grupuri mari de oameni și s-au botezat prin râuri sau în mare (dacă căutați pe YouTube găsiți).

Ideea e că eu cred că preotul care m-a botezat a aderat la ortodoxie doar prin semnătură și atât... ceea ce mă face să mă îndoiesc de validitatea preoției lui... În acest caz chiar dacă eu am fost botezat corect prin trei afundări în Biserica Ortodoxă, oare botezul meu este valabil dacă a fost făcut de un fost cleric greco catolic trecut la ortodoxie doar prin semnătură? Dânsul e bătrân și pensionat... acum mi-e și rușine să îl deranjez cu astfel de teme...
Botezul este cea mai simpla si permisiva taina crestina, deoarece se poate obtine in aproape orice conditii.
Cel mai important aspect ce trebuie sa te anime in aceasta privinta este sa nu te uiti la ceilalti din jurul acestui subiect, ci sa te uiti la inima ta, la cum te consideri capabil sa marturisesti credinta ta ortodoxa. Daca te uiti altundeva te contaminezi de inchipuiri parazite si te pierzi, ca de aceea ai deschis acest topic.

Fii pe pace si inchide topicul pana nu vine "necuratul"(vreun trol) si scrie cine stie ce baliverne ca sa te macine si sa te piarda.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2019, 01:32:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ossn94 Vezi mesajul
Nu contest faptul că anumite comunități s-au întors din proprie convingere la ortodoxie mulțumită acțiunilor de misiune întreprinse de unii slujitori ai Domnului, însă în urma unor scandaluri prin care a trecut Biserica Ortodoxă în ultimii ani, și a faptului că unii clerici au dosare ca și colaboratori ai securității sincer vă spun că mi-am cam pierdut încrederea în modul în care acționează aceștia.
Chiar dacă statul s-ar implica la un moment dat în ortodoxie asta nu înseamnă că nu va merge înainte cultul și pe vremea împăraților bizantini se mai strecurau în episcopie, oameni cu ocrotire de la puternicii zilei, ei au dispărut pe rând, Biserica a rămas.

Citat:
În prealabil postat de ossn94 Vezi mesajul
Ideea e că eu cred că preotul care m-a botezat a aderat la ortodoxie doar prin semnătură și atât... ceea ce mă face să mă îndoiesc de validitatea preoției lui... În acest caz chiar dacă eu am fost botezat corect prin trei afundări în Biserica Ortodoxă, oare botezul meu este valabil dacă a fost făcut de un fost cleric greco catolic trecut la ortodoxie doar prin semnătură? Dânsul e bătrân și pensionat... acum mi-e și rușine să îl deranjez cu astfel de teme...
Acuma ca să fiu ironic, dacă ar fi fost aderență pur formală - de semnătură, atunci el te-ar fi botezat prin stropire după ce a trecut la B.O.R., faptul că ai primit întreită afundare înseamnă că a luat în serios principiile botezului.

Problema e cu preoții ortodocși (necatoliciți niciodată) care ani la rândul au botezat prin stropire, unii și după 1990, pentru că le era mai comod și mergea mai rapid, decât să afunde și le convenea și părinților slabi la minte să nu-i afunde.

Trebuie să ne lămurim cu privire la echivalarea posturilor sarcerdotale, cum s-a procedat în vechime în toate cazurile de la a la z, din ce am citit și mari popi idolești au ajuns în funcții clericale ortodoxe, evident după ce au fost botezați.

Dacă nu confund și tatăl unei personalități bisericești precum Grigorie Teologul, în lucrarea Vulturul Rănit scrie că ar fi fost eretic la început.

Greco-catolicismul se apropie cel mai mult de ortodoxie dintre toate cultele creștine, o consacrare preoțească specială de către episcop cred că s-a făcut, cel puțin o slujbă să se fi făcut, că și atunci când se consacră slujirii un altar se fac slujbe, iar la preluarea lăcașelor de cult în inventar s-a făcut o slujbă de sfințire.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.03.2019 at 01:39:30.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2019, 14:42:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Vorbeste cu un episcop despre situatia ta.
Pe forum o sa primesti fel de fel de pareri.

Botezul se poate reface dc ai indoieli cu formula: "daca nu a fost botezat".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.04.2019, 20:36:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ossn94 Vezi mesajul
Ideea e că eu cred că preotul care m-a botezat a aderat la ortodoxie doar prin semnătură și atât... ceea ce mă face să mă îndoiesc de validitatea preoției lui... În acest caz chiar dacă eu am fost botezat corect prin trei afundări în Biserica Ortodoxă, oare botezul meu este valabil dacă a fost făcut de un fost cleric greco catolic trecut la ortodoxie doar prin semnătură? ...
Afirmativ.

Un sacrament este valabil (=valid) numai daca este facut de ministrul (=servitorul) potrivit. Ceea ce se transmite la Botez este preotia de obste. Altfel spus, orice laic, la nevoie, poate fi ministru potrivit pentru a savarsi Botezul. Prin urmare, botezarea dv ar fi fost valabila chiar daca cel prin intermediul caruia a fost savarsita nu ar fi preot de loc, ci laic.


Ceea ce trebuie sa faceti este ca, prin viata dv, sa va dovediti demn de ceea ce ati primit la Botez: pecetea Imparatiei. Eventual, daca luati legatura cu un episcop, sau cu un alt preot, intrebati-l cum anume puteti face acest lucru: credeti-ma, aici e toata dificultatea...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2019, 01:50:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Afirmativ.
....
botezarea dv ar fi fost valabila chiar daca cel prin intermediul caruia a fost savarsita nu ar fi preot de loc, ci laic.


Ceea ce trebuie sa faceti este ca, prin viata dv, sa va dovediti demn de ceea ce ati primit la Botez: pecetea Imparatiei....
Aveti perfecta dreptate.
Prin atitudinea personala, prin alegerile sale, prin faptele facute, poate dovedi oricui ortodoxia botezului sau, indiferent cine l-a botezat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare