Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.04.2010, 18:52:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
(...)mai putin insa lui Iisus, care fiind nu numai Om, dar si Dumnezeu, a putut sa fie El insusi fara de pacat si si-a curatit si Mama, (...)
Sper că fără de păcat spuneți că a fost Isus Omul, deoarece ar fi absurd să spunem că Dumnezeu ar fi fără de păcat sau cu păcat, păcatul fiind exact slăbirea sau ruperea legăturii cu Dumnezeu.
Sper că susțineți că Isus Dumnezeu Și-a curățit mama. Nu poate omul să curețe de păcate pe nimeni. Ei bine, exact același lucru îl spunem și noi. Deci, am stabilit împreună că Isus Dumnezeu, în baza puterii Sale redemptorii, și-a curățit mama. Acuma, de ce credeți că a făcut-o cât timp trupul Lui era de prunc mic, eventual nenăscut și nu ar fi făcut-o cu 16 ani mai devreme ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.04.2010 at 18:55:58.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.04.2010, 19:08:23
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, de ce credeți că a făcut-o cât timp trupul Lui era de prunc mic, eventual nenăscut și nu ar fi făcut-o cu 16 ani mai devreme ?
Da, asta vroiam sa spui si eu. Pana la urma cearta se bazeaza pe o diferenta (posibila) de 14-16 ani. Si pana la urma ne referim la un lucru pe care toti il obtinem in urma botezului.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.04.2010, 20:33:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sper că fără de păcat spuneți că a fost Isus Omul, deoarece ar fi absurd să spunem că Dumnezeu ar fi fără de păcat sau cu păcat, păcatul fiind exact slăbirea sau ruperea legăturii cu Dumnezeu.
Dumnezeirea si umanitatea sunt unite in Hristos. Toate cele pe care le-a facut, le-a facut ca Dumnezeu-om, nu numai ca om sau numai ca Dumnezeu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.04.2010, 20:34:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Spui: "Dar ortodocșii cred că nu numai Isus a fost liber de păcat ancestral, ci așa a fost, de fapt, starea lui Adam și a Evei. Dacă Isus omul, "noul Adam" este fără păcat ancestral, de ce ar fi altfel "noua Evă" ? "
Ortodocsii nu cred asa ceva si daca gresesc, ii rog pe colegii mei ortodocsi sa ma corecteze.
Cred ca Mihnea Dragomir vrea sa spuna ca atat Adam cat si Eva erau fara pacat inainte de cadere - ceea ce nu vad d ece este fals.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.04.2010, 20:42:15
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sper că fără de păcat spuneți că a fost Isus Omul, deoarece ar fi absurd să spunem că Dumnezeu ar fi fără de păcat sau cu păcat, păcatul fiind exact slăbirea sau ruperea legăturii cu Dumnezeu.
Sper că susțineți că Isus Dumnezeu Și-a curățit mama. Nu poate omul să curețe de păcate pe nimeni. Ei bine, exact același lucru îl spunem și noi. Deci, am stabilit împreună că Isus Dumnezeu, în baza puterii Sale redemptorii, și-a curățit mama. Acuma, de ce credeți că a făcut-o cât timp trupul Lui era de prunc mic, eventual nenăscut și nu ar fi făcut-o cu 16 ani mai devreme ?
Am senzatia ca va apropiati putin de dioprosopism. Sfintii Parinti spun ca Hristos lucra "dumnezeieste cele omenesti si omeneste cele dumnezeiesti", aratand astfel impletirea celor doua lucrari intr-o singura Persoana.

Omul-Dumnezeu Hristos poate sa curete de pacat pe oricine. "Ca putere are Fiul Omului..."
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.04.2010, 21:45:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca Mihnea Dragomir vrea sa spuna ca atat Adam cat si Eva erau fara pacat inainte de cadere - ceea ce nu vad d ece este fals.
Asta e numai jumatate din ceea ce afirma Mihnea Dragomir.
Intr-adevar, Adam si Eva au fost fara de pacat, pentru ca asa trebuia sa fie omenirea, conform conceptiei lui Dumnezeu: fara de pacat. Dar prin Adam omenirea a suferit o stirbire, pe care doar cineva curat o putea curati. Acel cineva nu putea fi om nascut prin initiativa omeneasca, caci ar fi fost la fel de marcat de pacatul stramosesc, ca in cazul Fecioarei Maria. Si Fecioara Maria, in ciuda curatiei ei exceptionale, tot a suferit curatirea de pacatul adamic. Si astfel ajungem la necesitatea intruparii Fiului lui Dumnezeu, intrupare care a avut loc prin initiativa lui Dumnezeu, si a fost in consecinta fara de pacat.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.04.2010, 21:51:04
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Habar nu am daca Fecioara a fost fara pacate,dar ma intreb ce pacate ar fi putut sa aiba?
Orcum Fecioara este preafericita nu prin sine insusi ,ci prin relatia ei cu mantuitorul,si prin ascultarea de Dumnezeu.Este mama Sa,este curatata de Dumnezeu pentru a putea concepe pe singurul fara de pacat ,pe Domnul. Singura Fecioara nu ne putea mantui,e clar.
De aceea este o discutie neimportanta,fata de lipsa de pacat a Mantuitorului,care aceasta ne-a mantuit de fapt,caci a venit din Sine,din unirea firii pamantesti cu cea dumnezeiasca.
Nu se putea naste un om fara de pacat, care sa ne mantuiasca,Aceasta e de fapt importanta subiectylui despre absenta pacatului a Celui care s-a jertfit.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.04.2010, 21:51:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, de ce credeți că a făcut-o cât timp trupul Lui era de prunc mic, eventual nenăscut și nu ar fi făcut-o cu 16 ani mai devreme ?
De fapt ce inseamna aceasta scadere a omenirii, datorata pacatului adamic? Lipsa harului. Ori, numai prin intruparea Sa in Om, a putut curge iarasi harul in omenire.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.04.2010, 21:52:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca Mihnea Dragomir vrea sa spuna ca atat Adam cat si Eva erau fara pacat inainte de cadere - ceea ce nu vad d ece este fals.
Singurul lucru pe care nu-l inteleg este de ce dupa izgonirea din Rai le-au aparut burice, de parca au fost nascuti din oameni.

Banuiesc ca in rai aveau burtica plata.

Last edited by andreicozia; 13.04.2010 at 22:01:17.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 13.04.2010, 22:22:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Banuiesc ca in rai aveau burtica plata.
De unde această idee, că ar fi avut "burtica plată" ? Adam și Eva au avut mereu buric. Ca și Isus. De unde știm asta ? Din iconografie. Care e legătura cu conservatorismul ? Păi, exact la acest fel de întrebări ajută conservatorismul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
renuntare la religie 111111111111 Intrebari utilizatori 30 08.08.2013 21:12:16
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13