Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 14.04.2010, 03:35:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De unde această idee, că ar fi avut "burtica plată" ? Adam și Eva au avut mereu buric. Ca și Isus. De unde știm asta ? Din iconografie. Care e legătura cu conservatorismul ? Păi, exact la acest fel de întrebări ajută conservatorismul.
Nu inteleg ce legatura are iconografia cu faptul ca buricul este rezultatul unei nasteri ombilicale,ca sa-i zicem asa, nu a creatiei a modelarii lui Adam de catre Dumnezeu.
Dumnezeu nu a adaugat nimic in plus care nu tinea de corpul creat de el din tarina. Care ar fi scopul adaugarii unui buric aiurea care nu-si are rostul in procesul "nasterii" din miinile creatorului.

Insa daca-mi afirmi ca din profunda ta credinta ai tras concluzia ca "A. si E. au avut mereu buric" atunci mai bine nu te mai obosi sa-mi raspunzi!..si mai astept , poate gaseste cineva ceva mai intertesant.

Dumnezeu nu cred ca le-a facut burice arbitrar, asa doar pentru a nu soca generatiile viitoare de oameni care s-ar fi uitat la cei doi ca la extraterestrii aterizati de pe alta "planeta", ca la circ, mai ales ca au trait aproape 1000 de ani, fara o suta :)

Interesant ca multora li se par astea aberatii, aceste perspective ale felului cum aratau primii oameni insa alte lucruri anormale ale existentei limitate de pe pamint de genul imaculatei conceptii sau a nasterii din Duhul Sfint sau a pune in perspectiva faptul ca o femeie de la tara poate sa fie de trei ori fecioara nu trezeste nici un fel de intrebari.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.04.2010, 03:43:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul

Totusi, despre ce am ajuns sa vorbim.
Daca Adam si Eva au avut buric.
..
Poate-mi explici si mie cind ai timp cu ce este acest aspect mai putin interesant si ziditor decit altele de care aduci tu aminte si nu poti dovedi..si vorba aia sunt multe! ! !, nu de alta dar ca sa ma tavalesc si eu de ris cind o sa te aud vorbind.

Spune-mi simie ca sa nu mor prost cu ce devi tu mai buna si mai dreapta si mai mintuita ca-mi dai mie peste nas cu buricele( piese ESENTIALE in demonstrarea creatiei) si imaculata conceptie sau cum poate o femeie sa dea nastere la un copil si sa ramina de trei ori virgina...asta asa ca am inteles ca esti in tema :)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.04.2010, 03:54:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Draga Andrei, Adam si Eva aveau si inainte de cadere buric, pentru simplul fapt, ca asa i-a facut Dumnezeu. Ei sunt protoparintii nostri, si nu aveau cum sa fi provenit din niste parinti, oameni ca si ei, caci nu existau altii inaintea lor.




. Cand li s-a luat harul, si-au vazut goliciunea si a aparut rusinea.
.
Uite-te te rog ce ai scris. Nu ai terminat fraza bine ca te-ai si contrazis.

Deci aveau buric inainte de cadere, insa nu sunt nascuti din oameni :))) pai atunci de unde buric soro?

Ok, atunci de la ce i-a taiat Dumnezeu cordonul, de la vre-un copac?

Voi macar intelegeti fenomenul nasterii, a cordonului de 'alimentare" al copilului?

Doamne!...citeodata stau si ma minunez de unele raspunsuri extrem de curioase, de neinteles, de parca nu traim in mijlocul lumii, unde au loc nasteri. Tu esti mama?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 14.04.2010, 06:34:51
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Eu nu cred ca aveau buric. Si pana la urma la ce-i bun buricul? La NIMIC!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 14.04.2010, 06:38:49
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Deci aveau buric inainte de cadere, insa nu sunt nascuti din oameni :))) pai atunci de unde buric soro?
Prea te cramponezi de toate nimicurile. Ce daca aveau sau nu buric?
Te face cu ceva mai bun sa stii asta?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.04.2010, 09:20:29
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
două firi, fără amestecare, fără schimbare, fără împărțire, fără despărțire, deosebirea firilor nefiind nicidecum stricată din pricina unimii, ci mai degrabă păstrându-se însușirile fiecărei firi într-o singură persoană și într-un singur ipostas, nu împărțindu-se sau despărțindu-se în două fețe, ci Unul și Același Fiu, Unul Născut, Dumnezeu Cuvântul, Domnul Iisus Hristos, precum [au vestit] de la început proorocii, precum El însuși ne-a învățat despre Sine și precum ne-a predanisit nouă Crezul Părinților.

Sursa (ortodoxă) aici: http://www.credo.ro/sinodul-al-patru...c-calcedon.php

Adesea vedem în Biblie că Domnul Cristos acționează uneori ca om, alteori ca Dumnezeu. În mod evident facultatea de a ierta păcatele este un exercițiu al divinității Sale, fapt pentru care Și-a atras antipatia arhiereilor și fariseilor, care nu îi puneau la îndoială umanitatea, ci divinitatea.
Fiind un exercițiu al omnipotenței divine, iertarea păcatelor a putut-o face înainte de întrupare, deoarece Isus s-a născut ca Dumnezeu din preeternitate.
Domnule Mihnea Dragomir, de ce despartiti in Hristos lucrarile (cele 2), pe care nici El Insusi nu le-a despartit? Si Sinodul arata: fără despărțire, cum ati citat chiar dvs mai sus.

Iata cuvintele Sfantului Maxim Marturisitorul:

“Nici o fire din cele carora le era ipostas nu era activata in chip despartit de cealalta. Prin fiecare facea evidenta pe cealalta. Fiind cu adevarat si una si alta, ca Dumnezeu misca umanitatea, iar ca om descoperea Dumnezeirea proprie. Patimea dumnezeieste, ca sa zic asa, caci suferea de bunavoie, deoarece nu era om simplu, si savarsea minuni omeneste, caci le savarsea prin trup, deoarece nu era Dumnezeu dezvaluit. Incat patimile sunt minunate si noi, prin puterea dumnezeiasca a naturii Celui ce patimea, iar minunile patimite, fiind implinite prin puterea patimitoare a trupului Celui ce le savarsea.”

Este posibil ca pentru teologia scolastica citatul de mai sus sa fie scandalos, dar aceasta este linia pe care merge gandirea ortodoxa.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 14.04.2010, 11:45:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Evident că la un sfânt catolic de talia Sf Maxim Confesorul nu putem găsi nimic scandalos. Dar eu nu văd nicăieri în citatul reprodus unde spune acesta că Dumnezeu nu și-a putut îndeplini acțiunea sfințitoare decât după încarnarea Sa.

Cel Care a sfințit Chivotul Legii, antitip al Mariei, prin puterea Sa ca Vistier al Bunătăților, fără îndoială că a putut-o sfinți și pe Maria. Și așa cum Chivotul Legii curat a fost încă de la începuturile sale, și nu abia când au așezat cuvântul Domnului scris cu degetul Său și pâinea căzută din Cer, antitip al însuși sfântului Său trup în acel chivot, tot așa și Maria credem și mărturisim că a fost neprihănită încă de la zămislirea ei, și nu din momentul când a devenit cristoforă.

Dacă veți crede, va fi bine. Dacă nu veți crede, nu eu vă pot ajuta, ci numai Acela care ne întărește credința, Vistierul Bunătăților despre care am vorbit. De aceea, mă iertați, dar mă retrag dintr-un dialog a cărui utilitate nu o văd.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 14.04.2010 at 11:56:13.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 14.04.2010, 12:22:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca inteleg bine, considerati ca actunea de sfintire respectiv cea de mantuire ar fi fost posibila, in definitiv, chiar fara Intrupare?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 14.04.2010, 12:32:57
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Toata treaba-i din buric, n'ai buric, nu ai nimic...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #80  
Vechi 14.04.2010, 13:06:51
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Evident că la un sfânt catolic de talia Sf Maxim Confesorul nu putem găsi nimic scandalos. Dar eu nu văd nicăieri în citatul reprodus unde spune acesta că Dumnezeu nu și-a putut îndeplini acțiunea sfințitoare decât după încarnarea Sa.

Cel Care a sfințit Chivotul Legii, antitip al Mariei, prin puterea Sa ca Vistier al Bunătăților, fără îndoială că a putut-o sfinți și pe Maria. Și așa cum Chivotul Legii curat a fost încă de la începuturile sale, și nu abia când au așezat cuvântul Domnului scris cu degetul Său și pâinea căzută din Cer, antitip al însuși sfântului Său trup în acel chivot, tot așa și Maria credem și mărturisim că a fost neprihănită încă de la zămislirea ei, și nu din momentul când a devenit cristoforă.

Dacă veți crede, va fi bine. Dacă nu veți crede, nu eu vă pot ajuta, ci numai Acela care ne întărește credința, Vistierul Bunătăților despre care am vorbit. De aceea, mă iertați, dar mă retrag dintr-un dialog a cărui utilitate nu o văd.
Eu doar am argumentat referitor la despartirea celor doua lucrari in Hristos, pana la separatie.

Hristos a inviat!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
renuntare la religie 111111111111 Intrebari utilizatori 30 08.08.2013 21:12:16
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13