Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.06.2008, 20:27:50
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Despre vise si nu numai, gasim foarte multe informatii, chiar aici pe crestinortodox.ro, informatii mult mai exacte si mai pertinente, nu de alta dar in aceasta problema parerile difera extrem de mult si pot duce pe cai gresite.
Ai dreptate, Cristi. Este un subiect pe care se poate specula foarte mult. E mai bine sa ne insusim parerea celor mai invatati si mai induhovniciti ca noi. Sf Teofan Zavoratul spune: " Mai bine sa nu credem in vise. Deoarece vrasmasul aievea ne insufla multe desertaciuni in minte, iar in vis ii este si mai usor sa faca acest lucru. Daca anumite vise se implinesc atunci, datorita implinirii lor, multumiti- I Domnului pentru mila aratata...iar de visele ispititoare sa va curatiti imediat dupa trezirea sufletului si a mintii voastre.....nu este pacat sa nu respectam visele daca lipseste incredintarea ca sunt de la Dumnezeu. Visele de la Dumnezeu pe care trebuie sa le implnim, sunt trimise in mod repetat..."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.06.2008, 23:30:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In general, vrajmasul lucreaza asupra mintii , gandurilor noastre, ducandu-ne pe cai gresite. Sunt multe rugaciuni cu folos, impotriva nalucirilor, visurilor urate, rugaciunea ramanand arma cea mai de temut impotriva celor rele si impotriva vrajmasului si tot ea, rugaciunea, ne tine in legatura permanenta cu BUNUL DUMNEZEU. O spun din propria experienta, ca atunci cand sunt vrednic in multa rugaciune, noaptea imi este mult mai usoara iar peste zi, vrajmasul nu are spor. Sa ne rugam fratilor de cate ori putem si putem daca vrem cat mai des. Nu se justifica in nici un fel lipsa timpului in rodul spre rugaciune. Mintea si sufletul golita de rugaciune, devin prada usoara vrajmasului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.06.2008, 23:41:20
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

De cand nu am mai crezut in vise, nu am mai visat deloc si chiar daca visez ceva nu-l iau deloc in seama sau il uit pana ma trezesc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.06.2008, 23:45:18
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

ehe...visele is de doua tipuri[dupa cum toti stiti] cele care vestesc ceva de rau is de la Dumnezeu si cele lingusitoare si asa is de la cel rau.asa stiu eu:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.06.2008, 23:51:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
ehe...visele is de doua tipuri[dupa cum toti stiti] cele care vestesc ceva de rau is de la Dumnezeu si cele lingusitoare si asa is de la cel rau.asa stiu eu:)
Draga IOAN,sa ne ferim in clasificari , mai ales in astfel de imprejurari pentru a nu deruta.Sa nu uitam ca in astfel de chestiuni , consultarea DUHOVNICULUI este musai necesara.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.07.2008, 01:48:38
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Eu am vise cu caderi de pe bloc,cazaturi,senzatii tari ,situatii extreme,escaladare faorte ciudat.Parca is aventurier:DEu zic ca visele nu trebuie crezute,poate ele is date de draci ca sa te sperie.NU CREDE!!!
Si eu am vise de astea din copilarie gen : cad cu patul de la etajul 3 cand sa ating solul ma trezesc si partea proasta ma trezesc cu o spaima de numa . Si tot felul de cazaturi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2008, 06:45:28
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Eu am vise cu caderi de pe bloc,cazaturi,senzatii tari ,situatii extreme,escaladare faorte ciudat.Parca is aventurier:DEu zic ca visele nu trebuie crezute,poate ele is date de draci ca sa te sperie.NU CREDE!!!
Si eu am vise de astea din copilarie gen : cad cu patul de la etajul 3 cand sa ating solul ma trezesc si partea proasta ma trezesc cu o spaima de numa . Si tot felul de cazaturi.
Acestea sunt vise de crestere, ...generate de faptul ca ti se lungesc oasele, iti creste nasul...etc.. sau treci prin modificari hormonale, este foarte normal la virsta voastra
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2008, 09:12:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, visele astea sunt speculate de vrajmash, shi iata un scenariu plauzibil, poi tu in vis, te manifeshti in mod liber ca un tim fara prea multa minte deci in virtutea unor feluri de a fi ce te caracterizeaza shi conform cu invatzatura din tine devenita obijnuintza... astfel dracul dandu-tzi nishte situatzii ciudate din viatza vede voirea shi deciziile tale, vede cum faci ceea ce faci shi de ce anume, ce te motiveaza, shi astfel comportamentul tau pozitiv shi curajos shi bun pe care il vede in tine prin visul tau il invartosheaza in favoarea lui ca prin obijnuintzele tale pozitive sa alegi shi sa faci cele rele... ca obijnuintzele cele negative sunt deja ale lui...

deci nu atat mesajele sau viitorul sau trecutul e important in vise, ci privind dimineatza la visele tale, fara sa te deznadajduieshti, sa te sperii sau sa crezi in vre-o semnificatzie, ai putea sa te socoteshti cu patimile de exemplu cu mahnirea shi nemultzumirea ca eshti ratat, mic, gol, urat, adica minciuna maririi de sine, sau cu ushurintza cu care curveshti shi-tzi place pofta de femei frumoase, sau cu lacomia mancarurilor shi a banilor, sau cu cruzimea osandirii shi rautatzii shi vicleniilor distractive, sau cu mandria shi eroismul de a sfida gLumea pentru slava de la oameni, sau cat de mult injuri daca nu-tzi iese, cum te manii de important shi cum te lashi prada hulirilor shi injuraturilor razboinice, sau cum leneveshti in akedia curiozitatzilor shi placerilor de sine incercand sa-tzi vindeci frustrarile prin incredere in fortzele proprii fugind dintr-un loc in altul shi disperand la fiecare problema ce se iveshte, sau cat de ushor lepezi cele bune duhovniceshti pentru cele rele gLumeshti ca sa itzi fie mai ushor, sa beneficiezi de importantza, cum te invershunezi in neascultare shi razbunare pentru ca iubeshti mai mult averea care eshti tu insutzi decat Adevarul shi sfatul cel bun, cum itzi aranjezi chipul dupa gustul modei cel sexy-sulimenizat shi cum eshti de speriat ca nu eshti in randul turmei ce merge toata ospetzele shi fasturile de frunte shi de dreapta iar dumneata nu eshti in stare nici sa itzi cashtigi o paine, shi fatza de toate astea potzi sa-tzi vezi comportamentul tau shi patimile fatza de care eshti robit shi sa cautzi la duhovnic sau in sfaturile sfintzilor parintzi cuvant de ajutor, indreptare shi scapare, ca sa te statorniceshti sigur in nepatimire shi nu doar sa tiz se para ca ai scapat, nu ca sa fie doar pareri de inshelatzi ce sunt defapt aprinshi trupeshte ca sa simta shi sa traiasca in ei toate patimile, inshelandu-se ca sunt fii duhovniceshti cand colo in ei se lucreaza la construirea multzimilor de sevraje shi naravuri shi case ale talharilor shi dracilor, ale ticaloshiilor, pentru suferintzele de mai tarziu shi pentru poornocul mincinos al akadiei neascultarii shi minciunii mariri de sine ce se crede nepacatuitor shi plin de pile traind in minciunile ciucnirilor nalucirilor in momentul de fatza...

deci iata ca nu trebuie sa interpretezi ca Iosif visurile, caci visurile respective Iosif in Domnul le interpreta, adica el nu le interpreta ci spunea doar ce a vrut Domnul sa le zica acelora ca nu se ocupa cu talmacirea viselor ci era salashluit in ascultarea shi intzelepciunea Domnului ca sa dea marturie inaintea oamenilor ca Domnul nu l-a lepadat chiar daca totzi fratzii sai l-au lepadat din invidia maririi ce va urma shi a iubirii de catre Tatal Sau pentru ca era cel mai mic dintre ei...

ci visurile le potzi socoti in sensul mantuirii tale... sa-tzi dai seama cum te-ai comportat in vis shi sa pricepi de catre ce patimi ai fost purtata prin robie de ele... shi facand in fiecare dimineatza asha daca-tzi aminteshti visul, nu ca shi mesaj ci cum te-ai manifestat, vei pricepe directzia in care trebuie sa te schimbi prin ingerul marelui sfat duhovnicesc shi Ceresc... :)

5x???:(:(
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.07.2008, 09:34:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona76
Am 32 de ani si visez destul de mult...Am niste vise de sperii pe toata lumea.Mai nou am tot inceput sa visez ca sunt la propria casatorie, multi nuntasi, eu imbracata in rochie de mireala alba(dar fara voal) si sunt suparata ca nu am mire, in cele din urma imi scot rochia - acest vis l-am avut de 2 ori in 2 nopti diferite. Ultima noapte a venit insa un barbat care mi-a cerut mana...Culmea, l-am refuzat....dupa ce mi-as scos rochia, incepusem sa-l caut eu si nu il mai gaseam.
Nu sunt casatorita si nici nu urmeaza sa ma casatoresc. Ma gandesc la tot ce-i mai urat........ :|
din visul tau se vede shi se poate pricepe cata nemultzumire tzi-a creat ca ai fost rushinata in public de catre mirele care n-a mai venit, deci te=ai mahnit, shi pentru spaima de a fi refuzata chiar la nunta ta, pentru situatzia penibila te-ai suparat shi te-ai tulburat foarte tare, te-ai dezamagit shi deznadajduit intristandu-te pentru ocara suferita... iar atunci cand totushi un tanar a indraznit shi a venit te-ai razbunat pentru frustrarile anterioare pricinuite de situatzia anterioara, dar apoi inima ta indulcindu-se totushi ai mers in cautarea lui caci poate ca tanjeshte de a fi cu cineva, deci naluceshti ca ai vrea sa ai parte de visul lumesc al maritishului... iar dezbracatul rochiei arata cat de ushor te dezbraci shi nu-tzi pasa ca sa respectzi lucrurile frumoase shi sfinte, deci din nemultzumirea respectiva foarte ushor te-ai lasat condusa in trufia de a reactziona asha ca in filme de a te lepada de respectul celor sfinte... dezbracandu-te, calcand, nepasand...

deci se pare ca fiind speriata de varsta inaintata shi de ideea lumeasca a maritishului eshti preocupata gLumeshte de rezolvarea aceasta ca shi cum ar trebui sa rezolvi o problema... durandu-te ca nu eshti ca shi altele... invidiind sau simtzindu-te trista shi ratatat din pricina asta... sau ca doar tzie tzi se intampla astfel de lipsire de shansa...

dar nici macar asha de complicat nu trebuie sa interpretezi ci trebuie sa te uitzi mai ales la obijnuintzele cu care tzi se pare ca reactzionezi in vise, caci alea sunt sevrajele nalucirilor traite shi te caracterizeaza ca mod de a te manifesta in virtutea robirii de catre patimi... shi in virtutea caracterului tau nemodelat de mana Domnului.... :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.07.2008, 13:42:47
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

doua linkuri explicative de pe acest portal

http://www.crestinortodox.ro/Editoriale/Visele-160-22029.html

http://www.crestinortodox.ro/Editoriale/Felurile_viselor__vise_dumnezeiesti__vise_firesti_ si_vise_dracesti-160-18266.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oare? iRoDiOn Generalitati 7 30.03.2012 12:01:43
Oare de ce? romi2000 Din Vechiul Testament 10 02.06.2010 14:00:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 11:32:27
De ce oare:) BogdanBogdan Generalitati 4 06.03.2008 18:25:42