Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.07.2008, 13:47:41
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

vad ca linkurile nu se deschid...
Atunci personal pe acest PORTAL via: MENU -EDITORIALE- VISELE
- FELURILE VISELOR
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.07.2008, 20:28:30
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Nu credeam...si inca spun ca NU CRED in vise...dar apropos de vise...o cunostinta de-a mea visa de un an in coace ca vine spre ea un cal..se repeta mereu...acum o saptamana si ceva a murit intr-un accident de masina..cum credeti?..dand PESTE UN CAL?!?!..acu ce sa mai spun..:(
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.07.2008, 20:53:51
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Dumnezeu sa o odihneasca!
Acum se pune intrebarea, daca ea visa ca tot vin cai sau cai-putere peste ea, si intelegind acest vis, oare ar fi putut evita accidentul stind in casa sau departindu-se de rutinele si mecanicitatea zilnica?...asa cum a facut-o faraon, crezindu-l pe Iosif si realizind gravitatea evenimentelor care se apropiau?

Oricum in trecut oamenii erau mult mai curati cu inima si cu trupul, toti, inclusiv Faraonii, altfel intinaciunea, care s-a acumulat in inimile oamenilor mai tirziu nu le-ar fi permis sa inteleaga Cuvintul si Rastalmacirea data de Duhul Sfint prin Iosif
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.07.2008, 21:11:02
Kora Kora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2008
Mesaje: 20
Implicit

Suntem toti sub imperiul viselor, noapte de noapte...si uneori par a fi punti intre doua lumi,indiferent care sunt cele doua lumi.Eu imi visez frecvent mama, care nu mai este de doi ani...O visez asa cum as vrea sa fie , adica langa mine, mangaindu-ma si sfatuindu-ma si mai ales, ii visez ochii plini de dragoste....Si sigur asta nu e rau, Visul e o descarcare,o supapa prin care expie un gand, o traire sau poate un alt vis...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.07.2008, 22:27:49
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Dumnezeu sa o odihneasca!
Acum se pune intrebarea, daca ea visa ca tot vin cai sau cai-putere peste ea, si intelegind acest vis, oare ar fi putut evita accidentul stind in casa sau departindu-se de rutinele si mecanicitatea zilnica?...asa cum a facut-o faraon, crezindu-l pe Iosif si realizind gravitatea evenimentelor care se apropiau?

Oricum in trecut oamenii erau mult mai curati cu inima si cu trupul, toti, inclusiv Faraonii, altfel intinaciunea, care s-a acumulat in inimile oamenilor mai tirziu nu le-ar fi permis sa inteleaga Cuvintul si Rastalmacirea data de Duhul Sfint prin Iosif
tocmai ce isi cumparase rochie de mireasa..si venea spre casa:(
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.07.2008, 22:49:31
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Sincere condoleante familiei si Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.07.2008, 23:10:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

M-as fi bucurat sa-mi visez si eu tatal pe care l-am pierdut atunci cand aveam cel mai mult nevoie de el. Aveam numai 14 ani si de atunci viata a luat o alta intorsatura. Dumnezeu mi-a ramas cel mai bun prieten in asta lume. Durerea este in incertitudinea de a fi vrednic, de a-L avea alaturi si-n cealalta lume. Doamne iarta-ma !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.07.2008, 23:16:28
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

:( acest subiect mi-a creat o stare foarte ciudata, cand am citit ce a scris quasat mi s-a ridicat parul pe mine...nu de alta dar si eu am visat ca am murit decapitata intr-un accident de masina...cred ca cel mai bine este sa nu sti ce ti se va intampla, nu pot sa-i inteleg pe cei care isi doresc sa-si afle viitorul
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.07.2008, 17:00:35
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Eu in general nu ma iau dupa vise,dar sunt vise ce se adeveresc. Prima data am visat acum cativa ani ca se va casatori o prietena ce era depasita de 34 de ani si toti spuneau ca daca ai depasit o anumita varsta nu te mai casatoresti. Iar eu intro noapte am visat-o pe aceasta prietena ca se va casatori si i-am marturisit unei prietene comune ce am visat. Nu m-am mai gandit la asta. Dar in duminica respectiva sa aflu ca ea tipa de 34 de ani s-a logodit. Nu-mi venea sa cred ce aud. A fost foarte placut sa vad vise ce se adeveresc. Iar aseara am visat ca se va casatori un bun prieten si cand l-am sunat de dim sa-i spun ce am visat mi-a marturisit ca se va casatori chiar cu pers pe care am visat-o. Dar asta nu inseaman ca trebe sa mergem dupa vise.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.07.2008, 19:08:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Eu in general nu ma iau dupa vise,dar sunt vise ce se adeveresc. Prima data am visat acum cativa ani ca se va casatori o prietena ce era depasita de 34 de ani si toti spuneau ca daca ai depasit o anumita varsta nu te mai casatoresti. Iar eu intro noapte am visat-o pe aceasta prietena ca se va casatori si i-am marturisit unei prietene comune ce am visat. Nu m-am mai gandit la asta. Dar in duminica respectiva sa aflu ca ea tipa de 34 de ani s-a logodit. Nu-mi venea sa cred ce aud. A fost foarte placut sa vad vise ce se adeveresc. Iar aseara am visat ca se va casatori un bun prieten si cand l-am sunat de dim sa-i spun ce am visat mi-a marturisit ca se va casatori chiar cu pers pe care am visat-o. Dar asta nu inseaman ca trebe sa mergem dupa vise.
Este atat de simpatic, titlul acestui topic "oare ce sa fie", incat nu pot sa ma abtin sa nu citesc ce se mai posteaza aici. Revenind la subiect, trebuie subliniat ca, simplele coincidente nu trebuie sa ne ducu pe cai gresite, precum in magie, vrajitorîe, horoscop si alte cele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oare? iRoDiOn Generalitati 7 30.03.2012 12:01:43
Oare de ce? romi2000 Din Vechiul Testament 10 02.06.2010 14:00:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 11:32:27
De ce oare:) BogdanBogdan Generalitati 4 06.03.2008 18:25:42