Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.11.2006, 11:12:19
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Am incercat pe chat, dar numai idioate, sau daca nu erau idioate nu erau solo!
Ai cu totul dreptate, omule!:D
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.11.2006, 20:08:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Am incercat pe chat, dar numai idioate, sau daca nu erau idioate nu erau solo!
Ai cu totul dreptate, omule!:D
ma iertati, dar cred ca asta este valabil si pentru baieti, nu doar pentru fete...

imi dau si eu cu parerea, desi nu am intrat pe un chat niciodata pentru ca mi se pare un lucru cu adevarat superficial.

de ce nu incercati sa va angajati intr-o activitate practica si care va place, sa intrati in direct contact cu societatea in care traiti. nu ma indoiesc ca Dumnezeu va va scoate la iveala si jumatatea pe care o cautati.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.11.2006, 12:56:01
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
ma iertati, dar cred ca asta este valabil si pentru baieti, nu doar pentru fete...
Si aici ai dreptate!:D
In general cei care vreau sa-si faca prieteni pe net sunt oameni degeaba. Sunt prea lasi sa intalneasca persoana fata in fata asa ca pe net pot sa spuna tot ce vor. Stiu asta din experienta ( si eu eram sa fiu unul din acei oameni:D ).

Doamne ajuta!:D
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.11.2006, 11:31:25
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de mirelat
ma iertati, dar cred ca asta este valabil si pentru baieti, nu doar pentru fete...
Si aici ai dreptate!:D
In general cei care vreau sa-si faca prieteni pe net sunt oameni degeaba. Sunt prea lasi sa intalneasca persoana fata in fata asa ca pe net pot sa spuna tot ce vor. Stiu asta din experienta ( si eu eram sa fiu unul din acei oameni:D ).

Doamne ajuta!:D
Pe chat poti intalni diverse persoane ,dar atentie unde intri!Nu putem generaliza, exista si oameni cumsecade asa cum exista si rau intentionati,dupa cum exista oameni inteligenti exista si oameni prosti! Tu iti alegi partenerii de conversatie, iar in a conversa cu alti oameni nu-i nici un rau.Eu n-am spus sa-ti cauti prietena sau nevasta prin internet, ci doar sa incerci sa comunici cu alti oameni si sa-ti descarci sufletul.Daca te umpli te ganduri rele si nu vorbesti cu nimeni, ajungi sa te gandesti la sinucidere si nu-i bine...Sau ai alta posibilitate:mergi la psiholog(si acolo cheia problemei e tot comunicarea).
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.11.2006, 15:29:35
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Pai am vorbit cu nu stiu cate... Cu unele mai vorbesc acum pe messenger, dar ele nu sunt singure...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.11.2006, 04:35:06
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit



In seara asta m-am hotarat. Sunt ateu. Daca lui Dumnezeu ii va pasa de mine, imi va da o prietena si va face in asa fel incat oamenii sa ma respecte. Religia te invata la iubire, dar iubirea te face slab, iar eu nu mai am nevoie de slabicune. Am oferit prea multa dragoste unor persoane care nu au avut nevoie de ea. Daca cineva ma va ajuta, atunci o sa-l ajut si eu. Nu mai sunt bunul samaritean, sunt evreul nenorocit. Asa au vrut Dumnezeu si sociteatea, asa o sa fie.


Frate Stefan, gândeste-te ce s-ar întâmpla daca Dumnezeu ar împlini dorintele ce trec prin mintea fiecaruia. El vrea sa ne dea mai mult, vesnicia. Ce sens ar avea sa-ti dea niste lucruri care dureaza doar un timp?

Ai asteptat 8 ani dar ce înseamna comparativ cu o mie de ani?




Multumesc Doamne ca ma-i scapat de un tradator.

Nu sunt toti oamenii tradatori, dar în lipsa unei educatii crestin-ortodoxe, oamenii nu rezista ispitelor.




stefane, am citit pe forum citeva dintre mesajele tale. parerea mea e ca tu ai probleme mult mai grave decit faptul ca nu ai o prietena... ar trebui sa te cauti pe la medici (aia care se ocupa de mansarda)... sanatate multa, cu virf si indesat, iti doresc! (ai nevoie)
Medicii aceia, cu câteva exceptii, sunt adevarati nebuni care nenorocesc oamenii ce vin la ei. Stefan nu are nici o problema, e mai sanatos ca cei care îi consideri matale sanatosi.



Poate ar trebui sa lupt, ca cei care m-au criticat sa vada ca au ras ca prostii si ca au pierdut un om de valoare, un om cum n-o sa mai intalneasca la viata lor... sau pur si simplu sa vada ca au ras degeaba...

Vezi ca de fapt e si dorinta de ravansa si înalta impresie de sine.
Sa nu crezi ca esti o exceptie, multi trec prin aceleasi sentimente de revolta fata de Dumnezeu si oameni.





Stiu ca Iadul este singuratatea, dar in anumite ma gandesc ca la cum imi merge viata in Iad am sa ajung cu siguranta, si in trag concluzia ca indiferent daca ma sinucid sau nu tot in Iad am sa ajung, asa ca de ce sa ma mai chinui si pe lumea asta si pe lumea ailalta, cand pot sa ma chinui doar pe lumea ailalta - daca ma sinucid scurtez drumul spre destinatia finala

Iadul nu este o pedeapsa data de Dumnezeu ci universul launtric care si-l creeaza omul prin pacate. Si nu este o poveste, este un chin inimaginabil iar cu fiecare pacat chinul se înteteste, asa ca nicidecum pacatul nu-ti va aduce vreodata o înbunatatire a starii ci o agravare.



Dar nu exista rugaciuni pentru cei care vor sa moara? Adica, eu nu mai vreau sa traiesc si sa fac acea rugaciune pentru ca Dumnezeu sa o trimita pe doamna cu coasa la mine?
Nu vezi ce schimbator esti? O data vrei ceva, apoi vrei opusul. Asa cum acum ti se pare ca îti vrei moartea, mâine ti se va parea ce bine e ca existi.



I-am zis lui Dumnezeu ca daca nu vorbesc cu verisoara vineri o fac.
Dumnezeu trebuie sa se supuna tie sau tu Lui?




Sa am pe cineva pe care sa strang in brate, sa-i spun ca o iubesc, s-o mangai pe manute. Nu am asa ceva si ma doare mult inima. De 8 ani si ceva vreau sa am o prietena.
Gândeste-te ca Dumnezeu Care te-a creat cunoaste mai bine ca tine sentimentele tale si ce ti-e bine. Daca nu s-a întâmplat pâna acum sa ai o prietena înseamna ca asa a fost bine pentru tine si o sa întelegi ulterior de ce.



Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.11.2006, 18:03:30
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Stefane, puterea vine din interior, din inima ,de unde vine si credinta.Prin iubirea ta poti fi un om puernic caci cea mai mare putere este iubirea.Poti sa lupti cu ispita si sa o invingi. Tu faci la fel ca si mine, nu lupti niciodata pt ca iti este frica sa nu pierzi dar fara sa lupti nu poti castiga.Pana la urma nu ai nevoie de ajutorul nostru si al nimanui pt ca vei muri singur ,toti vom pleca de aici singuri, asa ca roagate TU lui Dumnezeu pt intelepciune caci Dumnezeu este izvorul intelepciunii iar noi suntem pietrele peste care se revarsa,insa unii din noi ne aflam mai la mal.

Reply With Quote
  #58  
Vechi 21.11.2006, 18:23:38
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
Stefane, puterea vine din interior, din inima ,de unde vine si credinta.Prin iubirea ta poti fi un om puernic caci cea mai mare putere este iubirea.Poti sa lupti cu ispita si sa o invingi. Tu faci la fel ca si mine, nu lupti niciodata pt ca iti este frica sa nu pierzi dar fara sa lupti nu poti castiga.Pana la urma nu ai nevoie de ajutorul nostru si al nimanui pt ca vei muri singur ,toti vom pleca de aici singuri, asa ca roagate TU lui Dumnezeu pt intelepciune caci Dumnezeu este izvorul intelepciunii iar noi suntem pietrele peste care se revarsa,insa unii din noi ne aflam mai la mal.
Parca subiectul era eutanasia.
Cu scuzele de rigoare, citind tot ce s-a scris, este ca si cum am urmarit filmul "Sinucidere in direct".
Mie mi-a pierit cheful dupa ce am participat la disectii si am vazut cum ajunge sinucigasuln la Institutul Medico Legal, pe masa de autopsie, de rasul studentilor si celor de pe acolo.
Cu toate ca am invatat doza letala pentru kilogram/corp, dupa ce am vazut un tanar care se sinucisese din dragoste la 21 de ani, mi s-a parut foarte pueril si mi-a parut rau atat pentru el cat si pentru gandurile mele.
Bineinteles ca eram bolnava psihic, gandurile astea nu apar de sanatos ce esti. Dar m-am cautat, la doctor.
Eu am ales tratamentul homeopatic si de atunci, am scapat de problemele de tip depresiv.
Nu recomand nimanui tranchilizante.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.11.2006, 17:38:11
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Pana la urma am fost la psihiatru si am luat niste medicamente. Sa vedem ce efect vor avea!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.11.2006, 18:40:01
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Pana la urma am fost la psihiatru si am luat niste medicamente. Sa vedem ce efect vor avea!
Stefan dragutule,
Scepticismul tau este flagrant si iti pot spune ca medicamentele nu vor avea efect sau nu efectul scontat de tine.
Iti autoinduci postura de victima si joci rolul intitulat "bietul de mine".
Auloe ca nu ma iubeste nimeni, valeu ca nu ma asculta nimeni, toate lumea ma critica, etc.
Si la altii este la fel si nu se vaicaresc atata.
Din asta traiesti si te autoalimentezi singur.
Vei depasi starea cand o vei dori, pana atunci, tot te vei vaita pe forum pentru a avea auditoriu.
Scuza-mi comparatia, dar poate iti dai seama, este ca si exhibitionismul, nu poate exista decat fata de auditoriu, numai asa se obtine satisfactia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politistii romani se sinucid pe capete !!! guardian knight Generalitati 65 28.06.2014 23:34:11