Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.12.2009, 17:09:50
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit Bani

Pretentia femeilor de a fi asa cum vor ele, nu altcumva.
Iti pasa daca a schimbat banii in euro pentru ca asa ati stabilit impreuna sau pentru ca asa ai spus sa faca?

"Imi doresc sa stiu cati bani are, unde-i pune...imi doresc sa stiu ca nu duce lipsa de ei, ca nu-i cheltuie aiurea. Sa aibe atunci cand va avea nevoie cu adevarat de ei..."
Pentru ca asa iti doresti tu? Ce vrea el nu are importanta, nu conteaza.

Si sfaturile sunt pe masura intrebarilor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.12.2009, 17:22:19
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona76 Vezi mesajul
eu si iubitul meu,data trecuta, ne-am ciondanit din pricina banilor. Imi lipseste tactul iar el este o fire mai inchisa, nu prea comunica si a iesit totul cum nu trebuie.
vreau sa stiu (chiar imi pasa) daca a schimbat in euro o suma de bani pe care a primit-o de la job si nu mai stiu cum sa-l abordez. Se pare ca-l irita subiectul bani. Iar eu ma perpelesc , ma tot gandesc sa-i ajunga, sa faca economii, sa nu-i arunce aiurea pe toate nimicurile.
nu este din localitatea din care sunt si eu, sta cu chirie ..care dupa cum se stie este costisitoare, mai sunt si multe alte cheltuieli in plus...

offfff....Poate sunt exagerata. As vrea sa fiu un pic mai pasiva, si sa stiu sa pun problema , sa stiu cum sa-l intreb...

Mi-e teama ca nu va putea plati chiria si ca va disparea din peisaj, la el acasa, ca nu stie sa-i gestioneze..

Mama n-a stiut niciodata ce salariu are tata. La noi, banii ii tinea tata, mama fiind casnica. Nu exista ca in alte case, sertarul cu banii ..unde fiecare ii varsa si erau ai tuturor(de comun acord).

Imi doresc sa stiu cati bani are, unde-i pune...imi doresc sa stiu ca nu duce lipsa de ei, ca nu-i cheltuie aiurea. Sa aibe atunci cand va avea nevoie cu adevarat de ei...

E cam mana larga, il tenteaza orice si nu prea isi refuza multe decat daca lucru respectiv este f costisitor. Stam impreuna mai tot timpul, in wend stau la el. Sunt posesiva? Ma gandesc prea mult al bani...Probabil!! Sau simt nevoia sa controlez totul...
Uffff , e atat de dificila trairea pe care o simt. Ma oboseste ceea ce simt. Ma oboseste ca-l percep ascuns...dar simt ca atunci cand imi reuseste o conversatie plina de tact, el se deschide , iar comunicarea noastra e mai transparenta, mai deschisa..dar de cele mai multe ori nu e asa..iar mie iar si iar imi vine sa-l intreb de bani...si asta ma stoarce de vlaga...
ce sa fac?
Mai intai de toate trebuie sa fie COMUNICARE intre voi! fara comunicare, apare RUTINA! Daca aveti secrete unul fata de altul, iar apare RUTINA!
De aceea, stim ca femeia este cea care reuseste prin firea ei dragalasa si gingasa si delicata sa il inmoaie pe Barbat, sa ii cada in maini!!! De aceea fii magulitoare si foloseste-ti aceste calitati lasate tie de Dumnezeu si indupleca-l sa iti comince totul! Prin exemplul tau! Incepe sa ii comunici vrute si nevrute, povestiri si amintiri, etc! Daruieste-i AFECTIUNEA TA feminina! Nu incerca sa il tragi de limba! pe langa astea, roaga-te la Maica Domnului sa ii dea intelepciune si iubire, smerenie si sinceritate fata de tine!
Incercati ca doi copii sa va daruiti unul altuia! EL daca este inchis, incearca sa il impresionezi cu dragalasenia ta, atrage-l prin afectiune, dar nici sa o faci incat sa il sufoci! Fii inteleapta!
Apoi stabiliti si sa aveti toti banii la COMUN! Altfel apare iar RUTINA!!
Puneti toti banii impartiti in 30 sau 31 de plicuri cat are luna si chletuiti numai cat aveti nevoie intr-o zi dintr-un plic, iar ce ramane, adunati la sfarsitul lunii si ii puneti deoparte! Asadar apar banii ce pot fi schimbati in euro sau dolari, si pusi BINE de TOT dar sa stiti AMANDOI!
Niciodata sa nu cheltuiri mai mult decat aveti intr-un plic intr-o zi! Asa apar economiile si succesul, si evident increderea intre voi!

Dumnezeu sa va lumineze!!!
__________________
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.12.2009, 17:26:10
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

geo.nektarios - esti din Bucuresti?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.12.2009, 17:27:56
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
geo.nektarios - esti din Bucuresti?
NU!!! Din Brasov! Te rog frumos, intrebarile de gen personal sa le facem pe mesaj privat si nu pe topic unde sunt niste duscutii! Te rog de intelegere si te rog sa ma ierti!!!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 02.12.2009 at 17:33:29.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.12.2009, 17:53:38
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Puneti toti banii impartiti in 30 sau 31 de plicuri cat are luna si chletuiti numai cat aveti nevoie intr-o zi dintr-un plic, iar ce ramane, adunati la sfarsitul lunii si ii puneti deoparte!
Dar tu asa faci?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.12.2009, 18:00:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hm... ideea cu plicurile nu prea merge... sau poate merge dupa ce ti-ai platit toate darile (chirie, intretinere, facturi de tot felul, lumina, gaze, apa, telefon, net, impozite), abia apoi imparti ce mai ramane in 31 de plicuri (daca mai ai ce imparti...) si mai sunt si cheltuielile neprevazute... nu te supara, Geo, dar asa gandesc eu...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.12.2009, 18:02:17
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hm... ideea cu plicurile nu prea merge... sau poate merge dupa ce ti-ai platit toate darile (chirie, intretinere, facturi de tot felul, lumina, gaze, apa, telefon, net, impozite), abia apoi imparti ce mai ramane in 31 de plicuri (daca mai ai ce imparti...) si mai sunt si cheltuielile neprevazute... nu te supara, Geo, dar asa gandesc eu...
Si daca sunt toti pe card...cam pica impartirea pe plicuri
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.12.2009, 18:03:50
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Post

Eu zic sa ai mai multa incredere in el si sa nu iti faci inima rea din cauza banilor... S-ar putea termina urat daca il tot controlezi si ai regreta! Lasa-i libertate chiar daca simti ca iti calci pe inima! Sa nu observe interesul tau pentru bani si-ar putea schimba parerea despre tine si ajungeti la cearta... Atat timp cat nu este sotul tau nu poti sa ii ceri socoteala pentru banii castigati de el si cred ca nici dupa casatorie nu trebuie sa fie astfel de discutii ci trebuie comunicare , intelegere si ajutor reciproc in solutionarea problemelor!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.12.2009, 18:40:08
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Femeia tot femeie ramane. La orice gaseste ceva de comentat, de obiectat, are ideile ei personale, si barbatii sunt misogini. Nu exista, sau nu stiu sa fie un sinonim si pentru femei.

Dragele mele, nu le dati niciun ban. Ca oricum nu stiu ce sa faca cu ei. Si daca ii trimiteti sa plateasca sau sa cumpere ceva, sa aduca chitanta, ca doar ii cunoasteti. Nu stiu ce metode sa mai inventeze sa bea o bere, sau sa mai cumpere cine stie ce prostii de care "nu avem nevoie"

Si aveti grija. Inainte de a-i spune totul despre tine, asigurate ca el a spus totul despre el si nu a ascuns nimic.

Aveti mare grija pana puneti mana pe el. Dupa ce va deveni sot va afla el cum sta treaba.

Si va stau la dispozitie si cu alte "invataturi" despre cum trebuie sa se comporte o femeie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.12.2009, 18:54:47
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Eu tot cred ca cel mai bun sfat i l-am dat eu
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde