Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 14.04.2010, 15:34:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

]Scopul intruparii Mantuitorului este mantuirea oamenilor. Pentru mantuire trebuia un om in care firea omeneasca sa-si aiba din nou un inceput curat, asa cum si l-a avut prima data. Inceputul curat este cu adevarat normal firii umane.Inceputul in pofta e o abatere de la norma ei data prin creatie. Numai restabilindu-se inceputul normal, curat, al ei, a putut fi inlaturata si moartea ei si i s-a putut reda nemurirea originala.
La nasterea lui Iisus ca om s-a produs o noua interventie a lui Dumnezeu. Numai asa putea fi scoasa natura umana din cercul vivios si tragic al pacatului si mortii. Daca aceasta interventie nu efectueaza o noua creatie din nimic a naturii umane a lui Iisus, ci ii da originea intr-o eciara, este pentru ca omenitatea lui Iisus Hristos trebuia sa fie o parte din omenitatea de obste, pe care avea misiunea sa o mantuiasca. Dumnezeu nu a urmarit distrugerea naturii umane intemeiata in adam, ci refacerea ei.... ne spune Pr.D. Staniloae.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 14.04.2010, 15:38:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Uite-te te rog ce ai scris. Nu ai terminat fraza bine ca te-ai si contrazis.

Deci aveau buric inainte de cadere, insa nu sunt nascuti din oameni :))) pai atunci de unde buric soro?

Ok, atunci de la ce i-a taiat Dumnezeu cordonul, de la vre-un copac?

Voi macar intelegeti fenomenul nasterii, a cordonului de 'alimentare" al copilului?

Doamne!...citeodata stau si ma minunez de unele raspunsuri extrem de curioase, de neinteles, de parca nu traim in mijlocul lumii, unde au loc nasteri. Tu esti mama?
Da, Andrei, eu sunt mama, dar nu sunt Dumnezeu. Si daca El l-a creat cu buric pe Adam, ce putem face noi?!?
Intrebarea ta e ca si intrebarea cu gaina si oul. Aproape.
In loc sa ne preocupe lucruri serioase, taiem firul in parte la buric.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 14.04.2010, 15:46:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, Andrei, eu sunt mama, dar nu sunt Dumnezeu. Si daca El l-a creat cu buric pe Adam, ce putem face noi?!?
Intrebarea ta e ca si intrebarea cu gaina si oul. Aproape.
In loc sa ne preocupe lucruri serioase, taiem firul in parte la buric.
Se poate da un raspuns, Anca.. (nu e chiar acelasi lucru cu oul si gaina)
Dar mi-e teama ca as da noi prilejuri de hula.
(si asa, m-a intristat mult ce a spus despe Maica Domnului in acele postari.. cred ca este bine sa evitam discutiile deoarece scopul lor nu este informarea, ci negarea lui Hristos.. mi se pare evident)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 14.04.2010, 16:08:53
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
.

Spune-mi simie ca sa nu mor prost ...
cum poate o femeie sa dea nastere la un copil si sa ramina de trei ori virgina...
simplu:era Maica Domnului
Reply With Quote
  #85  
Vechi 14.04.2010, 16:10:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Prea te cramponezi de toate nimicurile. Ce daca aveau sau nu buric?
Te face cu ceva mai bun sa stii asta?
Ai auzit probabil de expresia "adevarul te va elibera"...cu asta te face mai bun!

In schimb acceptarea unor "minuni" numai la modul fanatic fara confirmari si verificari...este opusul, te inrobeste

Spune-mi care ar fi diferenta "duhovniceasca" majora de imbunatatire a fiintei tale intre buric si imaculata conceptie sau altele?..iti spun eu nici una!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 14.04.2010, 17:32:30
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Sunt liber, sunt liber ! Da platesc taxe, ma supun autoritatii, muncesc ca sluga la baietii destepti...Da, da, sunt liber, liber !
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 14.04.2010, 18:25:09
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ai auzit probabil de expresia "adevarul te va elibera"...cu asta te face mai bun!

In schimb acceptarea unor "minuni" numai la modul fanatic fara confirmari si verificari...este opusul, te inrobeste

Spune-mi care ar fi diferenta "duhovniceasca" majora de imbunatatire a fiintei tale intre buric si imaculata conceptie sau altele?..iti spun eu nici una!
"Expresia" asta e de fapt vorba Mantuitorului si nu Se referea nicidecum la burice.
O fi Adevarul buricul tuturor lucrurilor, dar buricul nu e Adevarul si nici nu ne va face liberi.

Deci recunosti si tu ca nu e nimic duhovnicesc in astfel de preocupari...
Ca tot pomenii de 'imaculata conceptie' ce inseamna pentru tine o virgina?

Last edited by zoridezi; 14.04.2010 at 18:30:32.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 14.04.2010, 19:49:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Se poate da un raspuns, Anca.. (nu e chiar acelasi lucru cu oul si gaina)
Dar mi-e teama ca as da noi prilejuri de hula.
(si asa, m-a intristat mult ce a spus despe Maica Domnului in acele postari.. cred ca este bine sa evitam discutiile deoarece scopul lor nu este informarea, ci negarea lui Hristos.. mi se pare evident)
Draga Anna, cel mai intelept este sa facem abstractie de unele afirmatii, caci vad ca doar pe putini ii deranjeaza; altii tac mâlc, de parca nici n-ar vedea si nici n-ar auzi. Daca i se perite... vom auzi tot mai des asemenea afirmatii. Dar stii, ca in vremurile cele de pe urma, omul prin smerenie se va mantui. Nu prin lipsa de smerenie.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 14.04.2010, 22:56:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Poate-mi explici si mie cind ai timp cu ce este acest aspect mai putin interesant si ziditor decit altele de care aduci tu aminte si nu poti dovedi..si vorba aia sunt multe! ! !, nu de alta dar ca sa ma tavalesc si eu de ris cind o sa te aud vorbind.

Spune-mi simie ca sa nu mor prost cu ce devi tu mai buna si mai dreapta si mai mintuita ca-mi dai mie peste nas cu buricele( piese ESENTIALE in demonstrarea creatiei) si imaculata conceptie sau cum poate o femeie sa dea nastere la un copil si sa ramina de trei ori virgina...asta asa ca am inteles ca esti in tema :)
Poti sa te superi daca vrei si sa o iei personal, insa mie problema asta cu buricele mi se pare ridicola. Taiere a firului in patru. Si are la baza o intelegere literala a Facerii cu care nu sunt de acord (dar banuiesc ca tocmai de asta ai vrut sa razi). Dar suntem in afara subuiectului.

Nu sunt sigura ca am inteles ultima parte a mesajului tau. Totusi, virginitatea Maicii Domnului are un sens teologic, nu este vorba aici de ginecologie... Este deci un subiect important. Dar aici era vorba despre imaculata conceptie a Maicii Domnului ceea ce este alt subiect.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 14.04.2010, 23:01:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Domnule Mihnea Dragomir, de ce despartiti in Hristos lucrarile (cele 2), pe care nici El Insusi nu le-a despartit? Si Sinodul arata: fără despărțire, cum ati citat chiar dvs mai sus.

Iata cuvintele Sfantului Maxim Marturisitorul:

“Nici o fire din cele carora le era ipostas nu era activata in chip despartit de cealalta. Prin fiecare facea evidenta pe cealalta. Fiind cu adevarat si una si alta, ca Dumnezeu misca umanitatea, iar ca om descoperea Dumnezeirea proprie. Patimea dumnezeieste, ca sa zic asa, caci suferea de bunavoie, deoarece nu era om simplu, si savarsea minuni omeneste, caci le savarsea prin trup, deoarece nu era Dumnezeu dezvaluit. Incat patimile sunt minunate si noi, prin puterea dumnezeiasca a naturii Celui ce patimea, iar minunile patimite, fiind implinite prin puterea patimitoare a trupului Celui ce le savarsea.”

Este posibil ca pentru teologia scolastica citatul de mai sus sa fie scandalos, dar aceasta este linia pe care merge gandirea ortodoxa.
Multumesc, si eu vroiam sa raspund ceva in directia asta dar nu as fi gasit citatul asta asa de potrivit al sfantului Maxim.
Este periculos sa despartim prea mult cele doua naturi in viata lui Iisus, de altfel textele liturgice rareori o fac (exista si exceptii).
De altfel, Mihnea Dragomir, asta este si credinta catolica daca nu ma insel. Nu exista aici vreo deosebire cu ortodoxia.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
renuntare la religie 111111111111 Intrebari utilizatori 30 08.08.2013 21:12:16
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13