Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.06.2010, 16:02:50
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"din punct de vedere trupeste, fiziologic nu exista diferenta intre om si animale!"
Asta este emisa de tine sau ai citit undeva?
E doctrina ortodoxa, care evident se bazeaza pe Sfanta Scriptura care spune clar ca atat omul cat si animalele au trup facut din pamant (Facerea cap 1 si 2).

“Lumea spirituală este înrudită cu El – căci înrudită cu Dumnezeu este firea rațională care se poate sesiza numai cu mintea. … Sufletul este o substanță vie, simplă, necorporală, prin natura sa invizibilă ochilor trupești, nemuritoare, rațională, spirituală, fără de formă; se servește de un corp organic și ii dă acestuia puterea de viață, de creștere, de simțire și de naștere. Nu are un spirit deosebit de el, ci spiritul său este partea cea mai curată a lui. Căci ceea ce este ochiul în trup, aceea este spiritul în suflet ... Trebuie să se știe că facultățile oricărei viețuitoare se împart în facultăți sufletești, facultăți vegetative și facultăți vitale.” (Sf. Ioan Damaschin - Dogmatica, Cartea II-a, cap 12).
  #62  
Vechi 29.06.2010, 16:41:10
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
noi venim cu Hristos. El este viu si noi ne unim cu el in Sfanta Taina a Euharistiei.
"Gustati si vedeti ca bun este Domnul" (Psalmul 33).
Vedeti viata sfintilor si faptele lor minuate savarsite in Hristos cu Hristos si pentru Hristos Domnul. Acestea sunt dovezi fizice, palpabile a harului Duhului Sfant care salasluieste in om (mai exact in spiritul sufletului sau si de acolo radiaza si in trup si in materia inconjuratoare...).
Voi veniti cu o idee de Hristos care v-a fost inoculata cand erati suficient de mici sa credeti in Mos Craciun si alte basme. Vietile sfintilor nu sunt dovezi fizice. Aceia au fost niste oameni care au crezut in ceva care nu e in niciun caz ce crezi tu si au murit pentru asta. Multi oameni au murit si pentru alte religii. Asta nu dovedeste nimic.
  #63  
Vechi 29.06.2010, 16:44:58
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Voi veniti cu o idee de Hristos care v-a fost inoculata cand erati suficient de mici sa credeti in Mos Craciun si alte basme. Vietile sfintilor nu sunt dovezi fizice. Aceia au fost niste oameni care au crezut in ceva care nu e in niciun caz ce crezi tu si au murit pentru asta. Multi oameni au murit si pentru alte religii. Asta nu dovedeste nimic.
Si cu oamenii care au aceasta revelatie la varsta adulta (deci care nu au fost inoculati cu Mos Craciun si basme), avand alt background cultural, cum e? Sunt si atei convertiti la ortodoxie, si indieni, si musulmani, si de toate natiile si religiile, care n-aveau nici o treaba cu spatiul cultural crestin in copilarie, ca sa fie "inoculati".
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #64  
Vechi 29.06.2010, 16:52:54
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si cu oamenii care au aceasta revelatie la varsta adulta (deci care nu au fost inoculati cu Mos Craciun si basme), avand alt background cultural, cum e? Sunt si atei convertiti la ortodoxie, si indieni, si musulmani, si de toate natiile si religiile, care n-aveau nici o treaba cu spatiul cultural crestin in copilarie, ca sa fie "inoculati".
Psihicul uman este extrem de complex dar si arogant. Credem ca tot ce vedem e adevarat, tragem concluzii bazate pe erori de rationament sau dovezi false, insa totul se invarte in jurul nostru. Pana la urma voi spuneti ca tot universul a fost creat pentru voi. E usor sa cazi intr-o astfel de capcana. Si e greu sa-ti dai seama ca nu e doar o halucinatie. Poate ma lamuresti cum pot fi sigur ca nu e doar o halucinatie.
  #65  
Vechi 29.06.2010, 17:41:21
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Psihicul uman este extrem de complex dar si arogant. Credem ca tot ce vedem e adevarat, tragem concluzii bazate pe erori de rationament sau dovezi false, insa totul se invarte in jurul nostru. Pana la urma voi spuneti ca tot universul a fost creat pentru voi. E usor sa cazi intr-o astfel de capcana. Si e greu sa-ti dai seama ca nu e doar o halucinatie. Poate ma lamuresti cum pot fi sigur ca nu e doar o halucinatie.
Nu orice lucru poate fi "lamurit" printr-o postare pe forum. Unele lucruri trebuie traite; mai ales sentimentul certitudinii, si MAI ALES credinta.

Tu stai la usa salii in care unii mananca si, cand esti poftit la masa, ii intrebi pe meseni "dovediti-mi ca mancarea aia nu e o halucinatie, convingeti-ma ca e buna si apoi voi intra sa mananc".
  #66  
Vechi 29.06.2010, 23:17:23
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu orice lucru poate fi "lamurit" printr-o postare pe forum. Unele lucruri trebuie traite; mai ales sentimentul certitudinii, si MAI ALES credinta.

Tu stai la usa salii in care unii mananca si, cand esti poftit la masa, ii intrebi pe meseni "dovediti-mi ca mancarea aia nu e o halucinatie, convingeti-ma ca e buna si apoi voi intra sa mananc".
Daca mi-ar spune ca mancarea exista doar pentru cei care cred ca exista, evident ca as pleca imediat. Astfel de argumente sunt o jignire la adresa inteligentei umane. Atata cat e ea.
  #67  
Vechi 29.06.2010, 23:26:53
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

N-ai inteles nimic din argumentul meu.

Mancarea exista pentru oricine e dispus sa intre si sa manance.
  #68  
Vechi 30.06.2010, 07:37:43
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
N-ai inteles nimic din argumentul meu.

Mancarea exista pentru oricine e dispus sa intre si sa manance.
Nici tu n-ai inteles ca mancarea respectiva exista indiferent de dorinta unora de a manca sau nu. Chiar daca nu-ti place mamaliga tot ti se poate demonstra ca ea exista. D-zeu in schimb, se pare ca exista doar in imaginatia unora. La fel si ceilalti zei. Pur si simplu nu rezista unui test obiectiv.
  #69  
Vechi 30.06.2010, 08:54:30
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Bineninteles ca mancarea (Dumnezeu) exista, si are gust bun indiferent de disponibilitatea unuia sau altuia de a manca din ea.

Problema este ca, atata timp cat unii mananca , altii refuza sa recunoasca existenta mancarii, iar cand cei care stau la masa ii invita sa li se alature, ateii pretind sa li se demonstreze ca gustul mancarii este bun, inainte sa guste, si fara sa creada cu adevarat ca mancarea are gust.

Si in timp ce mor de foame, ii acuza pe cei care se hranesc ca gustul bun al mancarii este doar o halucinatie.

Dar mancarea asta se poate manca doar la masa. Dumnezeu se poate cunoaste doar prin credinta.


Sau, daca vri, ateul este ca o persoana care refuza sa aiba o relatie cu o femeie, sa se casatoreasca, sa faca dragoste, pt. ca nu i se poate demonstra a priori ca exista dragostea, sau ca sexul este o indeletnicire placuta, sau ca a avea copii este o bucurie.

Dar pentru a avea parte de toate lucrurile acestea, hrana, dragoste, copii, este nevoie sa faci ceva, sa actionezi, sa alegi.

Dovezile obiective in sensul absolut pe care il pretinzi tu nu exista. Nici pentru teoriile stiintifice ele nu exista, nu in sens absolut. Pana la urma, orice atitudine gnoseologica impune un minim de credinta.

Dar exista indicii. N-am vazut si n-o sa vad niciodata un electron. Dar Invierea a fost vazuta. Vad ca becul se aprinde daca n-are filamentul ars, si vad ca rugaciunea si mersul la biserica ii fac pe oameni mai buni, atunci cand sunt practicate in duh adevarat.

Vad ca oamenii mananca, se ling pe buze si se ridica de la masa satui, cu o expresie satisfacuta.
Pot sa intru sa gust si eu, sau pot sa ma sprijin in continuare de tocul usii, flamand, dar atat de multumit de mine insumi, eu cel care nu m-am lasat inselat de halucinatiile astea ale lor, pt. care nu mi-au oferit "dovezi obiective".....
  #70  
Vechi 30.06.2010, 09:11:45
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Bineninteles ca mancarea (Dumnezeu) exista, si are gust bun indiferent de disponibilitatea unuia sau altuia de a manca din ea.
I-auzi! Si de ce mi se tot spune ca trebuie sa cred ca sa stiu ca exista? Mi-a fost dat acest raspuns de prea multe ori aici pe forum. In plus, fiecare percepe alt zeu, iar acest fapt imi intareste convingerea ca nu e decat o halucinatie. Ce spui tu nu e nicidecum un argument in favoarea unui zeu anume, ci e un contraargument pentru orice zeu, din moment ce orice credincios din alta religie poate spune acelasi lucru.
Subiect închis

Tags
evoluționism teist, geocentrism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40
Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana? mihailt Generalitati 24 01.08.2010 13:17:27