Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 27.03.2012, 19:25:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Biblia spune si ca liliacul este pasare si nu este.
dar parca Biblia nu era atlas de zoologie ...
Pai astea sant clasificarile noastre Dumitru.La fel existau si atunci clasificari dar inca nu se inventase latina.
  #132  
Vechi 27.03.2012, 19:48:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai astea sant clasificarile noastre Dumitru.La fel existau si atunci clasificari dar inca nu se inventase latina.
nu era nevoie de latina, ca sa-ti dai seama ca liliacul nu este pasare.
  #133  
Vechi 27.03.2012, 20:02:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu era nevoie de latina, ca sa-ti dai seama ca liliacul nu este pasare.
Mai Dumitru pai noi stim acum ca nu e pasare dar acolo se vorbea unor oameni simpli.Daca zboara e pasare, daca traieste in apa e peste etc.
  #134  
Vechi 27.03.2012, 20:07:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mai Dumitru pai noi stim acum ca nu e pasare dar acolo se vorbea unor oameni simpli.Daca zboara e pasare, daca traieste in apa e peste etc.
nu era mai simplu sa-i faca chiar pasari si pesti?
de ce a trebuit sa le complice?
  #135  
Vechi 27.03.2012, 20:13:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu era mai simplu sa-i faca chiar pasari si pesti?
de ce a trebuit sa le complice?
Pai ca sa le poti admira tu si sa-ti dai seama ca exista un Creator.

Btw calul e mult mai inrudit cu liliacul decat cu vaca dupa ADN .
  #136  
Vechi 27.03.2012, 22:14:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu era mai simplu sa-i faca chiar pasari si pesti?
de ce a trebuit sa le complice?
si pt un om de stiinta de acum 2000-3000 de ani in urma delfinul era un peste si nu un mamifer
  #137  
Vechi 27.03.2012, 22:43:49
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sigur nu e acelasi lucru cu ceea ce credem noi despre Dumnezeu dar poti vedea foarte clar lucrurile astea iar restul ti le poti imagina.E mult mai usor sa-ti imaginezi creatia decat sa spui : "Nu discut decat de la momentul 1 secunda dupa Big Bang" sau "Nu discut decat de la momentul 1 secunda dupa prima celula vie "si pe urma sa-ti imaginezi cum evolueaza viata in miliarde de ani.
Nu e usor sa iti imaginezi nimic din actiunile unei fiinte total diferite si dupa cate se pare superioare tie.

E mai usor si mai realist sa examinezi fiinte asemenea tie, care se nasc, traiesc si mor.
  #138  
Vechi 27.03.2012, 23:06:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladstejaru Vezi mesajul
Nu e usor sa iti imaginezi nimic din actiunile unei fiinte total diferite si dupa cate se pare superioare tie.

E mai usor si mai realist sa examinezi fiinte asemenea tie, care se nasc, traiesc si mor.
Nu am spus sa-ti imaginezi ce face Dumnezeu am spus ca desi nu putem sa creem inteligenta artificiala cel putin deocamdata ne putem imagina acest lucru.De fiecare data cand joci un joc creezi un univers din care tu nu faci parte dar asupra caruia poti actiona.
Uite sa zicem ca ai face un program pe un supercomputer unde ai introduce toate datele pe care le stim la momentul asta despre lume.Ai construi un univers cu propriile legi.Si apoi ai creea intr-un fel inteligenta artificiala in acel program.Ei vor trai pe pamantul ala si pamantul va fi cat se poate de real pentru ei.Se vor uita la cer si cerul va fi la fel cat se poate de real.Iarba va creste, oamenii si animalele vor muri si altele se vor naste etc. Sigur ca nu este posibil in momentul asta sa construiesti un asa univers pentru ca nu putem creea inteligenta artificiala adica o fiinta rationala si care poate creea cultura.Dar imagineaza-ti ca am putea.Tu ai fi total in afara acelui univers dar tu esti cel care il sustii si-l influentezi cum vrei, tu poti schimba legile la nivel macro sau micro.
Daca ai vrea sa iei legatura cu fiintele inteligente pe care le-ai creat ai putea face asta prin voce de exemplu, sau ti-ai putea creea un avatar care sa arate exact ca fiintele alea si sa le comunice ceea ce tu vrei de la ei, sau le-ai putea spune ca tu esti forta care sustine tot universul.

Sigur ca asta ar fi totusi un exemplu slab pentru ceea ce reprezinta Dumnezeu, nu-ti imagina pe cineva cu un laptop in afara universului nostru, dar ideea era ca daca te gandesti chiar bazandu-te pe nivelul tehnologiei actuale vei vedea ca ipoteza creatiei este mult mai plauzibila decat ideea evolutiei din nimic.Se poate creea la ora actuala un univers ( la nivel primitiv desigur ) si fiecare joc pe computer e o dovada in sensul asta.
  #139  
Vechi 27.03.2012, 23:15:18
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Nu am sustinut evolutia din nimic, nimic inseamna nimic, trebuie sa fi existat ceva. Dar sursa putea fi praful stelar, o bacterie, o banca de seminte ingropata in pamant de o civilizatie similara noua dar disparuta, extraterestrii, Dumnezeul crestin, un Zeu aztec sau orice alta sursa la care nu ma pot gandi acum. Nu?
  #140  
Vechi 27.03.2012, 23:30:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladstejaru Vezi mesajul
Nu am sustinut evolutia din nimic, nimic inseamna nimic, trebuie sa fi existat ceva. Dar sursa putea fi praful stelar, o bacterie, o banca de seminte ingropata in pamant de o civilizatie similara noua dar disparuta, extraterestrii, Dumnezeul crestin, un Zeu aztec sau orice alta sursa la care nu ma pot gandi acum. Nu?
Atentie modelul meu nu trebuie urmat, e doar o incercare a mea de a explica anumite lucruri, Dumnezeu nu are nevoie de computer sau programe ca sa creeze ceva.Dar am avut niste discutii cu alte persoane si modelul asta m-a ajutat pentru ca si-au dat si ei seama ca daca tu creezi un univers atunci tu poti schimba si legile.De exemplu unii sustineau ca chestia asta "soarele s-a făcut negru ca un sac de păr și luna întreagă s-a făcut ca sângele " ar insemna o eclipsa de soare si de luna in acelasi timp si asta ar fi o imposibilitate. Pai este pentru ca ei uita sa-l adauge pe Dumnezeu in ecuatie si El poate face orice.Si modelul meu ajuta, poti face un joc care sa respecte legile fizicii actuale si apoi poti modifica lucrurile si avea un soare negru si o luna ca sangele.

Problema este ca sant oameni care chiar ne spun ca universul a aparut de unul singur din nimic.Altii ne spun si la ce interval de timp se contracta si expandeaza.Nimic nu e imposibil in imaginatia unora.
Eu nu am o problema ca tu incerci sa-ti explici punctul de plecare dupa care intri pe modelul evolutionist dar pentru mine modelul evolutionist nu are sens in nici un fel.Si nici nu inteleg de ce ar trebui sa-l accept, daca se intampla atunci se va intampla si daca eu nu cred in el.
Subiect închis

Tags
creatie, darwin, evolutie, habotnici, maimute



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CREATIE sau EVOLUTIE? C.tin Teologie si Stiinta 550 30.09.2017 17:36:17
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45