Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.06.2011, 14:42:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Amin.



Da, tu crezi.

Dumnezeul nostru este Iisus Hristos, Cel care se ruga pe Cruce pentru cei ce-L batjocoreau. Dacă tu nu poți să te rogi pentru vrăjmașii tăi și ai lui Dumnezeu, măcar lasă-i pe ceilalți să o facă. Hristos este Domnul dragostei și al milei, nu al prigoanei. El vrea întoarcerea tuturor către Viață, deci să ne rugăm pentru luminarea eterodocșilor, pentru sănătatea și pacea întregii lumi, pentru îndreptarea noastră a tuturor către El. Acum, cît sîntem pe cale și încă nu s-a plecat vremea, cît încă nu e prea tîrziu.

Doamne ajută!
Frate, v-ati bagat peste un raspuns tintit, adresat precis cuiva ! Nu este frumos ca dupa ce ca nu va priveste mai faceti si recomandari ! Dar de , vorba proverbului ceausit : astia sunt oamenii, cu astia defilam, mai buni de unde ? !

Nu trebuie sa imi urmati . Aveti libera alegere de a va ruga cit voiti si cit de staruitor puteti . Nu va invidiez ! Spor la treaba !

Sa nu credeti ca tot ce ginditi , cu inima buna, este stiinta si marturisire ortodoxa . Dupa comportamentul avut si postarile propuse imi dau seama de cite cunostinte dispuneti si ce fel de duhovnic aveti ! Dar nu va intristati , mergeti hotarit inainte !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #42  
Vechi 26.06.2011, 14:45:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
In primele momente mi-am zis : UUPSSS .."a `nnebunit lupu`!"..Apoi am constatat cu regret ca "lupu`" e in regula, doar ca nu a fost DIRECT ca de obicei, "vorbind si muscand, muscand si vorbind", ci a fost de-o ironie atat de fina, ca a cochetat cu bunatatea si cu iubirea!

Desi pare mai ironic decat s-a dorit mesajul cu pricina, nu este deloc :

"Lupule", iti sta mai bine in mana cu HARPA decat cu BÂTA !!!
Uite sora, eu iti promit ca de acum in colo am sa umblu cu harfa in mina(pt. pace si iubire neconditionata !) , cel putin in ceea ce te priveste, dar doar daca imi spui sincer ca esti ortodoxa !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #43  
Vechi 26.06.2011, 14:55:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Frate, v-ati bagat peste un raspuns tintit, adresat precis cuiva ! Nu este frumos ca dupa ce ca nu va priveste mai faceti si recomandari ! Dar de , vorba proverbului ceausit : astia sunt oamenii, cu astia defilam, mai buni de unde ? !

Nu trebuie sa imi urmati . Aveti libera alegere de a va ruga cit voiti si cit de staruitor puteti . Nu va invidiez ! Spor la treaba !

Sa nu credeti ca tot ce ginditi , cu inima buna, este stiinta si marturisire ortodoxa . Dupa comportamentul avut si postarile propuse imi dau seama de cite cunostinte dispuneti si ce fel de duhovnic aveti ! Dar nu va intristati , mergeti hotarit inainte !
Frate Zaharia,

Răspunsul tău a fost public, deci am tot dreptul să intervin cînd consider de cuviință. Altfel, te rog să scrii mesaje private și nu-ți va răspunde decît interlocutorul.

Domnule, oi fi eu amator și prost informat, nu neg. De aia sînt pe forum, să mă consult cu frații întru credință, să învăț de la ei. Dar de unde și pînă unde îl cunoști tu pe duhovnicul meu?! Te invit să-ți cotrolezi impulsurile și să conversezi civilizat în acest spațiu care se vrea creștinortodox. Vezi că vorba zboară, dar scrisul rămîne; să nu-ți pară rău mai tîrziu de ceea ce scrii acum în mare viteză.

Iartă-mă și Doamne ajută în continuare!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #44  
Vechi 26.06.2011, 15:10:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Uite sora, eu iti promit ca de acum in colo am sa umblu cu harfa in mina(pt. pace si iubire neconditionata !) , cel putin in ceea ce te priveste, dar doar daca imi spui sincer ca esti ortodoxa !
Spun sincer :SUNT ORDOTOXA !
Astept de acum numai sunete de harpa!
  #45  
Vechi 26.06.2011, 15:20:26
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Frate Zaharia,

Răspunsul tău a fost public, deci am tot dreptul să intervin cînd consider de cuviință. Altfel, te rog să scrii mesaje private și nu-ți va răspunde decît interlocutorul.

Domnule, oi fi eu amator și prost informat, nu neg. De aia sînt pe forum, să mă consult cu frații întru credință, să învăț de la ei. Dar de unde și pînă unde îl cunoști tu pe duhovnicul meu?! Te invit să-ți cotrolezi impulsurile și să conversezi civilizat în acest spațiu care se vrea creștinortodox. Vezi că vorba zboară, dar scrisul rămîne; să nu-ți pară rău mai tîrziu de ceea ce scrii acum în mare viteză.

Iartă-mă și Doamne ajută în continuare!
Tinere, daca sti bine romaneste citeste cu atentie ce scriu . Vei gasi raspunsuri reale si nu ofense efemere .
Pe de alta parte , zic sa o lasi mai usor cu amenintarile ... apropos de locul public .

Dar nu iti fa probleme , am inteles ce voiesti. Nu ne vom mai intilni in discutii ! In rest , ca esti prost sau nu , ca inveti sau nu de pe universitatea forum ... este doar treaba ta !
Dupa ce ma ameninti , care mai este sensul cererii de iertare ? Sau ai dobindit stereotipii ,,ortodoxe", altele decit iubirea aproapelui ?
Asteptam mult mai multa maturitate . Dar de, asta este ...

Ramii cu bine !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #46  
Vechi 26.06.2011, 15:45:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Tinere, daca sti bine romaneste citeste cu atentie ce scriu . Vei gasi raspunsuri reale si nu ofense efemere .
Pe de alta parte , zic sa o lasi mai usor cu amenintarile ... apropos de locul public .

Dar nu iti fa probleme , am inteles ce voiesti. Nu ne vom mai intilni in discutii ! In rest , ca esti prost sau nu , ca inveti sau nu de pe universitatea forum ... este doar treaba ta !
Dupa ce ma ameninti , care mai este sensul cererii de iertare ? Sau ai dobindit stereotipii ,,ortodoxe", altele decit iubirea aproapelui ?
Asteptam mult mai multa maturitate . Dar de, asta este ...

Ramii cu bine !
Scuză-mă, Zaharia dragă, unde vezi tu amenințări? Ți-am amintit că sîntem într-un spațiu public, unde am voie să intervin oricînd voiesc, fără să încalc vreo regulă.

Asta e a doua oară cînd un frate ortodox de pe forum îmi refuză prietenia. Cum este posibil așa ceva între membrii aceleiași Biserici Ortodoxe - nu înțeleg. Domnilor, ce credeți domneavoastră că se întîmplă în momentul în care ne împărtășim cu Trupul și Sîngele Lui Hristos? Ce este Trupul Lui Hristos dacă nu Biserica, adică noi toți impreună? Cum dar ne vom împărtăși unii de dragostea celorlalți prin intermediul Lui Hristos din Sfîntul Potir dacă noi, cei care îndrăznim să ne apropiem avem probleme de împărțit unii cu alții, eventual sîntem certați cu cineva? Zaharia, nu glumi cu așa ceva, că e foarte grav. O dată ce am intrat în Biserică, trebuie să fim mădulare ale aceluiași Cap care este Însuși Hristos-Dumnezeu. Deci cum este posibil să aud de la un frate de-al meu că îmi refuză prietenia sau că nu ne vom mai întîlni în discuții?! Oameni buni, în Biserica Domnului nu ne jucăm de-a comuniunea, ci trebuie să o împlinim, adică să fim una în Hristos.

Deci frate al meu în Hristos, dacă te-am supărat atît de tare, te rog sincer să mă ierți, căci poate săptămîna viitoare, cu ajutorul Domnului, voi merge să mă împărtășesc din Potirul cel Sfînt cu dragostea ta și a voastră. Altfel cum voi putea îndrăzni să mă apropii fără de osîndă de Sfîntul Trup dacă tu ești supărat pe mine?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #47  
Vechi 26.06.2011, 15:50:27
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ati uitat ca suntem in postul Apostolilor Petru si Pavel?
Ati si uitat de ziua memorabila de vineri - ziua nasterii Sf. Ioan Botezatorul?
Lucruri grele se petrec deja sub ochii nostri si noi ne certam?
Pace fratilor, tacerea este uneori cea mai buna solutie din toate!
  #48  
Vechi 26.06.2011, 17:05:19
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, care ai învins moartea, adu-i și lui Lilith ca și noua, pacea Ta și vindecarea trupească și sufletească cu lumina Învierii Tale.
  #49  
Vechi 26.06.2011, 20:04:06
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Zaharia_2009

Domnule Zaharia, frate Zaharia,

Exemplele de « dragoste prosteasca , dragoste neconditionata , dragoste
fara rigorile dumnezeiesti » pe care mi le-ati dat m-au ULUIT. Cu astfel de exemple extreme , marete, rarissime si "la mintea cocosului" vreti sa ma convingeti ca « proferez » o DRAGOSTE gresita ?
Ati facut mare risipa de cuvinte pretioase. Ati stricat « orzul pe-o gasca », frate...
Ma intreb, oare ce parere aveti despre mine, userul vitange ?

« unii care se fring de dragostea neconditionata a aproapelui , ca de , nu doare gura sa vorbesti » ...da, unii se « frang » si pe aici, pe un forum de discutii, unde cuvantul scris (nici macar « auzit » ci citit) este singurul mod posibil in care-si pot arata compasiunea, sau, de ce nu, dragostea ? Un cuvant scris sau vorbit, este de multe ori mai binefacator sau mai dureros decat un gest. Si cuvintele scrise dor sau mangaie...

« Eu stiu ca sunt rece si calculat dar tu, ce vei face ? Cum va suna rugaciunea ta de ajutor ? : Doamne , ma rog inaintea ta pt. sora satanista si si pt. sora newage care stie ca poate birui viata singura , adica pe tine cel ce esti Calea , Adevarul si Viata, si inca ma rog inaintea ta pt. sora care-ti batjocoreste mama si inca pt. toate si toti care sunt impotriva ta , te hulesc si te blesteama cu faptele si vorbele lor deoarece tu m-ai invatat sa-i iubesc pe toti !!! » »
Da, sunteti rece... insa de data asta v-ati cam « aprins »... si nu pareti a fi calculat deloc.
...dar dumneavoastra? cum v-ati ruga pt astfel de oameni ? sau , mai bine zis, ce atitudine ati avea fata de ei ? ce ati face pentru ei ?


« Daca nu ai priceput nimic din ce am spus , nu ma supar ! Eu insa stiu ca de cind ma aflu pe pamint am marturisit numai ortodox ! »
Va spun cu tristete, domnule Zaharia, si din dragoste pentru dumneavoasta, ca nu am priceput nimic din ce ati spus... sper ca ceea ce, totusi, am priceput nu este ceea ce ati vrut sa-mi transmiteti.
  #50  
Vechi 26.06.2011, 20:45:01
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Numele lui Lilith23 de botez este Ella Theodora si am facut acum un mic abuz pentru ca am deschis eu un topic pentru ea. Sper sa nu te superi Ella, dar pe threadul unde ai postat mesajul de mai sus, poate nu intra toata lumea! Chiar daca aici nu vor fi postate rugaciuni sa stii ca multi se vor ruga pentru tine!


Milostive Doamne, auzi rugăciunea robilor Tăi care Ți se roagă! Crezând glasul Evangheliei căutăm făgăduința Ta, Hristoase: Cereți și vi se va da vouă! Pentru aceasta și acum stând Te rugăm: Ridică-o sănătoasa din pat, pe Ella Theodora ca împreună cu noi să Te slăvească pe Tine!

Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh! Doamne Dumnezeule Iisuse Hristoase, Te rugăm împreună cu Ella Theodora, chinuita de suferință, de nevăzutele sale răni lăuntrice, să asculți rugăciunile noastre și pentru rugăciunile Maicii Tale Te rugăm dăruiește-i vindecare lui Ella Theodora ca toți să Te preamărim. Și acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!

Maica Domnului, Preacurată, ne rugăm Ție ca împreună cu toți Sfinții, Îngerii, Arhanghelii, Proorocii, Patriarhii, Apostolii, Preacuvioșii și cu Drepții să vă rugați Lui Hristos, Dumnezeul nostru, să-i dăruiească sănătate lui Ella Theodora ca împreună cu toți să Te preamărim.
Doamne ajuta, sa-i fie bine!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne rugam pentru cei ce au nevoie anirod Stiri, actualitati, anunturi 4 27.08.2014 17:02:12
O colega de-a noastra de forum... dorinastoica14 Umanitare 20 17.06.2011 21:19:11
Pentru o colega deosebita Anica mara2008 Slujba inmormantarii 13 01.04.2011 04:09:15
Sa ne rugam pentru Fabian... lacrimi Umanitare 13 16.04.2010 18:12:47
Pentru Vasilica colega și prietena noastră de pe forum cristiboss56 Umanitare 1 23.06.2009 12:10:02