Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.07.2015, 07:47:29
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ce am scris eu mai sus sunt glume ieftine nu rugăciuni, față de cele 58 de imne ale iubirii dumnezeiști, scrise de Sfântul Simeon Noul Teolog, caută să net să auzi epopee a iubirii. Sau poeziile Sfântului Ioan Iacob Hozevitul...

Spuneți-mi "sfinte", și Sfântul Simeon a ieșit în piață, cu imnele sale, să facă rugăciuni lungi ca fariseii, doar îi face cineva plecăciuni, nu? :)
N-am stiut in ce Liga joci, prietene.
Ma-nclin cu tot respectul.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.07.2015, 08:59:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
N-am stiut in ce Liga joci, prietene.
Ma-nclin cu tot respectul.
În aceași ligă în care trebuie să jucăm (luptăm) toți. Liga creștină a iubirii și mântuirii. Liga de a ne sfinți, prin curățire, despătimire, neprihănire, luminare, îndumnezeire, dobândirea Duhului Sfânt, scopul creștinului pe pământ, cum spune Sfântul Serafim de Sarov. "Fi-ți Sfinți, precum Eu Tatăl vostru sfânt sunt."

Știm că suntem păcătoși și murim păcătoși, dar pururea să avem înaintea ochilor și să ne silim spre sfințire și mântuire. Restul, să facă Dumnezeu, prin voia și pronia Lui, cât crede și ce crede de cuviință, cu noi, turma lui, creștinii iubitori ai Lui, din Ortodoxie. Împreună lucrare. Conlucrare.

Să mă ierți, frățior Dalian, că m-am port aspru cu tine. Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.07.2015, 09:35:53
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Să mă ierți, frățior Dalian, că m-am port aspru cu tine. Hristos în mijlocul nostru.
Nu-i bai, colega.
Noi intre noi ne permitem.

Ma simt ca si cum Sfântul Simeon Noul Teolog l-ar certa bland pe Sfantul Cuvios Dionisie Exiguul.
Si-mi vine sa zic ca-n Psaltire: „Certa-ma-va dreptul cu mila si ma va mustra”.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.07.2015, 04:44:38
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

NU vreau să știu cât îi ceasul... Ce oră este...
Vreau să exist înafara timpului, știu că sună absurd, și e copilăresc ce spun. Dar e realitate. Vom exista, înafara timpului. Când vom muri, spun ateii: moarte; sau când vom pleca din viața asta, în viața cea adevărată, veșnică, vom exista în afara timpului.

Fiindcă, timpul e temporar. La fel și păcatul.

Răutatea nu e temporară. E alegere. E veșnică. A te lipsi veșnic de Dumnezeu? Ce iad mai mare decât ăsta să fie? Să te lipsești de Dumnezeu de bună voie?

N-am nimic cu nimeni, dar cred că în milioanele de dovezi și argumente care atestă că Dumnezeu există, unul ar fi, banalul... crește iarba.
Iarba ne arată că Dumnezeu există.
Poți face tu să crească iarbă din senin? Nici în laborator nu e posibil. Trebuie semință, pământ, apă, soare.
Poftim! Iarba cea verde ne arată că există Dumnezeu.
Iarba arată că suntem temporari și trecători. Iarba cea care crește des și mult și frumos, nu ierburi halucinogene. Ci limpezimea minții. Constantă.

Ăsta e adevăratul drog: limpezimea minții...
Iarba ne arată că totul se naște și moare, prin timp, și se vor termina la un moment dat, odată cu timpul și va începe veșnicia.

Nu vreau să știu câte minute au trecut. Din viață, din ziua aceasta, de când scriu aceste rânduri... Mă face să mă gândesc la timp, și să pierd esențialul: pe Dumnezeu.

Vreau să fiu cu Dumnezeu Treime Iubire. Atât... E tot ce îmi doresc. Aici, pe pământ și în viața veșnică. Să fiu cu Dumnezeu.

Nu vreau de la Dumnezeu nimic, n-am ce să-i cer; serios... fiindcă nu am dorințe, am primit totul și nu am cerut nimic. Ce să mai vreau altceva?
Sunt fascinat, de fiecare secundă care trece peste mine, descopăr și simt tot mai mult. Înțeleg și trăiesc tot mai adânc și mai înalt. Asta primesc de la Dumnezeu. Ce să-i mai cer altceva?
Sunt fascinat de toată omenirea, de toată natura... de stele, de planete, de Univers... Ce-aș putea să-i cer Domnului? Când eu nu mă pot opri din a mă minuna?
Nu pot decât să mulțumesc încontinuu, să-L slăvesc încontinuu... Merită? Doamne... Tu! Ești totul.
Ce să-i cer? Decât să mă lase să fiu lângă El, cu El, sau în El, dacă e posibil, nu știu, că sunt taine. Și astfel, spun: cu Dumnezeu.

Nu am nimic împotriva noii ordini mondiale, nu am nimic împotriva unui guvern mondial, împotriva masoneriei, a iluminaților și a oricărei societăți secrete, nu am nimic împotriva nimănui. Așa ar trebui să fie toți creștinii.
Cer un singur lucru: lăsați-ne pe cei ce vrem să credem, să credem. Lăsați-ne să iubim pe Hristos, să fim creștini, să descoperim, să ne minunăm și să trăim Ortodoxia.
Nu am nimic împotriva ereticilor, păgânilor, sau a ateilor, a oamenilor de știință, a nici unui om, nici satanist, nimănui. Dar oricine ar fi, îi cer doar două lucruri: să iubească și să nu facă rău nici unui om și să fie sincer, astfel încât să putem vorbi, eu cu el, oricine ar fi, sau noi, ortodocșii cu ei, oricine ar fi.
Să dialogăm, să comunicăm, omenește, să vorbim din Biblie și din afara ei, din bunul simț, rațiune, logică, conștiință. Dacă vrea. Dacă nu, să ne evite, să ne lase în pace să fim ortodocși. Că eu unul, mult mă bucur să fiu ortodox. Asta fiindcă am studiat intensiv din multe credințe. Mai pură, mai iubitoare, mai loială, mai cu discernământ, dar fără compromis, decât Biserica lui Hristos, Ortodoxia, nu am întâlnit altă grupare de oameni mai minunați, decât pe creștinii ortodocși.

Mă simt liber. Mai liber ca niciodată. Când iubești pe oamenii care te bagă în pușcărie, când slujești unui alt om, nu din orice obligație, ci să îl slujești fiindcă îl iubești, atunci ești liber.
Atunci Îl primești pe Hristos în inima ta și cinați cu el. Atunci vezi pe Sfinți, la masa lui Hristos, cea nematerialnică și veșnică, vorbind, înțelegând, bucurându-se, atunci... devi ortodox, devi creștin.

Și văzându-i pe ei, îi vezi cum te cheamă să vi lângă ei, dar o chemare fără gesturi, o chemare din priviri, care îți spune să stai să lupți pentru iubire în viața asta trecătoare, oricât îți este dat să trăiești și apoi vei veni lângă ei.
E o chemare din Sfintele lor Icoane, pline de Duhul Sfânt Dumnezeu.
Luptând deci cu ei, cu Sfinții lui Dumnezeu, cu Hristos alături, biruiești.
Trebuie doar să vrei să lupți.
E greu puțin, dar e aparență, nu-i imposibil, căci aceași luptă este purtată de toți oamenii, doar că nu toți biruiesc. Doar cei ai lui Hristos. Căci El ne spune: luați jugul Meu, că nu este greu, luați povara Mea că este ușoară.
Iată ! Doamne, slavă Ție !

Bucuria, pacea, discernământul, iubirea, căința de păcate, care o simt în inimă, nu o pot reda în cuvinte, dar vă spun doar: nu încetați a mulțumi și a slăvi pe Dumnezeu. Niciodată. Merită.
Și vi se va arăta, fie și pentru o secundă, Împărăția Cerurilor înăuntru vostru și veți trăi ce n-ați trăit vreodată, fie chiar și o secundă. E foarte rară grea de ajuns stare și se pierde cel mai repede, dar pentru acea secundă merită, consumată toată viața dacă e nevoie.

Iertați-mă dacă v-am smintit, e din cauza neputințelor mele. Dumnezeu să vă întărească.

Doamne.. ajută...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 23.07.2015 at 10:19:59.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.07.2015, 12:42:01
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu am nimic împotriva noii ordini mondiale, nu am nimic împotriva unui guvern mondial, împotriva masoneriei, a iluminaților și a oricărei societăți secrete, nu am nimic împotriva nimănui. Așa ar trebui să fie toți creștinii.
Discurs copiat de la mitropolitistul securitatii Banatului?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.07.2015, 13:36:35
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Discurs copiat de la mitropolitistul securitatii Banatului?
Tare, asta, chiar misto.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.08.2015, 17:18:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

De ce să ne facem actori?
Ca să alergăm după statui Oscar, după Globuri de Aur, după alte premii?
Să distrăm lumea? Să o amuzăm, să o distragem și noi împreună cu ea? De la ce?
Nu înțeleg, ce e așa de minunat, ca să fi actor?

Sau afacerist...
De ce să-mi dezvolt afaceri, să lupt pentru asta?
Ca să fac bani? Ca să trăiesc întrun cât mai mare confort, lux, comoditate?
Să-mi pot permite tot ce vreau?
Dar oare ce vreau cu adevărat la ce-mi folosește?
Pot știi sigur că nu voi muri mâine?
Și-atunci?
De ce să vreau atât de multe?
Cu cât am, cu atât vreau mai mult...
Oare m-am gândit că pentru acel confort al meu, unii oameni lucrează întro fabrică pe un salar de 1000 de lei în România, sau un salar de câțiva dolari în China, Vietnam, Bangladesh?
Și îi vedem adesea plecând dimineața, arătând cât de bine pot ei, și seara, vin atât de obosiți...

Oare m-am gândit că poate eu reușesc să-mi fac o mică afacere, dar sute de milioane de oameni, pe pământ mor de foame?

La fiecare 4 secunde moare un om de foame, pe pământ... în diferite colțuri ale lumii, copil sau adult !
Copil !
Care moare de foame !

Și noi ?
Noi ne văităm că nu putem să ținem post !
Oamenii ăia care mor de foame, țin post pentru mii de alți oameni !
Doar că nu "se pune", decât pentru ei.
21.000 de oameni mor de foame, în fiecare zi...

Oare ce e în mintea lor, cu câteva minute înainte de a muri?
Acea moarte în agonie...

Ce e în mintea lor cu câteva zile înainte de moarte, știind că vor muri?

Sunt convins că nu se gândesc la mâncare...

Oricum dacă ar primi mâncare, nu îi mai ajută în acele momente. Îi ia corpului câteva săptămâni sau luni, să-și revină din starea aceea de malnutriție, depinde în ce stadiu e...

Noi spunem că facem milostenie, nu dăm un ban la un cerșetor, că merge și-i bea !
Dar dute cumpără-i un corn cu ciocolată, cu 2 lei, sau un produs de patiserie cu 2 lei !
Nuuu!
Că n-am timp!
N-am bani.
N-am chef, dispoziție, mă doare capu, altă dată, sunt cu prietena, nu mai scot din adâncul poșetei/genții, până caut, lasă că Dumnezeu vede intenția și alte motive...

Justificări...
Ieftine justificări, e primul gând ce-mi vine, dar e ispită...
Că sunt scumpe, plătite cu răspunsul nostru la Judecată.
Dac-ai știi că... Hristos e Cel căruia îi dai, nu omului aceluia.
Oare nu ți-ai face timp să mergi să-i iei cerșetorului un corn cu susan sau cu mac, cu 1 leu?
Practic îți iei ție, sufletului tău, veșniciei tale...
Dacă-ai știi...
Hristos n-are nevoie de acel corn, și nici tu nu ai, căci poate ai mâncat, dar ce vrea Hristos, este dragostea noastră, să ne iubim unii pe alții, să ne pese unii de alții.
Și-atunci, veșniciei tale îi dai...

Privește pe acel cerșetor în ochi, și fi sigur ! îți promit, sau cu jurământ îți spun: Îl privești în ochi pe Hristos !
Domnul Creator, care Își dorește pentru tine, frate și soră, să faci parte din Împărăția Cerurilor, gătită ție și mie și tuturor Sfinților Lui, care sunt vi și ne privesc și se roagă pentru noi.

Atât de uimiți vom fi de Împărăția Cerurilor, încât mulți dintre noi, nu vom vrea să facem altceva, decât să ne rugăm... să slăvim, să mulțumim Domnului...

Dar asta, dacă facem milostenie, dacă ținem post, dacă ne rugăm, încă de aici din viața aceasta trecătoare și scurtă.
Acestea, dacă vom fi în comuniune cu Sfinții, din ceruri și de pe pământ, care vin la Sfânta Biserică, ascunși și smeriți și retrași și blânzi și iubitori, cei ce vor moșteni pământul, ei care merg la Vecerniile de seară și la Utreniile și Liturghiile de dimineață, ca și creștinii primelor veacuri, aceași, atunci și acum...

Doamne, ajută-ne să ne rugăm, să ținem post și să fim milostivi, și odihnește pe toți cei care mor de foame...

Măcar; omule; dacă nu faci milostenie... de ce nu ți post, dragul meu frate sau draga mea soră ?

Întrebări...

Iertați-mă...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.08.2015, 17:57:48
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bullshit, tot acest topic. Misticism lacramos. Parerea mea.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.08.2015, 21:43:00
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Măcar; omule; dacă nu faci milostenie... de ce nu ți post, dragul meu frate sau draga mea soră ?

Întrebări...
Pai eu, cersetorul am vrut sa tin post, dar a venit un individ ciudat si mi-a oferit foarte generos un corn cu ciocolata desi mi-ar fi fost de-ajuns o gogoasa!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iertați-mă...
Cunoastem!... N-ai reusit sa schimbi nimic pe interior. Tot asa... Si probabil tot impotriva lui Origen si Evagrie Ponticul...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.08.2015, 10:44:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
De ce să ne facem actori?
Ca să alergăm după statui Oscar, după Globuri de Aur, după alte premii?
Să distrăm lumea? Să o amuzăm, să o distragem și noi împreună cu ea? De la ce?
Nu înțeleg, ce e așa de minunat, ca să fi actor?

Sau afacerist...
De ce să-mi dezvolt afaceri, să lupt pentru asta?
Ca să fac bani? Ca să trăiesc întrun cât mai mare confort, lux, comoditate?
Să-mi pot permite tot ce vreau?
Dar oare ce vreau cu adevărat la ce-mi folosește?
Pot știi sigur că nu voi muri mâine?
Și-atunci?
De ce să vreau atât de multe?
Cu cât am, cu atât vreau mai mult...
Oare m-am gândit că pentru acel confort al meu, unii oameni lucrează întro fabrică pe un salar de 1000 de lei în România, sau un salar de câțiva dolari în China, Vietnam, Bangladesh?
Și îi vedem adesea plecând dimineața, arătând cât de bine pot ei, și seara, vin atât de obosiți...

Oare m-am gândit că poate eu reușesc să-mi fac o mică afacere, dar sute de milioane de oameni, pe pământ mor de foame?

La fiecare 4 secunde moare un om de foame, pe pământ... în diferite colțuri ale lumii, copil sau adult !
Copil !
Care moare de foame !

Și noi ?
Noi ne văităm că nu putem să ținem post !
Oamenii ăia care mor de foame, țin post pentru mii de alți oameni !
Doar că nu "se pune", decât pentru ei.
21.000 de oameni mor de foame, în fiecare zi...

Oare ce e în mintea lor, cu câteva minute înainte de a muri?
Acea moarte în agonie...

Ce e în mintea lor cu câteva zile înainte de moarte, știind că vor muri?

Sunt convins că nu se gândesc la mâncare...

Oricum dacă ar primi mâncare, nu îi mai ajută în acele momente. Îi ia corpului câteva săptămâni sau luni, să-și revină din starea aceea de malnutriție, depinde în ce stadiu e...

Noi spunem că facem milostenie, nu dăm un ban la un cerșetor, că merge și-i bea !
Dar dute cumpără-i un corn cu ciocolată, cu 2 lei, sau un produs de patiserie cu 2 lei !
Nuuu!
Că n-am timp!
N-am bani.
N-am chef, dispoziție, mă doare capu, altă dată, sunt cu prietena, nu mai scot din adâncul poșetei/genții, până caut, lasă că Dumnezeu vede intenția și alte motive...

Justificări...
Ieftine justificări, e primul gând ce-mi vine, dar e ispită...
Că sunt scumpe, plătite cu răspunsul nostru la Judecată.
Dac-ai știi că... Hristos e Cel căruia îi dai, nu omului aceluia.
Oare nu ți-ai face timp să mergi să-i iei cerșetorului un corn cu susan sau cu mac, cu 1 leu?
Practic îți iei ție, sufletului tău, veșniciei tale...
Dacă-ai știi...
Hristos n-are nevoie de acel corn, și nici tu nu ai, căci poate ai mâncat, dar ce vrea Hristos, este dragostea noastră, să ne iubim unii pe alții, să ne pese unii de alții.
Și-atunci, veșniciei tale îi dai...

Privește pe acel cerșetor în ochi, și fi sigur ! îți promit, sau cu jurământ îți spun: Îl privești în ochi pe Hristos !
Domnul Creator, care Își dorește pentru tine, frate și soră, să faci parte din Împărăția Cerurilor, gătită ție și mie și tuturor Sfinților Lui, care sunt vi și ne privesc și se roagă pentru noi.

Atât de uimiți vom fi de Împărăția Cerurilor, încât mulți dintre noi, nu vom vrea să facem altceva, decât să ne rugăm... să slăvim, să mulțumim Domnului...

Dar asta, dacă facem milostenie, dacă ținem post, dacă ne rugăm, încă de aici din viața aceasta trecătoare și scurtă.
Acestea, dacă vom fi în comuniune cu Sfinții, din ceruri și de pe pământ, care vin la Sfânta Biserică, ascunși și smeriți și retrași și blânzi și iubitori, cei ce vor moșteni pământul, ei care merg la Vecerniile de seară și la Utreniile și Liturghiile de dimineață, ca și creștinii primelor veacuri, aceași, atunci și acum...

Doamne, ajută-ne să ne rugăm, să ținem post și să fim milostivi, și odihnește pe toți cei care mor de foame...

Măcar; omule; dacă nu faci milostenie... de ce nu ți post, dragul meu frate sau draga mea soră ?

Întrebări...

Iertați-mă...
Il stii pe Keanu Reeves?
Uite ce am citit despre acest celebru actor:

Reeves set up a cancer charity, choosing not to attach his name to the organisation; he has also supported PETA, the SickKids Foundation and Stand Up To Cancer. His sister Kim has battled leukemia for more than a decade.[46][47]

Reeves gave US$80 million of his US$114 million earnings of The Matrix sequels, The Matrix Reloaded and The Matrix Revolutions, to the special effects and makeup staff. He is quoted as saying "Money is the last thing I think about. I could live on what I have already made for the next few centuries."[48]

Cine zice frate sa nu fii actor???
Pai sa tot fi precum Keanu si altii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde