Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.01.2011, 18:19:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dar de când a ajuns Enoh să fie numit "prooroc" ? S-a încorporat cartea lui în Canonul Biblic ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.01.2011, 18:35:01
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

intr-un sens mai largit al cuvantului prooroc cred ca poate intra si Sf. Enoh..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.01.2011, 18:54:19
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

În Noul Testament Isus face referire la el spunând despre Ioan Botezătorul că este Ilie care trebuia să vină (Matei capitolul 11 versetul 14). Despre Ilie în Noul Testament găsim scris și în Matei 17:3, Marcu 9:4 și Luca 9:30.

Interesant.....Oricum....ce e dat sa fie va fi....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.01.2011, 19:43:14
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Enoh si Ilie

Nu stiu ce sa spun ca nu sunt atIt de Intelept sa pot sa deschid gura Insa am citit traducerile cartilor lui Enoh, nu stiu de ce nu au fost Introduse In Biblie Insa un lucru este clar cineva a avut un Inters In asta ,,,
Iar despre venirea Inainte de sfIrsit a culor doi Sfinti cred ca vor veni si vor Infrunta pe atticrstul descoperindul oameniri ca sa stie ca a venit timpul si sa se Intoarca la DUMNEZEU Inainte sa fie prea TIRZIU si sa se inchida portile Imparatiei cerurilor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.01.2011, 19:58:21
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
O sa le para bine oamenilor de moartea celor doi, pentru ca din cauza lor o sa aiba mult de suferit.Nu se stie daca vor fi Enoh si Ilie.. Textul Apocalipsei pare sa faca unele trimiteri la Moise.. De altfel si in Maleahi cand zice "voi trimite pe Ilie Tesviteanul inainte de ziua cea cumplita a Domnului".. mai zice si "Aduceti-va aminte de robul Meu , Moise".. Cel mai indragit personaj pentru evreii e Moise.. Doar Moise ii poate intoarce pe toti si sa ii duca la intelegerea adevarata a legii... Nimeni nu are mai multa influenta asupra lor.. Se spune ca ministeriatul celor doi va fi mai ales pentru intoarcerea lui Israel.. Spune Apocalipsa ca dupa ce cei doi sfinti vor invia si se vor suii la cer va da Israel slava lui Dumnezeu... Nu zic ca cei doi vor fi Moise si Ilie, insa cred ca exista si posibilitatea asta.
am citit dintr-o carte numita Sfantul Ambrozie din Optima care face ceva referire la Antihrist,sper ca nu vam facut necaz,sunt de neam ortodox,dar unul ca ar trebui sa ne teme putin de Antihrist ca asta spunea si Sfantul Ambrozie spunea sa ne teme de acest Antihrist,dar spune sa staruim in Mantuitor ca El ne va ajuta.Va multumesc de raspunsuri,deci concluzia este ne rugam in continuare sa nu prinda acele vremuri si sa fim robi ai Antihristului,asa ca rugati-va fratilor mei sa nu va ia in robie.Doamne ajuta!
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.01.2011, 20:33:25
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Am deschis si eu acest topic fiindca este destul de delicat si aproape infricasator,fiindca Mantuitorul a spus de cei prooroci ca ei o sa fie ucisi de Antihrist,ce credeti ca o sa reuseasca Ilie si Enoh sa infranga acest demon al adancului de cel mai de jos loc care e destul de puternic de a ucide si un om muritor?Eu am incredere ca Mantuitorul o sa-l distruga pe Antihrist.Va intreb de ce sa moara cei doi Sfintii Prooroci Ilie si Enoh?Stiu ca e o teologie inalta si ca mintea omului nu o poate intelege,dupa parea voastra ce credeti?Mie mila de ei ca o sa moara,dar am credinta in Mantuitorul ca-i va ajuta in lupta cu demonul.
Cei doi sfinți n-au murit, dar trebuie să treacă și ei prin moarte. Ei vor avea parte de o moarte mucenicească, sfântă. Așa scrie la Biblie, deci așa va fi. E trist modul în care vor reacționa oamenii, dar se va întâmpla. Oricum după câteva zile vor învia.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.01.2011, 20:35:06
csaki lajos zoltan csaki lajos zoltan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 3
Implicit Profetii

Pina sa vina cei doi mai este cale lunga,sau cine stie nicinu este asa de mult. Cine studiaza Scriptura intelege ca pina atunci vor mai fi si alta evenimente, spuse chiar de profeti si apostoli {IOAN, PETRU, PAVELetc.} , ca de pilda ridicarea la cer a biserici lui CRISTOS.
Dupa acea vor veni cei doi, si asta va fi in perioada anticristului. Intrebarea este ce vei face pina atunci, unde vei fi tu? Cu ISUS si ai lui sau in cer sau in iad?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.01.2011, 20:38:57
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de csaki lajos zoltan Vezi mesajul
Pina sa vina cei doi mai este cale lunga,sau cine stie nicinu este asa de mult. Cine studiaza Scriptura intelege ca pina atunci vor mai fi si alta evenimente, spuse chiar de profeti si apostoli {IOAN, PETRU, PAVELetc.} , ca de pilda ridicarea la cer a biserici lui CRISTOS.
Dupa acea vor veni cei doi, si asta va fi in perioada anticristului. Intrebarea este ce vei face pina atunci, unde vei fi tu? Cu ISUS si ai lui sau in cer sau in iad?
Raspuns:Rugaciune,post,spovedanie,Impartasanie,Lit urghie asta ce ne trebuie la toti sa fim alaturi de Iisus si incredere in El.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.01.2011, 20:41:34
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de csaki lajos zoltan Vezi mesajul
ca de pilda ridicarea la cer a biserici lui CRISTOS.
În ce constă?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.01.2011, 20:42:53
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Cei doi sfinți n-au murit, dar trebuie să treacă și ei prin moarte. Ei vor avea parte de o moarte mucenicească, sfântă. Așa scrie la Biblie, deci așa va fi. E trist modul în care vor reacționa oamenii, dar se va întâmpla. Oricum după câteva zile vor învia.
Asta zic si eu nu stiu cum vor reactiona oamenii,deci sa ne rugam in continuare sa nu fim robi ai demonului aceluia diabolic.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IPS Teofan un antihrist? mihailt Biserica Ortodoxa Romana 29 04.08.2014 16:25:08
Inaintemergatorii lui antihrist anna21 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 39 25.12.2010 02:29:15
Cartea lui Enoh vam Despre Sfanta Scriptura 21 03.09.2010 10:39:22
Enoh gavriil Generalitati 11 10.05.2010 15:08:45
Despre Antihrist patinina34 Din Noul Testament 11 10.05.2009 23:06:25