Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.04.2011, 08:12:43
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Diferentele de dogma sau doctrina mi se par normale si acceptabile.

Totusi, situatia ca s-a ajuns a se face apologia crimei pe un forum crestin mi se pare inacceptabil.

Ca se face de catre un user care si-a trecut la confesiune "ortodox" mi se pare si mai inaceptabil.

Andrei Cozia, m-am intrebat multa vreme ce poate sa insemna "neo-ortodoxia" ta. Acum, din pacate, m-am lamurit.

Te sfatuiesc sincer sa te retragi de pe forum, pentru binele sufletului tau si al altora.
In sintagma "neo-ortodox" din profilul userului "andreicozia" este un "o" in plus _ evident, cel dintre "e" si "o" _, dar el nu s-a mai chinuit sa remedieze...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.04.2011, 08:16:07
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Poate te oferi sa si adopti un copil handicapat, cu autism sever sau retardat sa-l cresti. DUPA CE FACI PASUL ASTA mai stam de vorba despre "concluziile" tale de femeie singura fara griji de genul asta.
Pina atunci ce spui nu are nici o greutate.
:))cheers!
Of...am inteles, in sfarsit, ce cauta Andreicozia pe acest forum... pe cineva care sa-l adopte.

Last edited by AdrianAamz; 12.04.2011 at 08:22:58.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.04.2011, 09:08:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Poate te oferi sa si adopti un copil handicapat, cu autism sever sau retardat sa-l cresti. DUPA CE FACI PASUL ASTA mai stam de vorba despre "concluziile" tale de femeie singura fara griji de genul asta.
Pina atunci ce spui nu are nici o greutate.
:))cheers!
Da,stiu...
M-am mai intalnit cu genul asta de abordari,cu oameni care vor sa scape de ceva si te intreaba"il vrei tu,ca daca nu il arunc la gunoi?"asa incat tu te vei face vinovat daca nu-l salvezi de la aruncat...
Pana la urma nu-i altceva decat santaj emotional!
Cheers :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.04.2011, 10:10:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In primul rind este fat nu copil, si da daca prin testele de depistare genetica facute in primele saptamini apare faptul ca copilul va evolua cu sindromul Down( si multumim din inima lui Dumnezeu ca exista aceste teste, o adevarata binecuvintare cereasca!!!), atunci imediat si fara discutii trebuie avortat de sa nu se vada!

Sub nici o forma aceste fiinte nu trebuiesc tinute!
Aceasta este o proba de trezvie duhovniceasca care trebuie exercitata imediat si fara regrete!
Restul de bla-blauri si pareri sunt literatura si poezie( de proasta calitate)
Ce fel de crestin ortodox esti tu Andrei?
Dumnezeu stie El de ce acel copil va avea sindromul Down si noi nu suntem mai presus de El.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.04.2011, 10:12:38
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Faci apel la sentimente. Embrionul pana la a treia luna nu gandeste, nu se misca, nici nu è constient ca exista pentru ca creierul este in stare primitiva. Un fat/embrion nu este in grad sa simta durere pana la a 6-a luna de gestatie. Ca seamana sau nu, sunt celule puse la un loc, indiferent de ce significatie ii dai.
Femeia , insa, gandeste.....Constiinta care este vocea lui Dumnezeu o va macina toata viata, asta e sigur. Dumnezeu te iarta dar pacatele nu ti le lasa neispasite!
La 6 luni un copil este format deja......
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.04.2011, 10:15:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In primul rind este fat nu copil, si da daca prin testele de depistare genetica facute in primele saptamini apare faptul ca copilul va evolua cu sindromul Down( si multumim din inima lui Dumnezeu ca exista aceste teste, o adevarata binecuvintare cereasca!!!), atunci imediat si fara discutii trebuie avortat de sa nu se vada!

Sub nici o forma aceste fiinte nu trebuiesc tinute!
Aceasta este o proba de trezvie duhovniceasca care trebuie exercitata imediat si fara regrete!
Restul de bla-blauri si pareri sunt literatura si poezie( de proasta calitate)
Acesti tineri nu vor sa isi asume crucea ,mi-am amintit de ce spunea parintele Arsenie Papacioc.
Andrei ar trebui sa te cercetezi mai mult si sa iei binecuvantare sa citesti psaltirea.
Poate te va lumina Dumnezeu sa vezi lucrurile corect ,nu pe cele strambe drept.
Dupa cum gandesti tu totul se petrece aici ,pe pamant ,Dumnezeu nu ne-a dat viata vesnica.
Dumnezeu sa iti ajute !
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.04.2011, 10:17:54
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Femeia , insa, gandeste.....Constiinta care este vocea lui Dumnezeu o va macina toata viata, asta e sigur. Dumnezeu te iarta dar pacatele nu ti le lasa neispasite!
La 6 luni un copil este format deja......
Chiar daca nu e format e o farama de viata ,e o inima in formare.
Si are suflet din momentul zamislirii.
Dumnezeu sa le lumineze pe femeile care vor sa avorteze si sa renunte.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.04.2011, 10:27:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Chiar acum am citit despre intamplare.
Biata fetita a murit iar mama are probleme psihice.
In nici un caz din cauza medicului.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.04.2011, 11:12:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Persoanele cu sindrom Down au un retard doar usor spre mediu, foarte rar sever. De asemenea, au o durata de viata doar cu putin mai mica decat cea normala, peste 50% trec de 50 de ani. http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-g...ongolismul_247
Avortul s-a facut la sase luni.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.04.2011, 11:22:17
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Of...am inteles, in sfarsit, ce cauta Andreicozia pe acest forum... pe cineva care sa-l adopte.
Nici macar nu ti-a trecut prin cap ca-si facea griji pentru tine..Asta inseamna sa nu cunosti omul,sa-l scanezi superficial..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impactul mass-media asupra psihismului si vietii spirituale Delirul Biserica Ortodoxa si Massmedia 24 25.03.2015 23:32:44
Mass-media mijloc de pierzare a sufletului Rodica50 Intrebari utilizatori 21 27.11.2010 19:04:20
Mesaje subliminale in muzica si mass media diveinthesky Generalitati 40 27.06.2010 23:09:09
Problema documentelor cu cip prezentata cu aceeasi ironie de o parte din mass media tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 16 02.02.2009 00:12:36
mass-media si batjocorirea crestinismului alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 11 17.05.2008 21:58:04