Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.06.2011, 18:18:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Frate Zaharia, scuză-mă dacă te-am supărat.

Doamne ajută!
Este singura putere pe care o am : sa iert ! Doar aceasta depinde numai de mine . Celelalte , legate de ortodoxie, depind si de ceilalti si astfel nu mai sunt garantate cu certitudine.

De iertat te-am iertat , insa cit priveste scuzele...
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #32  
Vechi 25.06.2011, 20:29:25
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De iertat te-am iertat , insa cit priveste scuzele...
sa ma ierti frate Zaharia dar iertarea nu ar trebui sa fie pe jumatate, ce ne-am face daca Hristos cand mergem la spovedanie nu ne-ar da iertarea pe loc.... iertarea din inima inseamna sa si uiti pe loc fapta care ne-a intristat... ce sa facem, eu una recunosc ca n-am ajuns sa iert din inima si sa uit pe loc, dar mila Domnului!

era si un articol pe crestinortodox...
  #33  
Vechi 25.06.2011, 22:11:04
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Daca puteti face un bine cuiva si nu-l faceti, se considera ca ati facut un rau acelui om!
Adevărat, adevărat! Să nu uităm asta când vom mai avea ocazia de face un bine cuiva..
  #34  
Vechi 25.06.2011, 23:56:38
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Este singura putere pe care o am : sa iert ! Doar aceasta depinde numai de mine . Celelalte , legate de ortodoxie, depind si de ceilalti si astfel nu mai sunt garantate cu certitudine.

De iertat te-am iertat , insa cit priveste scuzele...
Frate Zaharia,
Pe toate le ziceti ca la Carte, impecabil, corect si drept.

"Singura putere pe care o am: sa iert"...
Pacat ca numai atat... Daca ati avea si puterea dragostei atunci iertarea dumneavoastra n-ar mai fi atat de rece. Si toate pe care le ziceti ar fi mai mult decat teorie.

Sunteti doct si rece ca un catolic.

Iertati-ma!
  #35  
Vechi 25.06.2011, 23:59:48
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
sa ma ierti frate Zaharia dar iertarea nu ar trebui sa fie pe jumatate, ce ne-am face daca Hristos cand mergem la spovedanie nu ne-ar da iertarea pe loc.... iertarea din inima inseamna sa si uiti pe loc fapta care ne-a intristat... ce sa facem, eu una recunosc ca n-am ajuns sa iert din inima si sa uit pe loc, dar mila Domnului!

era si un articol pe crestinortodox...
"pacatul marturisit este jumatate de pacat"
  #36  
Vechi 26.06.2011, 14:08:26
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Frate Zaharia,
Pe toate le ziceti ca la Carte, impecabil, corect si drept.

"Singura putere pe care o am: sa iert"...
Pacat ca numai atat... Daca ati avea si puterea dragostei atunci iertarea dumneavoastra n-ar mai fi atat de rece. Si toate pe care le ziceti ar fi mai mult decat teorie.

Sunteti doct si rece ca un catolic.

Iertati-ma!
Acest post merita un raspuns detaliat deoarece parerea incumba o mare si principala calitate a vietii de ortodox. Asadar :

in lumea aceasta creata de Dumnezeu nimic nu este intimplator, nimic nu este aiurea , jocul hazardului sau mai cine stie ce nestrusnicie. In lumea lui Dumnezeu totul este bine rinduit, cu stire si implinire de la El . Din aceasta cauza sfintii parinti ai ortodoxiei au tras concluzia si au invatat in consecinta ca toata viata , toate lucrurile si intimplarile se afla sub existenta unei bune rinduieli si a unei drepte socoteli . Aceste caracteristi le-au obtinut prin descoperire dumnezeiasca (revelatie) dar si prin studierea perfectiunii lumii prezente (observatie).
Din aceasta cauza ei au invatat constant ca masura buna de infaptuire a lucrurilor , a tuturor lucrurilor, este deci buna rinduiala si dreapta socoteala , iar lucrurile care nu sunt implinite astfel nu au trainicie si nici curate nu sunt .
Deoarece asceste particularitati de implinire se aplica tuturor lucrurilor existente in viata putem deduce ca si DRAGOSTEA , cea mult proferata, este conditionata astfel.
Sa judecam citeva exemple graitoare despre ce fata ar avea dragostea daca ea nu ar fi facuta cu dreapta socoteala si in buna rinduiala :

- ati vazut vreo data sora in vreo biserica ca un crestin sa se duca in timpul liturghiei, la momentul potrivit, si sa-i spuna preotului : parinte , eu il iubesc pe Hristos din suflet, mor de dragul lui , nu pot trai fara el , deci te rog impartaseste-ma , uneste-ma cu Hristos . Nu sunt spovedit, nu sunt deslegat de pacate , nu am facut canon dar eu stiu ca dragostea este cel mai mare lucru, virtutea cea mai tare, si pt. aceasta eu vreau sa ma impartasesc cu Sfintele asa cum sunt acum , plin de dragoste sincera ! ... Credeti ca va fi impartasit asa? Credeti ca este suficienta dragostea neconditionata ? Nici pe departe ; este necesar ca dragostea sa rodeasca intr-un anume fel, sa suporte anumite rigori , sa fie intr-un anume fel manifestata si nu oricum !!

- sfintii mucenici militari, de care se face acum vorbire pe forum , ce ar fi ajuns ei daca atunci cind imparatii ii puneau sa jertfeasca pt. idoli ei gindeau asa ca noi : eu nu am dreptul sa judec pe nimeni , cine sunt eu sa-l judec pe imparat . Eu sunt om sub arme , deci sub ascultare , si pe deasupra sunt ortodox , adica traiesc in religia dragostei , adica sunt obligat sa iubesc pe aproapele meu si cu atit mai mult pe imparatul deoarece stapinirile le-a rinduit tot Dumnezeu asa cum ne invata Pavel apostolul . Iar daca dumnezeul meu este al dragostei atunci si eu voi face dragoste de toti si voi jetfi idolilor iubindu-l si ascultindu-l pe imparat !!!!
Credeti ca mai ajungeau mucenici ? In acest caz nici macar nu mai este nevoie de dragostea aproapelui, ea nu mai foloseste la nimic !! Deoarece mai intii de toate , adica mai intii de dragoste este Hristos si marturisirea de credinta !

- mai departe , inainte vreme , si si astazi doar in unele minastiri, cind veneau novicii la portile minastirii pt. a se calugarii erau lasati 3-4 zile la porti si abia apoi erau intrebati serios si poftiti inauntru . Credeti cumva ca aceasta este lipsa de dragoste tocmai din partea celor care ei insisi ard de dragoste . Adica credeti ca este ura aproapelui , adica pe dos de ceea ce invata Hristos ? Nici pe departe ! Dar pina sa ajungem la a folosi si a rodii dragostea este nevoi de altceva . Toate lucrurile trebuiesc facute, puse in buna rinduiala si dreapta socoteala . Nimeni nu pune caruta inaintea cailor , iar cind vine timpul pt. dragoste atunci o manifestam . Daca facem altfel gresim si in loc de un nou monah vom putea obtine probabil o sminteala care sa indeparteze din minastire si pe rasoforii mai putin cu caracter tare . Si atunci la ce ar fi dat nastere dragostea nechibzuita, prosteasca ? La pacate !

- inca un exemplu : cind copilul nostru din casa a ajuns major sau chiar dupa ce a terminat o facultate ati auzit in vreo familie deoriunde sa i se spuna asa ceva lui : de astazi esti seful nostru, toti banii si toate grijile vor fi de astazi inainte pe mina ta , stim ca ne iubesti , deci sa te ingrijesti de noi si sa ne conduci bine . Noi facem asta deoarece te iubim mult !!! Neindoielnic ca familia iubeste mult copii dar cu toate acestea o asemenea prostie nu face nimeni, pt. ca este o prostie si nicidecum lipsa de dragoste. Dragostea nu este suficienta ca sa implinesti un lucru bun ci trebuie ca acela sa fie facut cu buna rinduiala si dreapta socoteala , altminteri dragostea nu foloseste la nimic .

- inca un exemplu , de alta facuta (adica iubiti pe vrasmasii tai !): daca noptea iti intra in casa un hot , cu curaj si cu tupeu, va agreseaza pe voi batrinii , iti cotrobaie casa dupa valori iar la urma cind da cu ochii de fata ta , de fata cu voi incepe sa o desbrace si sa vorbeasca mizerabil cu ea ... Voi ce faceti ? Iti spui : mai cine sunt eu sa judec pe aproapele meu , eu trebuie sa iubesc chiar pe vrasmasul meu ! Deci nu am sa fac nimic impotriva lui fortat ci doar calm am sa-l rog sa plece , facind astfel multa dragoste ! eu unul ma indoiesc de asa ceva .

- daca in sectia de chirurgie vine un pacient cu apendicita flegmonoasa care abia asteapta salvarea de la doctot iar medicul de garda ii spune : te iubesc atit de mult si imi este atita mila de tine incit nu mai indrasnesc sa te tai pe abdomen , nu pot sa te vad chinuindu-te , nu pot sa te traumatizez mai rau facindu-ti rahieanestezie si toate cele conexe ... cum vi se pare ! Aici, in acest caz , faci mai inti rau pt. ca asa trebuie facut (clisma pe dureri abdominale socogene, rahieanestezie, etc)pt. ca abia apoi sa apara si binele !

Si exemplele pot continua cu nemiluita in orice mediu si domeniu de activitate si de viata!
Asadar , dragostea prosteasca , dragostea neconditionata , dragostea fara rigorile dumnezeiesti nu naste ingeri ci demoni .

Noi aici pe forum suntem inpartiti in doua tabere : unii care se fring de dragostea neconditionata a aproapelui , ca de , nu doare gura sa vorbesti, si altii care nici nu mai apuca sa faca dragoste deoarece de fiecare data lucrurile aluneca pe pante fara sens . Eu am pus o intrebare , legata de religia sorei si de taria credintei ei , iar de aici s-a ajuns la cu totul alta situatie generata de cine ? De fratii astia care varsa dragoste in toate laturile de nu mai pot .
Intreb eu acum, daca vine o sora satanista, sau una newage, bahai, yoghina , sau o sora a carei religie o denigreaza pe Preacurata Fecioara (adica neoprotestanta) si cinstita si de viata facatoare cruce a lui Hristos ... si cere ajutor de rugaciune, tu sora vei face dragoste neconditionata si o vei ajuta sau vei cauta mai inti dreapta socoteala si buna rinduiala a lucrurilor , vei cauta sa vezi ce spune mai intii marturisirea de credinta ortodoxa ?

Eu stiu ca sunt rece si calculat dar tu, ce vei face ? Cum va suna rugaciunea ta de ajutor ? : Doamne , ma rog inaintea ta pt. sora satanista si si pt. sora newage care stie ca poate birui viata singura , adica pe tine cel ce esti Calea , Adevarul si Viata, si inca ma rog inaintea ta pt. sora care-ti batjocoreste mama si inca pt. toate si toti care sunt impotriva ta , te hulesc si te blesteama cu faptele si vorbele lor deoarece tu m-ai invatat sa-i iubesc pe toti !!!
Crezi ca merge asa ceva ? Eu cred ca daca macar indrasnesti asa ceva te va prigoni Dumnezu ca si pe ucigas !

Si in ultimul rind, sa nu uiti ca eu ma interesam ce marturiseste sora respectiva , adica ce credinta are . Daca ar fi fost sa o ajut cu o carte, o camasa , un sacou, o cana cu apa, un pat pt. odihna, un medicament , era cum era . Dar s-a solicitat ajutor de rugaciune , deci este musai sa stiu de ce credinta are .


Daca nu ai priceput nimic din ce am spus , nu ma supar ! Eu insa stiu ca de cind ma aflu pe pamint am marturisit numai ortodox !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 26.06.2011 at 14:27:02.
  #37  
Vechi 26.06.2011, 14:11:33
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Frate Zaharia, iarta-mi simplitatea dar am inteles ca nu ar trebui sa ne rugam pentru satanisti, new age si tot asa? Pai, nu pentru cei pacatosi si pierduti trebuie sa ne rugam?
  #38  
Vechi 26.06.2011, 14:21:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu stiu ca sunt rece si calculat dar tu, ce vei face ? Cum va suna rugaciunea ta de ajutor ? : Doamne , ma rog inaintea ta pt. sora satanista si si pt. sora newage care stie ca poate birui viata singura , adica pe tine cel ce esti Calea , Adevarul si Viata, si inca ma rog inaintea ta pt. sora care-ti batjocoreste mama si inca pt. toate si toti care sunt impotriva ta deoarece tu m-ai invatat sa-i iubesc pe toti !!!
Amin.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Crezi ca merge asa ceva ? Eu cred ca daca indrasnesti macar asa ceva te va prigoni Dumnezu ca si pe ucigas !
Da, tu crezi.

Dumnezeul nostru este Iisus Hristos, Cel care se ruga pe Cruce pentru cei ce-L batjocoreau. Dacă tu nu poți să te rogi pentru vrăjmașii tăi și ai lui Dumnezeu, măcar lasă-i pe ceilalți să o facă. Hristos este Domnul dragostei și al milei, nu al prigoanei. El vrea întoarcerea tuturor către Viață, deci să ne rugăm pentru luminarea eterodocșilor, pentru sănătatea și pacea întregii lumi, pentru îndreptarea noastră a tuturor către El. Acum, cît sîntem pe cale și încă nu s-a plecat vremea, cît încă nu e prea tîrziu.

Doamne ajută!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #39  
Vechi 26.06.2011, 14:26:06
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Astfel pot sa-ti dau asigurari serioase ca toti fratii care sunt de religia dragostei tale te vor ajuta cu puterea rugaciunii lor , ca vei simti tu insuti aceasta si ca in final va fi bine .
Toti suntem la fel de pacatosi si de incercati in viata dar prin dragoste deschisa totul poate fi invins . Multi au invins viata si acum sunt bine . Capul sus !
Nici nu merita sa dai atentie circotasilor , asa cum spui tu, deoarece acestia nu au ajutat si nu au iubit niciodata pe nimeni ... sunt straini de acest fel de dragoste si nu sunt decit niste inchistati in propriile lor pareri . Nu te mai gindi ca vreunul ar putea cadea in ispite grele incercind sa te ajute . Este doar treaba lor !

Fi tare, mergi inainte , noi te sustinem . Sta doar in tine puterea de a invinge si de a merge mai departe !
In primele momente mi-am zis : UUPSSS .."a `nnebunit lupu`!"..Apoi am constatat cu regret ca "lupu`" e in regula, doar ca nu a fost DIRECT ca de obicei, "vorbind si muscand, muscand si vorbind", ci a fost de-o ironie atat de fina, ca a cochetat cu bunatatea si cu iubirea!

Desi pare mai ironic decat s-a dorit mesajul cu pricina, nu este deloc :

"Lupule", iti sta mai bine in mana cu HARPA decat cu BÂTA !!!
  #40  
Vechi 26.06.2011, 14:31:30
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lilith, fie ca Cel de Sus sa-ti dea puterea in Credinta de a merge pana la capat,chiar prin spini si durere.Cateodata nori negri se strag deasupra noastra si duererea,tristetea si diperarea ne cuprind.Totul va trece Lilith dar tu pastreaza-ti bucuria Credintei, adica Vestea cea Buna,stiind ca:

,,In ea voi va bucurati mult, macar ca acum, daca trebuie, sunteti intristati pentru putina vreme, prin felurite incercari, pentru ca incercarea credintei voastre, cu mult mai scumpa decat aurul care piere, si care totusi este incercat prin foc, sa aiba ca urmare lauda, slava si cinstea, la aratarea lui Isus Hristos, pe care voi Il iubiti fara sa-L fi vazut, credeti in El fara sa-L vedeti si va bucurati cu o bucurie negraita si stralucita, pentru ca veti dobandi, ca sfarsit al credintei voastre, mantuirea sufletelor voastre".

Asa spunea Apostolul Petru.Nu dispera,nu ceda si nu lasa deznadejdea sa te invinga.Roga-te la Cel de Sus sa-ti dea puterea sa faci voia Lui,spre mantuirea ta caci prin lumea asta toti suntem trecatori si straini.Indiferent ce va fi si cum va fi sa stii ca nu esti singura.Indiferent cat de greu ti-ar fi acum sa crezi asta,nu esti singura.Nici intre cei de aici,care se roaga pentru tine,si nici in cer,unde Tatal nostru ceresc,al tuturor,a vegheat si va veghea mereu asupra ta.Mereu.

Sa nu iti fie frica de nimic,jertfa Mantuitorului pe Cruce ti-a dat dreptul sa spui ,,Părinte!" caci nu mai esti legata de duhul robiei,de frica omeneasca,ci ai primit Duhul infierii care,dupa cum spunea Pavel ,,Duhul însuși mărturisește împreună cu duhul nostru că suntem fii ai lui Dumnezeu.".Tu,in calitate de fiica a lui Dumnezeu,sa nu iti fe frica si nici sa nu crezi ca esti singura.O sa-ti las si eu,ca o rugaciune,ce spunea Apostolul Pavel:

,,Dar în toate acestea suntem mai mult decât biruitori, prin Acela Care ne-a iubit. Căci sunt încredințat că nici moartea, nici viața, nici îngerii, nici stăpânirile, nici cele de acum, nici cele ce vor fi, nici puterile, Nici înălțimea, nici adâncul și nici o altă făptură nu va putea să ne despartă pe noi de dragostea lui Dumnezeu, cea întru Hristos Iisus, Domnul nostru."

Dumnezeu sa-ti dea puterea de care ai nevoie,vointa care te va ridica si gandul care te va pastra in dragostea si increderea catre EL.

Last edited by Scotland The Brave; 26.06.2011 at 14:34:33.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne rugam pentru cei ce au nevoie anirod Stiri, actualitati, anunturi 4 27.08.2014 17:02:12
O colega de-a noastra de forum... dorinastoica14 Umanitare 20 17.06.2011 21:19:11
Pentru o colega deosebita Anica mara2008 Slujba inmormantarii 13 01.04.2011 04:09:15
Sa ne rugam pentru Fabian... lacrimi Umanitare 13 16.04.2010 18:12:47
Pentru Vasilica colega și prietena noastră de pe forum cristiboss56 Umanitare 1 23.06.2009 12:10:02