Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.05.2015, 20:36:29
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Da stiu, dracusorul ala.Problema e ca eu folosesc Ubuntu( cei 3 oameni),
Fedora Core (care este o palarie), intamplator sau nu, nu am folosit freebsd,
implicit nici dracusorul.
Off-topic: Ai folosit vreodată Ubuntu Devel?
On-topic: Și eu cred în botezul sîngelui/dorinței la martiri și nu numai. Acei oameni nu au devenit ortodocși. Ci pur și simplu creștini mântuiți.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.05.2015, 20:38:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Iar teoria conspiratiei? Poate era doar dorinta celor din Transilvania sa fie oarecum catolici in timp ce isi pastreaza traditiile locale...
Sau poate e necunostinta ta, istoria mai intai trebuie sa o afli, nu e doar filozofie.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.05.2015, 20:47:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
In momentul ala acei lideri, au devenit ortodocsi prin botezul muceniciei.
Deci unde este problema ?
Problema e ca ei tocmai de aceea au fost inchisi, ca au refuzat sa se converteasca la ortodoxie. Deci ei degeaba s-au chinuit si sacrificat sa nu treaca la ortodoxie, pana la urma, vor nu vor, au devenit ortodocsi. Si mucenici. :)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.05.2015, 20:48:47
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Mai frate oricine isi da viata pt Hristos, devine ortodox prin botezul muceniciei.Gata.Ce tot ne invartim dupa coada ?
Măi frate, eu sunt de acord cu ce ai scris mai sus, cu precizarea că oricine își dă viața pentru Hristos, devine mucenic și deci mântuit, iar după mântuire etichetele confesionale nu mai au atâta importanță.

Dar vezi că sunt ortodocși, și aici mă refer în primul rând la Cătălin2, care o să te contrazică cu tărie. Pentru ei, un protestant sau un catolic, chiar dacă își dau viața pentru Hristos, se vor duce drept în iad.

P.S. Ei, vezi că tocmai a scris amicul Cătălin2 mai sus. M-a presimțit și a ținut să-mi dea dreptate.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.05.2015, 20:56:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai n-ai inteles la ce se refera parintele Papacioc.El cand a zis asta se refera
la faptul ca preotii care fac asta n-au harul de la Dumnezeu.Adica nu-s preoti
sunt oameni obisnuiti imbracati altfel, care nu fac Proscomidie ci doar simuleaza
Proscomidia, pt ca acolo unde nu este Dumnezeu, este intuneric.
Parintele se refeera la ce spunea si Sf. Ioan, posibil ca in timpurile noastre sa fi reintrodus Proscomidia, pentru ca au facut schimbari dupa Vatican II. Parintele Arsenie avea o neintelegere, credea (sau nu stia) ca si catolicii au Sfinte Taine, neavand informatii cum avem noi astazi.
Citat: "Proscomidia înfățișează limpede Biserica întreagă cu Capul ei, Hristos, și cu mădularele ei ce*rești, pământești și adormite. O, mi*nunată unire a lui Dumnezeu cu oa*menii ! Romano-catolicii au lepădat proscomidia, și prin aceasta au descăpățânat Biserica, rupând legătura învederată a Bisericii văzute, luptă*toare, cu Biserica nevăzută, triumfă*toare, ca în locul lui Hristos să îi dea alt cap – un om care nu este slobod de rătăciri la care ea le face părtașe și pe mădularele sale, clerici și mireni. O, cât de înțelept, de adevărat și de mân*tuitor este așezământul Bisericii, pe care o feresc de rătăciri Duhul Sfânt și Hristos – Capul ei Cel atotputernic.
(Sfântul Ioan de Kronstadt – Ultimile însemnări)"
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.05.2015, 21:03:57
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parintele se refeera la ce spunea si Sf. Ioan, posibil ca in timpurile noastre sa fi reintrodus Proscomidia, pentru ca au facut schimbari dupa Vatican II.
"Posibil să", dar nu prea știm exact, așa-i ?


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parintele Arsenie avea o neintelegere, credea (sau nu stia) ca si catolicii au Sfinte Taine, neavand informatii cum avem noi astazi.
De câte te văd, Cătăline, explicând doct cum marii duhovnici au "avut neînțelegeri", mă apucă râsul. Trecând peste umorul involuntar, spune-ne, ce "informații avem noi azi", pe temeiul cărora să judecăm ? Informații de genul "posibil să" ?

Tu îți bați joc, fără să realizezi, de Părintele Papacioc. Pentru că dacă am admite că "nu știa", atunci cine l-a pus să-și da cu părerea, îl acuzi, practic, de infatuare; dacă admitem că, în mod eronat, "credea", îl acuzi, practic, de erezie.

Oricum ai da-o, tot rău ieși. Atitudinea normală ar fi să admiți că, poate, doar poate, un mare duhovnic cum a fost Părintele știa mai bine decât tine, și să nu mai încerci să-l sucești și să-l acuzi numai pentru a-ți justifica frustrările.

Last edited by GMihai; 05.05.2015 at 21:09:10.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.05.2015, 21:12:31
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
On-topic: Și eu cred în botezul sîngelui/dorinței la martiri și nu numai. Acei oameni nu au devenit ortodocși. Ci pur și simplu creștini mântuiți.
Citeste Sfintii-Parinti despre botezul muceniciei.
Pana la schisma, toti crestinii erau ortodocsi (in chip tainic).
Confuzia (aparenta, zic eu) provine de la faptul ca dupa schisma a aparut
termenul de ortodox. Dar daca o luam "babeste" ortodox inseamna dreapta-credinta.
Ei bine oricine respecta si crede in dreapta-credinta se numeste ortodox.

Ortodox=crestin care crede si tine dreapta-credinta(pt ca aparuse falsa-credinta a apusului).

Ei bine, in contextul dreptei-credinte putem spune ca primul crestin care
a acceptat dreapta-credinta spalandu-si pacatele in sange, a fost talharul de pe cruce.
Primul ortodox care a intrat in Rai a fost talharul de pe cruce.
Lucrurile sunt extrem de simple:ortodoxie=lumina, orice-altceva=intuneric.
Ce tot ne invartim in jurul cozii ?

Last edited by oaie_cugetatoare; 05.05.2015 at 21:14:57.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.05.2015, 21:41:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Mai frate oricine isi da viata pt Hristos, devine ortodox prin botezul muceniciei.Gata.Ce tot ne invartim dupa coada ?
E corect ce spui, cu adaugirea ca e vorba despre adevaratul Hristos. Nu o credinta gresita.
De exemplu, Pelagius, condamnat ca eretic, a fost si ucis, iar la asta au fost partasi si doi episcopi (sf. Ambrozie a condamnat ce au facut acei episcopi). Nu insemna ca Pelagius ar fi fost mucenic. Mai amuzant ar fi la catolici, inchizitia a omorat si eretici, ar insemana ca toti aceia ar fi mucenici.
E interesant de observat ca nu exista sfinte moaste la alte credinte, chiar daca multi monofiziti au fost omorati de musulmani, de exemplu, de cand a aparut islamismul. Acestia nici nu pretind ca ar avea moaste (cum fac catolicii), au si ei dar dinainte de schisma.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.05.2015, 21:46:54
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E corect ce spui, cu adaugirea ca e vorba despre adevaratul Hristos. Nu o credinta gresita.
De exemplu, Pelagius, condamnat ca eretic, a fost si ucis, iar la asta au fost partasi si doi episcopi (sf. Ambrozie a condamnat ce au facut acei episcopi). Nu insemna ca Pelagius ar fi fost mucenic. Mai amuzant ar fi la catolici, inchizitia a omorat si eretici, ar insemana ca toti aceia ar fi mucenici.
E interesant de observat ca nu exista sfinte moaste la alte credinte, chiar daca multi monofiziti au fost omorati de musulmani, de exemplu, de cand a aparut islamismul. Acestia nici nu pretind ca ar avea moaste (cum fac catolicii), au si ei dar dinainte de schisma.
Cata, ne omorati cu zile, pe mine si Mihai, tu si Emilian. :) Vrei sa zici ca martirii copti si siriaci recenti, a caror moarte a vazut-o toata planeta asta pe internet, au ajuns in Iad, chit ca ultimele lor cuvinte, in copta/araba respectiv aramaica de Damasc sau Edessa, au fost de genul "Mor crestin" sau "Isus este Fiul lui Dumnezeu"!?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.05.2015, 21:50:07
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E corect ce spui, cu adaugirea ca e vorba despre adevaratul Hristos. Nu o credinta gresita.
E adevărat ce spui, cu adăugirea că Hristos nu este o credință, ci o persoană.
Reply With Quote
Răspunde