Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 05.04.2009, 17:44:35
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=Blue]cat despre "fiecare are dumnezeul lui" - acesta nu este Dumnezeu adevarat, ci idol.


[COLOR=Black]Asa este, sub masca unui idol se poate spune ca "fiecare are dumnezeul lui;
daca cineva are patima bauturii, dumnezeul sau va fi bautura, va trai doar pentru a-si alimenta poftele- asta fiind valabil pentru orice patima
Exista un singur Dumnezeu adevarat pe care-l vom gasi doar in Biserica.
Unii spun:" eu il am pe Dumnezeu in inima mea, nu trebuie sa merg la biserica". Da, daca nu mergi la biserica iti vei gasi acasa un dumnezeu caruia sa i te inchini: televizor, bautura, desfranare,etc,etc,etc.
[/COLOR][/COLOR]
Reply With Quote
  #92  
Vechi 07.04.2009, 19:45:48
Cerasella's Avatar
Cerasella Cerasella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91 Vezi mesajul
Cred ca o sa-mi atrag multe oprobii in urma acestui topic, dar v-ati gandit vreodata la aceasta afirmatie:"Fiecare om are dumnezeul lui, Dumnezeu nu exista."?
Eu mereu am crezut ca Dumnezeu exista doar ca fiecare om, fiecare religie ii da alt nume si il vede altfel...Fie ca e Allah sau doar Dumnezeu, fie ca e universul, natura sau pur si simplu stiinta pt savanti, pana la urma tot ia o anume forma...
Reply With Quote
  #93  
Vechi 07.04.2009, 19:51:38
Cerasella's Avatar
Cerasella Cerasella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 6
Smile

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
[COLOR=Blue]cat despre "fiecare are dumnezeul lui" - acesta nu este Dumnezeu adevarat, ci idol.


[COLOR=Black]Asa este, sub masca unui idol se poate spune ca "fiecare are dumnezeul lui;
daca cineva are patima bauturii, dumnezeul sau va fi bautura, va trai doar pentru a-si alimenta poftele- asta fiind valabil pentru orice patima
Exista un singur Dumnezeu adevarat pe care-l vom gasi doar in Biserica.
Unii spun:" eu il am pe Dumnezeu in inima mea, nu trebuie sa merg la biserica". Da, daca nu mergi la biserica iti vei gasi acasa un dumnezeu caruia sa i te inchini: televizor, bautura, desfranare,etc,etc,etc.
[/COLOR][/COLOR]
Si pana sa se infiinteze Biserica oamenii unde mergeau sa se roage?! Daca nu exista Biserica oare nu mai exista nici Dumnezeu?! Daca nu am niciuna dintre patimi si duc o viata linistita fara sa merg la Biserica, inseamna ca nu cred in El?! (aici ma refer la modul general nu la mine sau altcineva de aici)...
Sa luam exemplul bolnavilor ce nu se pot deplasa la Biserica si totusi cred...si poate cred mai mult ca cineva care merge la Biserica si ce face acolo? Sta la barfa, se intalneste cu prietena de cartier si se amuza pe ce palarie are o doamna sau ce gras e preotul (fara vreun apropo)... Si-a creat bolnavul un lacas in sine si pur si simplu crede!
Nu vreau sa contrazic pe nimeni ci doar imi spun parerea! Sper sa nu fiu prost inteleasa caci nu m-am inscris pe acest forum ca sa deranjez pe cineva!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.04.2009, 10:18:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cerasella Vezi mesajul
Si pana sa se infiinteze Biserica oamenii unde mergeau sa se roage?! Daca nu exista Biserica oare nu mai exista nici Dumnezeu?! Daca nu am niciuna dintre patimi si duc o viata linistita fara sa merg la Biserica, inseamna ca nu cred in El?! (aici ma refer la modul general nu la mine sau altcineva de aici)...
Sa luam exemplul bolnavilor ce nu se pot deplasa la Biserica si totusi cred...si poate cred mai mult ca cineva care merge la Biserica si ce face acolo? Sta la barfa, se intalneste cu prietena de cartier si se amuza pe ce palarie are o doamna sau ce gras e preotul (fara vreun apropo)... Si-a creat bolnavul un lacas in sine si pur si simplu crede!
Nu vreau sa contrazic pe nimeni ci doar imi spun parerea! Sper sa nu fiu prost inteleasa caci nu m-am inscris pe acest forum ca sa deranjez pe cineva!
Asta nu exclude comuniunea. Parintii pustiei la sfarsitul saptamanii sau la sarbatorile mari din timpul saptamanii se intorceau in manastire sa se impartaseasca sau la sfarsitul postului, nu cadeau intr-o forma a individualismului-considerand ca este suficienta rugaciunea din pustit sau postul aspru.
Noi trebuie sa ajungem la un echilibru intre cultul particular si cel public. Mantuitorul ne recomanda comuniunea atat prin rugaciunea "Tatal nostru" cat si prin participarea la cultul public ptr ca ''acolo unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu acolo voi fi si EU''
Reply With Quote
  #95  
Vechi 08.04.2009, 10:49:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91 Vezi mesajul
Cred ca o sa-mi atrag multe oprobii in urma acestui topic, dar v-ati gandit vreodata la aceasta afirmatie:"Fiecare om are dumnezeul lui, Dumnezeu nu exista."?
Fiecare om are dumnezeul lui, asa e. De fapt realitatea e ca majoritatea au multi dumnezei carora le inchina viata intreaga. Dar Dumnezeu exista pentru ca exista si El trebuie sa fie Dumnezeul nostru. Si nu vom putea ajunge la El decat renuntand la ceilalti dumnezei creati artificial.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 08.04.2009, 22:00:44
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=Blue]Si pana sa se infiinteze Biserica oamenii unde mergeau sa se roage?! Daca nu exista Biserica oare nu mai exista nici Dumnezeu?! Daca nu am niciuna dintre patimi si duc o viata linistita fara sa merg la Biserica, inseamna ca nu cred in El?! (aici ma refer la modul general nu la mine sau altcineva de aici)...
Sa luam exemplul bolnavilor ce nu se pot deplasa la Biserica si totusi cred...si poate cred mai mult ca cineva care merge la Biserica si ce face acolo? Sta la barfa, se intalneste cu prietena de cartier si se amuza pe ce palarie are o doamna sau ce gras e preotul (fara vreun apropo)... Si-a creat bolnavul un lacas in sine si pur si simplu crede!
Nu vreau sa contrazic pe nimeni ci doar imi spun parerea! Sper sa nu fiu prost inteleasa caci nu m-am inscris pe acest forum ca sa deranjez pe cineva! [/COLOR]

[COLOR=Black]Cerasella, sigur ca nu dorim sa deranjam, dar este de dorit sa spunem ce cunoastem teoretic din invatatura noastra ortodoxa si nu ceea ce gandim noi personal; daca un crestin are dragoste si recunostinta pentru Hristos nu va merge la Biserica sa barfeasca sau sa observe tinuta unora sau altora;
acum, parerea mea personala este ca si crestinii se impart in mai multe categorii: indiferenti, incepatori, avansati, traitori
iar din teoria pe care am citit-o in multe carti, da, nu-L putem simti pe Dumnezeu decat mergand si participand la sfintele slujbe, pentru ca numai in biserica se pogoara harul si darul lui Dumnezeu, mai ales in timpul Sfintei Liturghii; citeam undeva, iertare ca nu mai stiu unde, ca daca lipsesti trei duminici la rand de la Sfanta Liturghie, pleaca si ingerul pazitor de la tine, deci nu putem sta acasa si sa credem in acelasi timp ca suntem fara patimi si ca mai suntem si linistiti; sincer, si nu va suparati ca o spun dar aici ceva e in neregula
Nu vorbim aici de bolnavi, de ce intotdeauna ne rezumam si aducem in discutii exceptiile? pentru ei exista alte randuieli lasate, aici vorbim de oamenii sanatosi, de majoritate.
Eu asta stiu (teoretic) si asta am spus, nu incingeti spiritele mai mult decat trebuie!

[/COLOR]
Reply With Quote
  #97  
Vechi 09.04.2009, 13:31:15
Cerasella's Avatar
Cerasella Cerasella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 6
Unhappy

[COLOR=Black]Cerasella, sigur ca nu dorim sa deranjam, dar este de dorit sa spunem ce cunoastem teoretic din invatatura noastra ortodoxa si nu ceea ce gandim noi personal; daca un crestin are dragoste si recunostinta pentru Hristos nu va merge la Biserica sa barfeasca sau sa observe tinuta unora sau altora;
acum, parerea mea personala este ca si crestinii se impart in mai multe categorii: indiferenti, incepatori, avansati, traitori
iar din teoria pe care am citit-o in multe carti, da, nu-L putem simti pe Dumnezeu decat mergand si participand la sfintele slujbe, pentru ca numai in biserica se pogoara harul si darul lui Dumnezeu, mai ales in timpul Sfintei Liturghii; citeam undeva, iertare ca nu mai stiu unde, ca daca lipsesti trei duminici la rand de la Sfanta Liturghie, pleaca si ingerul pazitor de la tine, deci nu putem sta acasa si sa credem in acelasi timp ca suntem fara patimi si ca mai suntem si linistiti; sincer, si nu va suparati ca o spun dar aici ceva e in neregula
Nu vorbim aici de bolnavi, de ce intotdeauna ne rezumam si aducem in discutii exceptiile? pentru ei exista alte randuieli lasate, aici vorbim de oamenii sanatosi, de majoritate.
Eu asta stiu (teoretic) si asta am spus, nu incingeti spiritele mai mult decat trebuie!

[/COLOR][/quote]

Inteleg si am specificat ca doar mi-am dat cu parerea.... Si da, poate ca trebuie luate in considerare si exceptiile...
Imi cer scuze ca am deranjat!
__________________
"Desi nimeni nu ma insoteste, eu tot Te voi urma. Nu e cale de intoarcere"
Reply With Quote
  #98  
Vechi 31.08.2011, 16:30:26
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Unul

Citat:
În prealabil postat de oni91 Vezi mesajul
Cred ca o sa-mi atrag multe oprobii in urma acestui topic, dar v-ati gandit vreodata la aceasta afirmatie:"Fiecare om are dumnezeul lui, Dumnezeu nu exista."?
Cum ajunge omul nascut sa il cunoasca pe Dumnezeu?

Sa creasca intre oameni alesi si sa creasca in .Dumnezeu.Fiul.

Daca se naste si creste intre animale, orice om va fi un animal, dar atunci sa fie cautat.

Daca nu-L cauta pe Dumnezeu, va fi crestin cu numele, si atunci sa caute in continuare...

Sunt doua conditii ca doua barne de cruce.

"ia-ti crucea si du-te" spune Fiul.

Last edited by Man Teo; 31.08.2011 at 16:32:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit? costel Sfintele Pasti - Invierea Domnului 18 24.04.2012 13:21:52
De ce exista Dumnezeu? Traditie1 Teologie si Stiinta 40 07.01.2011 09:54:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56