Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 28.05.2010, 15:59:31
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Hai ca asta le lamureste pe toate!
credinta a fost pastrata de taran..cu 3-4..7 generatii in urma ,daca cautati aveti in familiile voastre tarani.
printre supersitii,paganisme..acesti analfabeti..erau mai palamiti decat noi acum.
de unde ruptura?
(inainte de comunism)..de la acea patura sociala ..pe care o numea cineva ..scursurile Bizantului.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 28.05.2010, 17:08:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si preotii ce fac in astfel de situatii? Se pot impartasi? Intra si in altar (?).
Pregătirea preotului pentru Sf. Liturghie:
Pregătirea sufletească cuprinde: pacea sufletului, mărturisirea păcatelor și rugăciunea personală.
Așadar preotul slujitor trebuie:
• să nu aibă ură, mânie sau dorință de răzbunare împotriva cuiva și să fie împăcat cu toată lumea;
• să nu aibă alte gânduri rele (de supărare, de mâhnire, de trândăvie, de desfrânare etc.);
De va îndrăzni să slujească având asemenea patimi, după Pravila de la Govora, se va opri 60 de zile de la slujire, făcând zilnic 50 de metanii până se va îndrepta.
să fie spovedit, chiar dacă nu a făcut păcate grele;
Și preotul, om fiind, poate face multe din păcatele aparent mici: îmbuibarea pântecelui, beția, mândria, minciuna, atitudinea părtinitoare, smintirea credincioșilor, neglijența față de lucrurile bisericii, lipsa de râvnă în povățuirea credincioșilor etc.
Restul articolului se poate citi pe:
http://lumeacrestinilor.blogspot.com...ru-sfanta.html
Reply With Quote
  #213  
Vechi 28.05.2010, 17:15:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu vad unde este penibilul si luarea in deradere in postarea mea.
Unde? Uite aici:

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Pe urma ca sa se ia asa masuri drastice, ar trebui controlate femeile care vin la biserica.
Si unde ai vazut "masuri drastice" in biserica?!?
Reply With Quote
  #214  
Vechi 28.05.2010, 17:21:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
"Dupa Sfintii Parinti, patimile ce impovareazanatura omeneasca sunt de doua feluri:
1. unele reprosabile, pacatoase, necinstite;
2. si altele ireprosabile, care sunt simple pedepse ale pacatului.
Pacatul nu l-a luat Iisus decat prin relatie, in baza careia participam la faptele unora din iubire, fara sa le fi savarsit noi insine; pedepsele pacatului si le-a insusit organic, fiintial, ontologic.
Aceste pacate ireprosabile sunt: trebuinta de somn, flamanzirea, insetosarea, oboseala, intristarea cu plansul, temerea de moarte, sensibilitatea la chinuri, mortabilitatea."
Iar noi fiind oameni, respectiv femei, avem si noi aceste pacate ireprosabile, plus sangerarea lunara...
Iar noi fiind oameni, respectiv femei, avem si noi aceste pacate ireprosabile, plus sangerarea lunara.
Ar fi bine sa sa mai ascultam si de scriitorii bisericesti, nu numai de parerea noastra personala. Ei oricum sunt mai bine documentati decat am putea fi noi, nu?
Reply With Quote
  #215  
Vechi 28.05.2010, 18:25:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pregătirea preotului pentru Sf. Liturghie:
Pregătirea sufletească cuprinde: pacea sufletului, mărturisirea păcatelor și rugăciunea personală.
Așadar preotul slujitor trebuie:
• să nu aibă ură, mânie sau dorință de răzbunare împotriva cuiva și să fie împăcat cu toată lumea;
• să nu aibă alte gânduri rele (de supărare, de mâhnire, de trândăvie, de desfrânare etc.);
De va îndrăzni să slujească având asemenea patimi, după Pravila de la Govora, se va opri 60 de zile de la slujire, făcând zilnic 50 de metanii până se va îndrepta.
să fie spovedit, chiar dacă nu a făcut păcate grele;
Și preotul, om fiind, poate face multe din păcatele aparent mici: îmbuibarea pântecelui, beția, mândria, minciuna, atitudinea părtinitoare, smintirea credincioșilor, neglijența față de lucrurile bisericii, lipsa de râvnă în povățuirea credincioșilor etc.
Restul articolului se poate citi pe:
http://lumeacrestinilor.blogspot.com...ru-sfanta.html
Te faci ca nu pricepi, da?
Scrie in carte ca preotul trebuie sa se pregateasca seara dinaintea slujbei: cu niste rugaciuni si plasmi citite/cititi, sa faca anafura, si nu mai stiu eu acum pe de rost. Vesmintele trebuie sa fie pregatite.
Daca se atinge de o femeie ne-curata se spune ca nu este bine. Deci nici acasa.

Legat de al doilea mesaj (cu penibilul) - ma refeream la un mesaj dinainte unde cineva spunea ca daca intra o femeie ne-curata in biserica trebuie daramata biserica, sau ma rog fie si numai curatata, sfintita etc. Diverse versiuni...
Iar eu spuneam ca pentru astfel de masuri drastice, ar trebui sa controleze mai intai sa nu intre o femeie ne-curata in biserica.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #216  
Vechi 28.05.2010, 20:05:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
credinta a fost pastrata de taran..cu 3-4..7 generatii in urma ,daca cautati aveti in familiile voastre tarani.
printre supersitii,paganisme..acesti analfabeti..erau mai palamiti decat noi acum.
de unde ruptura?
(inainte de comunism)..de la acea patura sociala ..pe care o numea cineva ..scursurile Bizantului.
Draga mea, parintii mei nu or fi tarani dar ca orice roman am si eu in genealogie tarani pe undeva, si precis nu am ceva impotriva taranilor fata de altii. Taranii pot avea defectele lor, asa cum negustorii sau intelectualii sau boierii le au pe ale lor. Defectele unui om nescolit (nu neaparat taran) pot fi (eventual) ca are tendinta mai degraba sa creada in superstitii. Defectele celorlalte categorii sociale - nu cred ca e cazul sa le discutam aici.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #217  
Vechi 28.05.2010, 20:12:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cred ca se pierde din vedere ca Euharistia nu este paine si vin, ci Trupul si Sangele Domnului. Ori cand te impartasesti de o persoana, nu-ti mai pui problema ca poate fi eliminata sub formele mentionate.
Exact, sunt foarte de acord cu tine. As mai adauga ca raspuns pt o_taranca:
Sfantul Ioan Gura de Aur spunea chiar ca odata ce impartasania a atins buzele, este deja integrata in trup. (nu stiu exact cuvantul pe care l-a folosit)
Hristos S-a unit deja cu noi.
Altfel ajungem la absurditati, ca nu putem sa ne mai taiem nici unghiile, ca celulele alea au venit de la impartasanie, sau nu ne mai putem duce la toaleta respectiv ar trebui sa ardem ceea ce facem, pt ca impartasania ajunge in stomac, intestin etc. etc.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #218  
Vechi 28.05.2010, 20:12:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Te faci ca nu pricepi, da?
Scrie in carte ca preotul trebuie sa se pregateasca seara dinaintea slujbei: cu niste rugaciuni si plasmi citite/cititi, sa faca anafura, si nu mai stiu eu acum pe de rost. Vesmintele trebuie sa fie pregatite.
Daca se atinge de o femeie ne-curata se spune ca nu este bine. Deci nici acasa.

Legat de al doilea mesaj (cu penibilul) - ma refeream la un mesaj dinainte unde cineva spunea ca daca intra o femeie ne-curata in biserica trebuie daramata biserica, sau ma rog fie si numai curatata, sfintita etc. Diverse versiuni...
Iar eu spuneam ca pentru astfel de masuri drastice, ar trebui sa controleze mai intai sa nu intre o femeie ne-curata in biserica.
Tonul tau arata foarte multa dragoste fata de cel, care isi ia din timpul lui ca sa raspunda la miile de intrebari pe care le ai. Iti multumesc, sophia. Cu mare placere!
Reply With Quote
  #219  
Vechi 28.05.2010, 20:15:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Exact, sunt foarte de acord cu tine. As mai adauga ca raspuns pt o_taranca:
Sfantul Ioan Gura de Aur spunea chiar ca odata ce impartasania a atins buzele, este deja integrata in trup. (nu stiu exact cuvantul pe care l-a folosit)
Hristos S-a unit deja cu noi.
Altfel ajungem la absurditati, ca nu putem sa ne mai taiem nici unghiile, ca celulele alea au venit de la impartasanie, sau nu ne mai putem duce la toaleta respectiv ar trebui sa ardem ceea ce facem, pt ca impartasania ajunge in stomac, intestin etc. etc.
Bine, si ce ne recomanzi tu sa facem dupa Sfanta Impartasanie? Ce nu avem voie sa facem? Ce avem voie?
Reply With Quote
  #220  
Vechi 28.05.2010, 20:15:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Tonul tau arata foarte multa dragoste fata de cel, care isi ia din timpul lui ca sa raspunda la miile de intrebari pe care le ai. Iti multumesc, sophia. Cu mare placere!
Stii ceva Anca? Din mesajele tale se poate foarte des extrage urmatoarea strategie: il iei pe cineva de sus, il ironizezi, folosesti expresii ca 'facem' nu stiu ce rau, vrand de faprt sa spui 'TU faci', si pe urma cand persoana se ofuscheaza, ii zici ca nu are dragost sau rabrade sau respect sau credinta. Nu mi se pare prea cinstit!
(Iar cand cineva iti atrage atentia zici ca o ia personal..)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15