Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 03.11.2015, 23:59:01
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Care dintre voi a intrat in colectiv si a fost la Colectiv ? Sa facem repede un sondaj.
Nimeni nu a fost.
  #392  
Vechi 04.11.2015, 00:00:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Adică ? . . .
Adica manipulare reusita.
Pe cativa sa caute pricina bisericii si pe cei care stau pe margine, prin prisma acelor cativa, sa creada ca este o opinie cvasi-generalizata.

Cati e nevoie sa strige dintr-o multime, pentru a crea impresia ca este opinia multimii?

Tu daca ai fi la o astfel de manifestatie, si cel de langa tine, cu care pana atunci te-ai simtit solidar, care prin actiunile si vorbele lui si-a creat o imagine de lider, dar el si numai el, ar strica cu hotarare si furie lozinci care sunt impotriva unor convingeri ale tale, l-ai trage de maneca? tacerea celor de langa tine nu ai lua-o drept aprobare?

Iti spun cu certitudine ca majoritatea nu ar face nimic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #393  
Vechi 04.11.2015, 00:01:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Unde sa se duca ma ? Pentru ce sa se duca acolo ? Ca asa le-a trecut unora prin cap ?
Nu vezi ca repeti si tu ce auzi fara sa te intrebi macar de ce gandesti asa ? Gata, au zis astia la tv sa vina Patriarhul - trebuie sa vina. Omul s-ar fi dus daca era solicitat si era bine primit. Dar cand nu esti bine primit eviti confruntarea, ce rost are sa pui paie pe foc ?


Ti-ai gasit sa lamuresti pe cap de paie, pardon...crengi :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #394  
Vechi 04.11.2015, 00:02:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
La capataiul celor arsi.

Nu repet frate tot ce aud.Dar intr-o tzara ortodoxa Patriarhul trebuie sa ia
parte la toate evenimentele importante din aceea tzara.
Cum adica sa vii daca esti invitat ? Dar acel samarinean a fost invitat sa-l
salveze pe acel amarat ?



De unde stii tu daca esti sa nu bine primit ? Apoi esti intr-un spital.Ce puteau sa-i faca ?

Din ce-mi spui tu aici , ori lui Daniel ii este frica ori nu i-a pasat.In ambele
cazuri e grav.
Eu cred ca i-a pasat mult mai mult decat ne-a pasat mie sau tie. Nu am nici un motiv sa-l acuz - ar fi si indecent. Il inteleg de ce nu s-a afisat in public si ii compatimesc pe aia care casca prea mult gura la tv.
  #395  
Vechi 04.11.2015, 00:03:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

mai casca lumea, dar nu e obligata sa tina gura deschisa si in timp ce aia ...dejecteaza..
mai ales din astia care se cred isteti tare ca ei au discernamant si stiu cand sunt manipulati si uite ii vezi dansand fix pe melodia de la pro(s)tv.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #396  
Vechi 04.11.2015, 00:06:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

[quote=AlinB;604350
mai ales din astia care se cred isteti tare ca ei au discernamant si stiu cand sunt manipulati si uite ii vezi dansand fix pe melodia de la pro(s)tv.[/QUOTE]
Tu ai o idee fixa cu protv-ul.Nici nu ma uit la protv.Nush ce tot dai cu protv-ul.
  #397  
Vechi 04.11.2015, 00:09:47
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Just. Dar acest simț civic care se exprimă acum să fie oare cel binecuvântat?
Din câte am văzut eu în seara asta în centru, aș numi: psihologia gloatei postmoderne dintr-o subțară lăsată de izbeliște în suburbiile istoriei lumii. Sau ceva asemănător....
Nu (mai) cred în simțul civic românesc. Suntem gloată, nu națiune - după opinia mea, să mă ierți.

O Națiune are câteva coordonate comune care îi sunt sfinte. Și cărora oamenii își dedică ceva important din viața lor. Uneori viața întreagă. Dau un exemplu la repezeală: nemții. Sunt multe altele, cum prea bine cunoști.
Iar la noi, eu unul constat un tip foarte curios de schizofrenie socială (ca să zic așa, cum îmi vine acum): uimitor de multe clivaje reciproce, conflictualități profunde în toate direcțiile omenescului la toate nivelurile.
Unde mai este azi acel ceva (și cineva) Unificator care ar putea să polarizeze pilitura de fier a unei Națiuni? Eu unul nu mai știu....NIci măcar muzica nu ne mai unește. Ci, iată, ne dezbină "în harfe răsfirate"... Ce-n zbor invers se pierd, ca să-l parafrazez pe-un alt Ion...:)
Te rog sa ma scuzi ca nu am raspuns la postarea ta desi ar fi trebuit sa o fac. Iti marturisesc cu sinceritate ca trebuie sa ma gandesc, sau mai bine zis sa-mi pun ordine in ganduri, pt a putea raspunde pe masura celor scrise de tine. Nu cred ca parerea mea va avea vreo relevanta dar ma voi stradui, maine cu ingaduinta ta, sa-ti spun, in cateva idei cum vad lucrurile. Iti doresc numai bine, Dumnezeu sa te calauzeasca.
  #398  
Vechi 04.11.2015, 00:11:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Atunci probabil rezonati cumva, sunteti pe aceeasi frecventa.

Ca de ce n-a venit Patriarhul sa-si faca imagine pe seama celor morti? Hau hau.
Ca daca venea, puneau placa sa se roteasca in sens invers. De ce a venit sa-si faca imagine pe seama celor morti? Ca ia uite cati preoti sunt peste toti, nu mai avem loc de ei.

Si ca de obicei, pentru oricare din variante se gasesc latratori de serviciu care sa le tina isonul, ca nici lor nu le place Biserica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #399  
Vechi 04.11.2015, 00:16:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Unii-s entuziasmati de clipul ala cu copiii care acuza - circula un clip de asta cel putin pe net. Am inteles ca ar fi o chestie la nivel european. Mie si aia imi suna ciudat, ce rost are sa pui niste copii sa-ti citeasca ideile ? Cati or sa creada ca au picat din cer niste copii si au facut singuri asa un clip ?
  #400  
Vechi 04.11.2015, 00:20:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

care clip? link :)
aia cu "Gandeste Romania?" :)
Acu' mi-a picat pe mail :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.11.2015 at 00:24:16.
Subiect închis