Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.12.2009, 20:09:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Iisus l-a pedepsit pentru ceva ce era in legea firii. Asta nu inseamna ca noua ni se cere ceva mai mult decat este in legea firii? Lucruri suprafiresti?
De unde sa avem noi astfel de roade?
Cerem de la Dumnezeu. Cred ca daca cerem cu credinta, vom avea si roade.
Ca nu de la noi dam roada, ci tot de la Iisus rodim, daca ne vom ingriji de aceasta.
Interesanta explicatie.
Da, cred ca Dumnezeu cere de la noi lucruri suprafiresti, pe care le putem realiza cu ajutorul Lui.
De exemplu, ne cere sa ne iubim dusmanii, sa intoarcem raul cu binele. Ce este mai nefiresc?
Sau sa ii multumim lui Dumnezeu pentru toate. Sunt oameni care ii multumesc si pentru boli si necazuri. Ce ste mai nefiresc?
Ne cere si lucruri paradoxale, ca de exemplu sa fim in lume fara sa fim din lume,
etc
Trebuie totusi precizat, 'nefiresc' in sensul firii cazute, nu al firii create de Dumnezeu la inceput.
De altfel Dumnezeu nu neaga insa firescul, nici pe cel creat de el si ne-cazut, ci il depaseste, il transcendeaza.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.12.2009, 21:02:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Interesanta explicatie.
Da, cred ca Dumnezeu cere de la noi lucruri suprafiresti, pe care le putem realiza cu ajutorul Lui.
De exemplu, ne cere sa ne iubim dusmanii, sa intoarcem raul cu binele. Ce este mai nefiresc?
Sau sa ii multumim lui Dumnezeu pentru toate. Sunt oameni care ii multumesc si pentru boli si necazuri. Ce ste mai nefiresc?
Ne cere si lucruri paradoxale, ca de exemplu sa fim in lume fara sa fim din lume,
etc
Trebuie totusi precizat, 'nefiresc' in sensul firii cazute, nu al firii create de Dumnezeu la inceput.
De altfel Dumnezeu nu neaga insa firescul, nici pe cel creat de el si ne-cazut, ci il depaseste, il transcendeaza.
Da, Fani.. ca sa ma exprim mai direct, eu cred ca daca traim o viata "normala", chiar daca nu facem rau, nici bine.. adica daca traim asa cum este considerat "bine" in societatea actuala, vom fi taiati si aruncati in foc.
(Ca smochinul neroditor cand nu era vremea roadelor.)
Gresesc?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.12.2009, 21:32:12
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
[...]eu cred ca daca traim o viata "normala", chiar daca nu facem rau, nici bine.. adica daca traim asa cum este considerat "bine" in societatea actuala, vom fi taiati si aruncati in foc.
(Ca smochinul neroditor cand nu era vremea roadelor.)
Gresesc?
Smochinul cu pricina era plin de frunze verzi, care anuntau rod - nu era bolnav, nu avea omizi, si nici vreun animal de talie mare nu-l doborase la pamant. Si totusi, mintzea, pentru ca in el nu erau fructele promise de coronamentul luxuriant.
Aparenta de bogatie a frunzisului verde anunta o credinta puternica, dar iata ca faptele, adica fructele, lipsesc...
Asa si noi, ne aratam vrednici, in loc sa aducem roadele starii noastre - de celibat, de familisti, de parinti, de copii, de educatori etc..
Deci nu cred ca vom fi taiati si aruncati in foc...daca facem chiar si cele mai mici fapte cu dragoste...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2009, 23:05:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Inainte sa lansez acest thread, am stat destul de mult in cumpana, si asta din doua motive: 1. ca sa nu-i smintesc pe altii, si 2. ca oamenii sa nu judece pe semeni, dar mai ales pe Dumnezeu, si astfel sa-si faca lor insesi rau.
De la oamenii cu dizabilitati nu a avut pretentia sa...nimic, ci pur si simplu i-a vindecat. Acest smochin, pe de alta parte, avea resurse - frunze verzi, bogate, sub care ar fi trebuit sa se ascunda multime de fructe, adica era un copac-fariseu (na, c-am zis-o si p-asta). Deci nu se punea problema ca nu poate, ci mai degraba ca nu vrea
...eu asa cred...
Si cine se ascunde? unde? cum? ce-ai vrea sa stii despre restul oamenilor si nu stii?...
Nu-ti face probleme. Intrebarea ta este foarte buna.
Ma gandesc acum cand este "vremea" roadelor. Ce inseamna asta?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.12.2009, 23:10:39
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu-ti face probleme. Intrebarea ta este foarte buna.
Ma gandesc acum cand este "vremea" roadelor. Ce inseamna asta?
Multumesc de incurajare, desi acuma cred ca totusi nu trebuia sa fi deschis topicul asta...
Cred ca vremea roadelor este tot timpul, pentru ca se aduna, ca intr-o camara, adica nu punem doar dulceata de capsuni, mai trebe si zacusca, si muraturi... adica diverse fapte, chiar mici, in tot timpul vietii, ca sa nu le lasam pentru ultima clipa, despre care clar nu stim cand este... eu asa cred, dar poate ma insel...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.12.2009, 23:58:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Da, Fani.. ca sa ma exprim mai direct, eu cred ca daca traim o viata "normala", chiar daca nu facem rau, nici bine.. adica daca traim asa cum este considerat "bine" in societatea actuala, vom fi taiati si aruncati in foc.
(Ca smochinul neroditor cand nu era vremea roadelor.)
Gresesc?
Ai probabil dreptate ca Dumnezue ne va considera caldicei. Insa despre aruncat in foc.. nu stiu, asta e treaba Lui, care este milostiv si iubitor de oameni si ne poate schimba opricand ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.12.2009, 00:35:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ai probabil dreptate ca Dumnezue ne va considera caldicei. Insa despre aruncat in foc.. nu stiu, asta e treaba Lui, care este milostiv si iubitor de oameni si ne poate schimba opricand ;-)
Hm... Fani, asta cu schimbatul oricand nu cred ca se poate... Dumnezeu respecta vointa si liberul arbitru al omului. Daca acesta nu vrea sa se schimbe, desi Dumnezeu ii tot arata, ii tot vorbeste si el nimic... ce se intampla oare? Dumnezeu e bun, da, dar nu baga in traista.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.12.2009, 09:16:20
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Uite de exemplu: In cazul in care faci pe nebunul, te dai leu si nu te lasi de baut sau fumat. Cum te loveste un infarct sau atac cerebral, cum devi mielusel si faci frumos! :)...in caz ca supravietuiesti!
Ei da, are Dumnezeu destule metode de disciplinare...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.12.2009, 09:26:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hm... Fani, asta cu schimbatul oricand nu cred ca se poate... Dumnezeu respecta vointa si liberul arbitru al omului. Daca acesta nu vrea sa se schimbe, desi Dumnezeu ii tot arata, ii tot vorbeste si el nimic... ce se intampla oare? Dumnezeu e bun, da, dar nu baga in traista.
Si asta este adevarat, am exprimat eu ideea prescurtat. El poate sa ne schimbe daca ne lasam noi schimbati. El incearca prin toate mijloacele, dar daca nu vrem si nu vrem.. Cum spune Andrei, nu se stie niciodata ce ni se intampla pentru a ne scoate din banalul si caldicelul cotidian.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.12.2009, 09:44:38
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si asta este adevarat, am exprimat eu ideea prescurtat. El poate sa ne schimbe daca ne lasam noi schimbati. El incearca prin toate mijloacele, dar daca nu vrem si nu vrem.. Cum spune Andrei, nu se stie niciodata ce ni se intampla pentru a ne scoate din banalul si caldicelul cotidian.
Da, ca sa ne schimbe, trebuie sa ne lasam schimbati, iar ca sa ne lasam schimbati, trebuie sa constientizam si sa acceptam ca am gresit...asta este cel mai greu...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Va rog, pomeniti-o si pe mama mea in rugaciunile voastre caci este la spital! Anna Vasilica Rugaciuni 5 27.10.2011 02:28:27
Sa nu judecam, caci toti suntem pacatosi! sofronie Generalitati 28 12.02.2011 20:41:11
Rugativa pentru noi caci grele si dureroase sunt vremurile care le traim emiliulia Umanitare 82 28.07.2010 12:49:27
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 19:51:02