Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 30.12.2009, 21:37:47
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelPlictisit Vezi mesajul
Dar in cazul in care sarcina ar insemna moartea lor sau a copilului la scurt timp dupa nastere?

Eu nu consider un fat ca fiind un om, un individ. Este o masa de celule cu caracter parazit, complet dependente de gazda sa. In momentul in care acea masa de celule poate fi separata de gazda sa fara a insemna moartea garantata a organismului respectiv se poate INCEPE a se discuta desre un posibil organism cu potential individual, si abia dupa nastere se poate considera acel organism ca fiind un individ.

Si oricine condamna la moarte o femeie pentru ca are o sarcina malformata sau condamna la un iad o femeie ce a fost violata in ochii mei este nimic mai mult decat un criminal sau un gunoi la fel de mare ca violatorul, un complice al violatorului.
Cine decide cine va muri la nastere? Stiu destule cazuri in care doctorul a decis ca trebuie avort, femeia nu a vrut, dar au trait bine-mersi amandoi sanatosi. Cine plateste pentru vietile ucise aiurea in cazuri de acestea?

Ultima parte e doar o pledoarie fara fundament.
  #122  
Vechi 30.12.2009, 21:44:26
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cine decide cine va muri la nastere? Stiu destule cazuri in care doctorul a decis ca trebuie avort, femeia nu a vrut, dar au trait bine-mersi amandoi sanatosi. Cine plateste pentru vietile ucise aiurea in cazuri de acestea?

Ultima parte e doar o pledoarie fara fundament.
Cine decide cine va muri la nastere? In primul rand femeia si, daca e cazul, in al doilea rand partenerul ei. Nu tu, nu eu, si in nici un caz statul sau orice alta organizatie. Daca medicul sfatuieste un avort iar parintii nu doresc asta nimeni si nimic nu are dreptul sa ii oblige sa isi schimbe opinia.

Cine plateste? Daca crezi in Dumnezeu atunci intreaba-L pe El, nu pe mine. Eu stiu doar ca un om nu are dreptul sa isi impuna opinia asupra altuia, mai ales in astfel de situatii.

Si ultima parte nu era o pledoarie fara fundament, era opinia mea personala. Nu era menita ca nimic altceva.


P.S. Eu fac pauza pana maine. Noapte buna tuturor.
  #123  
Vechi 30.12.2009, 21:45:56
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

PSALMUL 52 al lui David.

1. Zis-a cel nebun intru inima sa: << Nu este Dumnezeu! >>



La multi ani cu sanatate sa avem alaturi de cei dragi!!
  #124  
Vechi 30.12.2009, 21:52:19
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zburatorul Vezi mesajul
PSALMUL 52 al lui David.

1. Zis-a cel nebun intru inima sa: << Nu este Dumnezeu! >>



La multi ani cu sanatate sa avem alaturi de cei dragi!!
Haha,felicitari :D

As mai adauga si semnatura mea.An nou fericit si tie Zburatorul
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
  #125  
Vechi 30.12.2009, 21:55:58
Dani2009's Avatar
Dani2009 Dani2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 2
Implicit pentru atei

Buna seara. Ma iertati ca intervin si eu la acest thread, urmaresc demult forum-ul, n-am intervenit, dar simt ca trebuie facute cateva consideratii, mai ales ca am cunoscut indeaproape persoane atee. Desi ateii cred ca Dumnezeu nu exista, totusi, independent de capacitatea lor de acceptare si intelegere, Dumnezeu exista, a fost, este si va fii, in vecii vecilor !!!!! Noi suntem trecatori, azi suntem, maine nu putem stii... Si vine o vreme in viata fiecarui om cand ajungi sa-ti dai seama ca nu poti sa te ajuti singur pe tine insuti, ca altii nu vor sau nu pot sa te ajute si ca doar Dumnezeu poate sa-ti intinda mana. Unii ajung la starea aceasta mai repede, altii poate doar inainte de a-si da ultima suflare. Putini sunt insa cei care in fata greutatilor vietii n-au strigat macar o data, din adancul sufletului lor, Doamne numai Tu singur ma poti ajuta, ajuta-ma si nu ma lasa!!!! Ceea ce n-am inteles eu la atei este cum pot sa creada ca viata aceasta pamanteasca este totul si ca dupa moarte nu mai este nimic. Am cunoscut persoane care toata viata au promovat ateismul si care in fata propriei morti au inceput sa-l caute fervent pe Dumnezeu, trebuiau sa se sprijine de Cineva pe care ei n-au vrut sau n-au stiut sa-i faca loc in viata lor. Problema acceptarii avorturilor, prostitutiei si a adictiilor de toate felurile nu o sa faca altceva decat o sa obisnuiasca tinerii ca e bine si ca e normal sa ucizi un prunc fara aparare cand nu poti fii responsabil si nu te stii controla, sa curvesti cand nu stii sa iubesti cu acea dragoste care nu cade niciodata, sa-ti distrugi trupul si mai grav, sufletul cand nu poti sa-ti gasesti linistea in nimic, cu atat mai putin in Dumnezeu. Unii nu numai ca sunt atei, dar nu au nici macar o minima gandire morala. Trupul trebuie ingrijit, dar n-ar trebui sa ne conduca, incat sa-i dam satisfactie cu orice pret, oricand, oricum. Pana la urma trupul moare si ne lasa "in sufletul gol" si, ceea ce e mai rau, cu sufletul gol. Dragostea, fie ea si in forma iubirii fizice, nu este un produs de larg consum, ca si cele din supermarket-uri. Omul nu e doar suflare de viata, ci are suflet, acea particica divina, unica, inca de la zamislire. Si ateii au suflet, care e gol fara Dumnezeu si tot incearca ei sa-l umple cu sumedenie de lucruri trecatoare, materiale, care la sfarsitul vietii vor vedea ca n-au nicio valoare. Deageaba si-au satisfacut toate poftele, deageaba au calcat peste sufletele altora, ca n-au adunat acea dragoste care nu cade niciodata. Dragostea de Dumnezeu si de aproapele. N-o sa-i poata convinge cineva ca nu au dreptate, ci doar Dumnezeu poate. Dumnezeu ii iubeste si pe atei, asa ca noi cu atat mai mult trebuie sa ne rugam ca ei sa-L cunoasca pe Dumnezeu in timpul vietii lor. Chiar ca ati ajuns pe acest forum nu este deloc intamplator. E lucrarea lui Dumnezeu. Iertare, fratilor, sa nu iau numele Domnului in desert. La multi ani pentru toti, credinciosi si mai putin credinciosi.
  #126  
Vechi 30.12.2009, 22:21:39
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
America e tara cea mai prospera din lumea si tara occedentala cea mai religioasa, are deasemean toate aspectele negativa ale tarilor relgioase in afara te prosperitate, desi la ei bogatia e impartita disproportional cu mult prea multi saraci o clasa mijlocie si niste oameni mult prea bogati. Educatia face pe om ateu nu altceva. Eu sunt probabil mai sfant ca papa numai ca nu sunt crestin lol, si din toate experienta mea oamenii crestini tind sa fie mult mai porcosi si rai decat ateii. Uite o alta statistica in sua 20% din populatie est atee, dar in inchisori sunt doar 0.25% atei, ce spune asta despre comportamentul ateilor, eu am moralitate(sau mai bine spus etica) si nu vine de la religie as putea scrie pagini cat de gresita este gandirea asta cum ca crestinii sunt mai morali si atei rai dar mai bine cauta pe net.
Ce ironie! Spunea o persoana publica ca SUA e cea mai prospera tara, dar poporul american e cel mai subjugat si naiv.
Inclinatia spre bine este sadita in om de la zamislire.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
  #127  
Vechi 30.12.2009, 22:27:02
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Inca o intrebare: ateul detine cumva adevarul absolut?
Admiti ca exista si posibilitatea ca Dumnezeu sa existe? Eu zic , pt. ca nici eu nu detin adevarul absolut, sa admitem cele doua ipoteze.
1. Ipoteza ca Dumnezeu nu exista, automat nu exista rai sau iad dupa moarte., nu exista nemurirea sufletului.
Ateul si-a trait viata dupa cum a vrut, dupa moarte nu are nimic de pierdut sau de castigat. Credinciosul si-a trait viata dupa cum a vrut( a fost alegerea lui sa traiasca dupa o morala religioasa). Dupa moarte , nu are nimic de pierdut sau de castigat.
2. I poteza ca Dumnezeu exista, automat exista rai si iad dupa moarte. Credinciosul( in cazul in care trairea a fost conforma cu credinta), se duce langa Cel pe care L- a dorit toata viata. Necredinciosul sau credinciosul nu suporta sa se duca langa Cel in care nu a crezut si pe care nu L-a iubit, asa ce sa va duce langa cel de care a ascultat( banuiti langa cine).
Deci castigul sau pierderea sunt enorme in acest caz.
Aici e un joc de genul - TOTUL SAU NIMIC.
Spunea cineva: "Daca cred in Dumnezeu si El nu exista, nu am pierdut nimic, dar daca nu cred in Dumnezeu si El exista, atunci am pierdut totul".
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
  #128  
Vechi 30.12.2009, 22:32:02
uilacaniosif uilacaniosif is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am pus cel rau in mod sarcastic, chiar sunt ateu si probabil o sa ne certam pana la urma dar chiar vreau sa vad cum gandesc crestinii de la noi in romania ca daca ma iau dupa aia din SUA, vai de planeta asta.

In principal vreau sa lamuresc preconceptii care probabil le aveti in privinta ateilor si sa abordez aspectele negative care probabil credeti ca oamenii le au din cauza necredintei.
nu stiu ce intelegi prin ateu; daca necredincios si eu am fost, dar nu ma laud ci ma inspaimant.
  #129  
Vechi 30.12.2009, 22:35:03
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Domnule Ateu Plictisit ai reusit sa starnesti o adevarata furtuna pe forum. Am citit aproape toate mesajele trimise la subiectul propus si am ametit :-D. Domnul Ateu a reusit sa dea peste cap o gramada de forumisti versati incercand sa sape la radacina crdintei lor si a cunostintelor religioase pe care le detin.
In ce a priveste cred ca s-a pierdut din vedere chiar esentialul, si anume:
- domnul ateu a simtit (si eu sunt sigur ca a simtit) vreodata acea frica de necunoscut care te prinde in gheralele sale deodata fara motiv, in care te simti ca un copil neajutorat si doar rugaciunea te poate calma?
- Daca este nevoie sa doneze sangele sau pentru un transplant unui bolnav care altfel va muri ar face asta sau nu?
- Poate ca domnul ateu ar rebui sa incerce maar 1-2 zile de post in care sa nu manance nimc si sa bea doar apa, sa nu injure si sa-i ierte pe toti care-i gresesc macar in ziua aceea, si dupa aceea mai vorbim
Eu pana nu am tinut post nu am cunoscut adevarata credinta care nu poate fi explicata fizic, chimc sau medical.
O seara placuta tuturor
__________________
Unde doi sau mai multi se aduna in numele Meu, acolo sunt si Eu...
  #130  
Vechi 30.12.2009, 22:48:41
Leyla90 Leyla90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2009
Mesaje: 6
Implicit

In primul rand...m-am amuzat teribil de primele postari.Ma gandesc ca probabil ti-ai luat inima-n dinti si pn sa te "afisezi", "la noi" pe forum :)) Doi: mi-a placut rau faza cu "Intrebati-am orice!" .Crezi oare ca vanam atei? da ai avut curaj la faza asta...ce sa zic ?!:)) Trei :Ce crezi fratioare ca se intampla pe aici :))?.....si patru...hăhăăăă ca tn au mai fost multi ,si uite sa te uiti asa prin forum ca s-au discutat multe cu atei si chestile cu care vi tu acum au fost rastalmacite si ras rastalmacite pe aici pe forum...s-au fumat cum s-ar zice.Altceva ...nu stiu ce sti ,sau cat ai dat tu pe la biserica, da stiu ca ne crezi ciudati raau.Probabil te gandesti la fustele cele lungi la batice si la barbile de-un cot.Spre maaaaaarea ta uimire afla ca pe multi dintre noi nu ne-ai recunoste nici daca am sta in metrou fata in fata cu tn pt ca nu suntem asa.Dar ca sa-ti explic si asta ;tu nu ai simtit niciodata nevoia sa te imbraci tot in alb?in negru? in rosu sau ,mai stiu eu ,sa porti ceva atipic doar pt ca asa vrei tu?Aceia se imbraca asa,(sa nu ma intelegi gresit,cum ca ar face-o pt a iesii in evidenta sau altceva) pur si simplu pt ca asa simt ei.Asta app de libertatea de a face ce vrei .Nu-ti cere nimeni mai mult decat o minima decenta,restul vine de la sine si din propria voie si dorinta.Si banuiesc ca mai e ceva ce nu intelegi:cum este treaba cu mersul la biserica.Suta-n mie sunt sigura ca nu-i pricepi rostul.Nu intru in profunzimi si in discursuri teologice ca stiu ca nu fac decat sa te plictisesc cu lucruri pe care nu le intelegi ,dar ,pe cat de superficial posibil iti spun doar ca este ca atunci cand iti place sa joci football si o faci pur si simplu pt ca-ti place si pt ca te face sa te simti bine.(asta app de ideea ta de robie).Este vb de allltele de o pace de o liniste a inimii,de siguranta,de a-l iubii pe Dumnezeu si de a te raporta la el ca la un prieten .A ,sau mai bn ,gandeste-te la un prieten ,unul la care chiar ti ,care iti este aproape la orice ora din zi si din noapte unul fidel si devotat,care nu te lasa niciodata fara ajutor, unul protectiv ca un parinte dar si de o varsta cu tn care te intelege mai bn decat te intelegi u pe tn, si gandeste-te la bucuria intalnirii cu el.Ei uite asa este si cu Dumenzeu in biserica si culmea....chiar ne primeste ca un prieten.O sa-mi zici ca sunt tampenii si chestii induse da crede-ma ca si eu rastalmacesc si le intorc pe toate partile poate mai rau ca tn dar multe chesti imi da peste nas.Imi poti spune ca unele lucruri sunt induse(de ex ceea ce se intampla in timpul Sfintei Liturghii o parea Sciecefiction cum Painea si vinul se transforma in trupul si sangele Mantuitorului,dar se intampla fie ca pricepem sau nu ce se int acolo si asta o simti),dar ce ne facem cu celelalte care chiar nu ai cum sa le explici...cum iti explici cum dupa rugaciunile familiei dispare o tumoare dupa creier -desii medicii au vazut-o clar la tomograf cu cateva ore inainte ,cum iti explici fulgerul ce coboara din cer in fiecare an la Ierusalim in Mormantul Mantuitorului ,si focul care cateva minute pur si simplu nu te arde ,cum iti explici mirosul puternic de mir care iese din trupul Sfintilor.(De ce se intampla asta numai la cei ce au avut viata sfanta?nu e ceva intamplator....numai la cei cu viata sfanta ..si fara imbalsamari caci multora li s-a descoperit trupul mult dupa ce ai murit ,si multi au murit saraci....si nici o imbalsamare nu ar putea in plus sa raspandeasca mir exact cand ii ceri raspuns) hm?astea cum le explici?
Nu vreau sa para a discurs sectant.Nici sa ma apuc sa te ametesc cu dulcegarii.Am incercat decat sa-ti explic cate ceva chiar daca intr-un mod cat mai naiv daca ti-as fi spus altfel ai zice ca sunt "vrajeli".Desi nush de ce am eu asa o presimtire ca o sa-ti vina si tie vremea sa le intelegi prea bn pe pielea ta :)) .
Si inca ceva ...de ce crezi tu oare ca suntem un grup aparte ,separat de restul inchisi intro cutie cu capac etans ,ca nu vedem nimic in jurul nostru si mai ales ca linsam pe oricine ne intra in "cutie"....bai frate suntem oameni ca si tine,tineri ca si tine(unii),zapaciti ca si tine,sociabili ca si tine de cele mai multe ori si majoritatea cat se poate de openmind ,crede-ma! Te speri de faptul ca SUNTEM CRESTINI? daa, suntem !asa cum suntem si romani...suntem crestini.Te sperie faptul ca avem un forum al crestinilor ?da din nou,avem un forum al crestinilor pt ca iata avem multe de discutat SI despre acest subiect, si multe de dezbatut. Crezi ca noi nu ne-am gandit niciodata ca nu o fi asa?Ca ce s-ar intampla oare daca nu ar exista Dumnezeu? O ,ba da!Diferenta e ca am trecut de etapa aia . Ne-am comvins ca exista(nu numai credem) ,si ne bucuram de a fi aproape de Dumnezeu.Crezi ca noi nu invatam ( sa fim culti ca celelalte popoare)crezi ca noi nu evoluam ?Ba da evoluam dar in ritmul in care ne permite societatea ,nu religia.Si app daca ai trecut pe la orele de romana ma gandesc ca sti ca primele scoli au fost infiintate in jurul manastirilor.Nu avem nimic cu avorturile,dar suntem impotriva crimei.Si nush de ce nu as crede ca tu esti procrima.Daca nu mai vrei mai mult de doi copii dar sotia ta este insarcinata nu ai decat sa omori unul din cei doi pe care ii ai deja.Ca tot cu doi ai ramane.Aiurea,nu?Sangeros.Ai zice ca este un exemplu tampit,dar nu este, este vb tot de o viata si tot de un om ,chiar daca s-a nascut sau nu si chiar daca ai apucat sa-l indragesti sau nu.Uite nu suntem nebuni sau inapoiati dar zi si tu,nu-i asa?Ca s-a demonstrat prin toate studiile posibile ca omul isi incepe viata cu noua luni ininte de a se naste.

Sa nu crezi ca sunt ironica si nici ca-mi bat joc de tn.Dar cum am mai spus m-a amuzat teribil modul cum ai intrat pe "frontul de lupta" .Mai fratica stai linistit ca nu suntem atat de diferiti ,tu esti ateu eu sunt Leyla ..care-i treaba?Nu ne deranjeaza ca inca te gandesti ca nu exista Dumnezeu ,desi ne-ar placea sa pricepi si tu unele lucruri,nu este vb de a te face "inapoiat" (precum vezi ca suntem toti crestinii, pn la unul as putea adauga ) )...ci de a invata si tu inca ceva,pt asta nu e nevoie nici sa renunti la ceea ce esti,mai ales la libertatea ta,ci numai de a-ti deschide orizonturile,de a cunoaste si altceva.Si iti spun cu mana pe inima ca am cunoscut destui ca tine ,si odata chiar imi bateam capul sa incerc sa le arat ca Dumenezeu chiar exista.Dar am vazut ca nu are rost,si m-am lasat.S-au comvins singuri cand chiar au fost pusi la zid de viata si au realizat ca fara ceva "de sus" nu pot razbi .Si a venit "ceva de sus" atunci cu dragoste si mila.Si abia atunci si-au cunoscut neputinta si cat de zadarnica e mandria asta de a nu crede.Dar..fiecare are libertatea de a face si ce a crede ce vrea...Parerea mea este insa ca aici este vb de a avea sau de a nu avea.
Nu ti-o spun ca unul care are in frunte lozinca:"Ei,eu am credinta mea,creed in Dumenzeu ,da..acolo in sufletul meu" + "si nu merg la biserica, ca preotii sunt hoti" ca singur raspuns atunci cand intrebi de credinta,caci aici se opreste "credinta" multora ,ti-o spun ca unul caruia bunul Dumnezeu din mila Sa i-a dat a cunoaste mult mai mult si mult s-a bucurat!!UUff si ma enerveaza ca suna ca o mandrie ,nu e mandrie dar nu stiu altfel cum sa ti-o spun ca ,credinta este mult mai profunda si daca, cuvantul a crede sau nu il poti rastalmacii sau nu ,sunt lucruri mult mai profunde care odata cunoscute nu le mai poti combate.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58