Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #781  
Vechi 13.01.2010, 17:25:42
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
Ma intreb cum se poate demonstra ca existenta lui Dumnezeu este un lucru absurd.
In acelasi mod in care demonstrezi ca existenta unui triunghi cu patru laturi este un lucru absurd.
X crede in triunghiul cu patru laturi. Eu il intreb "ce-i aia" si el imi raspunde. Iar eu ii spun ca definitia lui nu are nicio noima, deci asa ceva nu poate exista, e o absurditate.

Cum il definesti tu pe Dumnezeu?


Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
stereox, C. Hitchens din semnatura ta e Christopher Hitchens?
Da.
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens
  #782  
Vechi 13.01.2010, 17:31:00
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Salutare tuturor si bine v-am gasit in noul an.

M-am intors. Nu am mai intrat deoarece m-am luat cu una cu alta si nu am mai apucat sa fiu plictisit pentru o vreme. Insa acum cateva zile am decis sa verific acest forum sa vad ce s-a mai ales de threadul acesta. Cred ca va puteti imagina uimirea mea cand am vazut proportiile atinse intre timp de acest thread. Cat am fost plecat s-au adunat peste 500 de posts asa ca imi cer scuze, dar nu cred ca le voi putea citi pe toate. Insa am sa le parcurg pe sarite si am sa incerc sa imi expun parerea asupra unor puncte de vedere interesante si/sau sa raspund la unele intrebari adresate mie sau ridicate in general.

Pentru inceput as dori sa raspund postului facut de "antiqu" la scurt timp dupa ultimul meu post, pe pagina 13.

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
Domnule Ateu Plictisit ai reusit sa starnesti o adevarata furtuna pe forum. Am citit aproape toate mesajele trimise la subiectul propus si am ametit :-D. Domnul Ateu a reusit sa dea peste cap o gramada de forumisti versati incercand sa sape la radacina crdintei lor si a cunostintelor religioase pe care le detin.
In ce a priveste cred ca s-a pierdut din vedere chiar esentialul, si anume:
- domnul ateu a simtit (si eu sunt sigur ca a simtit) vreodata acea frica de necunoscut care te prinde in gheralele sale deodata fara motiv, in care te simti ca un copil neajutorat si doar rugaciunea te poate calma?
- Daca este nevoie sa doneze sangele sau pentru un transplant unui bolnav care altfel va muri ar face asta sau nu?
- Poate ca domnul ateu ar rebui sa incerce maar 1-2 zile de post in care sa nu manance nimc si sa bea doar apa, sa nu injure si sa-i ierte pe toti care-i gresesc macar in ziua aceea, si dupa aceea mai vorbim
Eu pana nu am tinut post nu am cunoscut adevarata credinta care nu poate fi explicata fizic, chimc sau medical.
O seara placuta tuturor
In primul rand as dori sa mentionez ca nu eu am initiat acest thread, ci utilizatorul AteulCelRau. Dupa cum poti observa numele de utilizator difera incepand cu litera a 9-a inclusiv insa inteleg sursa acestei erori, deoarece sunt destul de similare incat sa fie confundate de un cititor care poate ca in graba nu a observat diferente cum ar fi numele sau stilul de scris.

In fine, totusi am sa iti raspund la intrebari:

Da, am simtit acea frica de necunoscut, de finalitate a mortii, de neajutorare in fata dimensiunilor si minunilor universului. Insa eu sunt de parere ca decat sa tremuri de frica si sa plangi dupa ajutor e mai productiv sa stai in picioare in fata fricii, sa o lasi sa treaca peste tine si apoi sa te uiti in urma ei si sa descoperi ca ai ramas doar tu. (Pentru cine e interesat aceasta este o parafrazare a litaniei fricii din cartea Dune de Frank Herbert.) Asa ca am decis sa explorez acel necunoscut, sa incerc sa inteleg motivul pentru care simt acea frica si sa incerc sa imi imaginez grandiozitatea si minunile universului din care fac parte. Astfel am descoperit explicatia fricii de necunoscut si am invinso, in acelasi timp marindu-mi orizonturile imaginatiei la dimensiuni cosmice.

Din pacate cred ca sangele meu nu ar fi acceptat pentru o astfel de donatie. Tu donezi sange? Recunosc, eu nu am donat niciodata sange. Aici poate ca m-ai prins. Nu am fost nevoit niciodata sa donez sange sau orice altceva in ajutorul unei persoane cunoscute, iar in general imi este frica de ace. Rezist la injectii precum vaccinuri dar nu cred ca as rezista cateva minute cu un ac in mine, mai ales in vena. Ultima data cand am "donat" sange pentru analize le-am speriat pe asistente cu reactia mea involuntara (repet: INVOLUNTARA) si irationala atat de tare incat erau reticente in a continua procedura. Personal nu am nimic impotria donarii sangelui meu pentru a salva o viata umana, in afara faptului ca exista pericolul sa imi puna propria viata in pericol.

Eu inteleg rostul postului in mecanismele religiei. Postul pe care il mentionezi tu este unul extrem de periculos pentru sanatate, atat fizica cat si psihica. Pe langa efectele clare asupra corpului, induce o stare de vulnerabilitate psihica ce este apoi exploatata prin rugaciune/meditatie/etc. pentru a altera psihicul persoanei respective pe o anumita cale. Acesta este practicat si in tortura cand o persoana este tinuta fara somn si mancare in timp ce ii este tipat constant in fata aceleasi fraze din nou si din nou. Un exemplu ar putea fi gasit in episodul "Chain of Command" din Star Trek: The Next Generation (ep 610 si 611).

Astfel ti-am explicat in mare si credinta aceea survenita in urma unui astfel de post. Din pacate nu am acum timp sa caut referinte detaliate pentru explicatii complete fizice, chimice sau medicale, pe care oricum presupun ca nu le-ai citi.
__________________
Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem
  #783  
Vechi 13.01.2010, 18:31:38
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
De unde tragi tu concluzia asta cu concurenta?
M-ai facut... sa-mi ajunga activitatea de internaut.
Asa ca o sa ma retrag...

Ceea ce va sfatuiesc cu caldura, daca-mi e permis:
- pt probleme duhovnicesti intotdeauna vorbiti cu duhovnicul.
- pt probleme medicale cu medicul de famile. Daca e mai grav, si vi se pare ca-l depaseste, ganditi-va: pe mana cui v-ati lasa operati? Pai vorbiti cu ala, ca ala are cea mai mare autoritate pentru voi.
- daca sunteti tristi, vorbiti cu persoanele aflate langa voi. chiar daca uneori par ca nu va inteleg, daca ne luxam glezna si stam imobilizati ele vor avea grija de noi si nu prietenii virtuali.

Stati in sanul bisericii si nu mai aplecati urechile la toate teoriile conspirationiste, cu vaccinuri care baga mercur si cipuri si pasapoarte biometrice.
Daca zice biserica da, e da, daca zice nu, e nu. Pt ca nici ea nu se pronunta la orice fleac fara importanta si nici la plezneala ca "medicii germani" iar Insusi Iisus e capul ei.

Doamne Ajuta!
ai dreptate. scuze, madalin. acum imi dau seama ca am fost total iesita din contextul discutiei voastre. incercam sa continui o discutie avuta cu topcat si nu am avut in vedere discutia voastra. mai bine taceam...:">
  #784  
Vechi 13.01.2010, 19:17:12
Brielle's Avatar
Brielle Brielle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 24
Implicit

Draga Ateule apropo de frica si eu am descoperit cum invingi frica si am reusit asta dar prin credinta...(nu credinta adevarata, sunt departe de asta) mai indeaproape exprimat prin increderea in Dumnezeu nu prin credinta...credinta credinciosilor adevarati e un lucru mare si aproape imposibil de atins pentru oameni ca mine.

Si nu vorbesc de frica de injectii pentru ca ma numar printre aceia care de obicei si mai ales zilnic se afla "la capatul celalalt al seringii" :) Eu vorbesc de frica intemeiata de spaima pentru propria-ti existenta...de momentele in care stai de unul singur in fata vietii si nu te pot ajuta nici cei mai dragi ai tai....de lucruri la marginea prapastiei care ti se intampla in viata aproape de limita si asupra carora nu poti manifesta nici un fel de influenta si sunt imposibil de controlat.

E greu de dovedit sau explicat cum e cu increderea asta, insa in momentul in care increderea in Dumnezeu iti ramane singura si ultima alternativ.a cand simti pur si simplu ca ai capitulat si ai predat armele.....incepi sa crezi, in speranta ca iti mai ramane macar ceva de ales...iar apoi vezi ca in viata ta se schimba incet incet si asta incepe cu disparitia sentimentului de frica fara macar a incerca sa-i descoperi fricii mecanismul, fara a mai avea puterea de a gandi analitic...

Poti crede ca fabulez si ai tot dreptul la asta...nu pot dovedi si nici nu am de ce Nu tin sa-mi atrag aprecierile sau confirmarea din partea cuiva...sunt destul de realista pentru a trece de asemenea bariere conventionale...cert este ca starea mea sufleteasca e net diferita fata de cum era inainte...Parerea altcuiva nici nu ma ajuta nici nu ma deranjeaza...aici e vorba de propria mea convingere si certitudine...atat pot sa afirm.

Picardul e capitanul meu preferat si aici m-ai lovit direct in serialul meu zilnic... nu-mi aduc aminte despre ce episod era vorba desi ...le cam stiu pe toate pe dinafara ......:) cel putin doua episoade pe zi...

Vorbind despre post si nu numai despre orice alta actiune a unui individuum in aceasta lume nu uita ca doua persoane total diferite sau total asemanatoare pot exercita aceeasi actiune in acelasi timp dar cu consecinte total diferite...si stii de ce? Pentru ca acest lucru e facut din motive diferite...motivatia e totul :). Apropo..postul nu consta numai a nu consuma alimente de origine animala...aceasta notiune cuprinde un inteles mai larg.

Daca vei posti cu gandul ca aceasta te ajuta la curatirea sufleteasca te vei curati sufleteste ...daca o faci din obligatie sau obligat poti s-o uiti..iti extenuezi doar organismul...Asa ca chestia cu postul e relativa...ca si restul tuturor lucrurilor de pe aceasta lume.

Totul e sa crezi cu adevarat iar atunci efectul actiunilor tale este cel scontat :)
  #785  
Vechi 13.01.2010, 19:59:05
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

ce inseamna "entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem"?
  #786  
Vechi 13.01.2010, 20:05:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
ce inseamna "entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem"?
Fiintele nu trebuie sa se inmulteasca peste necesitate (mai mult decat este necesar).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #787  
Vechi 13.01.2010, 21:58:31
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
In acelasi mod in care demonstrezi ca existenta unui triunghi cu patru laturi este un lucru absurd.
X crede in triunghiul cu patru laturi. Eu il intreb "ce-i aia" si el imi raspunde. Iar eu ii spun ca definitia lui nu are nicio noima, deci asa ceva nu poate exista, e o absurditate.

Cum il definesti tu pe Dumnezeu?
Pentru mine Dumnezeu e Iubire. Imi dau seama cum suna asta pentru tine si ca nu prea ai ce combate. :))) Asta m-a facut sa cred in El si asta e motivul pentru care ma incapatanez in continuare sa cred in pofida intrebarilor care inca ma bantuie. De ce e absurd Dumnezeul ortodox?

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul

Da.
"The Four Horsemen". :)
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
  #788  
Vechi 13.01.2010, 22:30:36
IvanFK's Avatar
IvanFK IvanFK is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fiintele nu trebuie sa se inmulteasca peste necesitate (mai mult decat este necesar).
entitati, nu fiinte.
este principiul parcimoniei, briciul lui occam.
__________________
Dar copilaşii, cum rămîne cu ei?
  #789  
Vechi 13.01.2010, 22:33:58
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
Pentru mine Dumnezeu e Iubire. Imi dau seama cum suna asta pentru tine si ca nu prea ai ce combate. :))) Asta m-a facut sa cred in El si asta e motivul pentru care ma incapatanez in continuare sa cred in pofida intrebarilor care inca ma bantuie. De ce e absurd Dumnezeul ortodox?
Ti-ai dat seama unde am vrut sa ajung, era destul de evident :)

Oricum, stii la fel de bine ca si mine ca Dumnezeu nu e doar iubire. Mai sunt si chestiunile acelea cu facerea lumii, izvorul legilor, fiinta perfecta, omnipotenta, omniprezenta etc.

Dar chiar si asa, daca Dumnezeu e iubire atunci de ce-i condamna pe oameni la iad? Chiar daca omul e pacatos si nu se spovedeste, iubirea lui Dumnezeu nu e suficient de mare ca sa-l ierte?
Eu nu mi-as condamna copiii sau fratii la iad, indiferent ce ar face. Nu mi-as condamna nici dusmanii sa arda o vesnicie in iad. Sa inteleg ca Dumnezeu ne iubeste mai putin decat imi iubesc eu semenii? Dumnezeu este mai putin capabil de iubire decat un ateu? Nu are niciun sens.
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens

Last edited by stereox; 14.01.2010 at 00:53:02.
  #790  
Vechi 14.01.2010, 11:52:52
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
De unde stii tu, Topcat? Il iubesti pe Dumnezeu ca sa poti spune ca dragostea ta e oarba?
Intradevar, nu am experimentat dragostea ptr. Dzeu dar cred ca multi dintre voi nu ati experimentat dragostea romantica.
Pot presupune, din faptul ca dragostea pentru Dzeu si dragostea romantica au aproximativ aceleasi consecinte in comportament si sint activate aproximativ aceleasi zone in creier, ca au aproximativ aceleasi cauze.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58