Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.12.2010, 11:33:20
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

„Să nu ucizi.” (zicea Cineva odată)
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.12.2010, 11:43:36
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
„Să nu ucizi.” (zicea Cineva odată)
Am să mai adaug...nici trupește, nici sufletește. Crima de onoare e de ambele feluri.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.12.2010, 18:34:45
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Total NEORTODOX!!! E nevoie să spun mai multe?
Poate vrei sa spui total INUMAN... crima nu are nici o legatura cu nici o religie, cult, concept filosofic...o crima nu are niciodata scuze..mai ales crima de onoare.

Daca injuri pe cineva de mama, acel cineva va avea aceasi reactie ca si ortodoxul, musulmanul, protestantul, buddistul etc...


Cica in coran barbatul poate sa-si bumbaceasca nevasta de cate ori doreste..dar ma intreb un lucru..cum un tata poate sa-si omoare propriul copil? "te-am prins citind programul tv! te omor!"... sau "te-ai uitat la x in piata!"...

Sa fie onoarea mai presus de orice? o onoare prosteasca...

parca in china mai intelegeam crima de onoare dar aceia se sinucideau... daca esuau intr-un razboi repede sabia in burta... chiar si in romania faceau la fel oamenii cand esuau si de rusine sa nu fie luati in deradere se sinucideau. Exemplu clar Decebal care s-a dat cu capul de copac ca sa nu fie trimis la Roma...

Cel mai grav este ca acele femei accepta si poate chiar le place sa fie omorate, mutilate, umilite
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.12.2010, 18:49:36
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Crima nu poate avea decat o singura definitie. Nu exista crima din onoare!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.12.2010, 20:13:26
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
„Să nu ucizi.” (zicea Cineva odată)
Iesirea 21:17. Cel ce va grai de rau pe tatal sau sau pe mama sa, acela sa fie omorat.

Leviticul 20:9. Cel ce va grai de rau pe tatal sau sau pe mama sa sa fie dat mortii, ca a grait de rau pe tatal sau si pe mama sa si sangele sau este asupra sa.

Leviticul 21:9. Daca fiica preotului se va spurca prin desfranare, ea necinsteste pe tatal sau: sa fie arsa cu foc.

Citate luate de aici: http://www.biblia-ortodoxa.ro.
__________________
Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem

Last edited by AteulCelPlictisit; 04.12.2010 at 20:22:58. Motiv: Adaugat sursa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.12.2010, 22:48:47
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelPlictisit Vezi mesajul
Iesirea 21:17. Cel ce va grai de rau pe tatal sau sau pe mama sa, acela sa fie omorat.

Leviticul 20:9. Cel ce va grai de rau pe tatal sau sau pe mama sa sa fie dat mortii, ca a grait de rau pe tatal sau si pe mama sa si sangele sau este asupra sa.

Leviticul 21:9. Daca fiica preotului se va spurca prin desfranare, ea necinsteste pe tatal sau: sa fie arsa cu foc.

Citate luate de aici: http://www.biblia-ortodoxa.ro.
Ești iudeu? Nu mai suntem legați de Vechiul Legământ (Testament) căci a venit Hristos cu Legea cea Nouă (Noul Testament).

Ioan 8:7. „Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra”
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.12.2010, 01:01:48
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Ești iudeu? Nu mai suntem legați de Vechiul Legământ (Testament) căci a venit Hristos cu Legea cea Nouă (Noul Testament).

Ioan 8:7. „Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra”
Eu aveam impresia ca Biblia este cartea sfanta a religiei Crestine, cuvantul lui Dumnezeu cel perfect si infailibil. Daca e perfect de ce s-ar razgandi si ar elimina ce a spus pana atunci? Daca nu se mai aplica vechiul testament atunci tu de ce spui in semnatura ta ca esti impotriva "avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor", care sunt interzise in vechiul testament? Daca vechiul testament nu se aplica atunci nici cele zece porunci si nici acele interziceri nu se aplica. Mai exact ce se aplica si ce nu se aplica, si unde sunt specificate modificarile exacte?

Dar stai... Iisus nu a spus ca a venit sa schimbe legile, ci sa le inplineasca:

Matei 5:17-19

17. Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc.
18. Caci adevarat zic voua: Inainte de a trece cerul si pamantul, o iota sau o cirta din Lege nu va trece, pana ce se vor face toate.
19. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, si va invata asa pe oameni, foarte mic se va chema in imparatia cerurilor; iar cel ce va face si va invata, acesta mare se va chema in imparatia cerurilor.

Deci conform citatului de mai sus atribuit lui Iisus, daca alegi doar ce iti convine din Sfanta Biblie (atat Vechiul cat si Noul Testament) si predici mai departe versiunea ta iti cam strici sansele de a mosteni imparatia cerului. Ba chiar spune clar in Ioan 12:48

48. Cine Ma nesocoteste pe Mine si nu primeste cuvintele Mele are judecator ca sa-l judece: cuvantul pe care l-am spus acela il va judeca in ziua cea de apoi.

Si ca sa fiu clar, eu nu sunt Iudeu, ci sunt Ateu. Sunt constient de faptul ca dupa Credinta voastra eu am un loc garantat in Iad, dar dupa cum vezi mai sus sunt sanse mari ca multi dintre voi sa imi fie colegi de cazan.


P.S. Ca sa pastrez subiectul threadului, iata inca una din legile care Iisus a spus sa le respectati daca vreti sa ajungeti in Rai:

Deuteronomul 22:23-24

23. De va fi vreo fata tanara, logodita cu barbat si cineva o va intalni in cetate si se va culca cu dansa,
24. Sa-i aduceti pe amandoi la poarta cetatii aceleia si sa-i ucideti cu pietre: pe fata pentru ca n-a tipat in cetate, iar pe barbat pentru ca a necinstit pe femeia aproapelui sau. Si asa sa starpesti raul din mijlocul tau.
__________________
Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem

Last edited by AteulCelPlictisit; 05.12.2010 at 01:14:41. Motiv: Adaugat citat privind subiectul threadului.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.12.2010, 01:09:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Pedeapsa cu moartea nu este crimă. Este pedeapsă. Pedeapsa este unul dintre aspectele justiției, iar justiția este un lucru bun. Prin urmare, pedeapsa este un lucru bun.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.12.2010, 01:48:12
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pedeapsa cu moartea nu este crimă. Este pedeapsă. Pedeapsa este unul dintre aspectele justiției, iar justiția este un lucru bun. Prin urmare, pedeapsa este un lucru bun.
Dpdv logic acest rationament este total viciat.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.12.2010, 01:51:12
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
Eu cred ca e un lucru necesar. La ultimul rand, daca nu poti sa iti controlezi resursele reproductive (femeile), trasaturile genetice cum si valorile culture nu vor fi reproduse. Deci cei care nu isi apara onoarea dispar.
Mie imi miroase foarte tare a troll in jurul dumitale.
Te-ai plictisit prea tare pe forumul "islamul azi" si intri nitel si pe-aici?
Gandirea dumitale este tipic islamica (vezi si topicul cu niqabul), si anume ca orice masura este acceptabila pentru a "controla resursele reproductive ale femeii" (numai cat scriu asta si ma cutremur).

__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mai este crima un pacat in urmatoarele situatii? victortiti89 Generalitati 1 06.06.2011 08:23:39
Pe locul întâi, cu medalia de onoare, se află azi, pentru mine, Hristos danyel Intamplari adevarate 2 11.06.2010 16:31:34
Crima fara pedeapsa... silverstar Generalitati 37 11.04.2009 16:09:06
Cavalerul de onoare allexxa Nunta 1 11.02.2008 13:31:47