Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2010, 18:53:47
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Pentru ca nu exista pe nici un site un step-by-step pentru descrestinare. Am cautat pe toate siturile oficiale ale parohiei si alte cele legate de biserica si nu exista nimic.(Ma indoiesc ca o sa existe vreodata instructiuni pentru asaceva pe siturile lor).
Singurul lucru care ar putea sa ma convinga sa nu mai fiu ateu ar fi ca in momentul asta sa apara dumnezeu in fata mea si sa ma convinga ca exista, in rest... nici o persoana orice ar zice daca nu aduce dovezi empirice care sustine aceasta afirmatie empirica, nu il voi crede.
Pai roaga-L frumos sa iti arate ca exista si ai rabdare.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.12.2010, 18:55:20
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Pentru ca nu exista pe nici un site un step-by-step pentru descrestinare. Am cautat pe toate siturile oficiale ale parohiei si alte cele legate de biserica si nu exista nimic.(Ma indoiesc ca o sa existe vreodata instructiuni pentru asaceva pe siturile lor).
Singurul lucru care ar putea sa ma convinga sa nu mai fiu ateu ar fi ca in momentul asta sa apara dumnezeu in fata mea si sa ma convinga ca exista, in rest... nici o persoana orice ar zice daca nu aduce dovezi empirice care sustine aceasta afirmatie empirica, nu il voi crede.
Daca ai trai in timpul lui Iisus si ai vedea cu ochi tai minunile infaptuite ti-ar fi de ajuns?
Caci sunt din cei care chiar daca vad cu ochii lor,tot nu ar crede.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.12.2010, 18:55:38
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bănuiesc că așa cum spuneți că "sunteți" creștin-ortodox în baza, probabil, a unui certificat de botez obținut de la Biserica Ortodoxă, puteți "fi" ateu în baza unui fel de certificat de apostazie obținut de la o organizație care militează pentru ateism. În România poți să obții certificat pentru orice. Că ești revoluționar, de exemplu. De ce să nu poți obține și certificat că ești apostat ?
Nu am nevoie de un certificat care sa scrie: Sunte-ti un ateu.
Am nevoie de un act care sa imi anuleze botezul si tot ce tine de biserica.

Sunt 2 lucruri complet diferite.

Last edited by disbel; 05.12.2010 at 18:57:24. Motiv: miss-quote
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.12.2010, 18:59:09
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Daca ai trai in timpul lui Iisus si ai vedea cu ochi tai minunile infaptuite ti-ar fi de ajuns?
Caci sunt din cei care chiar daca vad cu ochii lor,tot nu ar crede.
In primul rand nu exista nici macar dovada ca un astfel de Iisus a existat vreodata. Dovediti mai intai aceasta premiza si apoi poate are sens intrebarea.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.12.2010, 18:59:53
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Ai fi surprins sa afli ca exista acea "taxa bisericeasca" si la noi sub numele de "cult". Desi nu aia este problema. Parintii mei desi nu sunt crestini avizi si i-am rugat sa inceteze sa mai plateasca aceasta taxa inutila, cel putin pentru mine(daca ei doresc sa o plateasca pentru ei, nu am nimic impotriva) tot fac asta. Cand i-am intrebat de ce, au zis ca se tem despre parerea celorlalti, "adica cum pana si aia saraci platesc si noi nu, ne facem de miru lumii" citez. Ma rog nu asta este problema, cateva sute de mii nu ne saracesc doar ca este contrar credintelor mele si ma deranjeaza foarte mult.
Ce ma deranjeaza pe mine cel mai tare este ca figurez in acea "statistica" a romaniei ca fiind ortodox. Nu vreau sa fac parte din acel fals numar. Vreau sa imi anulez botezul si tot ce este legat de biserica.

Cat despre ce ai zis tu despre ora de religie, eu am ales a 2a optiune. Am ales sa fiu cel care pune la indoiala si contra-ataca tot ce zice profesorul. Colegii mei cel putin tot timpul abia asteptau sa vina ora de religie pentru ca era ca un fel de show pentru ei, de cele mai multe ori daca nu chiar tot timpu sfarsindu-se cu aplause pentru mine. Cat despre note si medii la religie, la evaluare consideram materia ca si "literatura" nimic mai mult decat niste povesti pentru copii. Am avut un profesor de religie tolerant si aprecia sinceritatea mea. Puteam sa renunt la ora printr-o cerere dar am considerat ca ma va ajuta la viitoarele dezbateri/contradictii.

Multumesc pentru referinte.(desi is la curent cu tot ce a scris Dawkins/dezbateri/etc)

PS: am rugat pana la urma o prietena care este fiica de parinte sa il intrebe despre formalitatile necesare(daca exista). Voi face un update in primul post cand voi afla.
Din pacate si eu figurez ca fiind Ortodox, desi am cerut familiei sa ma treaca ca ateu in recensamant. Cat despre celelalte mici detalii precum botezul, chiar ti se par ca sunt atat de semnificative incat sa ai nevoie de "invalidare"?

Taxa de cult zici ca se numeste? Ai putea sa imi dai si mie detaliile? Am intrebat familia mea si ei spun ca nu stiu nici o astfel de taxa oficiala, cel putin nu e oprita "pe fluturas" sau ceruta oficial, din cate stiu ei. Chiar si asa mai doneaza la biserica si platesc ce cere biserica. Eu sunt singurul ateu din familie deci nu le pot impune sa nu plateasca. Banii lor, treaba lor.

Chiar te rog sa ne (sau cel putin ma) tii la curent cu ce mai afli.
__________________
Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.12.2010, 19:00:05
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
In primul rand nu exista nici macar dovada ca un astfel de Iisus a existat vreodata. Dovediti mai intai aceasta premiza si apoi poate are sens intrebarea.
Oare este iminenta polemica?
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.12.2010, 19:05:27
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Iisus e la fel de real în istoria omenirii ca și Napoleon sau Ștefan cel Mare.

Luca 16:31 - Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.12.2010, 19:06:44
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelPlictisit Vezi mesajul
Din pacate si eu figurez ca fiind Ortodox, desi am cerut familiei sa ma treaca ca ateu in recensamant. Cat despre celelalte mici detalii precum botezul, chiar ti se par ca sunt atat de semnificative incat sa ai nevoie de "invalidare"?

Taxa de cult zici ca se numeste? Ai putea sa imi dai si mie detaliile? Am intrebat familia mea si ei spun ca nu stiu nici o astfel de taxa oficiala, cel putin nu e oprita "pe fluturas" sau ceruta oficial, din cate stiu ei. Chiar si asa mai doneaza la biserica si platesc ce cere biserica. Eu sunt singurul ateu din familie deci nu le pot impune sa nu plateasca. Banii lor, treaba lor.

Chiar te rog sa ne (sau cel putin ma) tii la curent cu ce mai afli.
Taxa de cult dupa o definitie data de majoritatea pe care ii cunosc si o platesc inclusiv parintii mei, este o taxa ne-oficiala pe care trebuie sa o platesti bisericii de care apartine zona ta, altfel cand vei avea nevoie de servicii din partea dumnealor(botez/nunta/inmormantare/binecuvantare casa etc) vor refuza. Ca sa vezi, si noi care credeam ca ei slujesc pentru dumnezei si bunatate defapt le trebuie bani. Nimic nou.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.12.2010, 19:10:49
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Iisus e la fel de real în istoria omenirii ca și Napoleon sau Ștefan cel Mare.

Luca 16:31 - Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.
Exista documente oficiale care atesta existenta lui Stefan cel Mare si Napoleon, sa nu mai zic un numar foarte mare de istoricieni care au relatat fapte istorice. Insa despre Iisus nu exista nici un act, si nu exista nici un istorician sa mentioneze existanta unui individ pe nume Iisus. Nu ti se pare ciudat ca a existat o persoana acum 2000 de ani care facea miracole in stanga si dreapta insa nu exista nimeni care sa fi scris despre asta in afara de ce scrie in biblie?

Hai sa nu dezbatem asta ca este credinta voastra si va respect. Nu am nimic impotriva.

Last edited by disbel; 05.12.2010 at 19:11:09. Motiv: grammar :/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.12.2010, 19:16:06
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
In primul rand nu exista nici macar dovada ca un astfel de Iisus a existat vreodata. Dovediti mai intai aceasta premiza si apoi poate are sens intrebarea.
Eu nu am cerut acte doveditoare .Eu ti-am ncerut un exercitiu de imaginatie.
Daca ai fi trait in acele vremuri,si ai fi vazut acele minuni,si ai fi auzit acele cuvinte,ai fi crezut ca exista Dumnezeu,si ca il ai chiar in fata ta (asa cum ceri acum..) ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
renuntare la religie 111111111111 Intrebari utilizatori 30 08.08.2013 21:12:16
Bani si religie User Generalitati 4 31.10.2010 18:53:31
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
prieten vs religie mirelat Generalitati 30 10.11.2009 22:15:07