Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2011, 16:25:57
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit Dragostea de aproapele tau

Buna ziua tuturor. Sunt foarte necajita ,am primit preaviz de concediere din institutia publica unde (inca)lucrez de 21 ani!!! s-a dat si un examen fff ciudat in care cei care n-au invatat au luat si cei care au invatat nu au luat.Asa incat de luna viitoare va trebui sa-mi caut o slujba...stateam si plangeam in fata icoanelor impreuna cu baiatul meu de 12 ani,atat,noi doi si Dumnezeu.Parca traiesc un vis urat f urat din care sper sa ma trezesc...mi-e foarte greu pentru ca sunt singura il cresc pe cel mic de 12 ani singura,si nu am cui sa strig ,pe ce umar sa plang...Doar rugaciunea ma linisteste si sper ca Bunul Dumnezeu sa nu ne lase.Maine ma voi duce la parintele duhovnic si ii voi lasa din povara sufletului meu...Dar nu deznadajduiesc. In numele iubirii de aproapele va rog sa inaltati o rugaciune la Ceruri pentru mine. Va multumesc si va iubesc! Doamne-Ajuta-ne pe toti!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2011, 16:46:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana Vezi mesajul
Buna ziua tuturor. Sunt foarte necajita ,am primit preaviz de concediere din institutia publica unde (inca)lucrez de 21 ani!!! s-a dat si un examen fff ciudat in care cei care n-au invatat au luat si cei care au invatat nu au luat.Asa incat de luna viitoare va trebui sa-mi caut o slujba...stateam si plangeam in fata icoanelor impreuna cu baiatul meu de 12 ani,atat,noi doi si Dumnezeu.Parca traiesc un vis urat f urat din care sper sa ma trezesc...mi-e foarte greu pentru ca sunt singura il cresc pe cel mic de 12 ani singura,si nu am cui sa strig ,pe ce umar sa plang...Doar rugaciunea ma linisteste si sper ca Bunul Dumnezeu sa nu ne lase.Maine ma voi duce la parintele duhovnic si ii voi lasa din povara sufletului meu...Dar nu deznadajduiesc. In numele iubirii de aproapele va rog sa inaltati o rugaciune la Ceruri pentru mine. Va multumesc si va iubesc! Doamne-Ajuta-ne pe toti!
De cîte ori am fost dat afară, de fiecare dată am găsit ceva mai bun. Pe moment mi s-a părut tragic, dar s-a dovedit ulterior că a fost mai bine că nu am rămas acolo unde eram.

Cel mai interesant a fost atunci cînd am fost concediat pe motiv că nu am luat nota de trecere, 7 (șapte), la un examen la care toți ceilalți au trecut copiind, pe cînd eu am refuzat să copii și am luat 6 (șase). Asta după ce am făcut un "curs" de două zile, fără să avem timp nici măcar o zi să învățăm ce ni s-a predat. Eu sînt din categoria celor care au trecut prin școală fără să copie la examene. Țin minte că stăteam extrem de supărat în Gara de Nord așteptînd trenul, fără vreo posibilitate imediată de angajare în zona de țară din care provin, cu un istoric prost al CVului pînă atunci... Probabil că Lui Dumnezeu I-a plăcut că am încercat să fiu corect și mi-a găsit un job infinit mai bun decît cel pe care l-am pierdut la ora aia.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.07.2011, 16:52:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Am uitat să scriu concluzia:

Așa că, dragă Viviana, ai încredere în Domnul în orice moment al vieții, bun sau prost, că El cunoaște foarte bine starea voastră și știe de ce aveți nevoie. Pe lîngă dragoste, credința și speranța sînt alte două virtuți necesare.

Doamne ajută!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2011, 16:57:24
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Sigur, este deprimant cand primesti preaviz. Si eu am trecut prin asta in 2009 si 6 luni, pana in martie 2010 nu am avut serviciu, deoarece postul pe care lucram a fost desfiintat, eu fiind disponibilizat. M-am descurcat cu somajul si cu salariile compensatorii.

La locul de munca initial am muncit vreo 3 ani, iar la actualul am trecut de un an. Nu vad nimic rau pana la urma in schimbarea periodica a locului de munca, numai asa cresti in cariera.

21 de ani in acelasi loc de munca e trist, arata inabilitatea dumneavoastra de a progresa, frica de competitie, lipsa dorintei de a invata ceva nou, de a va perfectiona sau poate de a va schimba total cariera.

In loc sa fiti trista, sa fiti fericita ca s-a gasit cineva sa va tina atata timp angajata, intr-o economie capitalista. Sigur, institutia unde lucrati e de stat, pe la ei n-a trecut inca reforma si nu exista competitie adevarata, exista norocosi, pilosi si poate cativa care sa fi intrat pe merit si performante.

Sa nu va mire daca o sa va fie greu de acum incolo sa va gasiti un loc de munca. 21 de ani in acelasi loc ii va spune oricarui manager de resurse umane ce v-am zis eu doua alineate mai sus.

Nu va spun astea ca sa va descurajez, ci ca sa stiti la ce sa va asteptati. Este exclusiv vina dumneavoastra ca ati acceptat sa incremeniti in aceeasi functie doua decenii. Acum trageti ponoasele acestei comoditati.

Sper, insa, ca veti reusi sa gasiti ceva de munca cat mai rapid. Mult succes.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2011, 17:53:55
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Ce spune Horatiu este foarte realist.
Aveti grija cu CV-ul, cum il alcatuiti. Nu e vorba sa mintiti, dar sa omiteti informatii care v-ar dezavantaja (de exemplu, 21 de ani pe acelasi post, in aceeasi institutie).
Iar scrisoarea de motivatie trebuie iar sa fie bine alcatuita, dinamica, sa scoata intr-adevar in evidenta faptul ca va doriti postul pe care candidati. In niciun caz in scrisoarea de motivatie sa aveti aer de milog, de cersetor al unui loc de munca, ci al unui om responsabil, competent, care isi asuma ritmul si obiectivele firmei la care candidati. Inainte de a va face CV-ul si scrisoarea de motivatie, studiati cu atentie istoricul fiecarei firme la care postulati si adaptati-le la postul vizat acolo.

Cat priveste partea financiara, nu disperati! Veti primi ajutor de somaj, salarii compensatorii si va veti descurca. Dumnezeu nu lasa pe nimeni sa moara de foame! Capul sus, stergeti lacrimile, rugati-va lui Dumnezeu, cautati oferte pt locuri de munca si totul se va rezolva! Va imbratisez!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2011, 19:48:36
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
21 de ani in acelasi loc de munca e trist, arata inabilitatea dumneavoastra de a progresa, frica de competitie, lipsa dorintei de a invata ceva nou, de a va perfectiona sau poate de a va schimba total cariera.
Nu sunt deloc de acord cu tine, Horatiu.
Dac-as gasi un job care sa-mi placa as sta si 41 de ani acolo, nu 21! Ce e rau in a nu dori sa avansezi, sa "cresti" ci sa-ti placa sa fii constant si sa-ti faci treaba bine?
Parintii nostri s-au pensionat din primele lor locuri de munca pe care le-au avut 30, 35, 40 sau chiar 45 de ani. Era ceva normal.

In schimb, daca "sari" de la un job la altul, esti un job hopper pe care nu vrea nimeni sa-l angajeze pentru ca nu esti stabil.
Cum o dai, nu-i bine - stai prea mult pe-o functie -> nu esti ambitios; iti incerci norocul schimband mai multe joburi -> esti nestatornic...

Teoriile HR-ului zilelor nostre sunt o colectie de prostii glazurate ca sa arate bine, nimic mai mult.

Viviana, sa dea Domnul sa-ti gasesti cat mai repede o slujba! Multa putere iti doresc! Si eu imi caut job in momentul de fata si stiu ca nu e usor.
Cu ajutorul Domnului vom razbi!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2011, 20:34:38
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Nu sunt deloc de acord cu tine, Horatiu.
Dac-as gasi un job care sa-mi placa as sta si 41 de ani acolo, nu 21! Ce e rau in a nu dori sa avansezi, sa "cresti" ci sa-ti placa sa fii constant si sa-ti faci treaba bine?
Parintii nostri s-au pensionat din primele lor locuri de munca pe care le-au avut 30, 35, 40 sau chiar 45 de ani. Era ceva normal.

In schimb, daca "sari" de la un job la altul, esti un job hopper pe care nu vrea nimeni sa-l angajeze pentru ca nu esti stabil.
Cum o dai, nu-i bine - stai prea mult pe-o functie -> nu esti ambitios; iti incerci norocul schimband mai multe joburi -> esti nestatornic...

Teoriile HR-ului zilelor nostre sunt o colectie de prostii glazurate ca sa arate bine, nimic mai mult.

Viviana, sa dea Domnul sa-ti gasesti cat mai repede o slujba! Multa putere iti doresc! Si eu imi caut job in momentul de fata si stiu ca nu e usor.
Cu ajutorul Domnului vom razbi!
Coralina, draga, vremurile se schimba si trebuie sa fim flexibili, sa ne adaptam din mers. Vremea perintilor nostri s-a incheiat, nimic din ce a fost atunci nu mai corespunde acum pietei muncii.
In Franta de exemplu, sunt vazute cu interes persoanele care cauta mereu un job mai performant ca si obiective ale firmei. Nici profesorii nu stau in aceeasi scoala mai mult de trei ani, chiar sunt sfatuiti sa schimbe (primesc politicos scrisoare acasa in care sunt incurajati sa opteze pentru o alta scoala), deoarece rutina locului dauneaza performantei profesionale.

Bafta si tie, draga mea, in cautari! Dumnezeu sa te sprijine in tot ce intreprinzi! Te imbratisez!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.07.2011, 20:39:40
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Sigur, este deprimant cand primesti preaviz. Si eu am trecut prin asta in 2009 si 6 luni, pana in martie 2010 nu am avut serviciu, deoarece postul pe care lucram a fost desfiintat, eu fiind disponibilizat. M-am descurcat cu somajul si cu salariile compensatorii.

La locul de munca initial am muncit vreo 3 ani, iar la actualul am trecut de un an. Nu vad nimic rau pana la urma in schimbarea periodica a locului de munca, numai asa cresti in cariera.

21 de ani in acelasi loc de munca e trist, arata inabilitatea dumneavoastra de a progresa, frica de competitie, lipsa dorintei de a invata ceva nou, de a va perfectiona sau poate de a va schimba total cariera.

In loc sa fiti trista, sa fiti fericita ca s-a gasit cineva sa va tina atata timp angajata, intr-o economie capitalista. Sigur, institutia unde lucrati e de stat, pe la ei n-a trecut inca reforma si nu exista competitie adevarata, exista norocosi, pilosi si poate cativa care sa fi intrat pe merit si performante.

Sa nu va mire daca o sa va fie greu de acum incolo sa va gasiti un loc de munca. 21 de ani in acelasi loc ii va spune oricarui manager de resurse umane ce v-am zis eu doua alineate mai sus.

Nu va spun astea ca sa va descurajez, ci ca sa stiti la ce sa va asteptati. Este exclusiv vina dumneavoastra ca ati acceptat sa incremeniti in aceeasi functie doua decenii. Acum trageti ponoasele acestei comoditati.

Sper, insa, ca veti reusi sa gasiti ceva de munca cat mai rapid. Mult succes.
doi oameni care n-au trecut prin viata... un profesor care habar nu are ce-i munca,munca si un nu stiu ce.. pe vremea lu ceausescu dadea rau la angajare daca ai schimbat prea multe locuri de munca... 21 de ani intr-un loc e ok, arata stabilitate... si cum zicea un user mai sus mentionat : daca te plateste bine stai si 41 de ani intr-un loc...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.07.2011, 20:58:59
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Coralina, draga, vremurile se schimba si trebuie sa fim flexibili, sa ne adaptam din mers. Vremea perintilor nostri s-a incheiat, nimic din ce a fost atunci nu mai corespunde acum pietei muncii.
In Franta de exemplu, sunt vazute cu interes persoanele care cauta mereu un job mai performant ca si obiective ale firmei. Nici profesorii nu stau in aceeasi scoala mai mult de trei ani, chiar sunt sfatuiti sa schimbe (primesc politicos scrisoare acasa in care sunt incurajati sa opteze pentru o alta scoala), deoarece rutina locului dauneaza performantei profesionale.

Bafta si tie, draga mea, in cautari! Dumnezeu sa te sprijine in tot ce intreprinzi! Te imbratisez!
Vremurile s-au schimbat iar noi nu putem ramane "in urma", de acord.
Insa cred ca s-a pierdut undeva pe drum dreapta socoteala. Un loc nou de munca nu inseamna musai o performanta profesionala de calitate superioara. De unde stii cat sa stai intr-o functie? Daca stai 3-4 ani e putin, daca ajungi la 10, esti plafonat si ca atare nu valorezi prea mult pe piata muncii, chiar daca tu chiar esti un profesionist desavarsit.
E o nebunie generalizata cu nume pompos: economie de piata.

Iti voi da exemplul firmei la care lucrez eu. In martie a fost angajat un manager (inca unul!) iar acesta, dupa 3 luni de analiza minutioasa a modului de lucru din firma, a venit cu o - ghici ce - reorganizare. De fapt el saracul nu stie ce sa faca si-nvarte functiile si pozitiile pana ameteste toti angajatii si nimeni nu mai stie ce trebuie sa faca, cui trebuie sa raporteze, samd. Cu ocazia asta s-a renuntat la functia pe care o ocupam eu si inca 3 colege, sarcinile de lucru fiind pasate altor oameni care erau deja coplesiti / super stresati / umblau cu burn out-ul in sacosa inainte de ilustra re-organizare. Nimic mai logic, nu?
Asadar asta e ceea ce se numeste management, o prefacatorie care costa o gramada de bani, masini luxoase (numai in BWM se deplaseaza conducerea), bonusuri, salarii babane si altele din aceeasi gama.
Iar noua, ne-managerilor, ni se vara pe gat discursuri goale de sens si bun simt.

E si un banc: de ce nu pleaca toti managerii in acelasi timp in concediu? Pentru ca si-ar da seama toata lumea ca firma functioneaza bine-merci si fara ei!

Multumesc de urari, va avea Domnul grija si de mine.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2011, 21:03:46
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Vremurile s-au schimbat iar noi nu putem ramane "in urma", de acord.
Insa cred ca s-a pierdut undeva pe drum dreapta socoteala. Un loc nou de munca nu inseamna musai o performanta profesionala de calitate superioara. De unde stii cat sa stai intr-o functie? Daca stai 3-4 ani e putin, daca ajungi la 10, esti plafonat si ca atare nu valorezi prea mult pe piata muncii, chiar daca tu chiar esti un profesionist desavarsit.
E o nebunie generalizata cu nume pompos: economie de piata.

Iti voi da exemplul firmei la care lucrez eu. In martie a fost angajat un manager (inca unul!) iar acesta, dupa 3 luni de analiza minutioasa a modului de lucru din firma, a venit cu o - ghici ce - reorganizare. De fapt el saracul nu stie ce sa faca si-nvarte functiile si pozitiile pana ameteste toti angajatii si nimeni nu mai stie ce trebuie sa faca, cui trebuie sa raporteze, samd. Cu ocazia asta s-a renuntat la functia pe care o ocupam eu si inca 3 colege, sarcinile de lucru fiind pasate altor oameni care erau deja coplesiti / super stresati / umblau cu burn out-ul in sacosa inainte de ilustra re-organizare. Nimic mai logic, nu?
Asadar asta e ceea ce se numeste management, o prefacatorie care costa o gramada de bani, masini luxoase (numai in BWM se deplaseaza conducerea), bonusuri, salarii babane si altele din aceeasi gama.
Iar noua, ne-managerilor, ni se vara pe gat discursuri goale de sens si bun simt.

E si un banc: de ce nu pleaca toti managerii in acelasi timp in concediu? Pentru ca si-ar da seama toata lumea ca firma functioneaza bine-merci si fara ei!

Multumesc de urari, va avea Domnul grija si de mine.
Sigur ca nu exista decat o singura masura in toata afacerea asta a pietei muncii: banul. Orice manager isi pune in aplicare o strategie pe care o banuieste profitabila. De multe ori recurge la cazuri dintr-acestea pe care le-ai expus tu. Tocmai de aceea, trebuie sa ne adaptam din mers. Si nu este deloc simplu, nici comod.

Bineinteles ca va avea Dumnezeu grija de tine! Maica Sfanta sa te ocroteasca! Si tu stii bine ca vorbesc din inima, nu doar din cuvinte! Te imbratisez!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu-l ispitim pe aproapele nostru Florin-Ionut Morala Crestina 21 02.09.2012 16:21:38
Rugaciune pentru aproapele costel Generalitati 0 09.08.2012 21:10:07
Sa nu judecam aproapele costel Generalitati 49 31.08.2011 19:15:46
Aproapele meu maria55 Generalitati 14 17.03.2010 15:57:21
Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia??? Remus Generalitati 25 04.03.2010 10:45:27