Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 08.09.2011, 08:57:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Lasă mă că e mișto, are și pășune.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #272  
Vechi 08.09.2011, 09:35:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Dragii de atei stapanesc suficient logica cat sa isi dea seama, spre deosebire de tine, ca National Arena si Catedrala sunt doua chestii total diferite. Pentru ca se pare ca nu te prinzi de ce, hai ca iti explic eu de ce:

National Arena e cladire PUBLICA, finantata din fonduri PUBLICE. Fiecare banut pe care National Arena il produce se intoarce la Primarie, adica cetatenii beneficiaza de asta. Nu stiu cati bani va aduce, ca e devreme, gandeste-te doar cam cati bani vor cheltui cei care vor veni la Finala UEFA Cup in 2012.

Catedrala e o cladire a unei entitati PRIVATE (adica BOR), care de 20 de ani incoace, are comportament de stat in stat, si scoate coltii la oricine indrazneste sa o critice (daca vrei citate pline de evlavie si iubire crestina, iti dau). Avand in vedere ca BOR plateste ZERO taxe catre Stat (asta in timp ce preotii, personalul auxiliar si profesorii de religie sunt platiti de acelasi Stat), cam care crezi tu ca sunt sansele ca Statul (si cetatenii, pana la urma) sa beneficieze financiar de pe urma constructiei Catedralei?

Pe scurt, in cazul Catedralei, Statul contribuie cu sume importante la construirea unui simbol al megalomaniei de prost gust al unei entitati private. Ai inteles diferenta?



Baiete, stii la cat e evaluat terenul pe care l-a primit BOR gratis de la Stat? 200 milioane. Normal, de euroi, nu de lei vechi, ca sa te citez.

Si nu stiu de ce vorbesti la modul derizoriu de aia 10 milioane dati de Primarie de parca au zis cumva: "gata, asta e, nu va mai dam nici un ban de acum incolo". E campanie electorala la anul. Ce iti spune asta? Oare va mai primi BOR bani de la Stat pentru Catedrala?

Si ia zi, nu cumva spunea Patriarhia, bastionul verticalitatii crestine, acum ceva vreme ca nu vor lua in sfantz de la Stat si ca totul se va face din donatii? (asta, bineinteles, DUPA ce pusesera deja mana, gratis, pe teren).

Patriarhia se pare ca nici macar nu le are cu matematica elementara, asa ca nici nu ma astept la mai mult. Acum cateva zile, au lansat un comunicat intitulat "toti ortodocsii vor Catedrala". Argumentul suprem? 29.000 de oameni din toata tara au donat deja pentru constructie! Te las pe tine sa imi explici cum 29.000 de oameni din cei 85% ortodocsi (din 22 milioane) inseamna "toti".

Prietene, vad ca esti foarte revoltat.Un adevarat Che Guevara roman. Crezi tu prietene ca daca banii pe care ii cheltuieste statul pe catedrala ii directiona in alta parte crestea nivelul de trai al romanilor? S-ar fi construit un spital nou? Cate s-au construit dupa 1990? Pe autostrazi care la noi se tot costruiesc cu viteza melcului? Pe asfaltarile din Bucuresti care dureaza de 20 de ani si capitala e plina de gropi?Cine stie, poate banii astia pe care ii folosim la catedrala intrau intr-o nou campanie de schimbare a bordurilor in Bucuresti . Sau poate o noua telegondola intr-o alta zona exotica a tarii ca cea din localitatea Vulcan. Ca tot veni vorba de Arena Nationala...ala a fost gazon de fotbal? S-au cheltuit nu mai putin de 70 000 euro pe acest gazon, ca sa nu mai zic si costurile transportului si ai vazut si tu cat de bun a fost la meciul dintre Romania si Franta. O noua dovada clara la cat de bine se cheltuieste banul public. Bani publici aruncati pe fereastra si mai mult ne-am facut si de rusine in toata Europa cu acest gazon.Macar banii astia sunt folositi cu folos. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #273  
Vechi 08.09.2011, 15:27:42
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Prietene, vad ca esti foarte revoltat.Un adevarat Che Guevara roman. Crezi tu prietene ca daca banii pe care ii cheltuieste statul pe catedrala ii directiona in alta parte crestea nivelul de trai al romanilor? S-ar fi construit un spital nou? Cate s-au construit dupa 1990? Pe autostrazi care la noi se tot costruiesc cu viteza melcului? Pe asfaltarile din Bucuresti care dureaza de 20 de ani si capitala e plina de gropi?Cine stie, poate banii astia pe care ii folosim la catedrala intrau intr-o nou campanie de schimbare a bordurilor in Bucuresti . Sau poate o noua telegondola intr-o alta zona exotica a tarii ca cea din localitatea Vulcan. Ca tot veni vorba de Arena Nationala...ala a fost gazon de fotbal? S-au cheltuit nu mai putin de 70 000 euro pe acest gazon, ca sa nu mai zic si costurile transportului si ai vazut si tu cat de bun a fost la meciul dintre Romania si Franta. O noua dovada clara la cat de bine se cheltuieste banul public. Bani publici aruncati pe fereastra si mai mult ne-am facut si de rusine in toata Europa cu acest gazon.Macar banii astia sunt folositi cu folos. Doamne ajuta!
Aha, deci rationamentul tau se bazeaza pe ideea ca "oricum se fura, mai bine aruncam banii aia catre BOR?"

Daca BOR era o organizatie interesata intr-adevar de oameni, si nu doar de bani, puteau sa bage aia 600 milioane (pe care se laudau ca ii vor obtine singuri, fara ajutor de la Stat) intr-o gramada de chestii utile, care chiar ar fi ajutat lumea. Asa, ii vor baga intr-un mall de prost gust, cu o cruce pe acoperis. Singurul rezultat este ca ego-ul popilor va fi satisfacut, si cam atat.

Gazonul a fost atat de prost tocmai pentru ca a fost ieftin, nu pentru ca a fost scump. Intereseaza-te cam ce gazon cumperi cu 70.000 euro, si cam cat costa unul adevarat (impreuna cu sistemele necesare pentru mentenanta). Si mai vorbim dupa aia.

Si ca sa raspund penultimei propozitii din postul tau, unde e "folosul"?
Detaliaza, te rog. Si nu, nu ma intereseaza despre cum Catedrala ca duce mai multi romani in Rai, sau va contribui la "salvarea" sufletelor. Un folos real, vizibil si cuantificabil. Astept.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 08.09.2011, 15:53:15
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Gazonul a fost atat de prost tocmai pentru ca a fost ieftin, nu pentru ca a fost scump.
Vezi ca te pricepi daca e in domeniul tau?
Asa e, ai dreptate.

Dar la Catedrale nu te pricepi! Lasa-i pe altii, tu nu ai cum sa intelegi.
Si la Catedrale trebuie ceva scump daca vrei sa fie bun si durabil. De aia Catedrala va costa 600 de milioane.
S-ar putea face si cu 200 dar de ce sa aruncam banii in vant asa cum am facut cu gazonul?

Sa punem un miliard de o parte si nu ne vom face de rasu` târgului, precum cu campia de cartofi!
Reply With Quote
  #275  
Vechi 08.09.2011, 16:11:11
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Vezi ca te pricepi daca e in domeniul tau?
Asa e, ai dreptate.
Nu, nu este domeniul meu, dar informatiile exista. Si iti sunt disponibile si tie.

Citat:
Dar la Catedrale nu te pricepi! Lasa-i pe altii, tu nu ai cum sa intelegi.
Si la Catedrale trebuie ceva scump daca vrei sa fie bun si durabil. De aia Catedrala va costa 600 de milioane.
S-ar putea face si cu 200 dar de ce sa aruncam banii in vant asa cum am facut cu gazonul?

Sa punem un miliard de o parte si nu ne vom face de rasu` târgului, precum cu campia de cartofi!
Sa inteleg ca te pricepi? Vad ca ai ales sa nu raspunzi la postul meu, ala care arata de ce Catedrala si stadionul sunt doua chestii perfect diferite.

Durabil? Cam cate sute de milioane crezi ca s-au bagat in biserica de lemn de la Ieud? Dar in cea de la Rozavlea? Dar in manastirile pictate din Bucovina?

Va veti face de ras oricum, avand in vedere cum arata proiectul Catedralei. Nicaieri in Europa secolului 21 nu se construieste asa ceva, si "targu'" va percepe proiectul ca (inca) o dovada a faptului ca romanii traiesc in Evul Mediu.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 08.09.2011, 16:33:58
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Sa inteleg ca te pricepi? Vad ca ai ales sa nu raspunzi la postul meu, ala care arata de ce Catedrala si stadionul sunt doua chestii perfect diferite.
Ba da prietene, ti-am raspuns, vezi ca e pe pagina anterioara.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Cam cate sute de milioane crezi ca s-au bagat in biserica de lemn de la Ieud? Dar in cea de la Rozavlea? Dar in manastirile pictate din Bucovina?
Pai tu ziceai ca trebuie scump. Te-ai razgandit?
Sa-ti reamintesc: „Gazonul a fost atat de prost tocmai pentru ca a fost ieftin”. Stii cine a zis-o?

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Va veti face de ras oricum, avand in vedere cum arata proiectul Catedralei.
Acuma, eu inteleg ca toata lumea se pricepe la fotbal si politica.
Da`nu ma gandeam ca pana si ateii isi vor da cu parerea cum tre` sa arate proiectul unei... Catedrale .


Dar hai sa lasam detaliile!
Eu sunt foarte nervos ca acei corupti ai coruptilor au bagat banii mei intr-o hurdubaie de stadion.
Nu m-au intrebat nimic. Iar eu urasc sportul si in mod special fotbalul.
Sa iti zic si de ce: suspectez fotbalul ca ar fi o religie (concurenta) precum ateismul.

Tie chiar nu-ti pasa ca oamenii mor de foame in plina criza si ca nu avem spitale in Romania?
Sa nu mai zic de autostrazi. Cu banii aia intr-un stat civilizat se faceau 250 de Km de autostrada.
Nu mai continuu ca incep sa plang.

Last edited by un_nepocait; 08.09.2011 at 16:38:24.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 08.09.2011, 16:34:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Aha, deci rationamentul tau se bazeaza pe ideea ca "oricum se fura, mai bine aruncam banii aia catre BOR?"

Daca BOR era o organizatie interesata intr-adevar de oameni, si nu doar de bani, puteau sa bage aia 600 milioane (pe care se laudau ca ii vor obtine singuri, fara ajutor de la Stat) intr-o gramada de chestii utile, care chiar ar fi ajutat lumea. Asa, ii vor baga intr-un mall de prost gust, cu o cruce pe acoperis. Singurul rezultat este ca ego-ul popilor va fi satisfacut, si cam atat.

Gazonul a fost atat de prost tocmai pentru ca a fost ieftin, nu pentru ca a fost scump. Intereseaza-te cam ce gazon cumperi cu 70.000 euro, si cam cat costa unul adevarat (impreuna cu sistemele necesare pentru mentenanta). Si mai vorbim dupa aia.

Si ca sa raspund penultimei propozitii din postul tau, unde e "folosul"?
Detaliaza, te rog. Si nu, nu ma intereseaza despre cum Catedrala ca duce mai multi romani in Rai, sau va contribui la "salvarea" sufletelor. Un folos real, vizibil si cuantificabil. Astept.
Cocluzia ai tras-o prost.Nu asta am zis eu.Am vazut ca tu zici mereu ca acesti bani cheltuiti pe catedrala erau mai bine bagati intr-o gramada de chestii utile care ar fi ajutat lumea.Dar asta a facut BOR de atata amar de vreme si lumea tot saraca a ramas si Biserica fara catedrala. Cred ca stii si tu ca ideea de a construi o catedrala e foarte veche.
Prietene, si eu sunt microbist.Faptul ca gazonul a costat 70 000 euro am auzit atat la Sport.ro cat si la GSP Tv.Unul bun costa 120 000 euro, atat a platit Gigi Becali sa-i fie adus unul din Olanda pt ca pe actualul gazon vrea sa-l inlocuiasca, Steaua avand meci saptamana viitoare pe National Arena in Europa League.Si el a confirmat ca un gazon prost, cum a fost asta de pe National Areana consta intre 60 000-70 000 euro.Dar vad ca aici nu te revolti ca acesti bani au fost aruncati aiurea. Si cu acesti bani de la buget (70 000 euro este totusi o suma frumusica, mai ales pe criza asta) se puteau face multe chestii utile nu?
Biserica este un loc unde omul se incarca pozitiv cu energie, de unde omul se intoarce acasa usurat de problemele psihosociale pe care le are si cu mare incredere in sine.Este si un simbol al Bucurestiului asa cum Notre Dame este un simbol al Parisului, si de ce nu un punct turistic. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #278  
Vechi 08.09.2011, 17:55:23
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Dar vad ca aici nu te revolti ca acesti bani au fost aruncati aiurea. Si cu acesti bani de la buget (70 000 euro este totusi o suma frumusica, mai ales pe criza asta) se puteau face multe chestii utile nu?
Poate ca aici se revolta pe probleme "crestine".
Reply With Quote
  #279  
Vechi 08.09.2011, 17:59:27
giussy giussy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2011
Mesaje: 13
Implicit nu sunt bani aruncati

cum se poate zice ca sunt bani aruncati?
doar si pt. ca se efectueaza o casa a Domnului ar fii un raspuns suficient.
problema e alta.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 09.09.2011, 08:38:15
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ideea de a construi o catedrala e foarte veche.
Ai dreptate, ideea e veche, de prin secolul 16-17 sunt ideile astea, tot prin vremea aia incepeau sa se construiasca in Europa si stadioane de fotbal asemanatoare cu National Arena .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41