Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.12.2010, 22:12:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tuty2010 Vezi mesajul
Ce ma uimeste pe mine de ceva vreme este, de ce in Bisericile catolice, comunitatile catolice, inclusiv forumuri catolice nu vad catolici care sa isi bata capul cu atacuri la adresa BOR, nu vad preoti care sa adreseze macar vreun cuvant urat la adresa ortodocsilor, nu vad preot care sa ii judece pe ortodocsi, in partea ortodoxa lucrurile stau exact pe dos.
Fiindcă noi nu trebuie să fim antiortodocși. Trebuie să fim catolici.

Citat:
Daca pe tine ca si catolic nu te deranjeaza ca BC sa fie catalogata eretica, schismatica, its ur choice, dar nu le-o poti impune si altora.
Nu am spus că nu mă deranjează aceste ofense. Nici nu am căderea, nici posibilitatea să impun conduite. Ceea ce spun este că trebuie să fim precum Domnul nostru. Mi s-a părut că ați derapat un pic, nu luați o dojană frățească drept dușmăneală.

Citat:
Ca tot vorbeai de rautati gratuite, chiar tu ieri ai scris pe undeva ca te bucuri nespus ca ai scapat de BOR, etc. Acum, daca asta a fost o dragalasenie in concordanta cu Cristos, eu nu mai zic nimic :))), stii cum e vorba cu paiul.....
Mă bucur foarte mult că mi-a deschis Dumnezeu ochii și inima ca să trec la Biserica Sa. Dar am greșit spunând acest lucru: s-a văzut că nu le-a căzut bine. Uneori bucuriile noastre este mai bine să rămână secrete.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.12.2010, 22:19:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Nici eu nu înțeleg de ce sunt păcat statuile de vreme ce sfinții și Iisus au existat 3D. Am simțit odată Harul în fața unei statuete cu Fecioara Maria, dar numai în fața ei, deși am văzut mai multe statuete.
Poate e vreo explicație care-mi scapă, dar n-am văzut niciun răspuns pe topic care să mă lămurească.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.12.2010, 15:39:51
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiindcă noi nu trebuie să fim antiortodocși. Trebuie să fim catolici.


Nu am spus că nu mă deranjează aceste ofense. Nici nu am căderea, nici posibilitatea să impun conduite. Ceea ce spun este că trebuie să fim precum Domnul nostru. Mi s-a părut că ați derapat un pic, nu luați o dojană frățească drept dușmăneală.


Mă bucur foarte mult că mi-a deschis Dumnezeu ochii și inima ca să trec la Biserica Sa. Dar am greșit spunând acest lucru: s-a văzut că nu le-a căzut bine. Uneori bucuriile noastre este mai bine să rămână secrete.





Asa este, am raspuns patimas, mea culpa, dar vad rosu cand suntem considerati eretici.

Si eu am fost botezata ortodox si am ales Catolicismul.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.12.2010, 18:57:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tuty2010 Vezi mesajul
dar vad rosu cand suntem considerati eretici.
Fericită veți fi, când vă vor batjocori și vor folosi tot cuvântul rău împotriva dv, din pricina Lui.

În acest timp binecuvântat în care ne amintim de încarnarea lui Dumnezeu, Îl așteptăm să vină în inimile noastre și suntem chemați să pregătim a doua Sa venire, îngăduiți-mi să vă transmit dv și celor dragi ai dv: PAX ET BONUM !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #75  
Vechi 10.09.2011, 06:15:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Că folosirea statuilor este păcat e și convingerea unui tip care devenise spaima parohiilor din Pensilvania, după ce a vandalizat, probabil cu o bâtă de basse-ball, cel puțin șase statui. În sfârșit, tipul a fost arestat și s-a dovedit că nu e țicnit, ci..."evanghelic". Se declară "născut din nou":
http://www.philly.com/philly/news/ne...129504233.html

Problema este că, din cauza pericolului profanărilor, în cazul bisericilor catolice care nu își pot permite pază continuă, adică marea majoritate, preoții parohi se văd nevoiți să le închidă noaptea, ori chiar și ziua atunci când nu este program liturgic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.09.2011 at 06:19:49.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 10.09.2011, 09:43:43
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Deci daca ne inchinam la imagini 2D nu este pacat iar daca ne inchinam la imagini 3D este pacat ?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.09.2011, 12:52:49
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
a vandalizat, probabil cu o bâtă de basse-ball, cel puțin șase statui. În sfârșit, tipul a fost arestat și s-a dovedit că nu e țicnit, ci..."evanghelic".
Impreuna cu toti fratii de pe forum sa multumim Cerului ca nu a fost vreun ticnit catolic.

Șela papistolatru daca-ar fi fost, crescut fiind in spiritul Blandei si Sfintei Inchizitii, pe langa nevinovatii idoli, ar mai fi crapat si cuvioasele capete ale sfintitilor parinti din dotarea bisericilor vandalizate.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.09.2011, 16:00:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul

Șela papistolatru daca-ar fi fost, crescut fiind in spiritul Blandei si Sfintei Inchizitii, pe langa nevinovatii idoli, ar mai fi crapat si cuvioasele capete ale sfintitilor parinti din dotarea bisericilor vandalizate.
Stimate sâmbătolatru, iată că sunt multe secole de când nu s-au auzit catolici să crape cuvioasele capete ale celor crescuți în spiritul blândului și sfântului Calvin cel degrab' arzătoriu. În schimb, tocmai am arătat cum lovirea la cap a statuilor face încă parte din mijloacele apologetice ale coreligionarilor dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #79  
Vechi 10.09.2011, 17:13:08
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

"Suferiti de pe urma unui om rau? Iertati-l, ca sa nu fie astfel doi oameni rai”.
Fericitul Augustin
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.09.2011, 18:26:45
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

OK, îl iert pe papistas.
Dar sa nu mai instige lumea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Folosirea optima a functiilor forumului tabitha Reguli generale de utilizare a forumului 50 22.02.2024 11:30:12
Folosirea limbajului costel Generalitati 3 02.06.2011 22:40:57
Folosirea calendarului Iulian sunsray Generalitati 3 13.04.2010 06:05:32
folosirea materialului genetic cozia Generalitati 12 25.02.2010 17:53:14